Love is life

Iubirea ne deschide calea spre spiritualitate, spre armonia sufletelor si frumusetea universului, caci doar iubirea se daruie neconditionat, fara teama de sacrificiu si fara a pretinde nimic in schimb. Si astfel il inalta si il innobileaza pe om. „Cel ce nu iubeste n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru ca Dumnezeu este iubire” spune apostolul Ioan

"Iubirea este inrudirea omului cu Dumnezeu.Ea uneste la maxim persoanele umane fara sa le confunde.In iubire se arata plenitudinea existentei."Dumitru Staniloae
Se afișează postările cu eticheta spiritualitate. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta spiritualitate. Afișați toate postările

4 august 2013

Rugaciunea, calea spirituala catre subconstient si energiile superioare


 

Rugaciunea are o forta incredibila. Ea inseamna constientizarea puterii care se afla in tine, dar si constientizarea puterii universale. A te ruga este poate calea cea mai sigura si mai intensa de accesare a energiilor subconstienutlui si a energiilor superioare.

Crestini, budisti, musulmani, hindusi, indiferent de spatiu, loc, timp, religie, rugaciunea este unica, aparte. Rugaciunea este universala. Rugaciunea este o entitate spirituala de sine statatoare. Nu, nu te gandi ca rugaciunea apartine doar habotnicilor sau ca dorim sa facem o pledoarie religioasa. In vremurile tulburi si tulburatoare pe care le traim, rugaciunea poate reprezenta o metoda de elevare spirituala, de echilibrare a sinelui, de racordare la legile universalitatii. Vom incerca astazi sa patrundem in tainele rugaciunii:

Rugaciunea are capacitati de vindecare remarcabile. Este demonstrat STIINTIFIC!

Rugaciunea poate avea efecte vindecatoare in momentul in care crezi in puterile ei. Acest lucru a fost dovedit si din punct de vedere stiintific. “Rugaciunea nu numai ca regleaza toate procesele din organismul uman, dar ea repara si structura grav afectata a constiintei”, este de parere Valeri Slezin, conducatorul Laboratorului de Neuropsihofiziologie al Institutului de Cercetare si Dezvoltare Psihoneurologica Bekhterev din Petersburg. In cercetarile sale, profesorul a incercat sa evalueze capacitatile rugaciunii. Electroencefalogramele pe care le-a efectuat in timpul rugaciunii unor calugari au inregistrat un rezultat uimitor. Acestea au surprins un proces rarisim (odata cu procesul de crestere al unei persoane, creierul isi intensifica activitatea), “stingerea” integrala a cortexului cerebral, fenomen ce mai poate fi inregistrat doar la bebelusii de trei luni (in momentul in care sentimentul de profunda siguranta alaturi de mama lor atinge un prag maxim) sau in starea de somn profund. Valeri Slezin denumeste starea “trezie usoara, in rugaciune”.

Masaro Emoto este cel care a efectuat un alt experiment menit sa demonstreze puterea rugaciunii. Cercetatorul a ales ca locatie un lac din Japonia, extrem de poluat din cauza industrializarii excesive a zonei. Cercetatorul a strans mii de oameni, rugandu-i sa inalte rugaciuni pentru purificarea apei. Fiecare s-a rugat in mod diferit, dupa cum a crezut de cuviinta, individual sau colectiv, in liniste sau in cuvinte arde, in temple sau pe marginea lacului. S-au efectuat analize ale compozitiei apei inainte de rugaciune si dupa rugaciune. Inainte de inceperea rugaciunilor s-a observat ca in compozitia apei se aflau molecule haotice, deformate, de forme bizare. Dupa numai doua ore de rugaciune, studiind apa, s-a observat ca era alcatuita din structuri moleculare ordonate, armonioase, in forma de flori. Structura apei s-a purificat.

Rugaciunea ca esenta si spiritualitate: ‘Avem speranta atata timp cat putem sa ne rugam’

Rugaciunea nu este o activitate pasiva pe care o faci cu buzele sau din habotnicie. Rugaciunea ca schimb de energii te poate transforma spiritual. Rugaciunea nu este neaparat o cerere, este o experienta. Avand credinta in puterea rugaciunii, capeti incredere in tine, capeti credinta. Rugaciunea iti poate da curajul de a infrunta acel lucru de care te temi cel mai mult. Rugaciunea poate insemna speranta pe un fond al vidului si al disperarii. Rugaciunea inseamna sa constientizezi ca nu esti singur in univers, ca exista un ceva mai presus de tine, un ceva care se afla in legatura si cu tine. Constientizarea acestui fapt te face sa ajungi la un echilibru cu tine, cu cei din jur, cu universul, iti da un sens existential. Crezand ca ai rolul tau aparte in acest univers te poate ajuta sa iti imbunatati felul in care gandesti despre tine. Te poate face sa ai mai multa incredere in tine.

Schimbul tau de replici cu entitatea suprema poate avea un efect covarsitor asupra ta. In urma rugaciunii, iti poti ajuta ochii mintii sa vada ceea ce le-a scapat pana acum. In urma rugaciunii, poti patrunde in esente. Poti vedea dincolo de tine. Prioritatile tale se pot schimba si ele in urma rugaciunii. Solutiile care ti-au scapat pana acum se pot deschide subit in fata ta. Schimbul acesta de replici interior te poate ajuta sa traiesti conform potentialului aflat inauntrul tau.

Oricui esti convins ca te adresezi -divinitatii, unei entitati supreme, subconstientului, fii rabdator si deschis cu interlocutorul tau. Ai incredere ca iti va indeplini acele dorinte care sunt necesare pentru binele tau. Nu incerca sa pui conditii si sa conditionezi indrumarea. Nu incerca sa-l provoci pe Dumnezeu, universul insusi, forta in care crezi. Ai incredere in intelepciunea universala si in faptul ca iti va ghida si indruma pasii. Solicita ajutorul, insa nu arunca sugestii despre cum ar trebui sa arate acest ajutor. Se poate intampla ca raspunsul divinitatii la ceea ce cerem noi sa fie diferit de ceea ce cautam. Nu inseamna ca nu este si cel mai bine pentru noi.

