Love is life

Iubirea ne deschide calea spre spiritualitate, spre armonia sufletelor si frumusetea universului, caci doar iubirea se daruie neconditionat, fara teama de sacrificiu si fara a pretinde nimic in schimb. Si astfel il inalta si il innobileaza pe om. „Cel ce nu iubeste n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru ca Dumnezeu este iubire” spune apostolul Ioan

"Iubirea este inrudirea omului cu Dumnezeu.Ea uneste la maxim persoanele umane fara sa le confunde.In iubire se arata plenitudinea existentei."Dumitru Staniloae
Se afișează postările cu eticheta a iubi. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta a iubi. Afișați toate postările

17 august 2015

A iubi, a fi iubit



Majoritatea oamenilor fac adeseori confuzie intre a iubi si a fi iubit. Le place sa fie iubiti si nu stiu sa iubeasca! Cu cat o persoana cauta mai mult sa fie doar iubita, cu atat va fi iubita mai putin, deoarece cineva care se iubeste cu adevarat, nu cauta atat de mult iubirea celorlalti.
De exemplu, o mama care ar vrea sa schimbe comportamentele fiului ei, crede ca il iubeste, desi de fapt vrea ca el sa aiba un anumit comportament, pentru ca ea sa fie considerata o mama buna. Asadar, vrea sa fie iubita. Si nu intamplator auzim oamenii spunand ca iubirea ii face sa sufere. Modul lor de a iubi este atat de dureros, atat de exigent si de posesiv, incat le este foarte greu sa iubeasca cu adevarat.
Mentalul a inregistrat diverse versiuni ale cuvantului „iubire”, de unde provine si confuzia referitoare la acest subiect. Sensul lui profund a fost uitat in tot acest amestec. Majoritatea oamenilor confunda iubirea adevarata cu sexualitatea, afectiunea, tandretea sau dependenta. Cred deci, ca a iubi inseamna a placea. De aceea traiesc conform regulei: „daca te plac, te iubesc, daca tu ma placi, o sa ma iubesti.” Prin aceasta credinta, oamenii cauta dinainte un soi de gratificare sau satisfactie personala in relatiile lor intime, in loc sa isi ofere pur si simplu iubirea celorlalti fara sa astepte sau sa pretinda sa fie iubiti in schimb.
A iubi cu adevarat inseamna a-ti acorda dreptul de a fi si a le acorda celorlalti dreptul de a fi si de a trece prin diverse experiente. Atat si nimic mai mult. Acordand tuturor fiintelor vii dreptul de a-si trai experientele, accepti faptul ca tot ceea ce traieste, exista pe pamant cu unicul scop de a creste in intelepciune prin aceste experiente.
Majoritatea dintre noi facem insa contrariul. Incercam sa ii schimbam pe ceilalti sau sa ii dominam, in scopul de a fi iubiti. De ce? Nu vrem sa ne vedem frica de a nu fi iubiti sau frica de a fi respinsi. Vrem ca ceilalti sa ne linisteasca fricile, facandu-i responsabili pentru ele. De aici provin nenumarate emotii, ranchiuna si ura dintre oameni.
Credem, de asemenea, ca daca unele experiente din trecut nu au fost placute, ar fi mai bine sa ne schimbam felul de a fi sau pe al celorlalti, pentru a evita repetarea acestora. Dar, actionand la fel, eforturile noastre sunt sortite esecului: vrem sa impiedicam sa se vada o anumita trasatura de caracter, printr-un control asupra ei, desi comportamentul interior nu s-a schimbat si vrem sa ne schimbam fara sa trecem prin acceptare, lucru care este inutil.
Una dintre marile legi spirituale ale Universului este aceea conform careia, fiinta umana exista pe pamant doar pentru a invata prin experientele ei. A-ti acorda sau a le acorda celorlalti dreptul de a trai aceste experiente, fara sa acuzi, sa judeci sau sa condamni este mijlocul cel mai rapid de a invata.
De fiecare daca cand judecam ceva sau pe cineva, ne indepartam de acceptare sau de iubirea adevarata, deoarece a iubi cu adevarat inseamna a accepta evenimentele si persoanele, asa cum sunt ele. Inseamna a recunoaste ca o anumita situatie este astfel si o anumita persoana are un anume comportament. La nivelul mentalului nostru luam decizia ca anume comportament sau anume actiune sunt rele.
