Love is life

Iubirea ne deschide calea spre spiritualitate, spre armonia sufletelor si frumusetea universului, caci doar iubirea se daruie neconditionat, fara teama de sacrificiu si fara a pretinde nimic in schimb. Si astfel il inalta si il innobileaza pe om. „Cel ce nu iubeste n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru ca Dumnezeu este iubire” spune apostolul Ioan

"Iubirea este inrudirea omului cu Dumnezeu.Ea uneste la maxim persoanele umane fara sa le confunde.In iubire se arata plenitudinea existentei."Dumitru Staniloae
Se afișează postările cu eticheta dezvoltare personala. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta dezvoltare personala. Afișați toate postările

16 iulie 2013

Mircea Eliade spunea…


 

…ca oamenilor le este teama de necunoscut deoarece lucrurile pe care le vor descoperi pot schimba “icoana” pe care si-au creat-o despre ei insisi.

Nu-mi amintesc daca asa suna citatul cu exactitate, insa merita sa reflectam putin asupra acestui subiect.

Daca in copilarie plansetele prelungite ne etichetau drept “suparaciosi”/”rasfatati”, iar racelile tot mai dese si mimica ingrijorata a parintilor ne ofereau amprenta “bolnaviciosului”, pe masura ce timpul trece, noi suntem cei care ne conturam imaginile despre propria persoana.

Poate ca cel mai ironic lucru este faptul ca ne cream singuri propriul pat al lui Procust, iar in momentele in care nu ne mai recunoastem, incepem sa ne taiem parul care depasea conturul cu care eram obisnuiti. Ne ghemuim pentru a nu da “pe dinafara”, iar in acele clipe in care credeam ca imaginea conturata va fi cea stabila, ne defacem larg mainile si picioarele pentru ca patul se mareste incetul cu incetul.

Dialogul cu necunoscutul apare in momentul in care alegem sa parasim patul pentru ca talpile noastre sa atinga pamantul.

De cate ori nu am afirmat despre noi “Eu nu sunt genul care sa vorbeasca in public/ sa ii asculte pe ceilalti/ sa dea ritmul propriei vieti/ sa ia decizii/ sa invete ceva pe cont propriu/ sa locuiasca intr-o garsoniera cu altcineva/ sa aiba grija de propria persoana” (si lista poate continua pentru fiecare in parte), fara ca macar sa ne oferim posibilitatea de a actiona in acest sens?

In momentul in care ne lasam incatusati de propriile proiectii la adresa noastra, uitam sa lasam loc si pentru alternative. Ne inghesuim atat de mult in noi insine incat uitam sa respiram viata care ne tot cheama spre ea…Il imbratisam atat de tare pe “Nu” si inaltam tot mai sus patul lui Procust astfel incat coborarea in realitate devine tot mai greu de realizat…

Cat despre “icoana” de care aminteste Mircea Eliade, consider ca timpul cioplirii ei este cel care ne indeparteaza de adevarata viata. Timpul in care ne intrebam “cum ar trebui” sa gesticulam, gandim sau simtim pentru a da bine in ochii celorlalti sau pentru a ne potrivi cu imaginea pe care noi o avem despre noi insine reprezinta o mare pierdere in fata noastra.

Atunci cand teama de necunoscut intervine, nu avem incotro si renuntam la toate ustensilele de dezoltare personala pe care ni le-am creat pentru a ne proteja. Avem de ales intre a ciopli in continuare o imagine pe care vom dori cu siguranta sa o retusam mai tarziu si a ne avanta in necunoscut pentru a trai dincolo de limitele imaginatiei noastre.

Si chiar daca intalnirea cu cele enigmatice ne poate determina sa ne pierdem controlul, nu se stie niciodata ce vom descoperi. Nu se stie niciodata daca lucrul cel mai de temut nu ascunde, de fapt, darul care astepta sa iasa la iveala…

Voi ce parere aveti?


 

10 iulie 2013

Traieste sanatos fara scuze!


 Traieste sanatos! ” a devenit un motto caruia multi dintre noi nu-i mai acordam atentie in drumul nostru dedezvoltare personala.

Acest fapt este posibil deoarece am ajuns sa gasim o scuza pentru a justifica inca un pachet de tigari, sa mai gasim inca o scuza pentru emisiunea de televiziune de prost gust la care ne tot uitam si inca o scuza pentru injuratura din trafic. Va prezentam in cele ce urmeaza 5 dintre cele mai comune scuze si temeri care ii impiedica pe oameni sa se schimbe in ceea ce priveste aceste obiceiuri daunatoare sanatatii noastre.

1. “Inainte sa incep, e nevoie sa planific.”

Desigur ca avem nevoie de un plan in acest sens, insa fraza de mai sus poate fi tradusa simplu: amanare. Cati dintre noi nu spunem ca incepem sa facem sport abia dupa ce ne vom achizitiona un echipament pe masura? Si sa nu uitam si de pantofii sport. Si de muzica noua pe care trebuie sa o ascultam in timp ce facem exercitiile fizice. Abia apoi credem ca vom fi “pregatiti” de antrenament.
Poate ca avem nevoie de toate aceste detalii, dar ce-ar fi ca pur si simplu sa incepem?
Este simplu: iesi afara si plimba-te intr-un ritm mai alert sau plimba-te cu bicicleta. Construieste “un plan” prin a realiza putin cate putin in fiecare zi.