Rugaciunea te face sa te simti mai sigur pe tine, mai in siguranta. Gandul ca exista cineva acolo la care poti apela in timp de dificultate poate fi incurajator si hranitor din punct de vedere spiritual. Da, in vremuri de confuzie si descurajare, rugaciunea poate fi o sursa de indrumare si sprijin. De ce nu? Rugaciunea inseamna la a te conecta la ceva mai presus decat tine, decat noi, la o sursa infinit mai mare de spiritualitate. Gasindu-ti un sens al tau, gandurile negative si procesul de autojudecare orientat catre propria persoana pot fi estompate.

Prin rugaciune poti ajunge la pacea mintii. Iar starea de bine a mintii se dezvolta doar in absenta anxietatii. Sentimentul de neputinta si deznadejde, nelinistea cauzata de viitor, teama de a pierde ceea ce avem, teama de a nu obtine ceea ce ne dorim, toate acestea pot da nastere unei intregi epidemii de griji. Toate acestea pot fi insa tratate prin rugaciune. Cu cat ai mai multa incredere in tine si in faptul ca rugaciunea iti va fi ascultata, cu atat iti va fi mai usor sa te confrunti cu fricile si provocarile vietii. Rugaciunea mintii si a spiritului nu reprezinta insa un substitut pentru ingrijirea medicala, cea a trupului. Ea trebuie doar sa o completeze. La fel de adevarat este si faptul ca rugaciunea pozitiva nu poate avea efecte negative secundare. Credinta unei persoane si convingerea ca rugaciunile ii vor fi ascultate au o influenta covarsitoare asupra fiintei sale si a starii sale de bine si echilibru, asupra abilitatii sale de a lupta impotriva bolii, asupra capacitatii sale de a se regenera moral, psihic, trupesc, sufletesc.

Meditatia si rugaciunea pot creste gradul de constientizare si vigilenta. Persoana care se roaga va inceta, cel putin temporar – in momentul adresarii rugaciunii, sa mai fie absorbita de propriile ganduri. Rugaciunea poate ajuta la crearea unei stari pozitive a mintii. Prin stoparea gandurilor negative si prin confortul si linistea pe care le transmite, rugaciunea ajuta la oprirea deteriorarii creierului. Starea pozitiva a mintii va genera la randul sau energie pozitiva in organism, trimitand semnale pozitive catre celulele nervoase responsabile de procesul de regenerare.

Rugaciunea se poate manifesta la mai multe niveluri:

  • rugaciunea la nivel constient
  • rugaciunea la nivel subconstient
  • rugaciunea la nivel metaconstient
  • rugaciunea la nivel superconstient

Afirmatia are si ea rolul ei aparte in rugaciune, poate fi un adjuvant al ei. Eficacitatea rugaciunii se poate datora si lansarii afirmatiilor in mintea superconstienta. Afirmatia poate fi un gand cultivat si vizualizat pe care il ancorezi in mintea superconstienta. Poti vedea rezultatele afirmatiei tale. Poti repeta fraza pentru a o ancora in mintea superconstienta. O poti simti ca manifestare. Mintea superconstienta este creativa si isi manifesta roadele. Afirmarea si afirmatiile pot fi un adjuvant al rugaciunii. Indeplinirea anumitor lucruri pentru care te-ai rugat poate fi rezultatele unor ganduri cultivate in urma cu ceva timp. Cultivate cu dorinta, fervoare si incredere…

Rugaciunea, conectarea la universalitate si la fortele subconstientului

Spune-i Dumnezeu, univers, spirit, iubire, subconstient, ca sa te rogi eficient trebuie sa accepti ca exista o putere mai mare decat tine, o forta care se afla deasupra ta. Este importanta acceptarea existentei acestei puteri. Accepta ca tu esti o mica parte din aceasta putere. Uneori investim in rugaciunile noastre prea mult intelect, prea putina implicare. Daca nu ne rugam cu intensitate inseamna ca, in mod subconstient, nu vrem ca acele lucruri pentru care ne rugam sa se si transpuna in realitate.

Rugaciunea poate inseamna o conversatie cu subconstientul. Puterea vindecatoare a subsconstientului poate fi activata constient prin sugestie. Mintea subiectiva poate fi controlata total de sugestie. Mintea subconstienta te asculta intotdeauna. Inregistreaza ceea ce gandesti, simti sau spui. Mintea subconstienta are acces la toate experientele si cunostintele pe care mintea constienta le-a dat uitarii. Mai devreme sau mai tarziu, raspunsul subconstientului tau la rugamintile tale nu va intarzia sa apara. El stie mai bine decat tine ceea ce iti este necesar si util din punct de vedere spiritual. Prin urmare, intai de toate, constientizeaza ceea ce cauti cu adevarat si constientizeaza lucrurile pentru care te rogi.

Roaga-te ca si cum rugaciunea ta ar fi ascultata. Rugaciunea inseamna conectarea la tine insati si la forta care exista deasupra ta. Daca te rogi pentru un partener de viata, comporta-te ca si cum ai iubi, ca si cum ai fi iubit. Incearca sa-ti imaginezi cum o sa te simti cand o sa primesti si o sa daruiesti iubire. Daca vrei liniste, incearca sa simti aceasta stare de liniste. Alege intotdeana o cale pozitiva pentru a-ti exprima dorintele si ceea ce vrei. Poti simti recunostinta inainte de a a primi un raspuns al solicitarii tale. Recunostinta este cea care accelereaza procesul de indeplinire al dorintelor. De aceea, o rugaciunea pura, net superioara, este rugaciunea in care multumesti si iti exprimi recunostinta, iar nu cea in care soliciti ceva.

Asadar… te-ai rugat. Ai simtit ca reale si posibile lucrurile pentru care te-ai rugat. Acum crede ca forta din tine, forta care guverneaza universul va realiza cumva, candva aceste lucruri pentru tine. Nu folosi cuvinte negative in rugaciunea ta. Nu folosi negatia “nu”. In loc de “ma rog sa nu mai sufar” poti folosi “ma rog sa fiu fericit”. Foloseste-te intotdeauna de timpul prezent si simte cum dorinta ta proiectata in viitor are loc in prezent. Legea atractiei functioneaza. Universul iti simte dorinta. Dumnezeu iti asculta rugaciunea. Forta subconstienta din tine este si ea pusa in miscare. Impreuna, toate deschid calea catre indeplinirea rugaciunii.

