Love is life

Iubirea ne deschide calea spre spiritualitate, spre armonia sufletelor si frumusetea universului, caci doar iubirea se daruie neconditionat, fara teama de sacrificiu si fara a pretinde nimic in schimb. Si astfel il inalta si il innobileaza pe om. „Cel ce nu iubeste n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru ca Dumnezeu este iubire” spune apostolul Ioan

"Iubirea este inrudirea omului cu Dumnezeu.Ea uneste la maxim persoanele umane fara sa le confunde.In iubire se arata plenitudinea existentei."Dumitru Staniloae
Se afișează postările cu eticheta pace interioara. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta pace interioara. Afișați toate postările

20 mai 2013

Catalin Manea-In liniste, intelegi sunetul


 
Aceasta stare de acalmie nu va veni la tine daca tu o cauti. Linistea se asterne acolo unde deja este liniste, iar daca tu te afli in cautare, inseamna ca mintea ta inca mai alearga dupa o stare viitoare, iar aceasta agitatie mentala iti va bloca accesul la liniste. Deci, intr-un mod paradoxal, daca alergi dupa liniste, blochezi accesul linistii in viata ta.

In liniste, intelegi sunetul

Din surdina linistii, rasare un gand care anunta sosirea sunetului. Din mijlocul Nemanifestatului, rasare o unda care anunta drumul Manifestatului. Tot ceea ce poti auzi, s-a creat in liniste; fiecare sunet, isi are originea in linistea care-l precede. Niciun zgomot nu iti poate transmite ceea ce iti sopteste linistea, pentru ca linistea cuprinde orice zgomot. Totul este cuprins in liniste - pana si sunetul. De fapt, sunetul este Fiul Linistii.

Cand te vei imprieteni cu linistea, atunci o sa afli ceea ce este sunetul cu adevarat, deoarece niciodata nu vei putea intelege zgomotul, daca nu stii ce este tacerea. Si sa nu crezi ca tacerea este liniste. Nicidecum. Linistea cuprinde si tacerea, insa tacerea nu inseamna liniste. Cand taci, o poti face si pe un fond nervos, iar aceasta stare nu caracterizeaza linistea.

Linistea este fundalul in care a fost creat totul, linistea este dimensiunea in care nimic nu este diferit, deoarece, in aceasta dimensiune, interpretarea nu mai este activa. Linistea este intruchipata in ochii care privesc fara a interpreta ceea ce privesc. Linistea este intruchipata in iubirea neconditionata si in puritatea desavarsita a unui copil care nu stie ce inseamna judecata adultilor.

Linistea este taramul unde nimeni nu este mai presus sau mai prejos, din simplul motiv ca in acest peisaj, nimeni nu vrea sa iasa in evidenta. E adevarat: cand traiesti in liniste, nu mai alergi dupa zgomot. Cand plutesti pe valul Nemiscarii Cosmice, agitatia miscarii terestre devine foarte departe de fiinta ta. Asadar, imprieteneste-te cu linistea. Asculta linistea. Invita linistea in viata ta.

i, de ce nu, poti incepe chiar prin tacere. Este un inceput bun. Iti propun ca in fiecare zi sa iti rezervi macar cateva minute, in care sa taci in mod constient. Nu doar verbal, ci si mental. Orienteaza-ti atentia catre respiratie si observa modul in care acest proces curge in mod natural. Respiratia vine de la Sine - de la Unicul Sine. Doar observa acest proces, fara a incerca sa controlezi. Nu iti propune nimic. Nu iti lungi respiratia, dar nici nu o scurta. Las-o sa se manifeste de la Sine. Tu, doar observ-o.

Mentine-ti atentia centrata catre procesul respirator, fara a judeca sau a controla. Fii martorul propriei respiratii. In acest fel, in timp, vei observa aparitia unei stari de liniste, care iti va risipi incarcatura activitatii mentale. Dar, bineinteles, respiratia constienta este o cale catre liniste, insa nu este singura. Linistea se poate auzi in toate modurile si pe toate caile, deoarece ea este prezenta pretutindeni, dincolo de orice forma si de orice sunet. Linistea nu este un element relativ, deoarece nu este dependenta de contrarul sau. Tocmai de aceea, poti gasi linistea chiar si in mijlocul zgomotului.

