Love is life

Iubirea ne deschide calea spre spiritualitate, spre armonia sufletelor si frumusetea universului, caci doar iubirea se daruie neconditionat, fara teama de sacrificiu si fara a pretinde nimic in schimb. Si astfel il inalta si il innobileaza pe om. „Cel ce nu iubeste n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru ca Dumnezeu este iubire” spune apostolul Ioan

"Iubirea este inrudirea omului cu Dumnezeu.Ea uneste la maxim persoanele umane fara sa le confunde.In iubire se arata plenitudinea existentei."Dumitru Staniloae
Se afișează postările cu eticheta femei. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta femei. Afișați toate postările

10 iulie 2013

Top 5 conditii care ne fac fericite

 

Esti fericita cu viata ta in acest moment? Discovery a realizat un amplu studiu pentru a afla ce inseamna fericirea pentru femei. Societatea s-a schimbat in ultima vreme, imaginea fericirii este si ea schimbata. Discovery a stat de vorba cu 5.500 de femei din 11 tari, intre care si Romania, pentru a afla ce au in comun femeile fericite

„Esti fericita cu viata ta in acest moment?” a fost una dintre intrebarile care au fost adresate in cadrul studiului.

In cadrul unei prezentari captivante, la Conferinta Marketing For Women, Claire O’Connor – Senior Research Consultant la Discovery Networks a vorbit despre rezultatele cercetarii „SHE in cautarea fericirii ei”. Discovery a aflat astfel ce au in comun femeile fericite din Europa de Vest, Europa de Est si Africa de Sud. Banii? Cariera? Frumusetea? Acestea sa fie atributele unei femei contemporane care se considera fericita? Ei bine… nimic din toate acestea!

1. Fericirea porneste de la atitudine

Fericirea porneste de la atitudine. Cele mai fericite femei au ceva in comun: sunt increzatoare in sine si simt ca detin controlul asupra propriei vieti. Cu toate acestea, femeile fericite nu sunt obsedate sa detina controlul. Ele recunosc lucrurile pe care le pot schimba si le cacepta pe cele pe care nu le pot schimba, se arata in studiul "SHE".

2. Un partener de viata

E adevarat: Conform studiului, femeile care sunt intr-o relatie sunt mai fericite. Desi a fi cu cineva nu iti garanteaza fericirea, un partener iubitor iti ofera un nivel de sustinere si intimitate emotionala pe care alte tipuri de relatie nu le pot oferi.
Sensul casatoriei s-a schimbat radical in decursul ultimilor 50 de ani – nu se mai asteapta de la femeile casatorite sa renunte la munca si nici macar s aisi schimbe numele, iar pe masura ce diferentele salariale lor si cele ale barbatilor se reduc, femeile nu se mai casatoresc neaparat din motive de siguranta financiara sau stabilitate. Se pare ca fericirea asociata femeilor casatorite sa fie o expresie a faptului ca mariajul nu mai este necesar sau cerut de catre o societate- majoritatea femeilor sunt libere sa se casatoreasca doar din dragoste.
Un alt criteriu esential in economia fericirii unei femei contemporane este… partenerul de viata. Cand vine vorba despre relatii, este adevarat ca femeile care sunt intr-o relatie sunt mai fericite decat cele care nu sunt. A fi cu cineva nu ne garanteaza fericirea – parteneriatele cer munca pentru a fi intretinute – dar se pare ca a avaea un partener de viata iubitor ne confera un nivel de sustinere si intimitate fizica pe care alte relatii nu le pot oferi. Acest tip de relatii este pe locul doi ca si contributie la fericirea femeilor, arata acest studiu.


3. Frumusetea interioara si exterioara

Ai incredere in tine si arat-o: femeile multumite de cum arata se simt mai increzatoare cand ies in lume. Nu este vorba despre vanitate, ci de o imagine pozitiva de sine.
Femeile spun ca daca au grija cum arata, se simt bine per ansamblu. Dincolo de coafura si machiaj, faptul ca se simte bine imbracata ii poate da unei femei un plus de incredere de sine, la munca si afara ei.
In toate tarile in care a fost efectuat studiul SHE, femeile au fost de acord ca o sanatate infloritoare este mai importanta pentru o viata fericita decat un aspect fizic placut.
Cele mai tinere dintre femei, sunt bombardate sub presiunea de a arata perfect, ele resimt presiunea media care le dicteaza sa arate perfect. Peste 30% dintre femeile sub 25 de ani spun ca resimt presiunea imaginii „perfecte” a femeilor din media, comparativ cu mai putin de jumatate din aceasta cifra cand ne referim la femeile intre 40 si 49 de ani.
Femeile cu vrasta intre 20 si 29 de ani resimt presiunea exercitata de imagini ale unor femei „perfecte” care apar in media. Presiunea de a arata perfect scade insa cu varsta. Odata cu varsta creste si increderea in diverse aspecte ale vietii, facandu-le pe femeile mai in varsta sa fie mai rezistete la accentul pus de media pe infatisare si sa se accepte pe sine si infatisarea pe care o au.

4. Noi, nu eu

Fericirea femeilor mai este bazata si pe trainicia celor mai apropiate relatii ale lor, cele cu familia si prietenii. Dar cea de-a patra trasatura definitoarie a femeilor fericite consta nu doar in a primi dragoste, ci si in a le oferi.
La bine si la greu, o retea de intrajutorare formata din familie si prieteni, reprezinta un impuls psihologic foarte important pentru multe dintre femei.

5. Statutul social

Ce de-a cincea trasatura definitoarie a fericirii la femei se refera la increderea de sine din punct de vedere al pozitiei sociale in societate. Nu este vorba de obtinerea unui statut personal, ci de statutul pe care femeile sunt de parere ca sexul feminin il are in societatea de astazi.
Concluzia principala a studiului este aceea ca fericirea este la indemana fiecarei femei, deoarece ea nu depinde de bogatie, de circumstante sau de noroc. Caracteristica definitorie a femeilor fericite este mia degraba atitudinea lor fata de viata.
Femeile fericite privesc inapoi spre trecut acceptandu-l si vad jumatatea plina a paharului cand este vorba despre viitor. Ele isi urmaresc in mod activ scopurile, dar accepta si urcusurile si coborisurile si caracterul imprevizibil al vietii.
Mentinerea unei atitudini pozitive fata de viata face loc ocaziilor care contribuie la fericirea lor si le protejeaza pe femei de loviturile care ar putea sa le diminueze fericirea. Pentru femei, fericirea incpe cu mentalitatea pe care o au.

Tu te poti declara fericita in acest moment? Ce am putea adauga pe aceasta lista?




28 iunie 2013

Femme Sauvage si forta extraordinara a intuitiei: Noi suntem femeile care alearga cu lupii...