Dana N.


 

14 martie 2013

Cele 5 rani ale Omului. Cum sa le recunoastem prin comportamentul emotional-alimentar


 

Legatura dintre comportamentul alimentar si cel emotional nu mai este de mult o noutate in psihologie. Si totusi, atunci cand introducem in ecuatie conceptele de vindecare si evolutie spirituale, lucrurile devin cu mult mai interesante si utile.

Lise Bourbeau: Cele 5 rani care ne impiedica sa fim noi insine

In cartea Cele 5 rani care ne impiedica sa fim noi insine, autoarea si terapeuta canadiana Lise Bourbeau aduce in discutie conceptul de vindecare emotional-spirituala, prin intermediul corpului fizic si al tiparelor alimentare si relationale pe care ni le-am creat de-a lungul vietii.

Lise Bourbeau identifica 5 rani fundamentale cu care ne nastem si care fac parte din lectia noastra evolutiva de viata. Prin constientizarea acestora, autoarea sustine ca ne putem elibera de multa suferinta fizica si emotionala, pasind pe drumul vindecarii si evolutiei spirituale.

Aceste rani se activeaza in perioada copilariei, moment in care noi ne cream niste masti specifice care devin parte a personalitatii noastre, spre a evita sa retraim aceste suferinte in viitor. Dintre aceste rani, cel putin doua devin dominante de-a lungul vietii noastre si sunt reactivate, pe rand sau simultan, in diverse situatii ce tin de interactiunea cu ceilalti.

Felul in care ne alimentam ne poate oferi, insa, indicii pretioase referitoare la ranile active intr-un anumit moment al vietii. Iar constientizarea lor este primul pas in procesul de vindecare emotionala si spirituala.

Cele 5 rani emotionale si mastile folosite spre a le ascunde
 

Cele 5 rani emotionale fundamentale, prin constientizarea carora putem evolua la nivel holistic, sunt urmatoarele:

Rana de respingere – asociata cu masca Fugarului;

Rana de abandon – asociata cu masca Dependentului;

Rana de umilire – asociata cu masca Masochistului;

Rana de tradare – asociata cu masca Dominatorului;

Rana de nedreptate – asociata cu masca Rigidului.

Denumirile acestora sunt mai mult sau mai putin relevante, importante sunt reactiile noastre la un anumit moment din viata si tiparele alimentare si comportamentale care se ascund in spatele acestora. Precum scrie autoarea, <Fiinta umana isi alimenteaza corpul fizic la fel cum il hraneste pe cel emotional sau pe cel mental> (Cele 5 rani care ne impiedica sa fim noi insine, p. 21).

Cele 5 rani: rana de respingere

Astfel, atunci cand de obicei preferam sa mancam portii mici de mancare sau sa nu mai mancam deloc, mai ales in situatiile incarcate emotional, ne putem recunoaste in masca Fugarului, care se asociaza cu rana de respingere. Acelasi lucru se intampla si atunci cand dulciurile constituie metoda noastra zilnica de a ne calma si a ne tine in frau temerile.

Aceasta masca ascunde dorinta noastra subconstienta de a fugi din realitate si de a respinge o existenta in care ne simtim profund singuri, neintelesi sau lipsiti de radacini stabile.

Cele 5 rani: rana de abandon

Atunci cand de obicei mancam mult si cu placere, atat pentru a ne indeplini o nevoie fiziologica, dar mai ales pentru a ne simti bine si in siguranta, ne putem da seama ca purtam masca Dependentului, asociata cu rana de abandon.

Sentimentul nostru profund fiind acela ca nu obtinem destula atentie sau iubire, el se va transfera asupra relatiei noastre cu mancarea, in care vom cauta aceeasi siguranta afectiva, simtind insa ca nu primim destul. De aceea, de obicei cand purtam masca Dependentului nu ne ingrasam, pentru ca la nivelul subconstient ii transmitem si corpului nostru mesajul ca nu primeste ceea ce are nevoie.

Aici, dorinta noastra profunda de siguranta afectiva se manifesta in preferinta pentru alimentele preponderent moi, in special pentru paine, vazuta la nivel simbolic ca suport al vietii. De asemenea, vom dori sa mancam cel mai adesea in compania celorlalti, incercand pe cat posibil sa prelungim momentul de placere si atentie neconditionata din partea celor dragi.

Cele 5 rani: rana de umilire

In momentul in care avem un comportament alimentar dus la extreme, ne putem recunoaste in masca Masochistului, care se asociaza cu rana de umilire. Atunci vom oscila intre a consuma cu o pofta nestavilita cantitati mari de mancare si a consuma numai portii mici de mancare, dar repetate, ajungand in final tot la o cantitate mare. De multe ori putem ajunge sa ne alimentam compulsiv, uitand total de noi si concentrandu-ne doar asupra senzatiilor de moment.

Actul de a manca devine pentru noi cel mai adesea o forma de a ne recompensa, dar pentru care ulterior ne simtim vinovate. De aceea, ne poate fi adesea rusine sa consumam alimente asa-zis interzise (cum ar fi dulciurile sau mancarurile grase) in compania altor persoane. Le banuim pe acestea ca ne-ar putea judeca in chip umilitor pentru aceasta, dar de fapt noi suntem cele care ne judecam pe noi insene in acest chip.

Cele 5 rani: rana de tradare

Atunci cand in mod constant consideram actul de a manca drept o ocupatie care ne consuma din timpul necesar pentru alte activitati, este foarte probabil sa purtam masca Dominatorului, asociata cu rana de tradare. Obisnuinta noastra este aceea de a manca foarte repede, sau de a ne controla foamea atunci cand suntem ocupate, spre a ne dedica energia acelor activitati pe care le consideram mai importante pentru noi.

In schimb, atunci cand ne dam voie sa ne bucuram de actul de a manca, o vom face cu toata pasiunea, ajungand adesea sa consumam mai mult decat ar fi normal. In plus, ne place sa ne condimentam din plin mancarea, uneori chiar inainte de a o gusta. Astfel ne implinim, de fapt, dorinta subconstienta de a detine controlul asupra tuturor oamenilor si lucrurilor din viata noastra.