Este esential sa intelegi ca aceasta stare de acalmie nu va veni la tine daca tu o cauti. Linistea se asterne acolo unde deja este liniste, iar daca tu te afli in cautare, inseamna ca mintea ta inca mai alearga dupa o stare viitoare, iar aceasta agitatie mentala iti va bloca accesul la liniste. Deci, intr-un mod paradoxal, daca alergi dupa liniste, blochezi accesul linistii in viata ta.

Linistea va veni in viata ta cand se va recunoaste in tine. Daca vei incerca sa intelegi tainele linistii, automat vei iesi din cercul linistii. Despre liniste, nu se poate vorbi, deoarece tot ceea ce se spune despre ea, nu este complet adevarat. Putem vorbi despre liniste, dar nu o putem defini, deoarece linistea nu este un obiect, un concept sau un element identificabil in realitatea fizico-relativa.

Linistea se afla dincolo de cuvinte, chiar si dincolo de ganduri. Linistea se poate regasi in taramul fantastic care sustine podul dintre doua ganduri consecutive. Imagineaza-ti, acum, o campie strabatuta de un sir de stalpi de telegraf. Acei stalpi sunt gandurile tale, iar linistea este Intreaga Campie. Tocmai de aceea, daca vei incerca sa ajungi la liniste prin intermediul gandului, vei avea mult de mers.

In loc sa analizezi ceea ce privesti, ti-as sugera doar sa observi - fara a interpreta. Priveste dincolo de forme. Admira toate formele, dar priveste dincolo de ele. Admira forma unui copac, dar nu uita sa percepi si linistea in care traieste. Admira mireasma unei flori, insa nu uita sa binecuvantezi linistea in care exista. Admira maretia unui munte, insa nu uita sa-i multumesti pentru linistea pe care o emana. Admira forma intregii naturi, insa nu uita sa preaslavesti linistea ce ti-o ofera. Tot Ceea Ce Este, exista in liniste.

Asa ca, acest articol iti face o propunere: cand vei privi o forma, nu uita sa celebrezi viata acelei forme, pentru ca fiecare forma este sustinuta de Viata. Daca o forma exista, inseamna ca este traversata de Existenta - de Unica Existenta, care traverseaza Tot Ceea Ce Este. Iar Viata nu face zgomot. Ea nu incearca sa iasa in evidenta, ea nu incearca sa atraga atentia, ea nu incearca sa se remarce. Si tocmai din acest motiv este Una cu Linistea.

Asculta fiecare sunet din viata ta, insa nu uita ca orice sunet a fost creat in dimensiunea linistii. Daca iti vei muta atentia de la forma, la esenta, vei putea celebra Nevazutul din tot ceea ce privesti, iar daca vei vedea Nemanifestatul din orice este Manifestat, atunci nu te vei mai raporta la forme, iar daca nu te vei mai raporta la forme, te vei elibera de atasamentul fata de ele, iar in acest fel te vei elibera de durere si de suferinta.

Paradoxal, cand te vei imprieteni cu linistea, vei putea intelege orice sunet. Cand vei asculta linistea, vei observa ca fiecare forma de sunet devine mai clara, deoarece undele nu vor mai interfera in auzul tau. In liniste, fiecare sunet se simte celebrat, fiecare unda se simte onorata si fiecare vibratie devine un ritm - Ritmul Vietii. Viata iti sopteste in fiecare clipa. Ascult-o. Opreste-te din alergatura si ascult-o.

Acum, mergi in liniste. Mergi in Vortexul Iubirii Infinite. Priveste totul, fara judecata si fara interpretare. Daca privesti o floare, nu incerca sa mai adaugi nimic acestui moment. Nu incerca sa o analizezi, nu o asalta cu etichete. Doar priveste-o, fara a-i cere nimic si fara a astepta ceva de la ea. Cand privesti, fara a dori nimic de la ceea ce privesti, atunci celebrezi ceea ce privesti.

