Love is life

Iubirea ne deschide calea spre spiritualitate, spre armonia sufletelor si frumusetea universului, caci doar iubirea se daruie neconditionat, fara teama de sacrificiu si fara a pretinde nimic in schimb. Si astfel il inalta si il innobileaza pe om. „Cel ce nu iubeste n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru ca Dumnezeu este iubire” spune apostolul Ioan

"Iubirea este inrudirea omului cu Dumnezeu.Ea uneste la maxim persoanele umane fara sa le confunde.In iubire se arata plenitudinea existentei."Dumitru Staniloae
Se afișează postările cu eticheta familie. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta familie. Afișați toate postările

23 iunie 2013

Iubirea matura


 

Este acea iubire care apare atunci cand s-au potolit hormonii, cand s-au stins toate nalucirile tineretii, cand lasi nelinistile deoparte pentru ca ai capatat intelepciunea de a sti ce vrei. Iubirea matura este implinire. Tinerete spre copilarie. Este calitate. Inseamna reinnoire. Dovezi. Gesturi marunte. Poate mai putin curaj. Dar mai multa tarie de caracter.

Multi nici nu vor sa auda ca exista un altfel de Ea, un altfel de El, o altfel de Poveste, o altfel de iubire… o Iubire Matura, batatorita de ploi, uscata de soare, improspatata de roua, trecuta prin foc si sabie. Dar rabdatoare, respectuoasa, frumoasa… incredibil de frumoasa... Multi nici nu vor sa o numeasca iubire. Numesc iubire doar focul acela pasional care iti curge rapid prin vene, se lasa cu tunete si fugere naprasnice, te lasa cu lacrimi si suferinti adanci, cu cicatrici de neiertare si neputinte de uitare, te consuma din cap pana in picioare…

Multi numesc demodata aceasta iubire cu parfum de vechi si de nou, aceasta iubire tacuta si inteleapta… Multi nici nu vor sa inteleaga ca nu este neaparat necesar sa strigi acest sentiment cald si placut in toate colturile lumii, ca nu trebuie sa il expui galagios, ca nu trebuie sa faci parada de el, ca nu trebuie sa te bati cu pumnul de piept ca tu nu il lasi sa moara. Pentru ca il ai in ziua de astazi langa tine. Si il vrei si in ziua care va urma celei de astazi, celei de maine. Si il ai in continuare... Si de fapt sa faci ceva ca sa nu il lasi sa moara…

Multi cred ca fac referire la povesti de adormit copiii daca spun ca zilele, saptamanile, lunile, grijile, problemele, anul, anii, anii pot trece peste ea, iubirea matura, si ea, iubirea matura, sa nu se maturizeze de tot. Multi nici nu s-au gandit vreodata ca iubirea matura are gustul dulce amarui al vinului rosu. Acel vin rosu de esenta tare, mai bun pe masura ce trec anii, mai parfumat pe masura ce zace intre scandurile butoiului… Acel vin in care poti sa torni apa pentru ca tot nu o sa-i dezlegi savoarea, tot nu o sa-i alterezi gustul… acel pahar de vin caruia ii iubesti forma… acel pahar de vin caruia ii vezi zgarieturile, dar le accepti firesc gandind sagalnic ca vinul nu s-ar vedea atat de frumos in pahar daca zgarieturile nu ar fi acolo…. Acea iubire care accepta, cere, da, primeste… dar nu cere sa il transformi sau s ail schimbi pe celalalt ca sa il poti iubi. Acel vin care nu se oteteste peste noapte… aceasta iubire care nu se stinge brusc.

Iubirea matura nu iti da ameteli si batai de inima in stomac, dar iti da batai de inima regulate si pertinente, iti da echilibru. Nu te imbatraneste… nu, nu… iubirea matura este cea care te face sa te simti ca un copil, iubirea matura este cea in care pe chipul ridat al partenerului vezi ochii aprigi de adolescent. Iubirea matura este acea iubire care apare atunci cand s-au potolit toti hormonii, cand s-au stins toate nalucirile tineretii, cand lasi nelinistile deoparte pentru ca ai capatat intelepciunea de a sti ce vrei. Iubirea matura este implinire. Tinerete spre copilarie. Este calitate. Inseamna reinnoire. Dovezi. Gesturi marunte. Poate mai putin curaj. Dar mai multa tarie de caracter. Inseamna sa ajungi la destinatia calatoriilor tale. Sa gasesti sensul tuturor iubirilor care au trecut prin viata ta. Sa traiesti fericit. Sa-l lasi si pe celalalt sa traiasca fericit langa tine.


 

22 iunie 2013

Gandeste-te la mine, iubitul meu!


 

Gandeste-te la mine iubitul meu cand vei vrea sa inaintezi, gandeste-te la mine cand vei vrea sa mergi mai departe, cand vei vrea sa o atingi, cand te vei pregati sa faci dragoste cu ea, gandeste-te la mine!

Gandeste-te la mine cand esti fericit, cand esti suparat, cand esti bucuros pentru orice reusita pe care ai avut-o, cand ploua sau cand este soare, cand zambesti si cand plangi.

Gandeste-te la mine si la cate am facut pentru tine, la viata pe care mi-am anulat-o pentru a fi a ta, pentru a fi langa tine, pentru a te servi, pentru a te sustine, pentru a te iubi neconditionat, pentru a te mangaia, pentru a te saruta, pentru a te face fericit, fara a cere nimic in schimb, fara a pretinde nici o recompensa, fara a accepta nici o promisiune, fara a solicita nici un cadou, fara a astepta ceva in contul daruirii si supunerii mele totale.