Cele 5 rani: rana de nedreptate

In momentul in care ideea de control predomina in alegerile noastre alimentare, ne putem recunoaste cu usurinta in masca Rigidului, asociata cu rana de nedreptate. Vom prefera cel mai adesea alimentele sarate in detrimentul celor dulci si pe cele crocante in detrimentul celor moi. In plus, vom incerca mereu sa respectam un plan alimentar echilibrat, chiar cu riscul de a ne controla in fiecare moment.

Aceasta nevoie imperioasa de a gasi echilibrul in alimentatie oglindeste dorinta noastra profunda de a obtine perfectiunea in noi si in tot ceea ce facem.

Iar in rarele momente in care ne vom pierde acest strict control pe plan alimentar, vom simti ca aproape am comis o nedreptate si vom avea tendinta de a ne intoarce cu si mai multa indarjire la exersarea <perfectiunii>.

Cele 5 rani si vindecarea spirituala

Cele 5 rani descrise mai sus pot fi atat de dureroase si atat de profund ascunse in noi, incat in primul moment s-ar putea sa respingem complet orice asociere a lor cu tiparele noastre de nutritie. Insa odata ce le constientizam si ne acordam dreptul la suferinta, dar si la revolta, vom intra deja pe drumul vindecarii spirituale indicat de Lise Bourbeau. Urmeaza apoi asumarea responsabilitatii pentru propriile noastre emotii, ganduri si gesturi, stiind ca cei din jur sunt simpli catalizatori pentru reactiile noastre, care au fost conditionate in trecut de suferinta.
 

In cele din urma, nu ne ramane decat sa acceptam faptul ca toata aceasta suferinta, cu mastile create spre a o ascunde, tine strict de trecut si de perceptiile copilului de altadata. Iar acum sta in mainile noastre sa renuntam, pas cu pas, la ea, pe masura ce ne reevaluam perceptiile anterioare si ne dam seama ca nu mai avem nevoie de masti care sa ne protejeze in fata evenimentelor vietii.
 

Andreea Peticaru


 

26 ianuarie 2013

Mai degraba as vrea sa am fericirea decat sa te am pe tine!


 
„Iubirea adevarata este in afara fricii. Acolo unde este iubire nu sunt nici asteptari, nu sunt cerinte, nu este dependenta. Nu iti cer sa ma faci fericit; fericirea mea nu sta in tine. Daca ma vei lasa, nu am sa imi plang de mila; ma bucur enorm de compania ta, dar nu ma agat de tine”. -- un citat de Anthony de Mello

Anthony de Mello ne arata o cu totul si cu totul alta perspectiva asupra iubirii, ceea ce in realitate, poate fi adevarata sansa a noastra de a iubi pur. In “Constienta – Capcanele si sansele realitatii”, cuvintele lui Anthony de Mello au un sens revelator.

„Egoismul corect, de fapt falsul egoism, pune in discutie propria ta fiinta, decizia de a te iubi pe tine insuti, de a avea grija de tine insuti apoi de aproapele tau”, spune Anthony de Mello.

„Daca nu ai grija de tine, daca nu te iubesti pe tine si nu iti faci binele pe care spui ca il faci pentru celalalt, consideri ca asta te face altruist? Nu faci decat sa te minti si sa te sacrifici pe tine in favoarea celorlalti, crezand astfel ca iubesti oamenii si ai grija de ei, dar de fapt iti hranesti propriul ego, iti alimentezi imaginea buna despre sine, de om bun”.

De fapt... poate ca... voi ‚nu vreti sa fiti fericiti’!

„ Primul pas pe care vreau sa-l intelegeti, daca vreti cu adevarat sa va treziti, este acela ca voi nu vreti sa va treziti”.

Nu vreti sa fiti fericiti. Vreti un mic test? Hai sa incercam. Nu va va lua decat un minut. Puteti sa inchideti ochii in timp ce faceti asta sau puteti sa-i tineti deschisi. Ganditi-va la cineva pe care il iubiti foarte mult, cineva de care sunteti foarte apropiat, cineva care va este foarte drag si spuneti-i acestei persoane in mintea voastra: „Mai degraba as vrea sa am fericirea, decat sa te am pe tine”. Vedeti ce se intampla. „As prefera sa fiu fericit, decat sa te am pe tine. Daca as avea de ales, fara indoiala ca as alege fericirea”.
Oare exista printre voi unii care au simtit ca sunt egoisti, atunci cand au spus asta? Multi, se pare. Vedeti cum ni s-au spalat creierele, incat am ajuns sa gandim: „Cum am putut fi atat de egoist?"

Dar uitati-va la cine e egoist. Imaginati-va pe cineva spunandu-va voua: „Cum ai putut fi atat de egoist, incat sa alegi fericirea in locul meu?” N-ai simti nevoia sa raspunzi: „ Scuza-ma, dar cum ai putut fi tu atat de egoist, incat tu sa imi ceri sa te prefer pe tine in locul fericirii mele?!”

Odata, o femeie mi-a spus ca, in copilarie, varul ei iezuit, a organizat o conferinta in biserica iezuita din Milwaukee. El deschidea fiecare conferinta cu cuvintele: „examenul iubirii este sacrificiul si etalonul iubirii este lipsa egoismului”.

Extraordinar! Am intrebat-o: „ Ai vrea sa te iubesc cu pretul fericirii mele?” „Da”, mi-a raspuns ea.
Nu-i asa ca e nemaipomenit? Nu-i minunat? Ea m-ar fi iubit cu pretul fericirii ei si eu as fi iubit-o cu pretul fericirii mele – si asa am fi avut doi oameni nefericiti…dar, traiasca iubirea!

Oamenii nu vor sa fie fericiti. Ei doresc alte lucruri. Sau, mai exact: nu vor sa fie fericiti in mod neconditionat. „Sunt gata sa fiu fericit, cu conditia sa am asta, ailalta. Dar asta ar insemna, de fapt, sa-i spunem prietenului nostru sau Dumnezeului nostru sau oricui: Esti fericirea mea! Daca nu te am pe tine, refuz sa fiu fericit!

Nu ne putem imagina sa fim fericiti fara acele conditii. Cam asa este. Nu putem concepe sa fim fericiti fara ele. Am fost invatati sa plasam fericirea noastra in ele.