Este momentul sa facem liniste. Destul am cautat linistea prin intermediul zgomotului. Am strigat unii la altii si ne-am implorat sa facem liniste. Haideti sa facem liniste. Haideti sa nu mai judecam, sa nu mai acuzam, sa nu mai criticam, haideti sa fim curati, haideti sa celebram Blandetea Absoluta din care provenim. Acum, mai mult ca niciodata. Este timpul. A sosit vremea sa ascultam mai mult - sa ascultam cu intentia de a intelege, nu cu dorinta de a replica. Haideti sa pasim impreuna in Casa Linistii.


 

11 aprilie 2013

Catalin Manea-Eliberarea de Victimizare




Nu uita niciodata ca reactia ta la 'ceea ce este' iti va construi experienta lui 'ceea ce va fi'. Cand o persoana te ataca, este esential sa intelegi ca nu este nimic personal. Atacul este o manifestare a lipsei, a durerii si a suferintei interioare a atacatorului.
Eliberarea de victimizare
Viata nu iti ofera intotdeauna ceea ce ai dori sa traiesti, insa sa nu uiti niciodata ca reactia ta la “ceea ce este”, iti va construi experienta lui “ceea ce va fi”. De modul in are primesti prezentul, depinde viitorul. Este un aspect deosebit de important, care, odata inteles, poate fi aplicat in viata de zi cu zi. Si nu spune nimeni ca este usor, insa, cu siguranta, merita incercat.
Asa ca, acest articol a sosit in viata ta pentru a-ti oferi o provocare: sa oferi mereu doar ceea ce ai vrea sa primesti. Acest adevar este un principiu universal valabil, care nu depinde de nicio cultura, de nicio religie sau influenta sociala. Cu totii tindem catre pace, fericire si armonie, insa de multe ori, uitam sa oferim aceste binecuvantari celor de langa noi. Ne dorim liniste, insa nu ezitam sa certam. Ne dorim lumina, insa nu ezitam sa facem intuneric. Ne dorim pace, insa nu ezitam sa oferim razboi. Tot ceea ce oferi, se intoarce la tine. Este un mecanism karmic, care nu depinde de niciun mediu exterior. Aceasta este o lege perfecta a naturii, iar in viata ta se aplica neincetat legea cauzei si a efectului.
Tentatia este mare. Este foarte la indemana sa actionezi cu violenta atunci cand esti atacat, insa aceasta reactie te cinsteste cu adevarat? Oricine poate face asta. De fapt, a raspunde unui atac tot printr-un atac este o dovada de frica. Atacul se naste din frica – din frica de a nu obtine ceva, sau din frica de a pierde ceva. Esenta ta nu cunoaste posesia sau dependenta. Esenta ta este libera. Esti Pace. Esti Iubire. Esti Lumina. Nu ai nevoie de absolut nimic. Tot ceea ce iti este necesar, deja se afla in tine.
Cu toate ca momentele de tristete au existat, observa ca niciodata fericirea nu a plecat din tine – pur si simplu, nu a fost activa. Pacea niciodata nu te paraseste, insa, in clipele de razboi, ea nu mai este activa, deoarece atentia ta se este distribuita in directia opusa. La intalnirea cu razboiul, daca te concentrezi pe conflict, nu faci altceva decat sa ii maresti autoritatea in realitatea ta. Insa, ce s-ar intampla, oare, daca ai primi razboiul in viata ta prin intermediul pacii? Atunci, razboiul nu si-ar mai putea indeplini rolul, ceea ce ar duce la anularea efectului.