2. “Nu sunt deloc in forma, este obositor sa ma gandesc la cum pot fi mai sanatos.”

Nu te gandi ca trebuie sa revii la o anumita forma, cel mai important lucru este sa faci primul pas. Priveste aceasta activitate ca un experiment: propune-ti sa mananci corect si sa faci sport pentru o saptamana si vezi cum stau lucrurile. Fii curios si joaca-te, dar tine-te de aceasta treaba: stabileste niste reguli, spune-le altor oameni despre asta si cel mai important, nu trisa.
Noteaza felul in care te simti, punand accent pe starea ta fizica si emotionala. La final, intreaba-te cum te-ai simtit. Ai mai incerca acest lucru inca 2 saptamani? Daca da, continua. Daca nu, pur si simplu nu te simti vinovat si incearca sa gasesti ceva care sa ti se potriveasca si care sa iti faca placere in acest sens.

3. “Nu stiu/ nu am timp sa gatesc.”

Te cred. Te cred ca nu vrei sa dedici gatitului 2 ore in fiecare zi. Dar pariez ca poti urma instructiunile. Dedica-ti 5 minute din timpul tau pretios pentru a cauta pe internet retete simple care se prepara usor.

4. “Oamenii vor rade de mine in timp ce fac sport pentru ca nu arat bine.”

Poate ca unii vor face asta. Dar daca o vor face, va fi tot din propria nesiguranta. Partea buna este ca oamenii sunt atat de preocupati de propria viata incat nu mai au timp sa ne observe si noua imperfectiunile.
Pe de alta parte, ceilalti se vor uita la tine si se vor simti inspirati de hotararea ta. Atunci cand oamenii te privesc cum muncesti din greu pentru a fi in forma, ei vad aceasta lupta si in ei insisi. Chiar daca nici macar ei nu observa asta, undeva, in adancul lor, sunt inspirati de exemplul tau.

5. “Mi-ar placea sa fac exercitii alaturi de un grup, dar imi este teama ca nu voi tine pasul cu el.”

Cea mai rapida cale de a te perfectiona din anumite puncte de vedere, este sa petreci timp langa cei care sunt mai buni ca tine. Insa atunci cand ne aflam in grup, intervine teama ca suntem cei mai slabi, cei care nu reusesc sa tina ritmul sau cei care ii tin oe ceilalti pe loc.
Singurul lucru pe care il putem face in aceasta situatie este sa acceptam ca momentan aceasta este pozitia noastra.
Plecand din acest punct al acceptarii, cu siguranta vom reusi sa avansam.

Ce spuneti, continuam sa ne cautam scuze sau apasam pe butonul START?




30 iunie 2013

10 citate despre libertate


 

Inca de la inceputurile vremurilor, libertatea a reprezentat un element important in ceea ce priveste procesul de dezvoltare personala a fiecarui popor si implicit a fiecarui om.

Regasiti mai jos 10 citate despre libertate apartinand unor mari clasici ai literaturii, filosofiei sau spiritualitatii:

1. Libertate inseamna, inainte de toate, autonomie, certitudinea ca esti bine infipt in realitate, in viata, iar nu in spectre sau dogme. Mircea Eliade

2. Orice om are o idee buna si fixa care arata incapacitatea lui de libertate… Tudor Arghezi

3. Libertatea inseamna sa fim responsabili pentru noi insine. Friedrich Nietzsche

4. Libertatea este dreptul de a nu minti. Albert Camus

5. Nu merita sa ai libertate, daca aceasta nu include si libertatea de a face greseli. Mahatma Gandhi

6. Ce alta temnita e mai intunecata decat adancul propriului nostru suflet! Ce temnicer mai necrutator cunoastem, decat noi insine. Nathaniel Hawthorne

7. Sa nu eliberezi o camila de povara care-i incearca cocoasa. O poti elibera de conditia ei de camila. Gilbert Keith Chesterton

8. Imi simt mai ales limitele. Si e firesc sa fie asa, pentru ca nu raman niciodata, sau aproape niciodata, in mijlocul coliviei; fiinta mea navaleste inspre gratii. Andre Gide

9. Libertatea, gustata de mic copil, este viata insasi. Barbu Stefanescu Delavrancea

10. Libertatea e intelegerea necesitatii. Baruch Spinoza


 

23 iunie 2013

Sunt dependenta de tine. Dar incerc sa ma vindec...


 
Poate ai intalnit sau ai fost acel partener care este insetat dupa afectiune si care isi doreste sa-i fii in fiecare secunda alaturi. Daca lipsesti pentru o anumita perioada, deja incepe sa isi piarda simtul certitudinii si chiar sa zamisleasca extrem de multe scenarii.

Majoritatea oamenilor confunda o relatie echilibrata cu una toxica si dependenta. Adeseori am auzit cum dependenta emotionala a fost asociata cu dragostea adevarata datorita mixurilor puternice de emotii . Si totusi cum putem sa ne dam seama daca experimentam dragostea sanatoasa sau dependenta de alte persoane? Care sunt pasii pentru a constientiza aceasta situatie?

Esti aparatorul meu. Tu esti stalpul meu de rezistenta. Punctul meu de sprijin. Centura mea de siguranta. Esti salvatorul meu. Cand mama este prezenta eu sunt protejat. Nu ma tem de nimic. Lumea este un loc sigur si prietenos. Daca am pierdut-o pe mama lumea se umple de oameni infricosatori si rai. Asa gandeste o fiinta umana in perioada copilariei sale despre mama.