 

"O femeie trebuie sa arda. Sa arda de pasiune, sa arda de cuvinte, sa arda de idei, sa arda de dorinta pentru ceea ce iubeste ea cu adevarat. Foc consistent trebuie sa se afle sub viata creatoare a fiecarei femei." (Clarissa Pinkola Estes, Women Who Run with the Wolves)

“O femeie trebuie sa fie dispusa sa arda. Sa arda de pasiune, sa arda de cuvinte, sa arda de idei, sa arda de dorinta pentru ceea ce iubeste ea cu adevarat. Foc consistent trebuie sa se afle sub viata creatoare a fiecarei femei.” (Clarissa Pinkola Estes, Women Who Run with the Wolves)

Exista 2 femei in fiecare femeie…

Una dintre ele este trista. S-a departat de mult timp de natura sa instinctuala. S-a scuturat de latura sa salbatica, neimblanzita. Se simte mica si neputincioasa, lipsita de forta. Este vlaguita si secata de insufletire. Separata de principiul sau creator. Are aripi, dar nu da din ele. Nu a mai zburat de mult si ii este frica. Are picioare, dar din inertie evita sa le miste. Sovaieste adesea. Are gatul uscat. Tresare si se cutremura. Este intepenita si indiferenta chiar daca uneori isi iese din minti. Sentimentele ii sunt surde. Simtirea amortita. Imaginatia confuza. Nu are curaj si ochii ei care scruteaza in jur sunt speriati sau indiferenti de atata neinsufletire. Aceasta femeie e speriata. Fara energia ei primara. Isi ascunde expresivitatea si puterea de creativitate ca pe un pacat. Se rusineaza fiindca ar putea mai mult. I s-a cerut sa fie perfecta, iar perfectiunea este dezastruoasa. O reduce la tacere si o face sa creada ca nu mai poate schimba nimic. Aceasta femeie oscileaza si se simte incatusata. Captiva in propriul trup, in propriul suflet. Captiva in trupurile altora, in ideile altora, in restrictiile culturale, intr-un rol pe care se spune ca fiecare femeie trebuie sa il urmeze.

Aceasta femeie se simte de multe ori neimplinita si nefericita. Si-a dat o data sufletul altora si nu a luat nimic inapoi din el. Aceasta femeie se afla in afara ciclului caruia ii apartine si a pierdut pasul cu ea insasi. Umbra ei i-a luat-o inainte. I-au spus altii ca are limite si limite s-a dovedit a fi totul. Aceasta femeie se teme sa vorbeasca pentru ea insasi. Sa isi ia apararea, sa vorbeasca in numele ei. Pentru altii o face insa... Pluteste in inertie si este acaparata de incercarile societatii si ale celor din jur de a o domestici. Aceasta femeie are o infatisare slabita, spectrala si infiorator de neputincios. E ca un leu pe care l-au invatat altii sa fie pisica. Nu indrazneste sa se indeparteze prea mult de zona ei de confort. Nu mai are curaj sa se aventureze. Accepta chiar daca sufletul ei striga ca nu este de acord. Rade inert chiar daca sufletul ii curge de neimplinire in picaturi si picaturi.... Aceasta femeie nu actioneaza pentru ca se teme. Se teme ca ar judeca-o altii si se teme si de propria judecata. Cel mai mult. Pentru ca a uitat cine este...

 

Este femeia care a uitat sa alerge, este Femeia Domesticita….

Cealalta femeie este vie, salbatica, materie bruta, frumusete si brutalitate in stare pura, este instinctiva pana in maduva oaselor. Vrea sa alerge, sa simta vantul libertatii fluturandu-i pletele. Aceasta femeie alearga, alearga si pe masura ce alearga se simte una cu alergarea sa. Simte insufletirea. Isi asculta glasul si le permite si celorlalti sa il asculte. Aceasta femeie danseaza cu oamenii si cu lupii. Are o mie de ochi, ochii intuitiei si ai instinctelor, dincolo de care priveste lumea si lumea o priveste prin ei. Este plina de forta si forta ei se manifesta creativ, descatusat, lipsit de inhibitii. Aceasta femeie este nesupusa inca...

Daca nu are incotro, nu ezita sa muste... Nu ii este rusine sa se apere sau sa-i apere pe cei la care sufletul sau salbatic isi cauta imblanzirea. Aceasta femeie s-a conectat la frumusete, la libertate, la salbaticie. Asa salbatica si neimblanzita cum este, este splendida, este blanda, este mai feminina ca niciodata. Aceasta femeie este conectata in permanenta la natura sa instinctuala. Nu a permis si nu si-a permis sa fie captiva, nu se jeneaza de simturile ei... Nu isi ascunde simtirea si nu ii este rusine sa afirme ca arde de dorinta. Aceasta femeie stie cand un lucru trebuie sa fie lasat in viata. Stie cand ceva trebuie lasat sa moara. Isi urmeaza doar calea sa naturala, fireasca… Stie doar cine este.

Este femeia care alearga cu lupii, Femeia Salbatica…

Arhetipul Femeii Salbatice: Suntem intuitie, forta, creativitate si suntem mult...

“Desertul este un loc unde viata este foarte condensata. Viata in desert este mica, insa stralucitoare. Mult din ceea ce se intampla are loc sub pamant. Multe dintre femei traiesc astfel de vieti, vieti desertice. Foarte putin are loc la suprafata si enorm sub pamant.” ( Clarissa Pinkola Estes, Women Who Run with the Wolves)

Clarissa Pinkola Estes este doctor in psihologie, psihanalist Jungian si specialist in posttrauma, poeta si artist al cuvintelor. Clarissa Pinkola Estes este autoarea cartii “Femei care alearga cu lupii” (Women Who Run with the Wolves), o carte superba, plina de mituri multiculturale, de povesti si intelesuri profunde, o lectura excelenta pe care o recomandam cu toata caldura. Clarissa Pinkola Estes este cea care aduce in centrul atentiei arhetipul femeii salbatice.

Autoarea vorbeste despre existenta in adancurile psihicului feminin a unei laturi salbatice, instinctive (datatoare de instincte bune), o forta primitiva, creatoare, ce nu permite imbatranirea dorintei de a trai si de a cunoaste. Este darul pe care natura il face tuturor femeilor odata cu darul nasterii: natura noastra primara. Este Femeia Salbatica care se afla in fiecare din noi, universul nostru feminin firesc de care incercam sa ne debarasam... Societatea, prin rolurile rigide pe care ni le arunca in carca, incearca insa sa domesticeasca Femeia Salbatica. Societatea, oamenii si noi intre noi incercam sa devitalizam Femeia Salbatica tocmai de natura sa nesupusa, tocmai de ceea ce o face speciala. Societatea a tarat femeia in "peisajul domestic, in intelectualism, munca sau inertie. Iar acesta este locul cel mai confortabil si sigur pentru cei care si-au pierdut instinctele". (Clarissa Pinkola Estes)

Sa ne intoarcem catre noi...

“Cand femeile aud de cuvantul “salbatic” … este ca si cum povestea ar ciocani la usa celei mai adanci simtiri a femeii. O amintire veche, veche este declansata, readusa la viata. Aceasta amintire este despre inrudirea noastra absoluta cu femininul salbatic, imposibil de renegat sau negat. Aceasta relatie cu femininul salbatic a devenit spectrala si a fost ingropata prin domesticire exagerata, exilata prin cultura inconjuratoare, lasata de stadiul de ‘neinteleasa’. Se poate ca am uitat numele care i-au fost atribuite acestei femei … se poate… insa in sangele si oasele noastre o stim cu totii, tanjim catre ea. Stim ca ea ne apartine si ca noi ii apartinem.” (fragment dintr-un interviu pe care Clarissa Pinkola Estes l-a acordat publicatiei radiancemagazine.com)

In aceeasi carte, cunoscutul psiholog sesiseaza si explica similitudinea dintre spiritul feminin salbatic care salasluieste in fiecare femeie si femeia-lup: “O femeie este asemenea unui lup: este apriga, isi constientizeaza teritoriul, este gata sa se ofere suport pentru a te sprijini, are o forta a vietii puternica, abilitatea de a da viata, este inventiva, loiala, ratacitoare.”