Acorda-ti dreptul de a fi asa cum esti acum, chiar daca nu esti de acord cu anumite aspecte ale tale, care ai vrea sa fie altfel. Vei avea bucuria sa constati schimbarile care vin dupa aceea. Inteleg ca este mai dificil pentru cineva care a trait respingere de cand era foarte mic, sa creada ca de fapt nu a fost respins, ca a fost acceptat asa cum era. Daca acea persoana i-a auzit des pe parintii ei sau pe educatori spunandu-i ca era insuportabil(a), ca ar fi preferat un copil de sex opus sau daca avea senzatia ca este lasat(a) pe ultimul loc si ca fratele sau era preferat, ii va fi greu sa creada ca este o fiinta speciala si ca are dreptul sa fie asa cum este. Daca proprii sai parinti nu au iubit-o, cum ar putea sa se iubeasca ea insasi?
Daca ai trait o astfel de respingere in copilarie, inseamna ca respingerea a existat si intr-o viata anterioara. Ai revenit pe pamant alaturi de niste parinti care aveau aceasta atitudine de respingere, in scopul de a te ajuta sa devii constient de decizia pe care ai luat-o inainte si pe care trebuie sa o rezolvi in viata actuala.
Alegerea ta este simpla: fie vei continua sa crezi ca parintii tai si toti cei pe care ii iubesti te resping si sa traiesti aceeasi viata de infern pe care o traiesti de cine stie cate vieti sau decizi sa iti schimbi credintele, incepand prin a le accepta asa cum sunt.
Nu uita ca trebuie sa iti doresti schimbarea fara sa fortezi lucrurile. Daca fortezi, admiti faptul ca nu accepti o situatie sau o persoana si vrei sa o elimini, adica sa o respingi. Si nu uita ca o persoana respinsa se agata si mai tare in loc sa se indeparteze. Asadar, nu acesta este mijlocul potrivit pentru a face sa dispara ceea ce nu vrei.
Trebuie sa treci prin etapa de acceptare a starii actuale, inainte de a incepe schimbarile. Trebuie sa accepti ca acum te respingi si ca unele parti din tine au o dificultate in a-i accepta pe ceilalti. Cand iti dai seama ca o parte din tine este critica si respinge, observa pur si simplu acea parte pe masura ce ii simti prezenta. Este prima etapa a schimbarii: cea a acceptarii. O data ce ai constientizat o stare de lucru si ti-ai trait din plin experienta, vei putea sa iti vezi suferinta care te impiedica sa iti acorzi dreptul de a fi ceea ce esti. Chiar daca vei accepta mai greu anumite parti din tine, traieste experienta de a le da dreptul de a exista. Este etapa cea mai importanta inainte de o schimbare durabila.
Nu poti sa stii rezultatul atata timp cat aceasta etapa nu este incheiata, deoarece ea te va conduce spre urmatoarea. Apoi, tansformarea se va face treptat si intr-o zi vei avea surpriza placuta ca te simti tot mai putin respins(a).
In incheierea acestui capitol iti sugerez sa scrii o lista cu trei aspecte sau personalitati ale tale pe care iti este greu sa le accepti. In momentul in care constientizezi fiecare dintre aceste aspecte, daca reactia ta este sa nu te iubesti, incearca sa iti acorzi dreptul de a fi ceea ce esti, timp de cel putin o saptamana, observand, verificand cum te impaci cu acele moduri de a fi. Traieste din plin aceasta etapa.
Daca iti este greu sa traiesti aceasta experienta, intrerupe-o cu altele mai frumoase, saptamana care urmeaza. Continua procesul timp de cateva saptamani daca este nevoie, pana cand vei fi capabil doar sa te observi, fara sa te judeci, fara sa te critici, fara sa te simti vinovat, fara sa fii invadat de furie sau sa te condamni. Pe scurt, accepti ceea ce esti.
Vei sti ca aceasta etapa este completata cand vei putea spune: „Accept ca aceste parti exista in mine deocamdata. Le-am creat crezand ca astfel nu voi mai suferi. Deci, mi-au fost utile. Totusi, astazi, decid sa cred in altceva.” Cand vei simti ca accepti cu adevarat aceste parti din tine, atunci va incepe procesul lor de transformare, care va lasa mai mult loc iubirii.”