Ce legatura are cu viata ta de acum? Nu ti-as povesti despre acest fenomen daca nu ar avea legatura cu un subiect care te intereseaza. Acest scenariu de viata se transmite pe masura ce crestem in relatia de cuplu. Lasa-ma sa-ti spun ca acelasi mecanism prezentat mai sus se activeaza cand partenerul tau de viata, de care depinzi emotional, pleaca. Dintr-o data lumea ta devine nesigura, iar tu devii baietelul sau fetita tremurand de frica si tipand dupa mama.

In principiu sarcina psihologiei este sa te faca sa diferentiezi ceea ce se intampla astazi de ceea ce s-a intamplat in copilaria ta. Toate aceste fenomene se intampla adesea in subconstientul nostru si de accea aducerea lor in planul constiintei este primul pas spre vindecare. Pentru a te bucura de sanatate si libertate emotionala este important sa determini starea ta actuala.

Daca te afli deja acolo, te felicit , daca nu acum ai sansa, sa iei prima decizie in acest sens. Cineva mi-a spus ca incercand sa explic romancelor acest fenomen inseamna sa ma lupt cu morile de vant. Eu insa cred ca tu cea dincolo de monitorul care ne desparte, ma auzi si cred ca ai curajul de a iesi din starea in care te-ai complacut atata vreme. Sunt convinsa ca iti doresti mai mult. Asa ca nu ma opresc. Vreau ca acest mesaj sa ajunga la tine. Tu decizi ce faci cu el. Daca esti o femeie puternica care isi doreste un stil de viata mai bun il vei folosi in avantajul tau. Eu pentru tine, scriu! Stiu ca esti acolo. Sa revenim.

In relatiile echilibrate exista bineinteles protectie reciproca si grija altruista insa aici iti vorbesc despre extreme. Iti vorbesc despre unul dintre tipurile de dependenta emotionala. Acest tip de dependenta are la baza teama de a fi parasit, teama de a ramane singur, gol de sentimente. Cum se manifesta?

Poate ai intalnit sau ai fost acel partener care este insetat dupa afectiune si care isi doreste sa-i fii in fiecare secunda alaturi. Daca lipsesti pentru o anumita perioada, deja incepe sa isi piarda simtul certitudinii si chiar sa zamisleasca extrem de multe scenarii. Iata un scurt exemplu: Sa zicem ca ai de sustinut un examen. Una este sa-l rogi pe iubitul tau sa te duca cu masina dimineata si alta sa sa-l obligi sa-si ia ziua libera pentru a sta cu tine in fata usii pana cand iti vine randul sa intri.

Daca motivul pentru care stai intr-o relatie este teama ce te-ar putea coplesi o data cu pierderea relatiei , merita sa te intrebi de unde vine. Daca ai mai avut tangente cu alte articole psihologice raspunsul ar putea fi deja plictisitor. Are legatura din nou cu ce ai trait in copilarie. Punctul cheie al intelegerii este ca nu poti face fata acestui tip de dependenta daca apelezi in continuare la ‘’o mama de imprumut’’, adica daca vei continua sa depinzi de cineva, care poate fara sa-si dea seama, mentinand activ vechiul pattern, iti submineaza increderea in sine si forta launtrica

In concluzie daca ceea ce experimentezi este sentimentul ca nu poti trai fara o anumita persoana, daca ai ajuns in punctul in care’’ El’’ este centrul existentei tale s-ar putea sa te afli intr-un pattern de dependenta emotionala numita si ‘’dependenta de tip scutec’’. Dupa cum am spus, mecanismul este foarte mult asemanator copilariei tale si o metoda prin care poti determina daca esti captiva in acest pattern sunt intrebarile.

Ia-ti cateva minute si adreseaza-ti urmatoarele intrebari:

Ce similaritati prezinta partenerul tau cu fosti parteneri? Exista ceva foarte atragator si comun tuturor? Dar ceva foarte neplacut si stresant? Se repeta cumva unele modele de interactiune? Cine detine controlul, cine pare mai implicat in familie, cine face mai multe planuri? Care sunt cele mai satisfacatoare nevoi ale tale si care sunt cele mai frustrate? Cum s-au interupt relatiile anterioare? Cine le-a interupt si din ce motive?

Daca descoperi un pattern autodistructiv, in sensul atasamentului excesiv, in relatiile tale poti explora mai departe geneza lui, examinand natura interactiunilor cu familia ta: Cine era seful, cine dadea ordinele? Exista un parinte care sa-l iubeasca mai mult pe celalalat? Te iubeau ambii parinti? Te iubea unul dintre ei mai mult? Il iubeai mai mult pe unul din parinti? Alaturi de care dintre parinti te simteai mai respectat, mai pretuit? Cine te facea sa te simti rau sau fara valoare? Cum obtineai atentie si suport emotional? Cine reactiona mai intai? Cum isi exprimau agresivitatea parintii tai? Cine era mai agresiv? Cine iti accepta mai usor starile afective?

Daca iti poti aminti, foarte bine. Daca parintii sau alte persoane apropiate isi mai pot raspunde, nu ezita sa ii intrebi. Dupa ce ai aflat raspunsurile, observa daca exista vreo legatura intre natura relatiilor din familia ta de origine si actuala sau fostele relatii de cuplu. Observi cumva asemanarea? Ai preluat acest model din familie? Pentru a face alegeri constiente este esential sa le intelege pe cele inconstiente care ne-au condus pana acum.