“Femeile lup si femeile sanatoase impartasesc anumite trasaturi psihice. Sunt inrudite prin insasi natura lor. Sunt curioase, posesoare de forta si de rezistenta. Au abilitatea de a suporta. Sunt intuitive, preocupate de cei mai tineri, de partenerul lor, de grupul din care fac parte. Cu toate acestea, ambele categorii au fost vanate si hartuite si li s-a impus in mod fals sa fie devoratori, sa fie nesincere, agresive, mai putin valoroase decat cei care le-au calomniat. Separarea de natura salbatica feminina atrage dupa sine confuzia… Din aceasta cauza, multe femei gresesc drumul sau se abat de la calea lor naturala…” (Clarissa Pinkola Estes, Women Who Run with the Wolves)

“Nu suntem menite sa fim fiinte firave cu parul fragil si sa nu putem sari, sa nu putem vana, sa nu putem da nastere, sa nu putem crea, sa nu putem crea viata. Separarea de natura sa copilaroasa si zburdalnica face ca personalitatea unei femei sa devina slaba, friabila, anemica, spectrala.”, se specifica in aceeasi carte. Noi suntem de acord... Suntem puternice prin natura noastra.

Cand ajunge insa egoul nostru sa domine natura noastra feminina instinctuala? Cand instinctul innascut, datator de viata si de creativitate, a ajuns sa fie dominat de limite, bariere sau roluri? Cum ajungem sa renuntam la noi insine si la natura noastra instinctuala? Cand?... “Cand o persoana superba vine in viata noastra, iar noi renuntam la orice pentru acea persoana si iesim din scena... Cand ne luam un job pe care il uram pentru banii pe care ii iubim si ne gandim ca prin simplul fapt de a face ceva, viata noastra o sa fie mai buna in mod miraculos. Acestea sunt genul de limite, limitari si constrangeri cu care se lupta oamenii in general. Iar daca nu posezi acest simt al naturii instinctuale, atunci te afli mai degraba in afara propriilor cicluri (prin cicluri intalnim Totul), decat in mijlocul lor.”, explica Clarissa Pinkola Estes in acelasi interviu. “Iar aceste cicluri din viata noastra sunt nasterea, lumina, energia si apoi epuizarea, declinul si moartea. Apoi incubatia si revenirea unei noi vieti. Copiii nostri, munca noastra, iubitii nostri – totul trece prin acest ciclu.”, mai precizeaza autoarea.

Intuitia, glasul formidabil din adancurile psihicului feminin

Intuitia are gheare precum lupul, spune Clarissa Pinkola Estes in acelasi articol. Prin intermediul acestor gheare ale intuitiei, simturile ni se ascut si devenim capabile sa examinam lucrurile. Intuitia are ochi care pot vedea prin scuturile auzului uman, afirma plastic autoarea in acelasi articol. Fara doar si poate, instinctele reprezinta o unealta psihica formidabila. Odata ce ne afirmam aceste instincte, ne acceptam constiinta animalica precognitiva, una care adanceste feminitatea si ascute abilitatile de a ne misca increzatoare in lumea exterioara”.

Ce influenta are insa Femeia Salbatica din noi asupra Femeii care suntem? Ce impact? Cu Femeia Salbatica ca aliat, ca lider, ca model, ca profesor, vedem, nu doar prin doi ochi, ci prin ochii intuitiei. Ochii intuitiei sunt mai multi. Iar cand ne afirmam intuitia, suntem asemenea noptii stelare. Ne uitam la lume printr-o mie de ochi (Women Who Run with the Wolves, Clarissa Pinkola Estes)

Te invitam sa urmaresti si aceasta povestire superba, Femeia Schelet, o poveste populara care a inspirat-o si pe Clarissa Estes si pe care o regasim si printre povestirile sale in "Femei care alearga cu lupii". Acesta este site-ul oficial al Clarisei Estes: clarissapinkolaestes.com

Dana N


 

 

22 iunie 2013

Gandeste-te la mine, iubitul meu!


 

Gandeste-te la mine iubitul meu cand vei vrea sa inaintezi, gandeste-te la mine cand vei vrea sa mergi mai departe, cand vei vrea sa o atingi, cand te vei pregati sa faci dragoste cu ea, gandeste-te la mine!

Gandeste-te la mine cand esti fericit, cand esti suparat, cand esti bucuros pentru orice reusita pe care ai avut-o, cand ploua sau cand este soare, cand zambesti si cand plangi.

Gandeste-te la mine si la cate am facut pentru tine, la viata pe care mi-am anulat-o pentru a fi a ta, pentru a fi langa tine, pentru a te servi, pentru a te sustine, pentru a te iubi neconditionat, pentru a te mangaia, pentru a te saruta, pentru a te face fericit, fara a cere nimic in schimb, fara a pretinde nici o recompensa, fara a accepta nici o promisiune, fara a solicita nici un cadou, fara a astepta ceva in contul daruirii si supunerii mele totale.

Gandeste-te la mine, cand viata nu va fi usoara, cand viata nu va fi foarte linistita, cand te vei simti implinit, cand vei fi realizat tot ceea ce ti-ai dorit, cand nu vei mai avea nici o piedica, nici un obstacol, cand te vei simti rege, stapanul universului si buricul pamantului.

Gandeste-te la mine si cand te vei trezi dimineata si cand te vei indrepata seara spre patul in care altadata ne iubeam, in care imi promiteai ca vei face orice pentru mine, in care ma mangaiai cu pasiune si in care erai cel mai fericit barbat de pe pamant.

Gandeste-te la mine in drum spre serviciu, in spatele volanului, cu cafeaua in mana, cu mana pregatita pentru a accepta telefonul meu, cand vei fi insetat si flamand, cand vei astepta o mana de ajutor, cand vei simti nevoia unui prieten, cand vei simti nevoia sa te descarci, cand vei vrea sa vorbesti cu cineva de incredere, cand vei vrea sa-ti pleci capul si sa oftezi, cand vei ajunge seara istovit si vei vrea o cina calda, cand vei simti ca ti se spulbera toate planurile, cand vei avea nevoie de incurajari, de vorbe linistitoare, de cuvinte calme si de sarutari fierbinti, cand nu te va mai astepta nimeni si cand nu-ti va mai raspunde nici un prieten sambata seara la telefon.

Gandeste-te la mine iubitule, dupa ce vei fi facut dragoste , dupa ce te va fi trimis la culcare, sau dupa ce se va imbraca si va pleca acasa, cand te vei imbraca si vei parasi camera de hotel, cand vei ramane singur, cu gandurile tale in casa construita de amandoi, cu amintirile multor ani de fericire, cu rasetele zglobii ale copiilor, cu trantitul pernelor si cu mancatul pe jos.

Simte-ma aproape de tine asa cum nu m-ai simtit cat timp am fost impreuna, simte-ma langa tine, sustinandu-te in toate, incurajandu-te in toate proiectele tale, oricat de stupide sau de puerile ar fi parut. Simte-mi mana pe umarul tau obosit de atata cautare, de atatea incercari si de atatea refuzuri, simte-mi mana calda pe mana ta disperata de atata durere si explicatii, simte-mi palma pe obraz, simte-mi respiratia linistita, cand te vei fi saturat de atingeri obositoare.

Gandeste-te la tine, scumpul meu drag, la greselile pe care le-ai facut, la defectele pe care le ai, la cele pe care ti le-am acceptat, la toate cate s-au intamplat, la incantarea de a ajunge acasa si la fericirea ce ne astepta acolo si oriunde.

Gandeste-te la tine, iubitul meu si cand iti va fi sufletul gol si atunci cand vei fi plin de incantare, cand te vei uita in oglinda sau cand iti vei vedea ridurile adancite din jurul ochilor, gandeste-te la cate ai fi putut salva, la cate ar fi putut fi altfel, la cata fericire sau durere ai produs, la cate lacrimi ai lasat in urma, la cate s-ar fi putut evita doar cu un cuvant, doar cu un gest… Fii sincer cu tine si recunoaste adevarul, chiar daca doare. Fii onest si priveste inapoi si nu-ti fie frica sa recunosti ce si unde ai gresit.

Gandeste-te la noi, iubitul meu, la ce frumosi eram odata, la cat de mult am crescut, la cat de frumos ne-am maturizat, la cat de impliniti am fost nu de mult, la toate planurile pe care le-am avut, la cele pe care le-am dus la bun sfarsit, la cate am fi putut face, la cate s-ar fi intamplat altfel.