Deci, acesta este primul lucru pe care trebuie sa-l facem, daca vrem sa ne trezim – ceea ce este acelasi lucru cu a spune: daca vrem sa iubim, daca vrem libertate, daca vrem bucurie si pace si spiritualitate.
Ii provoc pe toti sa se gandeasca la ceva mai practic decat spiritualitatea, asa cum am definit-o eu – nu evlavie, nu devotament, nu religie, nu veneratie, doar spiritualitate – sa ne trezim, sa ne trezim!

Priviti la suferinta de pretutindeni, priviti la singuratatea, teama, confuzia, contradictiile din inimile oamenilor, la conflictul launtric, exterior. Sa presupunem ca cineva v-ar oferi o cale de a opri acea teribila scurgere de energie, sanatate, de emotie care vine din aceste conflicte si confuzie. Asta ati vrea? Sa presupunem ca cineva v-ar arata un mod prin care ne-am iubi cu adevarat unul pe celalalt si am fi in pace si iubire. Va puteti gandi la ceva mai practic decat asta? Dar, in schimb, voi aveti oameni ce gandesc ca marile afaceri sunt mai practice, ca politica e mai practica, ca stiinta este mai practica.

„Ce folos avem pe Pamant, trimitand un om pe luna – daca noi nu putem trai pe Pamant?”


 

 

 

27 octombrie 2012

Osho-Calea inimii si calea mintii


 
“Calea inimii este minunata, insa periculoasa. Calea mintii este obisnuita, insa sigura. Barbatul a ales drumul cel mai sigur si cel mai scurt in viata. Femeia a ales cea mai frumoasa, dar cea mai accidentata, periculoasa cale, a emotiilor, sentimentelor, starilor sufletesti.

Si deoarece pana acum lumea a fost condusa de barbati, femeile au suferit enorm. Femeia nu a fost in stare sa se adapteze la societatea pe care au creat-o barbatii, deoarece societatea este creata conform ratiunii si logicii.

Femeia vrea o lume a inimii, iar in societatea creata de barbat nu este loc pentru inima. Barbatii trebuie sa invete sa fie mai inimosi, pentru ca ratiunea a dus intreaga omenire spre o sinucidere globala. Ratiunea a distrus armonia naturii, ecologia. Ratiunea ne-a dat masinarii minunate, dar a distrus minunata umanitate. Este nevoie de putin mai multa inima in toate.

In ceea ce ma priveste, calea catre fiinta voastra cea mai ascunsa este mai scurta din inima decat din minte. Mintea este o scurtatura daca mergeti in afara, iar inima este o cale foarte lunga. Daca mergeti inauntru, totul se schimba in opusul sau: inima este scurtatura catre fiinta, iar mintea este cel mai scurt drum la care va puteti gandi.

De aceea sunt cu totul pentru dragoste, pentru ca de la dragoste este foarte usor sa va duc la meditatie, sa va duc la vesnicia vietii voastre, sa va duc la divinitatea voastra; este foarte greu s-o fac pornind de la cap. Mai intai trebuie sa ajungem la inima, si numai dupa aceea ne putem indrepta spre fiinta.

Accentul pe care-l pun pe dragoste are un motiv in esenta spiritual. De la inima femeia se poate deplasa imediat…iar barbatul se poate deplasa spre inima fara dificultate.El a fost doar prost educat…este numai o conditionare. I s-a spus sa fie dur, puternic, viril, si toate acestea sunt prostii.

Niciun barbat nu plange si nu-si lasa tristetea sau bucuria sa se manifeste prin lacrimi pentru ca i s-a spus de pe cand era copil ca lacrimile sunt pentru femei, ca e ceva caracteristic fetelor. Barbatii nu plang si nu se vaieta niciodata.

Dar care este scopul acestor lacrimi? Este nevoie de ele! Ele sunt un limbaj foarte incarcat de semnificatie.Exista momente in care nu puteti spune nimic, insa lacrimile voastre pot arata acest lucru. Se poate sa fiti atat de coplesiti de bucurie, incat sa va apara lacrimi in ochi. Lacrimile sunt intotdeauna simbolul unei experiente debordante. Se poate sa fiti atat de tristi incat cuvintele sa nu poata exprima acest lucru; lacrimile va sunt de ajutor.

Acesta este unul din motivele pentru care femeile innebunesc mai rar decat barbatii, deoarece ele sunt gata sa se vaiete, sa planga si sa arunce cu lucruri oricand: temporar, ele o pot lua razna zilnic. Un barbat acumuleaza incontinuu si apoi, intr-o zi, explodeaza “en gros”. Femeile o iau razna “en detail” si aceasta este o modalitate mai inteleapta, sa termini stocul. De ce sa acumulezi?

 

Barbatii se sinucid in numar mai mare decat femeile. E putin ciudat; femeile vorbesc despre sinucidere mai mult decat barbatii,dar arareori o fac. Barbatii nu vorbesc aproape niciodata despre sinucidere, insa in realitate se sinucid in numar mai mare, aproape de doua ori mai des. Barbatul continua sa refuleze, continua sa arate o anumita fata, care este falsa. Si exista o limita pentru toate; vine un moment cand nu se mai poate abtine si totul se naruieste.

Barbatii trebuie sa fie invatati sa fie mai inimosi, pentru ca din inima se deschide calea catre fiinta. Nu puteti ocoli inima. Femeia se afla intr-o pozitie mai buna: ea se poate indrepta direct catre fiinta de la inima. Insa, in loc sa recunoasca aceasta imensa calitate a femeilor, barbatii le-au condamnat pe femei. Poate ca exista un motiv; poate ca au fost constienti cu privire la o oarecare superioritate a femeilor, superioritatea dragostei.

Nicio logica nu poate fi mai presus de dragoste si nicio minte nu poate fi mai presus de inima. Dar mintea poate fi foarte ucigatoare, mintea poate fi foarte violenta, si asta a facut mintea secole la rand. Barbatii le-au batut pe femei, le-au oprimat, le-au blamat. Si, in consecinta, barbatii nu au putut sa-si sporeasca propria constientizare. Ar fi putut sa invete si ei arta de a merge in sus; ar fi putut sa mearga si ei pe acelasi drum. De aceea spun mereu ca emanciparea femeilor este si emanciparea barbatilor. Este chiar mai mult emanciparea barbatilor decat emanciparea femeilor.