Gandeste-te la mine, cand viata nu va fi usoara, cand viata nu va fi foarte linistita, cand te vei simti implinit, cand vei fi realizat tot ceea ce ti-ai dorit, cand nu vei mai avea nici o piedica, nici un obstacol, cand te vei simti rege, stapanul universului si buricul pamantului.

Gandeste-te la mine si cand te vei trezi dimineata si cand te vei indrepata seara spre patul in care altadata ne iubeam, in care imi promiteai ca vei face orice pentru mine, in care ma mangaiai cu pasiune si in care erai cel mai fericit barbat de pe pamant.

Gandeste-te la mine in drum spre serviciu, in spatele volanului, cu cafeaua in mana, cu mana pregatita pentru a accepta telefonul meu, cand vei fi insetat si flamand, cand vei astepta o mana de ajutor, cand vei simti nevoia unui prieten, cand vei simti nevoia sa te descarci, cand vei vrea sa vorbesti cu cineva de incredere, cand vei vrea sa-ti pleci capul si sa oftezi, cand vei ajunge seara istovit si vei vrea o cina calda, cand vei simti ca ti se spulbera toate planurile, cand vei avea nevoie de incurajari, de vorbe linistitoare, de cuvinte calme si de sarutari fierbinti, cand nu te va mai astepta nimeni si cand nu-ti va mai raspunde nici un prieten sambata seara la telefon.

Gandeste-te la mine iubitule, dupa ce vei fi facut dragoste , dupa ce te va fi trimis la culcare, sau dupa ce se va imbraca si va pleca acasa, cand te vei imbraca si vei parasi camera de hotel, cand vei ramane singur, cu gandurile tale in casa construita de amandoi, cu amintirile multor ani de fericire, cu rasetele zglobii ale copiilor, cu trantitul pernelor si cu mancatul pe jos.

Simte-ma aproape de tine asa cum nu m-ai simtit cat timp am fost impreuna, simte-ma langa tine, sustinandu-te in toate, incurajandu-te in toate proiectele tale, oricat de stupide sau de puerile ar fi parut. Simte-mi mana pe umarul tau obosit de atata cautare, de atatea incercari si de atatea refuzuri, simte-mi mana calda pe mana ta disperata de atata durere si explicatii, simte-mi palma pe obraz, simte-mi respiratia linistita, cand te vei fi saturat de atingeri obositoare.

Gandeste-te la tine, scumpul meu drag, la greselile pe care le-ai facut, la defectele pe care le ai, la cele pe care ti le-am acceptat, la toate cate s-au intamplat, la incantarea de a ajunge acasa si la fericirea ce ne astepta acolo si oriunde.

Gandeste-te la tine, iubitul meu si cand iti va fi sufletul gol si atunci cand vei fi plin de incantare, cand te vei uita in oglinda sau cand iti vei vedea ridurile adancite din jurul ochilor, gandeste-te la cate ai fi putut salva, la cate ar fi putut fi altfel, la cata fericire sau durere ai produs, la cate lacrimi ai lasat in urma, la cate s-ar fi putut evita doar cu un cuvant, doar cu un gest… Fii sincer cu tine si recunoaste adevarul, chiar daca doare. Fii onest si priveste inapoi si nu-ti fie frica sa recunosti ce si unde ai gresit.

Gandeste-te la noi, iubitul meu, la ce frumosi eram odata, la cat de mult am crescut, la cat de frumos ne-am maturizat, la cat de impliniti am fost nu de mult, la toate planurile pe care le-am avut, la cele pe care le-am dus la bun sfarsit, la cate am fi putut face, la cate s-ar fi intamplat altfel.

Gandeste-te la noi si la tot ceea ce am cladit si la tot ceea ce am destramat dintr-un nimic, fara a lupta, fara a incerca macar sa invingem, priveste distrugerea dureroasa a unui imperiu personal, construit in ani si ani de incercari, intarit in mii si mii de lupte, incercat de multe alte asalturi.

Si daca ai chef sa plangi din nou si daca ai chef sa iubesti din nou, gandeste-te la mine! Si cand simti ca viata ta nu mai are nici un rost si cand simti ca vrei sa-mi faci rau, gandeste-te la mine!

Gandeste-te la mine, iubitul meu si marturiseste-mi totul, pentru ca voi fi acolo sa te ascult si sa te iert si sa te mangai si sa te iubesc neconditionat, asa cum am facut-o si o voi face intotdeauna.

Gandeste-te la mine iubitul meu si plangi din tot sufletul pentru tot ceea ce ai spus si pentru tot ceea ce nu ai spus, pentru tot ceea ce ai facut sau nu si asculta-ti inima si spune-mi “Iarta-ma, dar Te iubesc!”.

Un articol de Alexandra Popovici


 

11 iunie 2013

Ceva ce barbatii isi doresc mai mult decat sexul


 

Este un “adevar” general valabil, uneori o spunem ca pe o gluma, alte ori este ultima replica  “o lovitura sub centura”: “Barbatii nu isi doresc nimic altceva decat sa faca sex”.

Despre “acel ceva” care poate schimba in bine dinamica unei relatii, ne vorbeste psihologul Dr. Paul Dobransky, pe blogul sau. Paul Dobransky este cunoscut in intreaga lume si a fost citat si intervievat de catre cele mai celebre publicatii si institutii de media intre care: Men’s Health, Cosmopolitan, CNN, Chicago Tribune, Elle, CBS si altele. Astfel, site-ul sau constituie o importanta sursa de informare pentru toti cei care vor sa se descopere pe ei insisi si modalitatile prin care isi pot imbunatati viata de cuplu.

“ <<Barbatii nu isi doresc nimic altceva decat sa faca sex>> este propozitia care apare in mass-media ori de cate ori se intampla ceva senzational in jurul vreunei vedete - politician, actor sau sportiv - care este prinsa ca si-a inselat nevasta. In talk-show-uri, mereu intrebarea este aceeasi: De ce insala barbatii?