Gandeste-te la noi si la tot ceea ce am cladit si la tot ceea ce am destramat dintr-un nimic, fara a lupta, fara a incerca macar sa invingem, priveste distrugerea dureroasa a unui imperiu personal, construit in ani si ani de incercari, intarit in mii si mii de lupte, incercat de multe alte asalturi.

Si daca ai chef sa plangi din nou si daca ai chef sa iubesti din nou, gandeste-te la mine! Si cand simti ca viata ta nu mai are nici un rost si cand simti ca vrei sa-mi faci rau, gandeste-te la mine!

Gandeste-te la mine, iubitul meu si marturiseste-mi totul, pentru ca voi fi acolo sa te ascult si sa te iert si sa te mangai si sa te iubesc neconditionat, asa cum am facut-o si o voi face intotdeauna.

Gandeste-te la mine iubitul meu si plangi din tot sufletul pentru tot ceea ce ai spus si pentru tot ceea ce nu ai spus, pentru tot ceea ce ai facut sau nu si asculta-ti inima si spune-mi “Iarta-ma, dar Te iubesc!”.

Un articol de Alexandra Popovici


 

17 iunie 2013

Horoscopul Femeii: Caracterul si Temperamentul Zodiei tale



Acum poti afla ce caracter are fiecare femeie in functie de zodia ei.
Berbec
Ca orice nativ din aceasta zodie, femeile berbec se aprind foarte repede, sunt autoritare si au tendinta mereu de a se crede stapane in orice fel de situatie. Desi este incapatanata, dar in acelasi timp independenta si increzatoare, femeia berbec reuseste mereu sa isi atinga scopurile. Chiar si in relatiile de cuplu, acestea sunt predispuse sa ia mereu initiativa, sa fie ele cocosul din casa, si chiar la un moment dat, sa faca pasul cel mare si sa isi ceara partenerul in casatorie.
Femeia berbec este o buna bucatareasa si o buna gospodina. Va avea mereu casa curata si mancare in frigider, dar aceste lucruri nu o multumesc. Va fi si o femeie de cariera care intotdeauna va tinti mai sus si nu se va lasa pana nu va ajunge unde si-a propus. Chiar daca este o femeie impulsiva si are tendita de a se comporta agresiv, apele se calmeaza destul de repede si totul revine la normal fara sa poarte pica sau sa se razbune.
Taur
Nativele zodiei sunt credinciaose, fidele, loiale si foarte inteligente. De cele mai multe ori femeia taur este calma, dar daca o calci pe coada ar fi bine sa fugi din calea ei pentru ca se transforma intr-o furtuna. Atunci cand intalneste persoane care nu sunt pe placul ei, indiferenta este arma secreta pe care stie sa o foloseasca cel mai bine, si o face din plin.
Apreciaza la cei din jurul ei bunul simt si capacitatea de a intelege fiecare lucru in esenta lui. Nu se lasa impresionata usor si te va studia pana la cel mai mic detaliu. Mancarea preparata de femeia taur este o adevarata desfatare pentru papilele gustative ale oricui, este o maestra a bucatariei si nu se sfieste sa demonstreze aste ori de cate ori are ocazia.
Gemeni
Femeile care s-au nascut sub semnul gemenilor sunt agile din punct de vedere mental si au deosebite abilitati de comunicare. Daca iit doresti o iubita care sa nu te bata la cap si care sa iti permita sa mai calci stramb din cand in cand, ea este aleasa. Are tendinta de a zbura din floare in floare cand vine vorba de relatii sentimentale, si foarte greu reusesti sa o stapanesti, dar cand vei reusi sa ii intri pe sub piele si sa ii descoperi latura romantica, va curge lapte si miere in relatia voastra.
Reuseste cu succes sa treaca de la starea de libertina, la femeia casnica si devotata sotului ei, la femeia de cariera care muta muntii din loc pentru a obtine ceea ce isi doreste. Se poate spune despre femeie gemeni ca este femeia cameleon, pentru ca se poate adapta la orice situatie, la orice nevoie, la orice cerinta, si o face cu succes de fiecare data.
Rac
Nativa acestei zodii este o femeie cu doua fete si iti va lua ceva timp pana iti vei da seama daca femeia din zodia rac este o femeie sensibila sau un copil zapacit. Este printre putinele femei care nu cheltuiesc bani si prefera sa ii stranga la ciorap pentru zile grele. Nu se lasa impresionaata de cadouri scumpe si gesturi marete, ba dimpotriva, apreciaza lucrurile mici care fac diferenta.
Nu ii place sa fie respinsa si criticata. Deseori este nesigura pe ea si are nevoie de confirmari si aprecieri din partea celor din juur atat in ceea ce priveste aspectul ei fizic cat si capacitatile intelectuale. Este usor posesiva, dar rabdatoare si cu simtul umorului dezvoltat.
Leu
Leoaicele sunt firi sentimentale, dar foarte mandre in acelasi timp. Pentru ca sunt semne de foc, au tendinta de agresivitate de cele mai multe ori, insa niciodata nu vor intrece limita si nu vor ramane suparate prea mult timp. Femeia leu este o femeie autoritara si totdeauna va vrea sa conduca. Se simte ca o regina in cercul ei de prietene si bineinteles ca ea este liderul.
Atunci cand vrea sa impresioneze se transforma rapid intr-o femeie blanda si docila, insa este doar o masca pe care o foloseste destul de rar. Nu vei reusi niciodata sa o transformi intr-o femeie romantica si sentimentala. Adora cadourile scumpe si bunul gust, iar la randul ei te va rasplati in aceeasi masura. Este o fire foarte generoasa si nu ezita sa sara in ajutor atunci cand ii este solicitat. Este cea mai iubitoare mama a zodiacului si o gospodina desavarsita.
Fecioara
Fecioarele sunt femei simple, care apreciaza frumosul, femei sociabile si intotdeauna cu zambetul pe buze. Sunt timide dar hotarate in acelasi timp si pot merge pana in panzele albe pentru a-si gasi adevarata fericire. Detesta ipocrizia si niciodata nu vor accepta ceva care nu merge bine. Chiar daca nu ii placa sa rupa legaturile,fecioara nu va sta intr-o relatie care nu mai merge, si va taia raul de la radacina fara sa se gandeasca de doua ori.
Fecioarele sunt perfectioniste si traiesc cu impresia ca nimeni nu poate face lucrurile cu eficienta si cu destoinicia lor. Au o abilitate extraordinara de a detecta minciuna, iar scuzele penibile nu le vor impresiona. Simtul responsabilitatii, devotamentul si afectiunea sunt punctele lor forte.
Balanta
Balanta este singura femeie care poate purta pantaloni si rochii de gala in acelsi timp si sa intre in pielea personajului foarte bine. Nativele acesti zodii sunt persoane calde, blande si convingatoare, insa au o logica masculina uneori mai buna decat a barbatilor. Sunt insa foarte subtile si nu vor lasa un barbat sa isi dea seama de lucrul asta. Balanta este fermecatoare si sclipitoare prin natura ei, fara sa fie nevoita sa depuna prea multe eforturi in acest sens.
De cele mai multe ori are dreptate si face cele mai bune alegeri pentru ca inainte de asta le cantareste pana se convinge ca decizia luata este cea mai buna. Sun inebunite dupa hainele frumoase, parfumurile scumpe si muzica clasica. Balanta este o femeie intelectuala si va avea o cariera de succes pentru ca la asta se pricepe foarte bine. Niciodata nu o sa isi agaseze partenerul cu lucruri inutile, ba chiar il va ajuta si il va sprijini in cariera lui. Armonizeaza perfect duritatea cu sensibilitatea fapt ce reuseste sa atraga de fiecare data.
Scorpion
Femeie scorpion este stanapa pe ea cum nu mai este una in tot zodiacul, si mandra, nevoie mare. Este extrem de seducatoare si rafinata si o poti cuceri usor daca ii soptesti vorbe dulci care ar impresiona-o cat ai bate din palme. Are de cele mai multe ori un comportament bland, insa este si foarte razbunatoare atunci cand i se acorda astfel de oportunitati.
Va incerca intotdeauna sa ii sustina pe cei din jur si sa faca tot ce-i sta in fire pentru ca toata lumea sa fie fericita. Apreciaza persoanele puternice si este destul de loiala in relatia cu ceilalti. II place sa pastreze aparentele si sa nu ofere subiecte de barfa in ceea ce priveste viata personala pe care o apara cu destoinicie.
Sagetator
Este una dintre putinele femei care iti spune verde in fata ceea ce crede despre tine fara nici cea mai mica ezitare. Femeia sagetator este o fire prietenoasa si afectiva care are un farmec aparte caruia nu ii vei putea rezista. De cele mai multe ori este exagerat de optimista, insa poate fi vazut ca un lucru bun pentru ca reuseste sa ii incurajeze pe cei din jur, simtindu-se astfel multumita. Nu ii place sa primeasca ordine si ar fi mai bine ca atunci cand vrei ceva de la ea sa o rogi frumos.
E un pic stangace si impiedicata in diferite situatii neprevazute, insa trateaza totul cu o detasare cat se poate de naturala. Nici treburile casnice nu sunt pe placul ei, dar este o companie mai mult decat placuta in excursii pentru ca sunt punctul ei slab. Se poate spune despre femeie sagetator ca este plimbareata zodiacului.
Capricorn
Femeia capricorn este cat se poate de extremista. Poate avea activitati profesionale de la personal de curatenie pana la dansatoare exotica, si le poate face pe ambele la fel de bine. Poate sa fie in acelasi timp foarte feminina si seducatoare, dar imediat poate trece in cealalta extrema unde se transforma intr-o femeie rece si indiferenta.
Este o femeie de cariera, dar poate oricand sa renunte la ea pentru o casnicie de vis. Chiar daca nu pare, este o fire echilibrata si calma, cu un simt artistic mai mult decat dezvoltat. Va milita intotdeauna pentru diverse cauze umanitare ( ar milita pentru toate cauzele daca ar putea ) si va reusi sa scoata la iveala compasiunea care o caracterizeaza. Adesea este neincrezatoare in fortele proprii si are nevoie de sustinere din partea celor din jur.
Varsator
Varsatoarele sunt femei loiale prin natura lor, insa dau dovada de o detasare iesita din comun de cele mai multe ori. Femeia varsator este dependenta de prieteni si este interesata de foarte multe activitati dintre cele mai neobisnuite. Nu ii place sa i se ingradeasca libertatea si nu va accepta ca cei din jurul ei sa faca asta.
Se adapteaza usor la nou si este capabila sa poarte discutii cu oameni din toate paturile sociale. Are o tarie de caracter de invidiat, dar este gratioasa si amabila in acelasi timp. Poate trece de la timiditate la impulsivitate intr-o fractiune de secunda. Nu este deloc romantica si nici nu apreciaza gesturile romantice, ba chiar le considera lipsite de importanta si o plictisesc. Este insa foarte originala si are tendinta de a cadea in extrema neobisnuitului.
Pesti
Femeia din zodia pestilor are nevoie de protectie din partea partenerului caruia ii va acorda toata atentia ei, atat in intimitatea caminului cat si in aparitiile publice. Este calma, linistita si nu ii place sa faca presiunui in ceea ce ii priveste pe ceilalti. Reuseste sa fie o doamna in adevaratul sens al cuvantului, indiferent de situatie, anotimp sau vremea de afara.
Este sensibila si visatoare, timida si vulnerabila, dar reuseste sa mascheze aceste lucruri prin ironie, sarcasm si indiferenta. Este deosebit de sentimentala, iar atunci cand ii sunt inselate asteptarile sau este ranita din punct de vedere sentimental poate cadea in patima depresiilor.
Are o memorie impresionanata si nu va ierta pe nimeni care va uita de ziua ei de nastere sau de alte evenimente importante din viata ei.