Cand o persoana te ataca, este esential sa intelegi ca nu este nimic personal. Cand o persoana te jigneste, nu este vorba despre tine, ci despre ea. Atacul este o manifestare a lipsei, a durerii si a suferintei interioare a atacatorului. De aceea, prin riposta nu se rezolva nimic. Daca, intr-adevar, doresti sa il ajuti pe cel care te ataca, atunci ridica-te deasupra atacului si primeste totul din realitatea de dincolo de efect. Atacul este doar un efect al confuziei interioare.
Daca vei merge dincolo de aparente, vei observa ca un om te ataca doar pentru a se elibera de o presiune interioara. Forta negativa interioara, se exprima adesea printr-o jignire verbala sau fizica. Cand jignirea este manifestata, atunci energia negativa se exprima prin atacator, iar atacatorul devine doar un obiect folosit de aceasta forma energetica. Si, nu in ultimul rand, orice atacator nu este constient de Sine. Noi suntem parti din Dumnezeu, suntem muguri Divini. Aceasta este Esenta Noastra. Dumnezeu nu este nici atacator, nici victima. Doar cand pierdem contactul cu Cine Suntem putem deveni atacatori sau victime.
Asa ca, data viitoare cand te vei intalni cu un atac asupra ta, incearca sa te ridici de la nivelul victimei, la nivelul martorului. Nu mai fi victima, ci doar observa atacul. Devino martorul razboiului pornit asupra ta. In acest fel, daca te ridici deasupra victimei, te eliberezi de frica si mergi dincolo de efectul atacului, deoarece atacul nu te mai atinge odata ce tu nu mai existi la nivelul vibrational unde exista razboiul.
Cand observi faptul ca atacul este o manifestare a durerii interioare, atunci intelegi ca atacatorul a pierdut contactul cu Esenta sa, iar astfel nu vei mai simti frica, ci compasiune pentru suferinta celui lipsit de constienta de Sine. Cel care ataca, a uitat Cine Este. Daca accepti asta, razboiul nu va mai exista, deoarece atacul celui de langa tine se va pierde in compasiunea ta. Iubirea ta va dizolva orice urma de razboi. Si iti vei ierta toti atacatorii, pentru ca vei sti ca, de fapt, lupta se poarta chiar in interiorul lor.
Cand vei fi atacat, vei intoarce si celalalt obraz, iar astfel le vei deschide ochii tuturor. Daca raspunzi cu violenta, creezi mai multa violenta. Daca vei raspunde cu pace, iubire si compasiune, iti vei inalta viata si ii vei inalta si pe cei care sunt in viata ta. Fii tu cel care ii inalta pe cei care au uitat Cine Sunt. Fii tu picatura de apa pura din oceanul confuziei.
Dumnezeu este mereu cu tine. Daca El este cu tine, cine poate fi impotriva ta? Doar cand uiti de Esenta ta, poti suferi. Iar Esenta ta, este si Esenta celui de langa tine, deoarece Dumnezeu este Unul. Asa ca, nu riposta, nu ataca, nu jigni, nu oferi durere, caci poti mai mult de atat. Mult mai mult. Nu ii spune atacatorului ceea ce face gresit, ci reaminteste-i Cine Este Cu Adevarat. Si nu doar prin cuvinte. Ci prin fapte. Arata-i Pacea. Arata-i Compasiunea. Arata-i Iubirea. Caci astfel se va recunoaste in Tine, iar atacul va deveni mangaiere. Daca tu vei fi Ceea Ce Esti Cu Adevarat, fratii si surorile tale terestre vor auzi Chemarea. Si se vor trezi. La momentul potrivit.