In general cei care avem treburi neterminate in copilarie, le oglindim in relatia noastra de cuplu. Exista oameni care aleg parteneri neimplicati si incearca sa-i schimbe, deoarece in copilarie au avut un parinte neimplicat ( de obicei acelasi sex ca partenerul), pe care nu l-au putut schimba. Altii aleg parteneri deprimati si devitalizati si incearca disperati sa-I tonifice, asa cum n-au reusit, mai demult, cu parintele lor descurajat si posomorat. De asemenea, unii aleg un partener narcisic, izbitor de asemanator cu parintele centrat pe munca sau activitatile lui, indisponibil pentru copil. Toate acele insecuritati infantile sunt acum incuiate temeinic si acoperite de caracterul dependent al relatiei prezente.

Scopul ultim al muncii de explorare a originilor insecuritatii, nu este de natura pur informativa. Nu are sens sa fi mai informat sau mai’’ cunoscator’’ daca nu intitiezi nici o schimbare. Autoexplorarea te ajuta sa asezi trecutul in trecut si prezentul in prezent. Ordinea pe care o introduce in timpuri se va reflecta si in viata ta o data cu deciziile tale. Primul pas pentru orice il reprezinta intelegerea fenomenului. Apoi as spune eu, acceptarea acestuia si apoi planul de actiune.

Prin informatiile de mai sus eu te invit sa intelegi acet fenomen. La tine se afla decizia acceptarii si recunoasterea Daca vrei sa faci ceva chiar acum sa iesi in aceasta capcana poarta pentru tine e deschisa.

Cristina Miculete


 

17 iunie 2013

Despre zambet: care este diferenta intre un zambet adevarat si unul fals?


 

Primul lucru pe care il putem afirma despre zambet consta in caracterul lui contagios.

Intrebarea careia vom incerca sa-i gasim un raspuns astazi este: exista beneficii ale zambetelor false?

Noi cercetari au demonstrat ca nu toate zambetete au acelasi rezultat, oamenii raspunzand diferit in fata zambetelor care nu sunt autentice pe parcursul procesului de dezvoltare personala. De fapt, diferitele raspunsuri pot reflecta valoarea sociala unica a unui zambet adevarat.

Nici macar doua interactiuni nu sunt identice, insa cu toate acestea, oamenii incearca sa-si controleze limbajul nonverbal in functie de persoana aflata in fata lor”, afirma cercetatoarea Erin Heerey de la Universitatea Bangor.

Ea s-a intrebat daca valoarea intrinseca a unor semne sociale precum zambetul poate juca un rol in formarea unor raspunsuri la acele semne. De exemplu, zambetele politicoase apar atunci cand normele socioculturale considera ca zambetul este adecvat.

Pe de alta parte, zambetele autentice conduc la ideea de placere, apar spontan si sunt vizibile prin contractarea unor muschi specifici din zona ochilor.

Heerey sugereaza ca in cazul in care zambetul adevarat este o forma de recompensa sociala, oamenii pot anticipa mult mai usor un zambet autentic decat un zambet politicos.

Un studiu observational a aratat ca mai multe perechi de straini care se cunosteau nu numai ca faceau “schimb de zambete”, dar de fiecare data zambetele lor erau asemanatoare, fie ca erau false sau reale.

Cu toate acestea, raspunsul partenerilor la zambetul adevarat era mult mai rapid, ceea ce arata ca ceilalti il anticipau. De asemenea, cu ajutorul participantilor la niste studii din laboratoare, s-a demonstrat faptul ca oamenii zambesc mai repede in mod autentic decat atunci cand zambesc politicos, dar fals. Datele din sistemul de senzori electrici care au fost folositi asupra fetelor participantilor arata ca muschii fetei se incordeaza in randul celor care zambesc autentic in timp ce nicio activitate musculara nu se resimte in randul celor care zambesc politicos.

De asemenea, anumite investigatii au aratat ca zambetul adevarat aduce interactiuni sociale pozitive, asa ca anticiparea lor este un criteriu social de care ar trebui sa tinem cont.

Noutatea acestei cercetari consta in combinarea observatiei naturale cu experimentul controlat, fapt care ne ajuta sa exploram bogatia interactiunilor vietii sociale in timp ce ne permite sa investigam si relatiile umane.

Asadar, putem afirma ca si din punct de vedere stiintific zambetul sincer ramane in continuare un simbol al autenticitatii, apreciat atat in mediul social, cat si intr-o interactiune intima.


 

12 iunie 2013

15 citate celebre despre viata


 
Cuvantul capata adesea o sonoritate aparte in ceea ce ne priveste, iar daca se lasa cuprins in cele mai potrivite asocieri, poate avea un impact maret asupra noastra.

In cele ce urmeaza, va impartasim 15 citate celebre care ne pot (re)directiona drumul de dezvoltare personala pe care il avem de batatorit.

