Love is life

Iubirea ne deschide calea spre spiritualitate, spre armonia sufletelor si frumusetea universului, caci doar iubirea se daruie neconditionat, fara teama de sacrificiu si fara a pretinde nimic in schimb. Si astfel il inalta si il innobileaza pe om. „Cel ce nu iubeste n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru ca Dumnezeu este iubire” spune apostolul Ioan

"Iubirea este inrudirea omului cu Dumnezeu.Ea uneste la maxim persoanele umane fara sa le confunde.In iubire se arata plenitudinea existentei."Dumitru Staniloae
Se afișează postările cu eticheta emotii negative. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta emotii negative. Afișați toate postările

29 aprilie 2013

De ce nu reusim sa scapam de anxietate si stres?


 
Desi cunoastem o serie de informatii, tehnici si practici, in anumite momente in care suntem pusi in fata faptului implinit (o boala, un disconfort psihic, etc), parem ca am uitat intreaga teorie pe care credeam ca am interiorizat-o in lectiile primite in drumul nostru de dezvoltare personala.

In momentul in care stramosii nostri traiau in jungla, cei care auzeau pasii unor tigrii infometati aveau un exces de adrenalina care se conecta cu muschii lor, iar ei foloseau aceasta energie pentru a fugi cat de repede puteau pentru a putea trai sa-si spuna povestea si pentru a avea copii in timp ce stramosii care nu fugeau erau mancati. Prin acest proces al evolutiei, creierele noastre au devenit interconectate, primind comanda de a ne mobiliza corpurile sa se lupte cu un potential atacator si sa fuga. Chiar si in ziua de astazi, frica si durerea sunt mecanisme puternice de invatare care ne opresc atunci cand vrem sa atingem un calorifer fierbinte, sa alergam in trafic, sa inotam in apele infectate si lista poate continua.

Regasiti mai jos 6 motive pentru care emotiile negative reapar in viata noastra, desi noi credeam ca le-am tratat:

1. Creierele noastre sunt legate pentru a supravietui, nu pentru a fi fericiti.

Tocmai de aceea, ele ne aduc in prim plan emotiile negative, greselile trecutului si grijile legate de viitor. Intepenim intr-un ciclu repetitiv de auto-critica, grija si teama care interfereaza cu capacitatea noastra de a fi intr-o experienta si de a ne adapta la ceea ce se intampla in prezent.

2. Nu este de ajuns sa pretindem ca emotiile negative nu exista.

Datorita conexiunii dintre creierele noastre mai sus amintite, emotiile negative vor avea o prioritate destul de mare si vor reveni in experienta constienta. De fapt, cercetari realizate de Daniel Weagner si colegii sai arata ca reprimarea gandurilor negate are ca rezultat reaparitia gandurilor, cat si a starii negative.

3. Sistemele noastre psihologice pot reactiona la imaginile mentale si la evenimente de parca ele se intampla in lumea reala.

Ganditi-va ca mirositi si apoi gustati dintr-o lamaie. Veti simti imediat cum gustul salivei se schimba in gura voastra. Acum ganditi-va ca puneti mana pe un calorifer fierbinte. Simtiti cum inima voastra bate mai tare? Astfel, atunci cand gandurile marcate de anxietate si stres pun stapanire asupra noastra, cu siguranta ne afecteaza si corpurile. Faptul ca experimentam in repetate randuri starile de stres si de anxietate ne poate afecta sanatatea pe termen lung.

4. Gandurile negative se hranesc unele cu celelalte.

De exemplu, puteti incepe prin a va ingrijora ca nu aveti suficienti bani. Si apoi va puteti gandi: ,,Ce fac daca imi pierd slujba?” si continuam cu toti oamenii care nu vor sa ne ajute si cu toate greselile din trecut pe care le-am facut atunci cand am intrat in aceasta situatie financiara. Inainte sa o stim, ne duelam cu noi insine pornind de la un aparent nesemnificativ gand.

5. Emotiile negative, cum ar fi teama si rusinea, ne pot ajuta sa supravietuim ca mici copii, atunci cand nu ne putem parasi familiile si cand avem putine optiuni de a schimba o situatie negativa.