11 iunie 2013

Ceva ce barbatii isi doresc mai mult decat sexul


 

Este un “adevar” general valabil, uneori o spunem ca pe o gluma, alte ori este ultima replica  “o lovitura sub centura”: “Barbatii nu isi doresc nimic altceva decat sa faca sex”.

Despre “acel ceva” care poate schimba in bine dinamica unei relatii, ne vorbeste psihologul Dr. Paul Dobransky, pe blogul sau. Paul Dobransky este cunoscut in intreaga lume si a fost citat si intervievat de catre cele mai celebre publicatii si institutii de media intre care: Men’s Health, Cosmopolitan, CNN, Chicago Tribune, Elle, CBS si altele. Astfel, site-ul sau constituie o importanta sursa de informare pentru toti cei care vor sa se descopere pe ei insisi si modalitatile prin care isi pot imbunatati viata de cuplu.

“ <<Barbatii nu isi doresc nimic altceva decat sa faca sex>> este propozitia care apare in mass-media ori de cate ori se intampla ceva senzational in jurul vreunei vedete - politician, actor sau sportiv - care este prinsa ca si-a inselat nevasta. In talk-show-uri, mereu intrebarea este aceeasi: De ce insala barbatii?

<<Fiindca barbatii vor sex>>, acesta este cel mai comun raspuns. Sau <<fiindca barbatii au un ego fragil>>. Totusi, fara a se face speculatii cu privire la situatii specifice, putem sa spunem ca exista si o alta explicatie dar pe care nimeni nu o mentioneaza niciodata", spune psihologul. Dobransky este decis sa ne spulbere o parere impusa cultural. Exista ceva ce barbatii isi doresc mult mai mult decat sa faca sex.

Barbatii vor sa fie admirati.

"Acesta este cu adevarat “acel ceva” pe care barbatii si-l doresc cu cea mai mare ardoare din partea sotiilor sau iubitelor. De fapt, admiratia este componentul "cheie" in ceea ce priveste si atractivitatea sexuala. Trebuie sa luam in considerare faptul ca in cuplurile unde exista admiratie sincera, cei doi fac si sex, mai des si mai bine.

Totul se explica prin diferenta dintre instinctele feminine si masculine", explica Dr. Paul Dobransky.

"Instinctiv, barbatii isi doresc sa fie admirati pentru munca lor, pentru cariera lor, sau mai bine-zis, pentru <<misiunea>> lor de barbati. Iar misiunea unui barbat se confunda cu menirea lui in viata, este ocupatia care il face sa se simta important. Poate sau nu poate fi jobul lui, aceasta misiune. Poate sa fie contabil in fiecare zi dar in weekend poata sa fie antrenorul unei echipe de tineri hocheisti. Misiunea lui poate fi contabilitatea dar poate sa fie si pasiunea lui pentru hochei.

In oricare dintre aceste cazuri, el are nevoie ca sotia sau iubita lui sa il aprecieze, sa il sprijine. Ea trebuuie sa creada cu sinceritate in el si in capacitatile sale. Acest aspect din viata unei relatii este un element crucial, deosebit de important pentru un barbat, ceva ce il face sa fie fericit in acea relatie. Iar existenta admiratiei femeii fata de barbat, in cadrul unui cuplu, hraneste instinctele feminine in egala masura", spune psihologul.