<<Fiindca barbatii vor sex>>, acesta este cel mai comun raspuns. Sau <<fiindca barbatii au un ego fragil>>. Totusi, fara a se face speculatii cu privire la situatii specifice, putem sa spunem ca exista si o alta explicatie dar pe care nimeni nu o mentioneaza niciodata", spune psihologul. Dobransky este decis sa ne spulbere o parere impusa cultural. Exista ceva ce barbatii isi doresc mult mai mult decat sa faca sex.

Barbatii vor sa fie admirati.

"Acesta este cu adevarat “acel ceva” pe care barbatii si-l doresc cu cea mai mare ardoare din partea sotiilor sau iubitelor. De fapt, admiratia este componentul "cheie" in ceea ce priveste si atractivitatea sexuala. Trebuie sa luam in considerare faptul ca in cuplurile unde exista admiratie sincera, cei doi fac si sex, mai des si mai bine.

Totul se explica prin diferenta dintre instinctele feminine si masculine", explica Dr. Paul Dobransky.

"Instinctiv, barbatii isi doresc sa fie admirati pentru munca lor, pentru cariera lor, sau mai bine-zis, pentru <<misiunea>> lor de barbati. Iar misiunea unui barbat se confunda cu menirea lui in viata, este ocupatia care il face sa se simta important. Poate sau nu poate fi jobul lui, aceasta misiune. Poate sa fie contabil in fiecare zi dar in weekend poata sa fie antrenorul unei echipe de tineri hocheisti. Misiunea lui poate fi contabilitatea dar poate sa fie si pasiunea lui pentru hochei.

In oricare dintre aceste cazuri, el are nevoie ca sotia sau iubita lui sa il aprecieze, sa il sprijine. Ea trebuuie sa creada cu sinceritate in el si in capacitatile sale. Acest aspect din viata unei relatii este un element crucial, deosebit de important pentru un barbat, ceva ce il face sa fie fericit in acea relatie. Iar existenta admiratiei femeii fata de barbat, in cadrul unui cuplu, hraneste instinctele feminine in egala masura", spune psihologul.

"Din pacate, in randul barbatilor si femeilor astazi, se face o confuzie cu privire la rolul adevarat al carierei in cadrul unei relatii romantice. Multi terapeuti nu prea reusesc sa ajute in aceasta prvinta, pentru ca ei trateaza instinctele feminine si pe cele masculine in aceeasi maniera, fara sa faca nicio diferenta. Viata contemporana nu prea a reusit sa schimbe milioane de ani de evolutie.

Din timpuri trecute, barbatii si-au dezvoltat un instinct puternic pentru excluderea virtuala, a celorlalti, a celor care i-ar putea face concurenta. Iar supravietuirea speciei noastre a depins de acest instinct. Imaginati-va cat erau de determinati barbatii primitivi pentru a se lupta cu triburile rivale sau pentru a vana in padure.

Ca rezultat, procesul atractivitatii sexuale a evoluat in mod natural, pentru a include si elementul foarte puternic al sprijinului feminin, in aceste demersuri masculine. Rezultatul astazi? Barbatul nu se poate simti atras cu adevarat de o femeie, daca aceasta nu il sprijina in <<misiunea>> sa.

In general, femeile din lumea moderna, nu prea mai stiu cum sa acopere aceasta nevoie a barbatului si ignora acest element al atractiei. Prea des, mass-media si cultura noastra in general, ii incrimineaza pe barbati pentru nevoia lor de a fi apreciati. Se spune in sens peiorativ ca ei au prea multa nevoie ca <<egoul lor fragil sa le fie hranit>>.

Din acest motiv, traim o era a frustrarilor in dragoste. De cele mai multe ori, barbatii simt ca ceva lipseste din relatia lor. In general, ei considera ca exista in viata iubitelor sau sotiilor, pentru a insemna ceva, pentru a servi unor interese independente de ei insisi. Astfel, multi barbati, pur si simplu nu traiesc acel sentiment triumfator care este generat de admiratia femeii fata de ei, fata de eforturile lor.

Cum putem sa trecem peste astfel de probleme de cuplu? Comunicarea ajuta. Barbatii si femeile care trec prin faze dificile ale relatiei si care isi doresc mult sa rezolve aceste probleme, trebuie sa discute si sa afle ce lipseste din acea relatie, trebuie sa isi dea seama daca ea il admira pe el pentru ceea ce face. Nu este acesta elementul central al unei relatii de succes, in schimb acesta este un element indispensabil", ne sfatuieste Paul Dobransky.

Aratam de altfel, intr-un articol recent ce facea referire la studiul lui M. Gary Neuman, ca, intr-adevar principalul motiv pentru care barbatii insala nu este dorinta de sex, ci dorinta de a fi importanti pentru cineva. Pentru altcineva, daca sotia sau prietena uita sa le mai ofere acel sentiment al aprecierii...


 

 

6 iunie 2013

Testul Cubului - Incredibilul test arab de personalitate, dragoste, familie si viata


 

Un joc pseudopsihologic fascinant si uimitor, cu origini antice sufiste! Rezultatele Jocului Cubului te vor lua prin surprindere si te vor uimi prin acuratete, intelepciune si perspicacitate psihologica.