1. “Nu ai nevoie de niciun pretext pentru a celebra viata. Cel mai bun motiv este faptul ca te iubesti pe tine insuti si te simti recunoscator pentru abundenta si binecuvantarile de care te bucuri. Viata este un dar minunat si fiecare noua zi aduce cu sine atat de multe motive de celebrare incat chiar ar trebui sa faci acest lucru. Nu astepta niciodata o invitatie la petrecerea vietii. Da tu insuti o astfel de petrecere.” Sonia Choquette

2. “Problema pe care o au oamenii nu este aceea că ţintesc prea sus şi eşuează, ci ca ţintesc prea jos şi reuşesc”. Michelangelo

3. “Fa-ti treaba si apoi retrage-te. Aceasta este singura cale spre serenitate.” Byron Katie

4. “Daca duci în mâna pietre crezând ca sunt diamante, eu n-am sa-ti spun sa renunti la acele pietre, ci am sa-ti spun doar: “Fii atent si mai uita-te o data!”. Daca vezi singur ca nu sunt diamante, mai e nevoie sa renunti la ele? Îti vor cadea din mâna de la sine. De fapt, daca mai vrei totusi sa le cari, va trebui sa faci un efort mare, îti va trebui o mare vointa sa le mai cari. Însa nu poti sa le mai cari mult. O data ce ai vazut ca sunt inutile, fara rost, nu se poate sa nu le arunci. Si o data ce ai mâinile goale, cauti adevaratele comori. Iar adevaratele comori nu se afla în viitor. Adevaratele comori se afla aici si acum.” Osho

5. “Sarcina ta nu este să cauţi iubirea, ci doar să cauţi şi să găseşti toate barierele dinlăuntrul tău pe care ţi le-ai construit singur pentru a te feri de ea.” Rumi

6. “Gasesc speranta in cele mai negre dintre zile, si ma concentrez in cele mai fericite. Eu nu judec universul.” Dalai Lama

7. “Dumnezeu este un concept in functie de care ne masuram durerea.” John Lennon

8. “Dumnezeu nu-ti cere sa reusesti, El vrea doar sa incerci din tot sufletul.” Maica Tereza

9. “Nu castiga lumea distrugandu-ti sufletul, intelepciunea e mai buna decat argintul sau aurul.” Bob Marley

10. “Cel mai mare neajuns al nostru este ca renuntam prea repede. Cel mai corect drum spre succes este sa mai incerci o data.” Thomas Edison

11. “Mi-a luat toată viaţa să înţeleg că nu trebuie să înţeleg totul.” René Coty

12. “Fiecare om este ceea ce admira in taina. Daca as putea afla ce admiri, as sti ceea ce esti, fiindca oamenii sunt ceea ce gandesc cand sunt liberi sa se gandeasca la ce vor.” Aiden Wilson Tozer

13. “Multe lucruri nu le vedem fiindcă le privim prea din aproape.” Lucian Blaga

14. “Nu există realitate în afara celei din lăuntrul nostru. Iată de ce atâția oameni duc o viață nereală. Ei iau imaginile din afara lor drept realitate și nu permit lumii lor interioare să se dezvăluie” Hermann Hesse

15. “Timpul este suficient pentru oricine îl foloseşte.”Leonardo Da Vinci


 

4 iunie 2013

Cand se va schimba?



Pana cand ai de gand sa plangi dupa fostul tau iubit, pana cand ai de gand sa ramai la un loc de munca care nu-ti ofera nici un strop de satisfactie, pana cand ai sa refuzi despartirile doar pentru ca astfel esti intr-o stare de confort, unde totul este sigur, cunoscut?

Uneori viata te pune la incercare. Cum reactionezi cand situatii neprevazute apar in calea ta, in calatoria ta ? Poate ca e un test, poate ca provocarile au scopul de a scoate la iveala anumite framantari, cercetari interioare. In linistea noptii auzi vocile din mintea ta si toate dilemele mintii si sufletului apar si te conduc spre introspectie.

Care e motivul pentru care evenimentele prezente se desfasoara in acest mod? Ce ganduri ai nutrit? Ce nevoi iti indeplinesti prin modul in care actionezi, reactionezi? Te intorci in timp si deschizi pagina jurnalului tau intim, mental, spiritual, sufletesc. Un lucru e cert, sunt anumite lucruri pe care nu le poti controla, care se grabesc sa se instaleze in existenta ta. Parca mai ieri totul mergea pe cursul normal si acum? Ce reprezinta aceste incercari pe care le traiesti?

Ai constientizat cine esti, sti ce iti doresti si mai mult decat atat, te indrepti in fiecare zi spre visurile tale. Cu toate acestea emotiile, gandurile , domeniile vietii tale sunt complexe si echilbrul vine prin timp, efort, energie investite in toate aceste directii.


Degeaba stai si te plangi, degeaba incerci sa pasezi responsabilitatea factorilor externi, degeaba incerci sa cauti scuze pentru ceea ce nu functioneaza. Nimeni nu te priveaza de consecinte. Prezentul e singura ta certitudine si el este totdeauna reflectia trecutului tau. Ganduri, fapte, comportamente.

Intotdeauna pentru a rupe tipare, pentru a provoca schimbari la nivelul momentului prezent se cere o incursiune in trecut, o analiza obiectiva a ceea ce s-a intamplat. Daca nu ti-ai dezvoltat personalitatea, daca nu ti-ai construit un simt de sine puternic, daca nu ai constientizat ca necunoscutul e parte din viata, si te imbraci cu atitudinea potrivita pentru a-l accepta si imbratisa, te poate da peste cap.