Atunci cand devenim adulti, avem tendinta de a urma acelasi scenariu, uitand sa invatam ca regulile s-au schimbat si ca avem mai multe optiuni acum. De exemplu, daca eram aspru pedepsiti atunci cand eram mici pentru ca le raspundeam parintilor nostri atunci cand ne certau, putem avea o frica de a confrunta verbal pe cineva sau putem simti ca nu avem dreptul de a parasi relatiile in care nu suntem tratati cu respect.

6. Lucrurile pe care le facem sau incercarea de a coopera cu emotiile negative pot fi mult mai contraproductive decat emotiile in sine.

Oamenii au tendinta de a recurge la alcool, marijuana sau medicamente pentru a scapa de anxietate. Aceste substante au efecte negative asupra starii si motivatiei noastre, cat si proprietatea de a provoca dependenta. De asemenea, ascunderea emotiilor negative in spatele mancarii poate duce la probleme legate de greutate si la pierderea treptata a stimei de sine. A ne infuria si a-i blama pe ceilalti pentru emotiile pe care noi le resimtim ne pot ruina relatiile, la fel cum a face cumparaturi in exces pe baza stresului ne pot aduce o serie de datorii.

Ca fiinte umane care experimenteaza frica si stresul, ne confruntam cu o dilema. Nu putem forta emotiile negative sa ne paraseasca creierul, iar acoperirea lor ne va aduce probleme si mai grave. Pe de alta parte, daca le acordam o atentie prea mare, cream o spirala in care ne putem pierde. Ce putem face cu aceste parti deloc confortabile ale mintii noastre?

Raspunsul este surprinzator de simplu in teorie. Este ideal sa facem pace cu noi, iar pe masura ce facem asta, le luam puterea gandurilor care ne acapareaza. Le putem permite gandurilor si sentimentelor negative sa fie acolo sau ne putem concentra pe scopurile, valorile si activitatile care ne ofera o stare de bine.


 

 

 

21 martie 2013

Vindecarea unei inimi ranite: 10 leacuri cicatrizante pentru suflet


 
Cu totii trecem, mai devreme sau mai tarziu, prin anumite deceptii in viata. Fie ca este vorba de o suferinta in dragoste, de o dezamagire profesionala ori familiala sau de o stare generalizata de tristete, acestea au puterea de a ne pune la un moment dat jos. Insa ele au intrat in viata noastra doar pentru a ne invata sa apreciem cu adevarat fericirea, linistea si speranta, aflate acum la doar...10 pasi vindecatori de noi.

De la tristete la acceptare: totul se intampla cu un scop

Cu totii trecem prin diverse probe si suferinte in viata, dar in noi sta puterea de a ne transforma tristetea mai intai in acceptare, apoi in impacare si in cele din urma in bucurie. Ai incredere in faptul ca nimic in viata nu este intamplator, nici macar ceea ce de obicei catalogam drept <accident>. Totul se intampla cu un scop divin, iar acest scop este ca noi sa invatam din toate, devenind persoane mai bune, mai tolerante si mai increzatoare in noi si in miracolul Vietii.

In plus, fiecare intamplare in parte vine cu zestrea ei proprie de invatatura pentru noi. Asa ca pune-ti mereu intrebarea: Ce am eu de invatat din aceasta? Poate este vorba doar de a invata sa (te) accepti si sa te detasezi. Sau poate este mai mult decat atat. Raspunsul iti va veni cu siguranta, odata ce te-ai deschis catre a-l primi in viata ta.

Iarta si mergi mai departe

Nimeni nu este perfect. Nici macar atunci cand actioneaza cu cele mai bune intentii din lume. Insa tocmai prin cunoasterea si acceptarea imperfectiunii inerent umane, noi putem atinge o mica parte din perfectiunea divina. Acceptarea noastra si a celorlalti exact asa cum suntem este una dintre cele mai importante lectii pe care le avem de invatat in aceasta viata.

Din acest punct al evolutiei noastre ne va fi mai usor sa ii iertam pe cei care consideram noi ca ne-au facut rau; dar si sa ne iertam pe noi pentru cum am actionat in acel moment. Iertarea, ca si acceptarea, trebuie sa mearga in ambele sensuri pentru a fi cu adevarat vindecatoare. Insa ele reprezinta singura modalitate de a depasi cu adevarat trecutul si de a merge fara atasamente mai departe.