Te invitam sa faci un joc psihologic extrem de interesant, ce are origini antice sufiste si iti poate face cunostinta cu propria personalitate intr-o maniera unica si fascinanta. Testul de fata este cunoscut sub numele de JOCUL CUBULUI si astazi poate fi gasit in diverse variante si interpretari moderne, inspirate de jocul sufist original. Este un test pseudopsihologic care are la baza vizualizarea si simbolul. Pentru a-l efectua nu ai nevoie de mai mult de 5 minute. Sunt insa 5 minute care merita “cheltuite” fiindca te vei alege cu o mai buna intelegere a ceea ce esti cu adevarat si a ceea ce iti doresti cu adevarat de la viata. Rezultatele te vor lua prin surprindere si te vor uimi prin acuratete, intelepciune si perspicacitate psihologica. Pentru aprofundare, iti recomandam cartea “Secrets of the Cube: The Ancient Visualization Game That Reveals Your True Self”.

Pentru rezultate cat mai concludente, este foarte important sa-ti lasi imaginatia libera, folosind-o si lasand-o sa lucreze pentru tine. Vizualizeaza cu ochii mintii fiecare din lucrurile urmatoare si noteaza-ti pe o foaie de hartie raspunsurile la intrebarile pe care ti le vom adresa. Permite-ti orice raspuns iti trece prin minte. Acorda-ti atata timp cat ai nevoie pentru a putea vizualiza lucrurile respective. Nu te speria si nici nu te gandi ca cineva iti va evalua in vreun fel raspunsurile. Nu exista raspunsuri gresite, nici raspunsuri bune. Ele sunt doar extrem de importante si relevante in interpretarea testului. Prin urmare, sa lasam jocul sa inceapa …

1. Asadar, imagineaza-ti ca vezi in fata ochilor un DESERT intins. In acest desert se afla un CUB.

Noteaza-ti pe o foaie de hartie raspunsurile pentru urmatoarele intrebari:

Ce-ti trece prin minte cu privire la acest cub?
Cum arata cubul? Este transparent sau opac?
Cat de mare este cubul?
Din ce este confectionat cubul? Este un material moale sau tare?
Unde anume se afla in imensitatea desertului? In aer sau pe nisip?


2. In acelasi desert, in afara de cub, exista si o SCARA.

Descrie pe aceeasi foaie de hartie scara, raspunzand urmatoarelor intrebari:

Unde este pozitionata scara fata de cub? (aproape, departe etc)

Cat de mare este scara? Are trepte multe sau putine?

Este friabila, se poate rupe usor sau este solida si bine facuta, putand sustine greutatea mai multor persoane?

3. Acum, pe langa cub si scara, imagineaza-ti ca exista in desert si un CAL.

Raspunde in scris urmatoarelor intrebari legate de existenta acestui cal in desert.

Ce fel de cal este? Foloseste cateva cuvinte care iti vin in minte pentru a-l descrie.
Ce face calul? Cum se comporta?
Este legat, are sa sau umbla liber?
Unde este pozitionat calul fata de cub si scara?

4. Imagineaza-ti ca la un moment dat vezi in acelasi desert si NISTE FLORI / O FLOARE.

Noteaza pe hartie raspunsurile pentru urmatoarele intrebari:

Ce gandesti in acest moment despre aceste flori? Ce sentimente iti inspira?
Unde se afla florile fata de cub?
Este o singura floare sau sunt mai multe flori?

5. Gandeste-te acum ca in desert vine o FURTUNA.

Noteaza pe hartie raspunsurile urmatoarelor intrebari:

Cat de aproape este furtuna de cub?
Crezi ca o sa dureze mult sau este doar o furtuna trecatoare?
Este o furtuna mare sau o furtuna mica?
A cuprins tot desertul sau doar o portiune?
Porneste cumva furtuna dinspre cub, cal, scara, flori sau dinspre niciuna? Daca da, scrie dinspre care din cele 4 elemente s-a pornit furtuna.
Afecteaza furtuna in vreun fel cubul, calul, florile, scara? Daca da, cum?

6. Imagineaza-ti acum ca furtuna distruge aproape tot in desert cu exceptia a 2 elemente din cele 4 enumerate mai sus: cub, cal, scara, flori. Care sunt cele 2 elemente care supravietuiesc?

Noteaza-le pe o foaie de hartie.

Este totul limpede si clar in mintea ta? Cubul, scara calul, florile furtuna? Ai notat pe o foaie de hartie raspunsurile la intrebari? Jocul presupune ca fiecare lucru pe care l-ai vizualizat este un simbol pentru ceva anume. Mai jos, o sa-ti spunem ce reprezinta fiecare lucru in parte si ce pot insemna raspunsurile tale.

INTERPRETARE RASPUNSURI

1. CUBUL te reprezinta pe TINE insuti. Ceea ce gandesti despre cub este de fapt ceea ce gandesti despre tine insuti.
In cazul in care cubul este plasat pe nisip denota faptul ca esti o persoana cu picioarele pe pamant, bine ancorata in realitate. Ai spirit practic si simtul realitatii.

In cazul in care cubul pluteste sau este in aer inseamna ca esti o persoana visatoare, idealista, avand tendinta de a trai mai mult in interiorul tau si in imaginatie. De multe ori realitatea ti se pare dura si nedreapta.

In cazul in care cubul este transparent… inseamna ca esti o persoana transparenta, sincera si deschisa. Nu iti place sa umbli cu ascunsizuri si esti o persoana directa, aratandu-te in fata celorlalti, a prietenilor si a familiei, exact asa cum esti.

In cazul in care cubul este opac si nu poti vedea prin el… inseamna ca esti o persoana discreta si rezervata. Nu iti place sa vorbesti mult despre tine si sa dezvalui prea multe lucruri despre propria persoana.

Dimensiunea (marimea) cubului este relevanta pentru egoul tau. Cu cat cubul imaginat de tine este mai mare, cu atat mai mare este egoul tau.

In cazul in care cubul este facut dintr-un material solid si puternic… inseamna ca esti o persoana puternica. Ai tarie interioara si nu te lasi doborata cu una cu doua.