Am invatat ca singura arma cu care poti lupta cu situatiile neprevazute, cu necunoscutul este acceptarea. Fie ca e vorba despre viata ta personala sau profesioala fiecare experienta pe care o cataloghezi placuta sau neplacuta are de fapt un singur statut. Ai mai invatat ceva, ai mai facut un pas si cu cat esti pregatita sa privesti inainte, nu inainte de o analiza profunda a situatiei, cu cat esti mai castigata.

Viata nu sta in loc pentru tine, nici nu te menajeaza, nici nu te asteapta cu bratele deschise pentru consolari. Daca crezi ca exista o entitate care te conduce si care are stabilit pentru tine un drum ,daca crezi ca undeva o profetie s-a scris si a hotarat viitorul tau, atunci pasii tai sunt siguri. Nu exista succes, nu exista esec, ci doar experienta. Fiecare experienta te conduce catre o alta.

Te-ai gandit vreodata cate alegeri ai fi putut face atunci cand vine vorba de: Cariera ta? Partenerul tau de viata? Traseul unei simple zile din viata ta? Credinta? Religia? Si totusi poti alege un singur drum si doar o singura data.

Daca ar exista masini ale timpului ai putea da timpul inapoi cand ajungi la capatul unei xperiente insa nu exista asa ca oricare ar fi rezultatul senzatia cu care te imbraci este: Am facut cea mai buna alegere la momentul respectiv. Am trait-o. Am gustat-o si nu am niciun regret. Efemeritatea e caracteristica vietii in sine, a experientelor, a momentelor. Toate ajung la un final. Etapele dezvoltarii umane se succed. Mai intai copilaria ajunge la final si devii adolescent. Apoi adolescenta te conduce spre urmatoarea etapa a adultului.

Gandeste cum cataloghezi etapele din viata ta? Poate la 10 ani? Poate in functie de o relatie? Sau poate in functie de locurile de munca, de locuinta in care ai trait, masina pe care ai avut-o. Trecerile de la o etapa la alta nu sunt usoare, despartirile si transformarea anumitor obiceiuri in altele noi necesita o perioada de tranzitie.

Cu toate astea anumite experiente iti marcheaza intreaga existenta si pentru a intra din nou in armonie cu tine, o succesiune de emotii si ganduri te incearca. Fie ca e e vorba de un divort emotional. Fie ca e vorba de renuntarea la anumite persoane, obiceiuri, lucruri. Capacitatea si puterea de a merge mai departe fara a purta cu tine traumele trecutului te face mai intelept si mai matur. Cum depasesti aceste momente din viata ta? Cum le primesti la usa ta? Fugi? Incerci sa te ascunzi? Negi? Te incarci cu furie impotriva soartei crude?

Daca vrei sa fi un om sanatos, fizic, mental, spiritual nu alegi niciuna din aceste variante. Cu cat incerci sa fugi mai tare de ceva, cu cat te urmareste si mai tare. Cu cat furia ta creste si pune stapanire pe tine, boala se instaleaza, in mintea, in sufletul, in relatiile tale. Cum depasesti despartirea? De cine sau de ce te desparti si cum se poate transforma aceasta intr-o experienta pozitiva?

Daca esti o persoana sanatoasa mental si sufleteste, cu siguranta iti doresti sa continui sa traiesti, sa privesti la un viitor in conformitate cu dorintele tale nu sa ramai blocata in temerile si traumele experientelor esuate. De multe ori teama te impiedica sa actionezi si tot ea se instaleaza creind clisee pe care le urmezi datorita unor emotii negative pe care le-ai trait la un moment dat.

Ai iesit dintr-o relatie? Ai renuntat la un job? Ai ales sa schimbi grupul de prieteni, pentru ca nu aveai nimic de invatat de la ei? Ai renuntat la multimea de haine pe care nu le purtai si care ocupau spatiul noului ce putea sa apara? Cu siguranta ai trait anumite emotii negative facand acest lucru, cu siguranta fiecare din acestea au devenit un obicei pentru tine si obsinuinta este cel mai greu tipar de invins. Eu te felicit sincer. Ai dovedit curaj si maturitate, Ti-ai acceptat esecurile ca pe niste experiente, ai invatat din ele si acum esti gata sa mergi mai departe. Chiar daca ai simtit durere, ai imbratisat-o, ai acceptat-o si in timp s-a diminuat.

Poate acum chiar ai un job mai bun, poate ai intalnit un partener care e mult mai compatibil cu tine, ai un grup de prieten minunat, care impartasesc aceeasi pasiune si viziune a vietii ca si tine. Ai renuntat la hainele vechi si te-ai imbracat cu altele noi, ti-ai asumat riscuri si ti-ai dat seama ca temerile tale de schimbare nu s-au adeverit nici macar a zecea parte.

Daca nu ai facut-o, daca nu esti capabila sa te rupi de trecut si de ceea ce nu functioneaza pentru tine, daca nu iei decizia curajului si primesti necunoscutul cu deschidere si putere, probabil ca te afli si acum in suferinta, probabil ca si acum esti ancorata in trecut si traiesti din amintiri, pe care le materializezi in prezent dupa acelasi model gresit.

Pana cand ai de gand sa plangi dupa fostul tau iubit, pana cand ai de gand sa ramai la un loc de munca care nu-ti ofera nici un strop de satisfactie, pana cand ai sa refuzi despartirile doar pentru ca astfel esti intr-o stare de confort, unde totul este sigur, cunoscut? Iti spun eu pana cand. Pana cand o sa te doara asa tare, pana cand o sa cazi in depresii, o sa te incarci negativ pana cand explodezi si adevaratele tale dorinte vor iesi la suprafata.