Da, femeile detin mai multa dragoste…insa ele ar trebui sa fie facute sa devina constiente, de asemenea, cu privire la cealalta fata a monedei. Partea masculina a mintii detine logica, iar partea femeii este ilogica; nu este periculos, este numai o greseala, poate fi corectata. De aceea calea inimii este minunata, dar periculoasa. Cealalta latura a dragostei este ura; cealalta latura a dragostei este gelozia. Asa incat, daca o femeie este cuprinsa de ura si gelozie, toata frumusetea dragostei moare si ea nu mai ramane decat cu venin. Se va invenina pe sine si va invenina pe toata lumea dimprejur.

Pentru a fi iubitori, trebuie sa fiti mai vigilenti, pentru ca puteti cadea in groapa urii, care este foarte aproape. Orice culme a dragostei este foarte aproape de valea intunecata a urii; ea impresoara culmea de jur-imprejur si puteti aluneca in ea foarte usor. Poate ca acesta este motivul pentru care multe femei se hotarasc sa nu iubeasca. Poate ca acesta este motivul pentru care barbatii au hotarat sa traiasca la nivelul capului si sa uite complet de inima… pentru ca inima este atat de sensibila. Se simte lezata foarte usor; dispozitia i se schimba ca vremea.

Cel care vrea sa invete cu adevarat arta de a iubi trebuie sa tina minte toate aceste lucruri si trebuie sa evite ca dragostea sa cada in toate aceste gropi ale urii, ale geloziei. Altminteri, indreptarea catre fiinta va deveni imposibila, chiar mai imposibila decat este pornind de la cap.”

OSHO, “Emotiile si sanatatea”, PRO Editura si Tipografie


 

12 octombrie 2012

Cele 10 Porunci Erotice

 

“Iubirea are 3 posibilitati: sexul - cea mai de jos, iubirea - mai inalta decat sexul si rugaciunea - cea mai inalta.” (Osho)

Suntem mai mult decat un trup. Suntem alcatuiti din trup, suflet si spirit. Prin urmare, actul sexual nu poate fi rezumat doar la uniunea trupurilor, nu poate fi in totalitate fizic si nu este deloc o notiune atat de simpla si limitata pe cat pare. In cartea "Soul Mates: Honoring the Mystery of Love and Relationship", dar si intr-un articol pe care acesta l-a scris pentru revista yourtango.com, Thomas Moore ne prezinta o alta viziune asupra sexului, o viziune erotico-spirituala si ne face totodata cunoscute cele 10 porunci erotice.

Ce reprezinta sexul spiritual in viziunea lui Thomas Moore si care sunt poruncile care ne aduc aproape de atingerea extazului spiritual si sexual? Daca v-am facut curiosi, va invitam sa descoperiti fata nevazuta a sexului si sa cititi acest articol. Va poate ajuta in imbunatatirea vietii sexuale si a calitatii sexului

Thomas Moore: Sexul spiritual si cele 10 Porunci Erotice

1. Etica
 

Mai intai de toate, pentru a da o latura spirituala vietii tale sexuale, spune Thomas Moore, este esential sa scapam de egocentrismul care exista mai mult sau mai putin in fiecare din noi. Este vital sa putem evada din noi insine. “Spiritualitatea incepe in a obtine un dificil, dar fundamental aspect al maturitatii – A NU FI EGOIST”. A nu fi egoist nu inseamna a te neglija pe tine sau a nu avea grija de tine si de propria satisfactia sexuala, ci a avea in vedere si fericirea celuilalt. Doar astfel poti fi cu adevarat fericita, stiindu-l si pe celalalt fericit. Autorul ne sfatuieste sa ne purtam fata de partener cu Sinceritate, Respect si Bunavointa.

2. Parteneriatul


Sexul “este o uniune de persoane, nu doar de trupuri”, spune frumos Thomas Moore. “Este altceva sa faci dragoste cu un corp frumos, si altceva sa fii intim cu o persoana adevarata.” Mai mult decat adevarat… Una din modalitatile de a te pregati pentru actul sexual este sa fii o persoana interesanta. Adu-te pe tine in relatia ta si impartaseste cu partenerul tau inteligenta ta, cultura, ideile, valorile si talentele.

Este esential sa comunici cu partenerul tau, poate chiar sa discutati deschis inainte de a face dragoste, aducand in fata lucrurile care au importanta pentru tine. Aceste lucruri care conteaza pot conduce, dupa cum spune autorul cartii, nu doar la usurarea emotionala, ci “la un sens fizic de eliberare”.

3. Viziunea


A fi spiritual inseamna a avea in permanenta in vedere viata, lumea, sensul, a arata interes pentru ele. A fi spiritual inseamna a ajunge intr-un punct care se afla dincolo de transcendent si de sine. “De obicei, sexul incepe si se termina cu o conversatie. Conversatia vizionara, in contrast cu sporovaiala pamanteasca centrata asupra sinelui, poate fi vitala si erotica”.

Poate ca urmatorul citat din Hermann Hesse va poate servi totodata ca inspiratie atunci cand faceti dragoste cu partenerul:

“Indragostitii nu ar trebui sa se separe unul de celalalt dupa ce au facut dragoste fara sa nu se fi admirat unul pe celalalt, fara sa nu se lase cuceriti de celalalt, fara a nu-l fi cucerit astfel incat astfel incat sa nu se nasca sentimentul singuratatii sau al satisfactiei sau odiosul sentiment de a fi folosit. – Hermann Hesse

 4. Meditatia


Spiritualitatea presupune, afirma Moore, si un anumit tip de contemplare sau meditatie. Ea presupune a iesi afara din realitatea comuna, obisnuita. “A face dragoste poate avea o calitate contemplativa – poate lua timp, iti poate permite sa fii visator, iti poate permite sa cedezi nu doar in fata pasiunii sexuale, dar si a atmosferei nemuritoare a sexului.” Astfel poti atinge extazul, o stare sublima, aproape nepamanteasca.