19 august 2012

Pacea Interioara - Prima componenta pentru a fi o femeie implinita



Cand esti in armonie cu tine, cu cele mai inalte valori ale tale si cu cele mai intime convingeri te bucuri de pace interioara. Daca, dintr-un motiv sau altul, iti compromiti valorile sau actionezi impotriva ghidului tau interior, pacea sufleteasca este prima care sufera

Pacea interioara este bunul cel mai de pret al omului. Fara ea, nimic altceva nu are valoare. De aceea o cautam toata viata.

Obisnuim sa analizam cat de bine ne este la un moment dat, in functie de gradul nostru de pace sufleteasca. Pacea interioara este busola noastra interna.

Cum recunosti pacea interioara?

Cand esti in armonie cu tine, cu cele mai inalte valori ale tale si cu cele mai intime convingeri - cand aveti un echilibru perfect in viata – te bucuri de pace interioara. Daca, dintr-un motiv sau altul, iti compromiti valorile, sau actionezi impotriva ghidului tau interior, pacea sufleteasca este prima care sufera.

Pacea interioara - sau armonia - este esentiala pentru performanta noastra - de la relatiile noastre cu prietenii si cu membrii familiei,pana la cele de serviciu, cu firmele sau organizatiile in care lucram.

Toate relatiile interumane infloresc, atunci cand exista ARMONIE. Toate deprinderile, principiile morale, normele de comportament si diplomatia se invart in jurul dorintei pe care oare fiecare persoana de a-si asigura pacea interioara proprie, fara sa deranjeze pacea interioara a celorlalti. in companii, pacea interioara poate fi masurata prin gradul de armonie care exista intre angajati.

Marile companii productive, profitabile, sunt cele ale caror angajati sesimt bine si multumiti de ei insisi. Ei se simt fericiti si in siguranta la serviciu.

Atingerea pacii interioare trebuie sa fie principiul organizator principal al vietii unei femei de succes. Acesta trebuie sa devina scopul suprem carora li se subordoneazacelelalte teluri.

De fapt, ai succes ca persoana, in masura in care iti atingi propria fericire, propria multumire de sine, sentimentul de bunastare personala - pescurt, propria pace sufleteasca.

In termenii cei mai simpli, te vei simti fericita si linistita, ori de cate ori te vei elibera complet de emotiile distructive de teama, furie, indoiala, vinovatie, resentiment si ingrijorare.

In absenta emotiilor negative, te vei bucura, fara forturi, de pace interioara.

Ce iti propun eu tie, draga mea femeie de succes este sa elimini sistematic - sau cel putin sa minimalizezi - acele aspecte din viata care iti cauzeaza stres de orice fel,sau iti induc sentimente negative. Poate fi fericirea chiar atat de simplu de obtinut?

Hai sa iti spun unde vei intalni probleme pentru ca intuiesc deja. Obstacolul major in eliminarea negativismului ce sta in calea fericirii tale este atasamentul fata de persoanele negative si de situatiile care il produc.

Mintea rationala va veni cu tot felul de argumente logice in favoarea complacerii in situatia existenta, in loc sa lucreze pentru tine, sa iti ofere solutii la probleme. Da, minunatul nostru creier lucreaza de zor pentru a ne mentine in continuare innamoliti in probleme. Nu te ingrijora pentru ceea ce este posibil sau nu. .Elibereza-ti mintea de toate limitarile si fii perfect egoista.

Exercitiu:

Imagineaza-ti doar viata ta exact asa cum ar trebui sa fie, pentru ca tu sa te bucuri de pacea interioara pe care o doresti. Ce ai face? Unde ai trai? Cine ar fi alaturi de tine? Cum ti-ai petrece timpul? Hai concentreaza-te si fa asta acum.

Draga mea, nu poti atinge o tinta daca nu o vezi. Dar, daca ti-o poti imagina clar, exista o probabilitate mai mare sa o atingi! Nu poti deveni o femeie de succes daca nu faci nici acest exercitiu. Pas cu pas vei fi mai aproape de success! Creeaza-ti o viziune a viitorului ideal - a modului incare ar arata cariera ta ideala, daca ar fi perfecta in cel mai mic detaliu.

Cum ar fi viata de familie a unei femei de succes in viziunea ta? Ce anume ai face pentru a-i ajuta pe altii sa fie fericiti, in cadrul procesului de a atingere al propriei tale fericiri?

Ai potentialul de te depasi!

Daca tu nu crezi in tine inca, EU CRED!!

Sunt sapte mari componente ale succesului. Ele sunt compatibile cu tot ceea ce s-a scris sau s-a descoperit despre succes si fericire.

Pentru a fi o femeie de success trebuie sa ai un amestec al acestor sapte componente, combinate astfel incat sa te faca fericita in orice moment.

Daca vrei sa primesti gratis cartea “Cele sapte componente pentru a fi o femeie de success pe toate planurile” – Te astept sa te inscrii aici si vei primi instant aceasta carte gratuit: http://femeiadesucces.ro/

Theona Balan

http://www.garbo.ro/articol/Lifestyle/11876/pacea-interioara.html

Catalin Manea-Asculta pentru a-ti auzi Sufletul!



Si acum incepe sa asculti. Fiecare frunza, fiecare adiere, fiecare sunet, fiecare gest, fiecare om, este acolo pentru a-ti transmite ceva. Iar acum ai trecut dincolo de barierele fizice, fictive, si incepi sa asculti si sa percepi fiecare mesaj sosit in realitatea ta pentru a-ti mai reminti ceva despre Cine Esti Cu Adevarat.