In cazul in care cubul este confectionat dintr-un material moale… inseamna ca esti o persoana emotionala si sensibila.

Pe de alta parte, felul in care vizualizezi cubul este si el important. Daca vezi doar partea sa plana, atunci esti o persoana ce are tendinta de a fi superficiala. Daca vezi cubul in 3 D, atunci esti o persoana profunda, cu o mare putere de intelegere. Vezi dincolo de suprafata.

2. SCARA reprezinta PRIETENII tai.
 

Cu cat scara este mai aproape de cub, cu atat esti mai apropiata de prietenii tai.

In cazul in care scara este departe de cub inseamna ca iti place sa pastrezi o anumita distanta fata de prieteni. Ai o rezerva fata de ei care vine fie din neincredere, dezamagire sau din teama de a nu fi ranit sau poate nu consideri existenta prietenilor in viata ta ca fiind atat de importanta.

Cu cat are mai multe trepte scara, cu atat mai multi prieteni ai.

Daca scara este solida inseamna ca prieteniile pe care le legi sunt si ele solide, putand trece proba timpului, a distantei sau a dificultatilor. Daca scara se poate rupe cu usurinta inseamna ca prieteniile pe care le legi sunt friabile, cauzate de motive sau circumstante. Se pot strica la un moment dat tot din cauza circumstantelor sau a motivelor.

3. CALUL reprezinta PARTENERUL tau de viata sau ce tip de partener ti-ai dori in viata ta. El reprezinta asadar partenerul ideal, dar si maniera ta de a fi si de a te purta intr-o relatie si fata de acest partener.
 

Cuvintele pe care le-ai folosit pentru a descrie calul sunt caracteristicile pe care le doresti de la partenerul tau de viata/ sotul tau. Felul in care se comporta calul denota comportamentul pe care ti-ar dori ca partenerul tau sa-l aiba fata de tine.

In cazul in care calul pare a alerga liber, acest lucru denota faptul ca ii acorzi libertate partenerului tau. Totodata, un cal care fuge si nu sta intr-un singur loc indica un partener energic, dinamic, atras de calatorii si de dorinta de a fi implicat in permanenta in ceva anume. Un cal care sta locului sau mananca indica un partener atras de confort, stabilitate si de camin, un partener caruia nu ii plac riscurile si nici viata departe de cei dragi.

Distanta dintre cub si cal arata cat de apropiat/ distant esti intr-o relatie.

 

4. FLOAREA / FLORILE reprezinta COPIII tai (sau potentialii copii) si dorinta de a avea copii.
 
Ceea ce gandesti sau simti in legatura cu aceste flori reprezinta ceea ce gandesti si simti cu privire la proprii copii, sentimentele pe care le ai fata de acestia.

Proximitatea florilor fata de cub indica cat de apropiata esti de copiii tai. Cu cat florile sunt mai aproape de cub, cu atat te simti mai apropiata de copiii tai sau de gandul de a avea copii.

Numarul florilor indica numarul copiilor pe care doresti sa ii ai. Cu cat sunt mai mult flori, cu atat iti doresti sa ai mai multi copii.

5. FURTUNA reprezinta PROBLEMELE si dificultatile tale, dar si felul in care te confrunti cu ele in viata.

Proximitatea dintre furtuna si cub arata cat de intens te afecteaza aceste probleme si cat de mult le lasi sa te afecteze.

Daca in timp ce vizualizezi furtuna, crezi ca o sa dureze mult inseamna ca gandesti acelasi lucru si despre problemele tale actuale.

Daca furtuna pe care o vezi este mare si aproape inseamna ca si problemele cu care te confrunti le percepi ca fiind mari. Adesea, ai tendinta de a le exagera prin atitudinea ta. Adesea le lasi sa te acapareze si sa iti strice buna dispozitie.

Daca furtuna pe care o vezi este mica si departe de tine inseamna ca esti de regula o persoana calma si pozitiva, care poate depasi problemele cu seninatatea, cu fruntea sus si nelasandu-le sa te acapareze.

Daca furtuna cuprinde tot desertul inseamna ca le lasi adesea sa te copleseasca si sa iti perturbe intreaga ta viata.

Daca furtuna pleaca dinspre cal, inseamna ca problemele tale sunt legate de partenerul tau. Daca furtuna pleaca dinspre scara, inseamna ca problemele vin de la prietenii tai. Daca porneste dinspre flori, inseamna ca problemele tale vin dinspre copiii tai. Daca furtuna incepe sa se desfasoare dinspre cub inseamna ca problema ta esti chiar Tu.

6. Cele 2 ELEMENTE CARE SUPRAVIETUIESC FURTUNII sunt LUCRURILE CARE AU PENTRU TINE CEA MAI MARE IMPORTANTA IN VIATA. Ele te vor ajuta sa supravietuiesti indiferent de greutati si dificultati. Din ele iti tragi forta si puterea de viata.


 

6 aprilie 2013

Amanta de pe Str. Fericirii, sotia de la Pentru Totdeauna


 

Ajung pe str. Fericirii. Cum dau coltul strazii, ajung intr-o infundatura de strada care nu te duce nicaieri. Aici locuieste M. O femeie ca multe dintre femei. Superba, indrazneata, corp de felina, ochi provocatori si miscari unduitoare. Femeia care m-a innebunit si mi-a rascolit toate noptile, toate clipele mele linistite de fericire.Cea mai sexy femeie pe care am cunoscut-o vreodata.