5. Ritualul


“Sexul este la fel de mult un ritual ca orice facut in biserica sau templu, iar ritualul este o actiune care vorbeste inainte de toate inimii si sufletului. Nu are mult sens practic”, afirma Thomas Moore pentru revista yourtango.com. Sexul este departe de a fi doar o metoda de a face copii sau de a te simti bine. Ba este chiar mai mult decat o metoda de a-ti exprima iubirea pentru celalalta. Este adevarat ca poti face aceste lucruri prin intermediul lui, insa sexul este mai mult. El poate la fel de bine fi un ritual perfect capabil sa descrie spiritualitatea unei relatii. “Calitatea spirituala a sexului poate creste daca dai atentie aspectului sau ritualic: temporizarea, imbracamintea, muzica, luminarile, decorul, limbajul”, adauga Moore.

 6. Generozitatea

Una din marile calitati ale sexului, este de parere Moore, este generozitatea, adica abilitatea de a oferi partenerului sentimente abundente, profunde, inteligenta si egalitate. In acelasi timp, generozitatea in sex nu inseamna capitulare totala, ci o “oferire de sine moderata si profunda”.

7. Frumusetea


“Sexul are de-a face cu aprecierea frumusetii corpului uman si a persoanei”. Atunci cand iubesti o persoana si o vezi frumoasa, ii iubesti si trupul si i-l vezi frumos. Implicit, cand iubesti o persoana, ai tendinta de a transfera trupului frumusetea personalitii. Pe langa acest fapt, pasiunea sexuala, adauga Moore, este cea care “ne permite sa vedem frumusetea trupului in elemente mici si gesturi”.

 8. Rugaciunea

Nu te speria si nici nu te gandi ca trebuie sa spui rugaciuni formale inainte de a face dragoste. Este suficient sa apreciezi intens puterea sexului de a exprima iubirea si de a realiza uniunea totala cu celalalt. Atunci cand crezi intens in puterea sexului de a face toate acestea, sexul insusi devine similar unei rugaciuni.


 9. Consacrarea

In cartea “Soul Mates: Honoring the Mystery of Love and Relationship”, Moore este de parere ca pentru a te darui cu totul actului sexual si a-l transforma in ceva profund si adanc este necesara o evocare a spiritului (zeitei) sexului. El da ca exemplu pe vechii greci si romani ce isi dezvoltasera o ascutita constientizare a spiritualitatii sexuale, personificata in zeita Afrodita si Venus. Acest spirit poate fi muza si sursa de inspiratie pentru cupluri atunci cand fac dragoste.

 10. Comunitatea


Chiar daca a face dragoste este o chestiune cat se poate de intima si de privata, a face dragoste intr-un mod satisfacator te poate ajuta in sudarea relatiilor cu ceilalti. Sexul de calitate, sexul spiritual aduce bucurie pura, bucurie ce poate combate sentimentele de depresie ce au tendinta de a ne dezumaniza. Un sex de calitate creste gradul de pozitivism si optimism, ceea ce conduce la bucuria de a te afla alaturi de ceilalti in societate. Sexul de calitate te face sa fii vesel, multumit si fericit nu doar in particular, ci si in comunitate.
 

Nota! Acest articol se bazeaza pe un fragment prezentat de Thomas Moore in cartea Soul Mates: Honoring the Mystery of Love and Relationship, dar si pe articolul publicat de acesta in 2006 in revista yourtango.com.

Pe Thomas Moore il puteti gasi pe site-ul careofthesoul.net

 
http://www.garbo.ro/articol/Lifestyle/12414/10-porunci-erotice.html

10 septembrie 2012

Vindecare prin puterea Spiritului – partea a doua


 
Epoca atomului – Epoca Varsatorului – Influenta puterilor cosmice – Unde se afla sprijinul?

Trebuie sa vedem viata pamanteasca in epoca noastra in contextul ei cosmic. Ne aflam in fata unei mari cotituri a vremurilor. In masura crescanda puterile cosmice ne influenteaza viata actuala. Sub efectul legilor atotputernice, pe care nu le putem percepe in toate detaliile, puterile cosmice actioneaza atat in pamant cat si pe pamant. Ele actioneaza si asupra intregului sistem solar si provoaca, pretutindeni, schimbari.

Sub efectul lor, bolile si loviturile sortii, care inca dormiteaza in sufletul sau in corpul nostru fizic, se trezesc. Cauzele lor se afla in vietile anterioare. Puterea cosmica aduce la lumina zilei tot ce nu este inca ispasit.

Pamantul se roteste in jurul axei sale, in alternanta dintre zi si noapte. Dupa alte legi cosmice imuabile, pamantul se roteste in jurul soarelui, donatorul vietii substantei materiale, in alternanta primaverii, verii, toamnei si iernii. Dupa alte legi intangibile, curg mari epoci bogate in spiritualitate si puteri cosmice. Fiecare epoca contine in ea evenimentele care pot trezi omul la o cunoastere spirituala superioara. Astfel, multi dintre noi recunosc ca viata noastra adevarata este cosmica, asadar eterna, si ca noi suntem incatusati in corpul nostru si legati de planeta Pamant doar pentru un scurt timp, pentru o scurta existenta.

Fiinta noastra reala, eterna, este un copil al universului, copilul Tatalui etern. Nu putem face altceva decat sa ne orientam spre aceasta putere cosmica, spre Dumnezeu, deoarece suntem copii ai cosmosului si mostenitori ai eternitatii.

Traim in epoca atomului si, in acelasi timp, din punct de vedere spiritual, in epoca Varsatorului, care ne conduce mai departe si ne stimuleaza spre o viata spirituala si interiorizare. Tot mai multi oameni nu mai gasesc un sens si un sprijin in viata materiala. Adevarul etern apare multora. Ei incep sa caute idealuri si valori superioare. Ei tind sa intre in interiorul lor pentru a gasi, acolo, mantuirea si viata.

Tot mai multi oameni se imbolnavesc si multi sunt infricosati. Ei traiesc intr-o teama continua: “Cand ma va cuprinde o boala si ma va tintui la pat? “. Sau: “Voi fi un om iradiat de razele atomice si voi suferi?” Cu cat creste frica in el, cu atat mai intens va cauta omul mantuirea, siguranta, speranta si increderea.