Vindeca-te prin puterea vizualizarii

Imagineaza-ti cum o lumina de culoare roz sau aurie iti patrunde in corp prin crestetul capului, ajungand la fiecare celula din corpul tau. Simte-i atingerea calda si vindecatoare in timp ce iti lumineaza interiorul crestetului si apoi coboara lin in zona gatului. Simte cum iti mangaie intregul piept in timp ce iti lumineaza cutia toracica si organele dinauntru. Simte-i atingerea vindecatoare asupra plamanilor, a inimii, a rinichilor, a pancreasului, a splinei s.a.m.d..

Urmareste cu ochii mintii cum lumina coboara lent spre stomac si intestine, apoi cum iti invaluie in caldura ei umerii, bratele, antebratele, mainile si degetele. In continuare, lumina ajunge in zona bazinului, coborand prin coapse, genunchi, gambe si pana la degetele de la picioare. De fiecare data, ea elibereaza toate tensiunile si aduce o stare de relaxare completa in fiecare parte a corpului.

Apoi lumina se scurge in Pamant, unde duce cu ea toata energia negativa acumulata in corpul tau. Acolo ea se curata de toate impuritatile, spre a patrunde inapoi, curata si scanteietoare, prin talpile tale. Vizualizeaza cum ea urca in continuare pana in zona capului, energizand fiecare parte a corpului tau in parcursul ei ascendent. Apoi ea iese prin crestetul capului si se inalta deasupra ta, reintegrandu-se in fluxul energetic vindecator al Universului.

Fii recunoscatoare pentru lucrurile bune din viata ta

In momentul in care te simti invadata de ganduri si emotii negative, incearca sa te concentrezi asupra partii pline a paharului. Nimic nu este numai rau sau numai suferinta in viata! De multe ori s-ar putea sa-ti dai seama ca de fapt exista in viata ta mai multe lucruri bune decat dezamagiri. Invata sa descoperi in fiecare zi lucrurile din viata ta pentru care esti recunoscatoare, cum ar fi faptul ca traiesti, ca ai (macar cateva) persoane dragi in viata ta, ca ai un loc de munca si/sau o situatie familiala stabila, ca ai doi ochi cu care poti observa frumusetile din jurul tau si o inima cu care te poti bucura de ele.

Bucura-te de placerile simple ale vietii

De cele mai multe ori, adevaratele momente de fericire sosesc in viata noastra atunci cand ne asteptam mai putin si au la baza lucruri atat de marunte...Te poti trezi mai devreme intr-o dimineata si sa ai surpriza sa vezi cel mai frumos si mai cald rasarit de soare. Sau te poti afla intr-o conversatie obisnuita cu partenerul de viata, cand la un moment dat ii surprinzi acel zambet sagalnic de care te-ai indragostit.

Lista poate continua, incluzand nu numai clipe de viata binecuvantate, ci si lucruri sau gesturi care iti fac cu adevarat placere. Printre acestea se pot afla: sa citesti o carte buna, sa iti cumperi tie insati un buchet de flori care iti place, sa faci o baie indelungata cu spuma, sa mergi fara umbrela prin ploaie s.a.m.d.

Zambeste mai des si lumea iti va zambi la randul ei

Cand ne simtim la pamant, sa zambim ni se poate parea cel mai dificil lucru din lume. Insa, din fericire, putem face asta la inceput si fara sa o simtim din toata inima. Prin efortul nostru constient de a ne pune zambetul pe buze, ii transmitem de fapt universului ca suntem pregatiti pentru a primi bucuria in viata noastra.

In plus, odata ce incepem sa zambim, vom avea surpriza de a descoperi ca de fapt este mai simplu decat ne-am fi asteptat la inceput. Pentru ca zambetul exterior poate atrage zambetul nostru interior, care apoi se va reflecta cu putere pe chipul nostru si in cei din jur. Asa ca zambeste pe strada, zambeste in autobuz sau in metrou, iar cand o persoana de langa tine iti intoarce zambetul, vei stii cu siguranta ca esti pe drumul cel bun.

Simte ca lumea intreaga este a ta!

Fiecare dintre noi are posibilitati infinite pentru a trai exact viata pe care si-o doreste. Insa de multe ori suntem atat de prinsi in <confruntarea> cu cele mai marunte probleme cotidiene incat uitam ca scopul nostru pe acest Pamant este acela de a ne amplifica scanteia divina. Pana la urma, Dumnezeu nu este o divinitate asupritoare care ne pune piedici pentru a ne vedea in cele din urma doborati si umiliti. Din contra, El ne ofera toate oportunitatile de care avem nevoie pentru a creste pe plan sufletesc si spiritual. Important este sa ne dam seama de aceasta si sa descoperim in noi, pas cu pas, infinita deschidere catre prosperitate si fericire cu care Dumnezeu ne-a inzestrat pe fiecare.