Pasii cunosc drumul. Picioarele o iau inaintea mea. Trec de strazile inguste si casele vechi amintind de Bucurestiul de altadata. Ajung pe str. Fericirii. Cum dau coltul strazii, ajung intr-o infundatura de strada care nu te duce nicaieri. Sau da, te duce poate spre pierzanie, insa pana atunci sunt prea multe senzatii de bine... Vad o casa mica, pierduta in anonimat, uitata intr-un colt de lume, cu nimic ostentativ care sa-ti sara in ochi, exceptia intr-un oras mare, dezumanizant. Casa asta intepeneste intre zidurile ei toata forta si caldura umanitatii. Aici locuieste M. Superba, indrazneata, cu un corp de felina, cu ochi provocatori si miscari unduitoare. Femeia care m-a innebunit si mi-a rascolit toate noptile, toate clipele mele linistite de fericire. O femeie ca multe alte femei. Cea mai sexy femeie pe care am cunoscut-o vreodata. Iubita..

Un chip rece, un corp trufas care iti cere posesiunea imediata. In vocea placuta, usor puternica, nu ai zice ca se ascunde femeia calma, linistita, uneori stangace, destul de timida chiar. In hainele scumpe si un stil poate prea sofisticat nu ai crede ca se ascunde atata naturalete si prezenta de spirit. Femeia asta stie sa ma faca sa rad. Uneori radem ca nebunii in hohote. Din nimic. Pentru ca o musca zboara aiurea prin incaperile casei. Ma asculta cu interes si o preocupa ceea ce ma preocupa. Alteori ofteaza alaturi de mine. Trage cu nesat din tigara mea si imi zambeste de multe ori trist, incurajandu-ma tacut. Nu stiu cum reuseste sa ma faca mereu sa ma simt bine. Nu stiu ce mi-a facut, ce nu. Am cazut de acord ca o sa fie o simpla aventura, care nu o sa ne coste nimic pe niciunul dintre noi, in care niciunul nu o sa investeasca nimic. Doar multa, multa atractia fizica care trebuie oarecum, oricum, consumata.

Nu stiu cand m-am trezit spunand prima oara “ te iubesc” si dorindu-i prezenta mai mult decat pentru o noapte. In prima seara pe care am petrecut-o in liniste, povestind aiurea despre prezent, tinand-o strans in brate, a inceput insa sfarsitul. M-am pomenit spunandu-i “te iubesc”. Simplu, ca pe ceva firesc. Fara sa mint. Iar dorinta de a o avea mai mult timp alaturi de mine s-a transformat intr-un gand care chinuie, apasa, ma face sa te simti vinovat ca dracu cand dau ochii cu cealalta femeie pe care o iubesc. Dar nu poti altfel.

Sunt doar eu langa ea. Ma accepta asa cum sunt, nu pentru cel care trebuie sa faca totul bine. Imi vrea grijile, ma asculta, imi exploreaza corpul cu o pasiunea devoratoare, ma vrea asa imperfect cum sunt. Nu-mi reproseaza, desi am observant ca uneori devine brusc trista si ingandurata. Stiu ca e tot timpul acolo pentru mine. Si asta ma face sa scurtez ziua lunga de la birou. Ma suna rar…. de pe un numar anonim. Ma intreaba daca cum sunt ok… Sunt cand o aud. M. ma face sa simt ca traiesc cu adevarat.

Pe str. "Pentru totdeauna 2" locuieste Maria. Sotia. O iubesc pe Maria. Ne cunoastem de o viata. Ne-am casatorit pentru ca nu puteam face altfel, pentru ca era singura femeie langa care as fi putut trai indragostit o viata intreaga. Ne-am iubit din prima zi in care ne-am cunoscut. Era persoana potrivita pentru a fi mama copiilor mei. Este afectuoasa, temperamentala, sigura pe ea, inteligenta, cu un job onorabil care i se potriveste de minune. A fost sprijinul meu dintotdeauna si ne completam in mai toate de minune. Maria este cu adevarat frumoasa. Are gusturi impecabile. Erau vremuri cand imi venea sa iau la pumni toti barbatii care ii aruncau priviri lascive pe strada. Pana cand m-am convins ca Maria ma iubeste cu adevarat. Ma iubeste si imi este fidela. Nu m-ar insela niciodata.

Maria se straduieste mult sa fie sotia perfecta si depune, la fel ca mine, eforturi vizibile, pentru ca iubirea noastra sa nu moara. Tot ea m-a facut sa cred in iubirea de tata. Copilul nostru este tot ce am putut avea mai bun pe lume. Pasiunea inca exista, desi… nu mai este ca la inceput, nu a fost niciodata precum noptile de infrigurare pe care mi le ofera M. De multe ori pierdeam ore in sir pe noapte vorbind despre noi si visurile noastre. Acum suntem prea obositi, prea le cunoastem pe toate, ne putem citi in priviri. Vorbim si comunicam si astazi, insa in loc sa vorbim despre noi, vorbim despre cine duce in ziua respectiva copilul la scoala, cum putem obtine mai multi bani, cum sa ne achitam mai repede ratele la banca, etc…. Vorbim putin si despre noi.... dupa ce facem dragoste si ne sarutam scurt, dupa ce adormim si setam alarma pentru ziua urmatoare. Maria banuieste. Dar e prea sigura pe relatia noastra ca sa creada ca ceva poate fi indeajuns de puternic ca sa o destrame. Are perfecta dreptate. Nu as putea sa o parasesc vreodata.

Oficial, locuiesc pe aceeasi strada, in aceeasi casa si in acelasi gand cu Maria. Acasa cu adevarat ma simt langa M. Momentan insa... locuiesc pe str. Nimanui, pierdut intre doua case, intre doua femei pe care le iubesc si pe care le fac sa sufere concomitent. Te face sa te simti ca dracu’ ceea ce de ce mai multe ori te face sa te simti divin. Sunt un nemernic, un ticalos, un mincinos, mai mult ca sigur ca nu merit iubirea acestor femei, dar nu pot, nu vreau sa renunt. Daca ati fi in situatia mea si ati iubi-o pe Maria, daca ati sta o clipa langa M, ati intelege de ce barbatul care sunt este incapabil sa puna odata capat minciunii si intr-o parte sau alta sa produca o ruptura, un sfarsit. Dar numai gandul…. Pe mine ma asteapta infernul.