In aceasta vreme agitata in care oamenii nu mai sunt la adapost de radiatia atomica, de boala si de stari de apatie, fara a mai sti ce alimente sunt inca bune si care sunt contaminate, ei incep să caute salvarea in interiorul lor. Spiritul etern, purtatorul mantuirii si al vietii, Dumnezeu, iubirea, nu ii paraseste pe oamenii aflati in nevoie. Cu cat necazurile omului sunt mai mari, cu atat mai puternic actioneaza Dumnezeu in aceasta lume. El ii invata pe copiii Sai si le daruieste ameliorare si vindecare.

Trebuie, insa, ca omul sa poata accepta si recunoaste in el Spiritul, Viata, pe Dumnezeu, ca izvor al puterii. Acesta este primul pas spre mantuirea interioara. Al doilea pas este cel de a obtine pacea cu semenii sai, precum si puritatea in senzatii si ganduri. Omul incepe sa isi iubeasca semenii care sufera la fel de mult ca si el. In el creste intelegerea pentru semen si va merge catre acesta pentru a-l ajuta. In acel moment, el se apropie de Dumnezeu, de medicul si vindecatorul nostru interior in Christos, Mantuitorul nostru.

Fiindca Spiritul din noi vrea sa fie, in acelasi timp, calea noastra, medicul si vindecatorul nostru. El este Acela care ne conduce pe inaltimile cosmice, spre primavara eterna a fericirii, in masura in care dovedim bunavointa si ne putem deschide pentru El, pentru puterile Sale vindecatoare. Doar Spiritul este calea care duce la crestere interioara, vindecare si sanatate.

Lumea este supusa unei transformari continue. O transformare de o amploare nebanuita va veni asupra oamenilor, intr-un viitor apropiat, o transformare mai cuprinzatoare si mai profunda decat ne putem imagina acum. Radiatia atomica va creste si viata noastra pamanteasca va fi tot mai amenintata. Mai devreme sau mai tarziu vom vedea ca tot mai multe lucruri gandite si create de om vor iesi din ordinea lor. Va trebui sa recunoastem ca natura, ierburile, fructele si legumele sufera din cauza abuzurilor oamenilor si devin tot mai putin comestibile

Spre ce sa se indrepte omul cand il apasa necazul, supararea si durerea, cand boala si apatia ii marcheaza corpul? Unde sunt oamenii care aduc alinare si vindecare? Sunt ei cei care tin astazi mari discursuri linistitoare si care, in ciuda tuturor semnelor care te lasa sa presimti pericolul pentru viata pe pamant, isi continua activitatile? Pentru moment ei au inca rolul conducator. Dar cand mizeria va creste printre oameni, cand boala si apatia se vor raspandi chiar si ei vor trebui sa taca si sa Il caute, in final, pe cel care este Viata, Cel care este deasupra temporalului, a bolii, a grijilor si necazurilor. Este medicul si vindecatorul interior, Spiritul, Dumnezeu, salvatorul sufletului nostru si purtatorul salvarii pentru corpul nostru.

Cum timpul inainteaza si amenintarea atomica creste, multi vor recunoaste epoca Varsatorului, in care Spiritul staruie sa se reveleze. Cei netreziti si nestiutori se vor lamenta si se vor plange si mai tare si isi vor pune toate sperantele in lucrurile valabile pana in prezent. Pentru cel netrezit, lumea se va prabusi deoarece ceea ce insemna pentru el siguranta va ncepe sa se clatine, sa se prabuseasca. Ultimul sprijin i se va lua, mica lui fericire i se va rapi. In aceasta stare, el rataceste de ici-colo si isi pune intrebarea: “Unde este sprijinul in viata mea. unde este refugiul?”

Nimic nu se pierde – recoltam ceea ce semanam

Cel treaz stie, insa, unde se gaseste sprijinul de nedistrus, unde trebuie cautata lumea adevarata si unde poate fi gasita ea. El stie ca moartea corpului nu este sfarsitul, ci ca ea este doar o poarta spre existenta urmatoare a sufletului. Aceasta din urma traieste, pe mai departe cu toate caracteristicile luminoase si umbrite pe care si le-a insusit pe cand era in corpul omenesc.

Nimic nu se distruge. Ceea ce omul seamana, el va si recolta doar daca nu se straduieste cu seriozitate sa se analizeze si sa se recunoasca. Intr-adevar, prin aceasta el intelege, imediat, ceea ce este rau in actele sale. El devine constient de incalcarile fata de Legea divina si se straduieste, indata, sa le repare. Aceasta este o viata traita in mod constient. Cine stie ca totul este energie si ca energia nu se poate pierde, acela stie si ca: toate energiile, pe care eu, omul, le emit, senzatii, ganduri, cuvinte, actiuni bune si rele, frica, ura, invidia, dusmania si gelozia, se reintorc asupra mea. Acestea intra in sufletul meu si se reflecta, conform cu felul meu de a gandi si de a actiona, in corpul meu. Deoarece ceea ce eu, omul, am semanat, devine vizibil in corp, in aceasta viata, in alte vieti terestre sau in domeniile de purificare. Cel care intelege ca nimic nu se pierde, nu se distruge, acela merge catre radacina lucrurilor in el insusi, se auto-analizeaza. El incepe sa respecte legile divine si se indreapta, din nou, spre patria sa interioara.

Prin auto-recunoastere si prin purificarea sufletului, el ajunge la cunoasterea lui Dumnezeu si se simte in siguranta in Christos. El nu are motiv sa se teama, deoarece nu cauta siguranta in exterior. El stie ca bucuria si suferinta nu vin din interior, de la Spiritul etern, ci ca el singur a creat aceste energii. Ele «acopera» activitatea Spiritului si se manifesta ca energii, care sunt rezonante, in corp.

Ceea ce noi purtam ca oameni: bucurie pace, armonie sau boala, lovituri ale sortii, singuratate si necazuri, toate acestea noi singuri le-am dobandit candva sau noi ni le-am impus printr-un mod de gandire sau printr-o actiune corepondenta, fie pozitiva, fie negativa. Noi insine, suntem, asadar, constructorii vietii noastre.

(Extras din cartea «Dumnezeu Vindeca, Vindecare prin Spiritul lui Dumnezeu, fara medicamente si substante vegetale» scrisa de Gabriele din Wurzburg, o mare mistica contemporana conform crestinismului originar; Editura Viata Universala, www.universelles-leben.org)