Intalnesc foarte multe persoane care nu sunt impacate cu oamenii din viata lor si condamna soarta si destinul pentru viata pe care o au. Aceasta este o metoda de exprimare a durerii si a neincrederii in propria persoana. Niciodata nu vei ajunge la pace daca tu emani confuzie.

Inca din start, pentru a intelege de ce traim tot ceea ce traim, este necesar sa intelegem ca la Adevaratul Nivel nimic nu se intampla fara acordul Sufletului nostru. Daca tu credeai ca esti doar un trup, a sosit clipa sa iti largesti privirea si sa mergi dincolo de aparentele fizice, pentru a face cunostinta cu Esenta Atotcreatoare care tine Totul la un loc.

Suferinta si durerea exista doar in lumea fizica, insa daca trecem de convingerile anterioare si de credintele tematoare acumulate pana in aceasta clipa, vom descoperi ca in Realitatea Suprema nu exista ceea ce noi numim “rau”. Spre exemplu, noi percepem moartea fizica exact ca fiind raul suprem, insa aceasta experienta nu are nicio legatura cu suferinta sau durerea, deoarece ea reprezinta intoarcerea Acasa a unui Suflet care a experimentat ceea ce a avut de experimentat in viata fizica, in cazul nostru de pe Pamant.

Moartea fizica este asociata cu inexistenta, insa absolut nimic nu se pierde. Entitatea energetica este ancorata in eternitate, fiind chiar infinitul. Faptul ca tu inca te mai poti gandi la cineva care a plecat din lumea fizica, iti arata intr-un mod foarte accesibil ca respectiva identitate inca mai exista. Daca nu mai exista, gandul tau nu se putea orienta catre ea, deoarece ar fi fost un gol, un concept inexistent.

Cu siguranta ai simtit pana acum ca esti mai mult decat gandurile tale, decat planurile tale, decat indoielile tale, decat trupul tau. Insa, din diferite motive cotidiene, ai ales sa ignori simturile tale interioare, insa, ele sunt acolo, in tine, cu tine, pentru a te ghida si pentru a te conduce in aceasta viata. De multe ori cerem ghidare Divina si il imploram pe Dumnezeu sa ne vorbeasca si sa ne calauzeasca pentru a trai permanent in pace, fericire si armonie. Si cerem, si cerem, si cerem. Dar uitam sa facem ceva: sa ascultam.

Dumnezeu ne vorbeste si ne ghideaza intotdeauna, insa, de foarte multe ori, noi nu ne aflam pe frecventa primirii, deoarece suntem prinsi in activitatile societatii exterioare si ne lasam traiti de convingerile acumulate in mediul fizic, blocandu-ne astfel accesul la linistea interioara care ne permite alinierea cu primirea mesajelor Divine.

Este un joc pe care omenirea il practica inca de la inceput. Si este chiar distractiv. Unii ar spune tragi-comic. Insa, nimic nu poate fi “rau”, deoarece totul Este, iar daca a fost creat, inseamna ca este lucrarea Creatorului. Totul este exact asa cum trebuia sa fie, pentru ca daca trebuia sa fie altfel, era altfel.

Primirea mesajelor Divine se face in liniste deplina. Ele deja exista, insa nu le vei putea percepe daca in interiorul tau este o batalie continua intre ganduri. Intotdeauna vei primi ceva exact in clipa in care vei fi pregatit pentru a primi. Si asta este valabil si in cazul fericirii, dar si in cazul tristetii. Si nu, nu Dumnezeu iti ofera fericire sau tristete, ci tu. Pentru ca locul in care te afli este rezutatul creatiei tale de la nivel mental si sentimental.

Un pas fundamental in vederea dobandirii pacii interioare este sa accepti ca totul a fost exact asa cum a trebuit sa fie, chiar daca, de multe ori, experientele vietii nu te-au bucurat, ci din contra. Fiecare circumstanta este acolo pentru ca tu sa iti mai reamintesti cate ceva despre Cine Esti Cu Adevarat. Si spun “reamintire”, deoarece tu deja stii, iar acum traiesti un proces de amnezie temporara, care te va conduce bland si sigur catre bucuria redescoperirii Realitatii Supreme. Si totul se intampla exact la momentul potrivit.