D-l T.


 

 

20 septembrie 2012

Permisiunea de a fi fericit


Intr-un fel ascuns si inconstient, exista in viata fiecaruia momente in care asteptam sa capatam dreptul la felia de fericire care ni se cuvine. E ca si cum, in fiecare zi, ne surprindem intinzand mana spre fericirea noastra, impinsi de dorul inimii noastre care tanjeste dupa ea in fiecare clipa, insa exact in momentul in care suntem cat pe ce sa o atingem, ne aducem aminte ca putem fi prinsi, pedepsiti, alungati sau exclusi daca indraznim prea mult. Si continuam sa ne traim viata in acelasi perimetru restrans pe care il cunoastem, care uneori nu ne lasa sa respiram, pentru ca am uitat cat de mult aer exista in jur. Si evitam sa ne adresam intrebarea cheie: de a cui permisiune am nevoie pentru a fi fericit? Unde pot sa caut aprobare pentru existenta fericirii mele? Cine trebuie sa ma valideze ca sa simt ca merit sa-mi traiesc viata? Mama, tata, bunicii, urmasii, partenerul de viata, fratii, colegii, prietenii?
A avea curajul sa fii mai fericit decat cei din familia ta este un mare test in aceasta viata. Cum poti sa-ti permiti sa-ti traiesti viata, cand stii ca cei pe care ii iubesti nu sunt la fel de dornici de a-si trai viata cu bucurie si privesc totul prin lentile cu care vad doar suferinta in tot ce inseamna viata? Loialitatile ascunse fata de cei dragi sunt adesea ca niste sfori care ne manevreaza, din umbra, pe scena vietii noastre. Fara sa stim, luam decizii si ne trezim in situatii de viata care ne aduc aminte de apartenenta la suferinta care isi cere drepturile cu orice pret. Asa ca incercarea de a fi mai fericit decat mama, decat tata, decat fratii, decat cei din jur vine la pachet cu o vinovatie pe care ne este foarte greu sa o continem. Pentru ca dincolo de ea se afla toata jalea de secole, care ne curge prin vene si prin care striga toti cei care au fost si sunt, prin sange, ai nostri. Am purtat si purtam, cu voie sau fara voie, constient sau nu, toata aceasta suferinta mult prea mare pentru umerii nostri. Pana intr-o zi, cand incepem sa realizam. De obicei, ceva in noi incepe sa strige. Daca avem destul curaj sa auzim acest strigat, vom sti: este dreptul nostru la fericire. Este felia de viata neprihanita dupa care tinde sufletul nostru. Este promisiunea unei vieti intregi, pe deplin apartinandu-ti tie. Este totul pentru tine.
Daca suntem sinceri cu noi insine, vom realiza ca nu ne-a cerut nimeni sa suferim in numele sau pentru cei din jur, ci am facut-o pentru ca asa am crezut ca ajutam sau pentru ca era singurul mod de a avea un sens al apartenentei la ceva. Am facut-o din iubire, in ultima instanta. Dintr-o iubire disperata, care nu a servit nimanui. Asa incepem sa ne dam voie sa punem limite si sa nu mai simtim toata vinovatia Universului cum ne strapunge inima cand ne dorim sa traim doar viata noastra, nu si pe a celor din jur. Asa incepem, incet incet, sa sadim in sufletul nostru samanta unei vieti noi, promisiunea noastra de fericire.
Asa capatam dreptul de a spera ca planta va fi intr-o zi un copac, care, cu toate ca are radacinile batrane si un trunchi cocarjat si impovarat, are roade bune si gustoase pentru ca a invatat, intre timp, cum sa-si indeplineasca rostul. Si daca si atunci mai ai nevoie de permisiunea parintilor, deschide-ti inima catre ei, fie ca mai sunt sau nu cu tine, si roaga-i, pe Pamant sau in gand: “Am nevoie de binecuvantarea ta, ca sa fiu mai fericit decat ai fost tu. Daca eu sunt mai fericit, suferinta ta nu a fost in zadar.”
Asa ca, cine-ti poate da permisiunea de a fi fericit, in afara de tine insuti? Este un drept care se asuma. De multe ori, nici nu constientizam ca avem dreptul la putina fericire. Imprastiati in mii de directii, intre familia din care provenim si familia pe care ne-am construit-o, intre incercarea de a face tot posibilul pentru a apartine si pentru a fi recunoscuti si dorinta de a ne crea propria viata, asa cum ne dorim, uitam de felia de fericire care ne este rezervata. Cand lupta din noi inceteaza, si se face atat de liniste in suflet incat incepem sa-i ascultam vocea, vrand-nevrand, incepem sa intrezarim posibilitatea pentru altceva. Posibilitatea acceptarii lucrurilor asa cum sunt, posibilitatea de a fi prezenti complet in corpul nostru, aici si acum, posibilitatea de a simti tot ceea ce trebuie sa simtim in aceasta viata, stiind ca nu vom muri niciodata de prea multe sentimente, oricat de intense ar fi ele, posibilitatea de a ne scufunda, pas cu pas, in intensitatea fiecarui moment in parte, asa cum ni-l aduce viata. Iar eu cred ca asta este fericirea in cea mai pura forma. Fericirea la care putem avea acces cu totii, oricand, oriunde.

3 ianuarie 2012

A iubi... în doi...