Gandeste-te cum le poti face o bucurie celorlalti

De multe ori, solutia cea mai la indemana pentru a ne ridica deasupra problemelor personale este sa ne concentram asupra bunastarii celorlalti. In loc sa te gandesti cat de rau iti este tie in acest moment, propune-ti sa aduci mai mult bine in viata unei alte persoane. Aceasta s-ar putea sa aiba nevoie de o luminita acum chiar mai mult decat tine.

          Nu vorbim aici despre gesturi grandioase, ci despre orice lucru marunt pe care il poti face pentru aceea persoana, inclusiv sa ii trimiti un gand bun atunci cand treci pe langa ea pe strada. Iar in momentul in care gandurile sau actiunile tale se concentreaza asupra binelui acelei persoane, vei constata cu surprindere ca problemele tale fie nu mai au atata importanta pentru tine, fie se rezolva de la sine.

Concentreaza-te asupra prezentului

Pe cat de simplu este de spus, pe atat de greu poate fi de pus in practica. Trairea in prezent este o deprindere care se invata cu vointa si perseverenta, zi de zi, ca si cititul sau arta de a gati. Cu totii avem, macar la un moment dat in viata, tendinta de a ne raporta mai mult fie la trecut, fie la viitor. Insa in momentul in care ne dam seama ca viata noastra se construieste ACUM, din gandurile si actiunile noastre PREZENTE, cu siguranta nu ne va mai atrage ideea de a irosi acest atat de pretios prezent.

ana la urma, trecutul a fost necesar doar pentru a ne aduce AICI si ACUM, in aceasta consta adevarata lui valoare pentru noi. Restul tine doar de memorie si de circumstantele asociate cu o alta etapa din viata noastra. Cat despre viitor, cand (si doar atunci cand) acesta va deveni PREZENT, vom putea gasi cele mai bune solutii spre a-l trai cu adevarat si pe deplin. Restul planurilor si al calculelor pentru viitor sunt bune, insa niciodata 100% necesare, cu atat mai mult daca ele impiedica trairea completa a prezentului. Pentru ca, pana la urma, atunci cand viitorul imaginat de noi va veni, il vom trai la fel de bine (sau la fel de putin bine) precum stim acum sa ne traim PREZENTUL.

Asteapta-te la tot ce este mai bun in viata

Se spune ca atragem ceea ce gandim si ca daca nu avem grija, ingrijorarile noastre obsesive pot deveni intr-o zi realitate. Insa in aceeasi masura, avem puterea de a atrage lucrurile cele mai bune si mai valoroase in viata noastra. Conteaza doar sa observam directia in care se indeapta gandurile noastre cotidiene. Iar daca ingrijorarea este la ordinea zilei, sta in puterea noastra de a alege in mod constient o alta maniera de a gandi, care sa fie benefica atat pentru noi, cat si pentru cei din jur.

Intr-adevar, nu este foarte usor la inceput sa-ti urmaresti gandurile negative si sa le intrerupi <dominatia> asupra ta. Insa rasplata vine cu siguranta pe masura efortului pe care il depui zilnic. Astfel, cu cat lucrezi mai mult cu tine pentru a te mentine mereu optimista, concentrandu-te asupra lucrurilor care VREI sa se intample (in detrimentul a ceea ce NU iti doresti sa se intample), cu atat vei atrage mai multa implinire constienta si mai multa fericire in viata ta.

Andreea Peticaru


 

19 august 2012

Pacea Interioara - Prima componenta pentru a fi o femeie implinita



Cand esti in armonie cu tine, cu cele mai inalte valori ale tale si cu cele mai intime convingeri te bucuri de pace interioara. Daca, dintr-un motiv sau altul, iti compromiti valorile sau actionezi impotriva ghidului tau interior, pacea sufleteasca este prima care sufera

Pacea interioara este bunul cel mai de pret al omului. Fara ea, nimic altceva nu are valoare. De aceea o cautam toata viata.

Obisnuim sa analizam cat de bine ne este la un moment dat, in functie de gradul nostru de pace sufleteasca. Pacea interioara este busola noastra interna.

Cum recunosti pacea interioara?