Daca iti traiesti fiecare clipa din viata, plangand dupa ceva care s-a terminat, pierzi oportunitatile unui viitor luminos. ‘’Nimeni nu se poate intoarce in timp si sa inceapa un nou inceput, dar oricine poate incepe astazi sa construiasca un nou final’’. Orice sfarsit reprezinta un nou inceput si nu este un cliseu este un adevar. Totdeauna mai inteleapta, totdeauna cu un trecut care reprezinta o platforma de autoeducare, si un viitor care incepe o data cu acest nou inceput.

Asa cum ti-am spus arma principala pentru orice exprienta este acceptare. Cu toate astea oamenii tind sa opuna rezistenta schimbarilor. Te simti mai confortabil cu oamenii familiari tie, de aceea ti-e greu sa te desparti de o persoana si sa te deschizi sa cunosti altele. La fel se intampla cu acest confort vis-à-vis de locuri, idei, situatii. Schimbarile vin ca un pericol insa trebuie sa intelegi ca acestea sunt uneori santoase si trebuie sa le accepti.

Indiferent de care sunt nemultumirile tale vis-à-vis de oameni, locuri, situatii, idei calea cea mai sanatoasa si benefica pentru tine e sa accepti ca viata e in continua miscare. Desi nu este un process usor de acceptat el este unealta ta pentru a putea imbunatati calitatea vietii tale. Incepand de acum, nu maine, nu poimaine urmeaza pasii care te ajuta:

Anticipeaza schimbarea. Schimbarile reprezinta o parte fireasca din viata, asteapta-te ca tot felu de situatii neprevazute sa apara. Asta nu inseamna ca e necesar sa iti populezi gandurile cu toate situatiile ce pot aparea, dar fi pregatita sa nu fi surprinsa cu garda jos.

Priveste schimbarea ca pe o oportunitate de a creste, a evolua. De vreme ce evolutia nu poate avea loc fara schimbari, priveste acest lucru ca pe ceva pozitiv in loc de ceva negativ. Vezi totul ca o dezvoltare personal ace te conduce spre imbunatatirea circumstantelor si cresterea calitatii vietii.

Recunoaste-ti ca a accepta schimbarea nu este un process usor. O multime de oameni trec prin stadii diferite inainte de a accepta schimbarile: negarea, rezistenta, explorarea si angajamentul. Asa ca acorda-ti timpul pentru a parcurge toate aceste stadii.

Fii flexibila. Daca te incapatanezi sa ramai la ideile tale preconcepute si ai ochii si mintea inchisa in fata oricarei alte abordari nu ai sanse sa evoluezi. Ramai tot in problemele tale, cu ideile tale si nemultumirile tale. Fa din schimbarile pe care nu le poti preveni cea mai buna ocazie de a invata ceva in loc sa iti consume energia intrebandu-te de unde au aparut. Odata ce iti concentrezi energia intr-o directive pozitiva, vei castiga putere sa faci fata situatie si sa preiei controlul asupra rezultatului final.

Accepta schimbarea. Imbratiseaza oportunitatea de a pasi pe taramuri noi. Primeste sansa sa iti demonstrezi abilitatea de a face fata situatiei intr-un mod creativ. Vei iesi din aceasta experienta mai puternica, mai inteleapta si mai increzatoare in propria persoana.

Cand se va schimba? Atunci cand tu vei fi gata sa accepti acest lucru. Personalizeaza aceasta intrebare in functie de ce iti doresti sa se schimbe in viata ta. Nu poti sa te astepti ca altcineva sa ia decizii pentru tine.

‘’Viata e o curgere, este un fluviu, o miscare continua. Dar oamenii au impresia ca ei reprezinta ceva static. Numai obiectele sunt statice, numai moartea este incremenita; viata este o continua schimbare. Cu cat exista mai multa schimbare, cu atat viata este mai abundenta. Iar o viata abundenta aduce cu sine extraordinare schimbari clipa de clipa’’-Osho

Spune-mi ce vrei sa se schimbe in viata ta, ce te doare, ce te nemultumeste si hai sa dezbatem acest subiect pentru a descoperi solutia ta personala.

Lasa-mi un comentariu.
Cu drag
Cristina Miculete


 

3 iunie 2013

Rocada oamenilor din viata noastra


 

Cunoasteti momentul acela in jocul de sah cand Regele se apropie de Tura pentru a face schimb de locuri intre ele? Acel moment numit rocada pe care si noi, oamenii il folosim in acelasi joc in ale carui piese suntem, numit viata?

Exista oameni pe care am fi putut jura ca nu ii vom parasi niciodata la fel de bine cum exista oameni pe care nu am fi vrut sa ni-i apropiem nicioadata. Si totusi am facut-o. In ambele cazuri. Mai mult sau mai putin constienti.

Le putem opune oare rezistenta tuturor acelor Nebuni care au intrat pe diagonala in vietile noastre? Sau Regilor si Reginelor care asteapta sa intre in sufletele noastre? Sau Turelor ale caror miscari directe si uniforme ne pot conduce catre cele mai interesante experiente in lectiile noastre de dezvoltare personala?

Cu totii suntem martorii unei rocade ale oamenilor din viata noastra. Si oricat am incerca sa i ne impotrivim, sa-i schimbam cursul sau sa o neglijam, pur si simplu nu vom reusi.