"Din pacate, in randul barbatilor si femeilor astazi, se face o confuzie cu privire la rolul adevarat al carierei in cadrul unei relatii romantice. Multi terapeuti nu prea reusesc sa ajute in aceasta prvinta, pentru ca ei trateaza instinctele feminine si pe cele masculine in aceeasi maniera, fara sa faca nicio diferenta. Viata contemporana nu prea a reusit sa schimbe milioane de ani de evolutie.

Din timpuri trecute, barbatii si-au dezvoltat un instinct puternic pentru excluderea virtuala, a celorlalti, a celor care i-ar putea face concurenta. Iar supravietuirea speciei noastre a depins de acest instinct. Imaginati-va cat erau de determinati barbatii primitivi pentru a se lupta cu triburile rivale sau pentru a vana in padure.

Ca rezultat, procesul atractivitatii sexuale a evoluat in mod natural, pentru a include si elementul foarte puternic al sprijinului feminin, in aceste demersuri masculine. Rezultatul astazi? Barbatul nu se poate simti atras cu adevarat de o femeie, daca aceasta nu il sprijina in <<misiunea>> sa.

In general, femeile din lumea moderna, nu prea mai stiu cum sa acopere aceasta nevoie a barbatului si ignora acest element al atractiei. Prea des, mass-media si cultura noastra in general, ii incrimineaza pe barbati pentru nevoia lor de a fi apreciati. Se spune in sens peiorativ ca ei au prea multa nevoie ca <<egoul lor fragil sa le fie hranit>>.

Din acest motiv, traim o era a frustrarilor in dragoste. De cele mai multe ori, barbatii simt ca ceva lipseste din relatia lor. In general, ei considera ca exista in viata iubitelor sau sotiilor, pentru a insemna ceva, pentru a servi unor interese independente de ei insisi. Astfel, multi barbati, pur si simplu nu traiesc acel sentiment triumfator care este generat de admiratia femeii fata de ei, fata de eforturile lor.

Cum putem sa trecem peste astfel de probleme de cuplu? Comunicarea ajuta. Barbatii si femeile care trec prin faze dificile ale relatiei si care isi doresc mult sa rezolve aceste probleme, trebuie sa discute si sa afle ce lipseste din acea relatie, trebuie sa isi dea seama daca ea il admira pe el pentru ceea ce face. Nu este acesta elementul central al unei relatii de succes, in schimb acesta este un element indispensabil", ne sfatuieste Paul Dobransky.

Aratam de altfel, intr-un articol recent ce facea referire la studiul lui M. Gary Neuman, ca, intr-adevar principalul motiv pentru care barbatii insala nu este dorinta de sex, ci dorinta de a fi importanti pentru cineva. Pentru altcineva, daca sotia sau prietena uita sa le mai ofere acel sentiment al aprecierii...


 

 

20 mai 2013

Timpul sa plec


 

Mi-am dorit o mare iubire.

„Abia mi-am gasit aici locul si niste brate in care bineinteles ca mi-am facut cuib, si deja trebuie sa-mi iau ramas bun. (LILIANA POPA)”

Stiti replica aceea celebra: „AI GRIJA CE-TI DORESTI!” ?! A naiba de reala, cum e clipa aia in care te trezesti in bratele iubitului tau, ii spui TE IUBESC si el iti raspunde simplu: „Si eu iubesc. Dar pe altcineva!”

Ti-ai smulge parul din cap, te-ai arunca in mare, ti-ai asfixia iubirea, te-ai vinde, ti-ai ucide visele, te-ai sinucide daca nu ai sti ca.... vine o zi cand totul va trece.

Si vor veni altele in locul lor.

Si-atunci te incalti cu papucii aia vechi ai puterii de a mai urca o treapta, chiar daca iti sangereaza picioarele, iti sunt oasele zdrobite si iti curge din sufletul un sange a carui culoare nu se afla in corola.
Mi-am dorit o mare iubire. Una atat de mare, incat sa fie lasata mostenire pe foi de papyrus, scrisa cu cerneala de lacrimi intre pauze de dragoste si lacrimi. De fericire amestecata cu durere surda. Aceea care nu aude oricate aparate performante i-ai cumpara.

Mi-am dorit ceva atat de complicat si de adanc inradacinat, incat sa fie Alfa si Omega-ul iubirii. Al Puterii si al Luptei pentru supravietuire.

Mi-am dorit sa mai iubesc o data, cu pretul celei mai mari suferinte din lume. Si de-a fi sa ma sfasii, sa ma tai in bucati si sa ma tarasc precum un peste pe uscat, cel putin sa mai simt fiorii aceia, dorul nespus, pierderea in nefiresc, preaplinul implinirii din ochii lui.

Am rugat divinitatea sa-mi scoata in cale barbatul in bratele caruia sa ma cuibaresc si sa ma umplu de dragoste, sa ma satur din vorbele lui, sa mi se scada orele de somn si rezultatul sa fie cu plus. Si nimeni sa nu inteleaga cum de mai traiesc. Prin ce miracol supravietuiesc. Si sa mai pot doar arata firav cu degetul spre minunea care ma tine in viata. Adica spre el.

Sa se uite cu totii la el ca un un Isus care mie mi-a luat lepra atingandu-ma doar cu o privire, sa il doreasca toate si numai eu sa il pot avea. Clipa de clipa, centimentru cu centimetru.

Sa fiu Eu si doar Eu si sa ma iubeasca pentru ceea ce sunt de o mie de ori mai mult decat pentru ceea ce as fi putut fi.

Sa ma accepte asa cum pasesc, asa cum zambesc, asa cum scotocesc, asa cum palavragesc, asa cum deschid si inchid usi in urma, cum las hainele imprastiate, cum uit sa pun reminder-ul, cum fac dragoste cu el din dragoste, nu din Muntele lui Venus.

M-am rugat sa stiu sa-i deschid usa inimii, apoi sa-i pot intra in sange si sa fiu eu cea care il tine in viata. Nu din egoism, ci din dragoste de vesnicie.

Mi-am dorit dragostea careia sa nu trebuiasca sa ii contorizez timpul, careia sa nu ii dau cheia apartamentului meu si sa ii spun scurt: las-o in cutia postala cand pleci.

Mi-am dorit o parte de Rai si-o parte de Iad traita intre cearsafurile patate de trupurile noastre din care a curs, pana la ultima picatura, dragostea adevarata.

Mi-am implinit dorinta si-am cules cele mai frumoase roade. Ale unei dumnezeiri pe care nu as putea vreodata sa o vand. Am avut parte de acea dragoste pe care am visat-o altfel decat citind-o in carti sau privind-o in telenovele.

Ci acea dragoste pe care mi-am pictat-o in culoarea inimii mele.

Mi-am facut cuib in bratele omului despre care toti au spus ca a inselat atatea, ca a lasat in urma lui lacrimi si suflete frante, care a ucis femeile cu neputerea lui de a pleca la timp din alte asternuturi si a se aseza pentru totdeauna in ale VOASTRE.

Am privit ochii despre care toti spuneau ca sunt inselatori, ca spun ceea ce vrea fiecare femeie sa auda, ca se inchid pentru ca el de fapt saruta prin mine, buzele celeilalte. Cea „inca una” din prezent sau celelalte din trecut, pe care inca le mai iubeste.

Am ascultat vorbele pe care toti au spus siguri pe ei ca le spune tuturor, ca le invata pe de rost, ca la scoala si ca le stie atat de bine, incat mereu va primi nota maxima.

Caci as alege victime dintre femeile care sunt in cele mai dramatice clipe din viata lor. Si-atunci profita. Acolo e locul lui.

Am stat langa barbatul despre care toti spuneau ca va pleca si se va intoarce frecvent, pentru ca locul lui nu este langa mine, ci langa o femeie care valoreaza- pentru el- cat 1000 ca mine. Ca desi sta langa mine, gandul ii este la celelalte, pe care le minte la fel de frumos ca le iubeste. Ca le doreste, ca nu le-a uitat.