„Iubirea intre doi oameni...este intalnirea intre doua singuratati care se ocrotesc si isi tin companie”
Rainer Maria Rilke
„A iubi inseamna a inceta sa traiesti pentru tine, a face ca toate sentimentele omenesti, teama, speranta, durerea, bucuria, placerea sa nu depinda decat de o singura  fiinta; inseamna a te cufunda in infinit, a nu găsi nici o limita simtirii, a-ti inchina viata unei fiinte in asa fel incat sa nu traiesti si sa nu gandesti decat pentru a o face fericita; a turna maretie in injosire, a gasi alinare in lacrimi indurerate, placere in suferinta si suferinta in placere; adica a intruni in sine toate contradictiile.” - Balzac
Din ce în ce mai mult ne plangem ca relaţiile noastre, viaţa de cuplu, de familie... merg prost. Dar oare cine merge prost ? Ce mecanism e defect ? Ce trebuie schimbat si unde?
Tu esti fericit si implinit in cuplul pe care il ai ? Sau daca eşti singur… de ce esti?
„Ca un om sa iubească pe altul e probabil cea mai grea sarcina care ne-a fost incredinţată, sarcina supremă, examenul final, opera pentru care toate celelalte sant doar un preludiu....
Iubirea e un imbold pentru fiecare sa se desavarseasca, sa devină cineva, sa devina o lume el insusi de dragul cuiva.” - Rainer Maria Rilke
Foarte rar intalnim cupluri fericite, care se iubesc şi care nu pun semnul „egal” intre iubire si gelozie, intre iubire si multe alte comportamente deviante... Secretul este libertatea!
Fiecare dintre cei doi trebuie sa-si amintească in permanenta ca este stapanul propriei sale vieti, ca fericirea lui depinde in primul rand de el si nu de celalalt.
Niciodată nu va lasaţi coplesiti de problemele celuilalt... nu suntem responsabili decat de propriile noastre probleme! Asta nu inseamna sa fiti indiferenti sau nepasatori la problemele partenerului, ci doar sa nu va incarcati cu ele, sa nu acceptati sa deveniti coresponsabil. E o greseală frecventă si o forma de manipulare des intalnita in cupluri.
Tagore, in versurile de mai jos, reuseste sa transmita perfect ideea unui cuplu liber in iubire si trairi :
„V-aţi nascut impreuna, si impreuna veti fi intotdeauna.
Veti fi impreuna cand albele aripi ale mortii va vor risipi zilele.
Ah, veti fi impreună chiar in memoria tacută a lui Dumnezeu.
Dar sa lasati spatii in impreunarea voastra.
Si lasati vanturile raiului sa danseze printre voi.

Iubiti-vă unul pe altul, dar nu faceti din iubire o legatura:
Mai bine lasaţi o mare miscatoare intre tarmurile sufletelor voastre.
Umpleti-vă unul altuia cupele dar nu beti din aceeasi cupa.
Dati-va unul altuia din painea voastra dar nu mancati din aceeasi felie.
Cantati si dansati impreuna si fiti bucurosi, dar fiecare din voi sa fie singur,
Asemenea strunelor lautei care stau singure, desi vibrează cu aceeasi muzica.
Daruiti-va inima unul altuia, dar nu spre pastrare,
Caci numai mana Vietii va poate incapea inimile.
Si stati impreuna, dar nu prea aproape unul de altul.
Caci stalpii templului stau la distantă unul de altul,
Iar stejarul si chiparosul nu cresc unul in umbra celuilalt.”
Iubirea iti acorda libertatea de care ai nevoie si te ajuta sa fii tu insuti. Este un fenomen extrem de paradoxal. Pe de o parte, te face sa te simti ca un suflet in doua trupuri; pe de alta parte, iti confera individualitate si unicitate. Te ajuta sa renunti la egoul tau marunt, dar sa iti cunosti Sinele Suprem. In acest fel, problema dispare. Iubirea si meditatia sunt doua aripi pe aceiasi umeri. Ele se echilibreaza reciproc. Numai atunci cand le cultivi pe amandouă poti creste, poti deveni implinit.


Si atunci cand va este mai greu, nu uitati ca aveti o umbră de lumina... un inger pazitor. Cat de des va amintiti de el? Cat de des ii cereti ajutorul?
S-a spus mereu ca ingerii sunt dublul ceresc al omului. Schelling, in Philosophie der Offenbarung (Filozofia revelatiei), ii numeşte Potenzen (dynameis pe greceste) ale sufletului omenesc, virtualitatile lui, variantele mai limpezi, mai structurate, ale identităţii sale.
Cu alte cuvinte, suntem mereu insotiti de modelul nostru, de portretul nostru imbunatatit. Si suntem - sau in orice caz ar fi bine sa fim - intr-un dialog permanent cu posibilul acestui portret. Ingerul ofera fiecaruia din actele noastre reperul epurei lui, adică desenul lui ideal.
Langă fiecare „este”, ingerul aşază un „cum ar trebui sa fie”. El conjuga neobosit, la optativ, curgerea vietii noastre, aşa cum am face-o noi insine daca am fi in conditia lui.
Cauta si intelege iubirea din propriul tau suflet, acceptand totodată si furtunile existente acolo! Descopera iubirea din tine, traieste-o si apoi daruieste-o ! Odata gasita Iubirea, devii un Alchimist... descoperi secretul Universului... Gasind iubirea devii un saman care poate vindeca orice... trup, suflet, minte...
Aplică Legea Iubirii si depaseste-ti acel „status quo” predefinit... si vei descoperi miracolul...
Si depaseste-ti limitele! Singura limita a omului este mintea si capcanele intinse de ea...
Abandonează Mentalul si alege Sufletul!
„A iubi”... este un verb ce se conjugă în doi...