Ma intreb care sunt criteriile dupa care Universul ne scoate in fata mereu aceiasi oameni. Si mai ales ma intreb care este numele acelui fenomen care ne aduce in prim plan o serie de invataturi prin intermediul oamenilor pe care poate nu i-am fi ascultat niciodata.

Oare cum este posibil ca timp de 3 ani sa trecem pe strada unul pe langa altul si abia in urma acestei perioade de timp, sa reusim sa avem un schimb de replici? Sau oare cum ajunge cel mai “obraznic” elev sa ne devina invatator? Sau oare cum este posibil sa ajungem sa iubim omul care altadata ar fi fost pe lista lui “Asa NU”?

Si mai ales, ce creaza toata aceasta rocada in sufletul nostru? Ne atentioneaza ca suntem “in sah” si ne propune sa fim mai atenti data viitoare? Sau oare eram mat demult si noi inca mai speram sa fim castigatori?

Toti acesti oameni, toti acesti ochi mai mult sau mai putini limpezi, toate aceste maini care se intind spre noi, toate aceste vorbe rostite spre noi…toate acestea, ce facem cu toate acestea? Cum ajungem sa nu ne pierdem pe noi insine printre toate aceste mutari bruste? Si cum ajungem sa ne reechilibram in urma unor avalanse de oameni care tot schimba temperatura sufletului nostru?

Pentru ca bine spune cantecul: ”…niciodata nu as fi crezut ca am nevoie de toti acesti oameni…”


 

22 mai 2013

Victima perfecta si dusmanul din interior


 

Pendulam adesea intre talerele vinovatiei incat uitam ca orice agresor are nevoie de victima perfecta pentru a actiona.

Tocmai de aceea intram in jocul victimei care se lasa calcata in picioare, respectiv pe suflet in loc sa isi asume responsabilitatea pentru starea sa.

In cele ce urmeaza, ne vom ascuti simturile pentru a auzi glasul acela care ne intoarce din drum, care ne spune ca nu suntem suficienti de buni pentru a continua, care in loc sa ne intampine cu o mangaiere, ne loveste atat de puternic incat sa ne tine pe loc in drumul nostru de dezvoltare personala. Astazi vom vorbi despre dusmanul din interior si despre piedicile pe care acesta ni le pune constant.

1. “Un ajutor” daunator.

Intram adesea intr-o serie de probleme din incercarea de a scapa de intensitatea emotiilor negative care ne cuprinde. Cu totii dam dovada de un astfel de comportament din cand in cand. Una dintre cele mai cunoscute forme de autosabotare este mancatul in exces. De asemenea, avem in vedere si “autotratamentul” cu droguri sau alcool in urma unei depresii. Mai putin comuna, insa deloc de neglijat este dorinta de automutilare, aceasta din urma reprezentand deja un caz clinic.

2. Un alt dusman nevazut, amanarea.

Cand vine vorba de autosabotare si victimizare, amanarea detine cu siguranta premiul cel mare. De ce? Deoarece amanarea este prapastia dintre intentie si actiune. Totul incepe cu intentia de a actiona, dar in loc sa realizam acest fapt, ne pierdem in propriile scuze, gasind o serie de motive pentru care indeplinirea unui lucru nu este deloc necesara. De exemplu, ne dorim sa mergem la sala de sport de doua ori pe saptamana, insa daca prietena noastra nu ne insoteste, nici prezenta noastra nu va mai fi obligatorie. Cand intervine victimizarea in acest caz? Cand descoperim ca aruncam vina asupra celuilalt in legatura cu kilogramele pe care tocmai le-am acumulat.

3. Sa ne ferim de modestia dusa la extrem.

Aceasta “trasatura” este intalnita in special in randul femeilor, autosabotajul putand aparea sub diverse infatisari. Un exemplu pe care dorim sa vi-l impartasim are in vedere intalnirea mai multor oameni de stiinta din New York. Deoarece intalnirea era pe punctul de a se termina, prezentatorul a anuntat ca o singura persoana mai are dreptul de a adresa o intrebare. Desi erau mai multe maini ridicate si fiecare lupta pentru raspunsul pe care dorea sa-l primeasca, persoana care a fost desemnata sa adreseze intrebarea a spus: “Doamne, sunt ultima persoana care pune o intrebare. Aproape ca ma simt vinovata.” Asadar, aceasta si-a declarat vinovatia inainte de a adresa intrebarea. Multi au fost cei care au uitat intrebarea, insa cu totii si-au amintit prologul. Ce parere aveti?

4. Dependenta sau “Am facut toate acele lucruri pe care nu ar fi trebuit sa le fac”

Autosabotajul nu este o simpla actiune, ci un proces complex, un proces tragic, am putea adauga care intoarce oamenii impotriva propriilor ganduri si impulsuri. Chiar daca toti facem greseli, victima perfecta va aduce mereu in prim plan aceste greseli si chiar “se va lauda” cu ele.

De exemplu, dependentii prezinta o multime de scuze insotite de o gandire nefondata in timp ce incearca sa evite durerea si actiunile decisive care sa le ajute sa-si restabileasca obiectivele in viata. De foarte multe ori, auzim povesti despre o serie de cazuri care in ciuda potentialului promitator pe care il au in interior, multe persoane talentate aleg sa se victimizeze, permitandu-le drogurilor si alcoolului sa le traga in jos.

Voi cum va intelegeti cu dusmanul din interior?