Am zburat cu barbatul care nu mi-a cumparat bilet, nu mi-a daruit copii si nu mi-a pus pe deget o verigheta. Nu a facut totul pentru mine si nu a uns balamalele mandriei mele cu sintagma „doar al tau”.

M-am imbracat intr-o zi ca o cersetoare si am stat la usa inimii lui. Sa vad daca mi-ar da un banut de n-ar sti cine sunt. Dar n-am avut curajul sa raman pana iese din casa. Mi-a fost teama ca se va opri. Sau ca va pleca nepasator.

Da, de ambele mi-a fost teama.

Caci de se oprea ar fi durut ca ofera oricui. Si de ar fi plecat, ar fi durut indiferenta.
Am decis sa ma cuibaresc la pieptul lui Eu, chiar daca or avea dreptate toti cei care spun ca asa isi spun si altele.

Si m-am cuibarit, spunandu-mi cu lacrimile siroind:

„Trebuie sa invatam sa lasam, ca sa putem merge mai departe.”

Caci stiu ca intr-o zi va trebui sa las. Locul meu alteia.

Definitiv.

material scris de Monica Berceanu


 

Exista prietenie intre femei si barbati?


 

Unde este limita intre iubire si prietenie?

Depinde pe cine intrebi. Cele mai multe fete iti vor ciripi vesele despre cel mai bun prieten al lor care este minunat, perfect, le face sa rada si pe care il ignora cu desavarsire atunci cand isi cauta un partener.

Oricat de pura si mirobolanta ar fi prietenia dintre un el si o ea, amandoi heterosexuali, la un moment X, cel putin unul dintre ei se va intreba cum arata celalalt in nudul gol!

Pentru a face lumina in aceasta dilema, un grup de cercetatori americani au efectuat un studiu pe 88 de perechi de prieteni. Acestia au luat fiecare pereche in parte si i-au dus in camera separate pentru a se asigura ca cei doi vor da raspunsuri cat mai sincere.

Mai mult de atat, toti participantii au semnat un acord de confidentialitate prin care se angajau sa nu divulge celuilalt raspunsurile la intrebarile puse de oamenii de stiinta.

Rezultatele au aratat diferente majore de perceptie intre barbati si femei, ceea ce probabil nu a surprins pe nimeni.

Barbatii s-au declarat mai des atrasi de amicele lor decat invers. Tot ei au declarat ca sunt siguri de puterea de atractie pe care o au asupra prietenelor, ceea ce era complet gresit daca ne luam dupa raspunsurile fetelor. Pe scurt, barbatii au fost convinsi ca daca ei se simt atrasi de prietenele lor, acestea automat simt acelasi lucru.

In mod suprinzator, si invers a fost valabil. Cele care au declarat ca sunt atrase de prietenii lor s-au asteptat ca barbatii sa simta acelasi lucru in ceea ce le priveste.
Rezultatul final al testului a fost ca barbatii supraestimeaza nivelul de atractie pe care fetele il simt fata de ei in timp ce femeile au subestimat masura in care prietenii lor sunt atrasi de ele.

Daca ne luam dupa gura lumii, exista mai multe feluri de prietenie intre un el si o ea.

1. E ca un frate pentru mine

Aceasta relatie se dezvolta de regula intre o fata tanara si un baiat mai mare in care ea cauta un soi de figura paterna. El este umarul pe care plange si ocazional, la cate o petrecere mai incinsa, baiatul pe care il saruta cand o paraseste “iubi”.

2. Pot sa vorbesc despre orice cu tine

Foarte frumos. Chiar si despre sex. Mai ales despre sex apoi se intreaba cum de s-a acumulat atata tensiune intre cei doi incat nu poate nimeni sa stea pe langa ei. Miros a frustare de la o posta pe care o vor redirectiona gresit catre oameni care nu au nicio vina.

 
3. Postul e deja ocupat

Aici nu mai e vorba de prietenie cat e vorba de planul doi. Cel putin unul dintre ei este prins intr-o relatie dar se simte atras si de “prieten”.

4. Prieteni cu beneficii

Sau chemarea naturii. Daca cei doi au decis sa isi duca relatia mai departe, asta inseamna ca relatia va merge pana in patul unuia dintre ei.

Adevarata provocare apare abia dupa ce si-au pus hainele pe ei. Vor continua sa faca sex ocazional si amical sau vor oficia relatia cu strangeri de mana in vazul lumii?

Cert este ca de aici, nu mai exista drum inapoi. Cea mai dureroasa parte este atunci cand atractia dintre cei doi dispare iar unul dintre ei realizeaza in cele din urma ca a pierdut intr-adevar un prieten de nadejde.

Pana la urma, adevarul este undeva la mijloc. Uneori, o relatie de prietenie evolueaza in mod natural catre o poveste de dragoste. In alte cazuri, orice implicare romantica poate fi absolut fatala. Atentie deci la sexul care dauneaza grav prieteniei!


 

10 august 2012

Sexualitatea, legatura dintre materie si spirit-1-



Astazi o sa vorbim despre o tema cu mare impact, de-a lungul istoriei: sexualitatea si modul in care este a experimentata de barbati si de femei. Nu este un subiect usor. Sexualitatea a devenit un subiect impovarata cu multe prejudecati, frici si emotii. Aspectul copilului inocent care exploreaza liber aspectele lumii inconjuratoare, inclusiv propria sexualitate, a fost blamat sau s-a pierdut. Am devenit plini de frici si tensiuni cand vine vorba sa ne exprimam din punct de vedere sexual.
Despre aceasta povara a sexualitatii vom vorbi astazi, insa mai intai as vrea sa vorbesc despre ce inseamna sexualitatea dintr-o perspectiva spirituala. Sexualitatea inseamna dansul energiilor feminine si masculine.Este mai mult decat un act fizic. A fost menita sa fie un dans in care sa participe toate aspectele si nivelurile fiintei noastre. Voi distinge mai jos cele patru niveluri care pot juca un rol esential in acest dans al energiilor.

Patru aspecte ale experientelor sexuale

In primul rand, exista nivelul fizic, aspectul corpului fizic. Corpul este inocent. Corpul cunoaste dorinta sexuala si pasiunea si asta este ceva care apare in mod spontan in corp. Corpul cauta implinirea acestor dorinte iar constiinta noastra determina modul in care dorinta sexuala este aplicata si manifestata. Nu este nimic gresit in a simti dorinta sexuala. Poate fi o sursa de distractie, joc si incantare. Dar corpul nu poate alege in ce mod va exprima energia sexuala. Tu esti fiinta umana raspunzatoare de asta, iar corpul are nevoie sa fie condus de tine. Cand vei vrea sa-ti exprimi sexualitatea in cel mai iubitor mod, centrul tau va fi in inima. Cand iti lasi inima sa conduca energia ta sexuala, ea va gasi cele mai frumoase expresii. Alternativa este sa lasi gandurile si emotiile sa guverneze fluxul tau de energie sexuala si atunci vei vedea ca asta iti va cauza blocaje de energie, despre care vom vorbi mai jos.

Al doilea aspect al dansului sexual este nivelul emotional. Uniunea sexuala este un act emotional profund. Daca ignori acest aspect, nu esti complet prezent in acel act si te deconectezi de adevarata semnificatie a sexualitatii.
Cand una din emotiile puternice:frica, furie, tristete exista in relatia dintre doi oameni si nu sunt recunoscute si privite in mod direct, ele vor iesi la suprafata in intimitate. Aceste emotii pot cauza reactii psihologice de rezistenta sau inchidere atunci cand suntem intimi din punct de vedere fizic iar corpul va fi incapabil sa mai simta placere sau excitare.