Cand esti in armonie cu tine, cu cele mai inalte valori ale tale si cu cele mai intime convingeri - cand aveti un echilibru perfect in viata – te bucuri de pace interioara. Daca, dintr-un motiv sau altul, iti compromiti valorile, sau actionezi impotriva ghidului tau interior, pacea sufleteasca este prima care sufera.

Pacea interioara - sau armonia - este esentiala pentru performanta noastra - de la relatiile noastre cu prietenii si cu membrii familiei,pana la cele de serviciu, cu firmele sau organizatiile in care lucram.

Toate relatiile interumane infloresc, atunci cand exista ARMONIE. Toate deprinderile, principiile morale, normele de comportament si diplomatia se invart in jurul dorintei pe care oare fiecare persoana de a-si asigura pacea interioara proprie, fara sa deranjeze pacea interioara a celorlalti. in companii, pacea interioara poate fi masurata prin gradul de armonie care exista intre angajati.

Marile companii productive, profitabile, sunt cele ale caror angajati sesimt bine si multumiti de ei insisi. Ei se simt fericiti si in siguranta la serviciu.

Atingerea pacii interioare trebuie sa fie principiul organizator principal al vietii unei femei de succes. Acesta trebuie sa devina scopul suprem carora li se subordoneazacelelalte teluri.

De fapt, ai succes ca persoana, in masura in care iti atingi propria fericire, propria multumire de sine, sentimentul de bunastare personala - pescurt, propria pace sufleteasca.

In termenii cei mai simpli, te vei simti fericita si linistita, ori de cate ori te vei elibera complet de emotiile distructive de teama, furie, indoiala, vinovatie, resentiment si ingrijorare.

In absenta emotiilor negative, te vei bucura, fara forturi, de pace interioara.

Ce iti propun eu tie, draga mea femeie de succes este sa elimini sistematic - sau cel putin sa minimalizezi - acele aspecte din viata care iti cauzeaza stres de orice fel,sau iti induc sentimente negative. Poate fi fericirea chiar atat de simplu de obtinut?

Hai sa iti spun unde vei intalni probleme pentru ca intuiesc deja. Obstacolul major in eliminarea negativismului ce sta in calea fericirii tale este atasamentul fata de persoanele negative si de situatiile care il produc.

Mintea rationala va veni cu tot felul de argumente logice in favoarea complacerii in situatia existenta, in loc sa lucreze pentru tine, sa iti ofere solutii la probleme. Da, minunatul nostru creier lucreaza de zor pentru a ne mentine in continuare innamoliti in probleme. Nu te ingrijora pentru ceea ce este posibil sau nu. .Elibereza-ti mintea de toate limitarile si fii perfect egoista.

Exercitiu:

Imagineaza-ti doar viata ta exact asa cum ar trebui sa fie, pentru ca tu sa te bucuri de pacea interioara pe care o doresti. Ce ai face? Unde ai trai? Cine ar fi alaturi de tine? Cum ti-ai petrece timpul? Hai concentreaza-te si fa asta acum.

Draga mea, nu poti atinge o tinta daca nu o vezi. Dar, daca ti-o poti imagina clar, exista o probabilitate mai mare sa o atingi! Nu poti deveni o femeie de succes daca nu faci nici acest exercitiu. Pas cu pas vei fi mai aproape de success! Creeaza-ti o viziune a viitorului ideal - a modului incare ar arata cariera ta ideala, daca ar fi perfecta in cel mai mic detaliu.

Cum ar fi viata de familie a unei femei de succes in viziunea ta? Ce anume ai face pentru a-i ajuta pe altii sa fie fericiti, in cadrul procesului de a atingere al propriei tale fericiri?

Ai potentialul de te depasi!

Daca tu nu crezi in tine inca, EU CRED!!

Sunt sapte mari componente ale succesului. Ele sunt compatibile cu tot ceea ce s-a scris sau s-a descoperit despre succes si fericire.

Pentru a fi o femeie de success trebuie sa ai un amestec al acestor sapte componente, combinate astfel incat sa te faca fericita in orice moment.

Daca vrei sa primesti gratis cartea “Cele sapte componente pentru a fi o femeie de success pe toate planurile” – Te astept sa te inscrii aici si vei primi instant aceasta carte gratuit: http://femeiadesucces.ro/

Theona Balan

http://www.garbo.ro/articol/Lifestyle/11876/pacea-interioara.html