Fiecare om din viata ta, fiecare circumstanta intalnita, fiecare situatie, a fost acolo pentru a-ti arata ceva, pentru a te ghida si pentru a-ti transmite ceva. Asa ca, elibereaza-te de judecatile exterioare si nu mai eticheta ceea ce traiesti, pentru ca nu in acest mod vei primi ghidarea Divina la care iti place sa visezi.

Fa liniste si asculta. Asculta adevarul din spatele aparentelor, asculta soapta din spatele unei discutii in contradictoriu, aculta vocea suava din spatele unui repros, asculta adierea blanda a vantului din spatele unei furtuni, asculta ceea ce iti transmite natura, asculta totul. Invata sa asculti mai mult, pentru ca in acest mod te vei deschide catre a auzi mai bine.

Lasa galagia mintii sa se dizolve si nu mai alimenta confuzia exterioara. Adauga pace fiecarei experiente si lasa orice indoiala la o parte. Stiu ca nu este tocmai la indemana sa asculti, stiu ca noi, oamenii, avem tendinta de a vorbi mult, in special tot despre noi, insa haideti sa facem acest pas! Haideti sa asultam. Nu doar pe cel de langa noi. Ci totul. Pentru ca Dumnezeu ne vorbeste neincetat, insa noi il ascultam de prea putine ori.

Incepand de acum, intinde-te undeva, comod, inchide ochii si respira. Doar Fii. Atat. Fara ganduri, fara pretentii, fara asteptari. Doar Fii. Si stai asa pana cand simti ca Esti. Simte fiecare respiratie, simte fiecare bataie a inimii, simte ca esti Una cu Totul. Doar Fii. Respira, respira si multumeste pentru faptul ca Existi! Simte recunostinta profunda pentru Fiirea ta. Multumeste, multumeste, multumeste!

Totul Este, iar tu Existi in Tot. Realizezi ce onoare? Realizezi ce bucurie? Realizezi ca acesta este Darul Suprem? Aminteste-ti sa multumesti pentru acest Cadou Divin oridecate ori simti sa te conectezi constient la starea de A Fi. Ai existat si pana acum, insa acum existi in mod constient. Tocmai ti-ai oferit o binecuvantare. Tu. Chiar tu. Fara niciun element exterior, fara nicio experienta exterioara. Doar Tu. Cum te simti? Cum te simti cand stii ca Dumnezeu te-a creat? Constientizezi acest peisaj?

Respira, multumeste si, incepand de acum, traieste conform simturilor tale din acest peisaj. Si ai sa descoperi viata. Adevarata viata. Pentru ca toul se va schimba, deoarece perceptia ta va fi una noua. Si vei atrage experiente inalte, pentru ca perceptia ta va fi una inalta. Si vei trai in pace si armonie, pentru ca tu percepi totul ca fiind manifestarea pacii si a armoniei.

Si acum incepe sa asculti. Fiecare frunza, fiecare adiere, fiecare sunet, fiecare gest, fiecare om, este acolo pentru a-ti transmite ceva. Iar acum ai trecut dincolo de barierele fizice, fictive, si incepi sa asculti si sa percepi fiecare mesaj sosit in realitatea ta pentru a-ti mai reaminti ceva despre Cine Esti Cu Adevarat. Iar daca devii constient de Cine Esti, atunci poti primi constient Totul de la Sine. De la Unicul Sine.

Fa liniste. Respira. Multumeste. Asculta. Insa nu fa asta mecanic, ci implica-te sentimental indeajuns de profund pentru a-ti da lacrimile, pentru a simti unirea constienta cu Tot Ceea Ce Exista, iar atunci vei intelege de ce totul este exact asa cum este. Pentru ca atunci vei sti ca nimic nu este in afara Ta si vei multumi pentru faptul ca existi, multumindu-I lui Dumnezeu pentru faptul ca exista.

Esti Pace. Esti Iubire. Esti Bucurie. Esti Puritate. Esti Lumina. Esti Armonie. Chiar daca ai mai intalnit aceste cuvinte, acum le-ai auzit, pentru ca ai ascultat.

de CATALIN MANEA, expert Garbo


http://www.garbo.ro/articol/Lifestyle/11886/asculta-pentru-a-ti-auzi-sufletul.html