Atunci cand apar aceste blocaje psihologice sau fizice, este important sa avem de-a face cu ele la nivelul la care apar: nivelul emotional. Cand incerci sa indepartezi simptomele fizice fara sa te uiti inspre dinamica emotionala din spatele lor, nu te respecti pe tine insuti si nu-ti respecti nici corpul. Cand corpul opune rezistenta intimitatii fizice, iti transmite un mesaj ca acolo exista un blocaj emotional care se poate datora unei probleme intre tine si partener sau poate fi o rana emotionala pe care o porti cu tine din trecut. Orice ar fi, e nevoie sa ne adresam ei si sa avem grija de ea intr-un fel plin de iubire, pentru ca energia sexuala sa poata curge liber.

Urmatorul nivel este nivelul inimii, sediul sentimentelor. Exista o distinctie intre emotii si sentimente. Sentimentele tin de domeniul intuitiei si al cunoasterii interioare. Sentimentele iti vorbesc prin soapte, pline de intelepciune si compasiune. Emotiile sunt mai dramatice si sunt numite “reactii ale neintelegerii”, pentru ca asta sunt: explozii ale neintelegerii a ceea ce se intampla cu tine.

Cand se deschide inima, intre partenerii sexuali exista incredere, dragoste si siguranta. Cand inima este prezenta intr-un act sexual, permitem intuitiei sa observe ce se intampla intre noi cand suntem intimi cu partenreul. Nu ne ascundem emotiile, vorbim deschis despre ele. Vechi dureri pot iesi la suprafata, fiind acceptate ca atare. Esti acceptat asa cum esti si acest tip de acceptare constituie cea mai mare vindecare care exista. Cand conectezi energia inimii cu energia sexuala, se poate petrece o mare vindecare pentru intreaga fiinta.

Cu toate acestea, inima poate sa joace un rol subtil si in a te opri sa experimentezi sexualitatea intr-un mod iubitor. Poate ca inima s-a inchis in fata bucuriei sexuale din diferite motive. Poate ca exista, in inima noastra, dorinta de a ne ridica deasupra realitatii fizice de pe pamant. Apoi, poate ca exista anumite dogme religioase care opresc inima sa se deschida catre ceea ce este cu adevarat sexualitatea. Vom vorbi acum despre ambele cazuri.

Inima poate avea inclinatia profunda de a se ridica deasupa planului dens al realitatii materiale. E ca un fel de dor de casa. Poate fi un dor de unitatea care nu se refera la uniunea sexuala, ci care poarta in subsidiar o respingere subtila a taramului pamantesc si a sexualitatii, ca expresie a acestui plan teluric. Multi dintre noi cunoastem dorinta de a transcende aceasta realitate. Multi ne dorim sa traim in energia iubirii si a armoniei pe care o experimentam in meditatii, pe taramurile imateriale ale fiintei. Inima noastra plange dupa aceasta vibratie. Adesea, chakrele superioare: a inimii, a gatului, cel de-al treilea ochi si chakra coroana sunt activate prin aceasta energie, in timp ce chakrele inferioare:plexul solar, sexuala si radacina sunt complet abandonate, fiind insa esentiale pentru sinele nostru pamantesc.

Intr-un mod nenatural, asta se intampla si cand luam droguri. Cand luam substante care ne extind starea de constienta, chakrele superioare sunt deschise in mod artificial si poti sa experimentezi temporar extazul si binecuvantarea pe care le-ai uitat prin trairea in aspectele dense ale realitatii pamantesti.

Desi dorinta si tanjirea dupa transcendenta sunt de inteles, este important sa facem pace cu realitatea pamanteasca. Altfel, vom crea o separare artificiala si vom dezvolta o rezistenta in fata realitatii corpului, emotiilor si sexualitatii. Acest lucru creeaza o lipsa de echilbru in campul tau energetic.

Cand simti acest dor de casa, incearca sa simti motivul pentru care esti pe pamant acum. Motivul de a fi aici, pe pamant, poate ca nu este acela de a transcende pamantul ci de a aduce Acasa aici pe pamant. Aceasta este o calatorie sacra.
Al doilea motiv pentru care inima se inchide in fata sexualitatii sunt dogmele religioase. Corpul este insa inocent. Dorinta, pasiunea si procesele fizice care ne determina sa ne dorim uniunea sexuala sunt procese natura si sanatoase.

Al patrulea aspect este nivelul spiritual. La nivel spiritual, poti avea adesea sentimentul ca acest corp fizic pe care il avem este ca un fel de inchisoare. Realitatea non-fizica a taramurilor inalte este atat de glorificata, incat realitatea fizica este subevaluata. Asta se intampla adesea printre oamenii care se numesc lucratori intru lumina. In special ei opun rezistenta placerilor si bucuriilor pe care le poate oferi sexualitatea. Asta provine partial din credinte religioase si morale si partial din lipsa de experimentare a aspectului sexual al vietii. O concentrare mult prea mare asupra spiritualitatii duce la o neglijare a sexualitatii. Oamenii spirituali si religiosi au adesea o lipsa de respect fata de corp, in expresiile sale naturale. Asta este cu adevarat regretabil, pentru ca sexualitatea este o expresie, in materie, a ceea ce poate fi privita drept cea mai sacra calatorie pe care o poate face un suflet. Sa plantezi semintele divinitatii tale, departe de Acasa, in realitatea materiei si a formei, este o preocupare sacra. Este un act divin, creator.

Poate ca ati participat la moartea sau la nasterea cuiva. In acele momente, sufletul iese sau intra in dansul materiei. Ambele puncte sunt inconjurate de o atmosfera sacra. Este o tacere profunda, invaluitoare care anunta venirea sau plecarea unui suflet. Dansul cu materia este sacru, dar, din pacate, il detestam mult prea des.

Sexualitatea, in adevaratul sau sens, este un dans al materiei in care in acelasi timp se ridica deasupra materiei. In exprimarea de sine sexuala, transcendem realitatea materiala, fara sa o ignoram sau sa o reprimam, fara sa abandonam existenta celor trei chakre inferioare, care ne leaga de pamant si fara sa cautam extazul numai prin intermediul chakrelor superioare. Sexualitatea este legatura dintre materie si spirit.

Cand doua persoane sunt intime din punct de vedere fizic intr-un mod plin de iubire, toate celulele corpului vibreaza mai repede si incep sa danseze putin. Se deschide o poarta catre realitatea energetica in care ne simtim mai usori. Dupa o unire sexuala in care ai participat cu tot ceea ce esti-corp, suflet si minte-te simt impacat si bucuros in acelasi timp. Este un extaz tacut. Celulele corpului au gustat energia iubirii in momentul in care ai adus realitatea iubirii mai aproape de tine. Ai fost un canal pentru enegia iubirii care vrea atat de mult sa curga prin tine si care are cel mai inalt respect pentru natura ta sexuala. Daca energia tuturor celor patru nivele curge in uniunea sexuala, acesta devine un act de creatie divina. Nasterea copiilor dintr-un astfel de act este absolut naturala. Cand dansul masculinului si femininului este facut in acest fel, numai bucurie poate veni din el. Daca copilul este conceput astfel, intra pe taramul pamantesc in iubire. Este cea mai frumoasa primire pe care un suflet il poate avea pe Pamant.

Ar fi foarte frumos daca am reusi sa ne tratam cu respect sexualitatea si atunci cand sunt probleme, frici sau tensiuni in jurul sexualitatii, sa nu judecam sexualitatea in sine si sa nu renuntam la ea, pentru ca este o parte naturala din noi, o parte sacra.
traducere din Pamela Kribbe, http://www.jeshua.net/
Continuarea va fi publicata in zilele urmatoare.
http://www.damaideparte.ro/index.php/sexualitatea-legatura-dintre-materie-si-spirit/6936/