Extras din volumul Asculta-ti corpul, in continuare! Lise Bourbeau


29 decembrie 2014

A iubi-Honore de Balzac


“A iubi înseamnă a înceta să trăiești pentru tine, a face ca toate sentimentele omenești – teama, speranța, durerea, bucuria, plăcerea – sa nu depindă decât de o singura ființă; înseamnă a te cufunda în infinit, a nu găsi nicio limita simțirii, a-ți închina viața unei ființe în așa fel încât să nu trăiești și să nu gândești decât pentru a o face fericită; a turna măreție în înjosire, a găsi alinare în lacrimi îndurerate, plăcere în suferință și suferință în plăcere; adică a întruni în sine toate contradicțiile.
Oare izvorul este mai grațios decât fluviul, dorința mai fermecătoare decât desfătarea împlinirii și ceea ce nădăjduim mai atrăgător decât tot ce posedăm?”
Honoré de Balzac

20 iulie 2013

Diferenta dintre a placea si a iubi


 

Plac sau doar iubesc? Da mai departe acest text fiicei/ fiului tau adolescent. O/ il va ajuta sa isi rezolve dilemele si sa inteleaga diferenta dintre a placea pe cineva si a iubi pe cineva

Care este diferenta dintre a placea si a iubi? Noua, oamenilor maturi si experimentati ce au incetat de mult sa mai cada in plasa confuziei dintre cele doua, distinctia ni se pare floare la ureche. Permite-ti insa sa te intorci cu ani in urma cand poate ca intrebarea "il plac sau il iubesc?" iti ravasea intr-un fel sau altul sufletul....

Iti propunem pentru astazi un text extrem de popular, viralizat in lumea internetului si avand mult succes in cadrul tinerilor. In cazul in care ai o fiica sau un fiu adolescent, acest text o/ il poate ajuta sa isi rezolve dilemele si sa inteleaga diferenta de nuanta intre a iubi si a placea. Chiar daca usor pueril, superficial si deloc exhaustiv pentru a trata cum se cuvine confuzia dintre a iubi si a placea, pentru adolescenti textul poate fi de mare ajutor. Autorul textului de mai jos este anonim.

Diferenta dintre a placea si a iubi

In fata persoanei pe care o iubesti, inima ta bate mai repede...
In fata persoanei pe care o placi, te simti fericit.

In fata persoanei pe care o iubesti, iarna pare a fi primavara...
In fata persoanei pe care o placi, iarna este doar o iarna frumoasa.

Daca te uiti in ochii unei persoane pe care o iubesti, te inrosesti...
Daca te uiti in ochii persoanei pe care o placi, zambesti.

In fata persoanei pe care o iubesti, nu poti spune tot ceea ce gandesti...
In fata persoanei pe care o placi, poti.

In fata persoanei pe care o iubesti, ai tendinta de a deveni timid...
In fata persoanei pe care o placi, te simti in largul tau.

Nu te poti uita direct in ochii celui pe care il iubesti...
Insa te poti uita intotdeauna zambind in ochii celui pe care il placi.

Cand cel pe care il iubesti plange, plangi odata cu el...
Cand cel pe care il iubesti plange, sfarsesti prin a-l consola.

Sentimentul dragostei incepe de la ochi...
Sentimentul de a placea incepe de la ureche.

Daca ai incetat sa placi o persoana pe care obisnuiai sa o placi
Tot ceea ce trebuie sa faci este sa iti acoperi urechile...
Insa daca incerci sa iti inchizi ochii
Iubirea se transforma intr-un picatura de lacrima si ramane pentru totdeauna in inima ta.


 

 

14 mai 2013

Ce inseamna IUBIREA ADEVARATA?


 

Ce inseamna sa iubesti? Ce inseamna iubirea? Am ajuns la concluzia ca inseamna sa inveti sa lasi… sa te lasi vietii, sa lasi lucrurile sa se intample. Am lacrimi in ochi, dar nu sunt amare. Sunt lacrimi de emotie.

Ti s-a intamplat vreodata sa te indragostesti, iar sentimentul asta sa nu vina dintr-o nevoie? Sa nu vina din nevoia de a fi protejata, sau admirata, sau vindecata? Daca ajungi la un echilibru sufletesc, ajungi sa iti dai seama ca nu ai nevoie de nimeni ca sa te simti intreaga. Si intr-o stare ca asta, te indragostesti; mai pur decat niciodata…

Si doar intr-o stare ca asta esti perfect constienta ca a iubi inseama si sa accepti ca acea alta persoana are propria lupta cu sine insusi in viata asta, o lupta pe care din pacate trebuie sa o duca singur, ca fiecare dintre noi. Tu stii ca e totul bine atunci cand amandoi sunt bine.

Poti sa accepti asta, in ciuda sentimentului de dorinta? In ciuda a tot ceea ce vrei tu de la Univers sau de la un alt om? Poti? Eu cred ca daca poti sa accepti asta, iubesti cu adevarat… Iubesti viata si te iubesti pe tine si il iubesti cu ADEVARAT si pe el.

Iti amintesti prima iubire? Iti amintesti cat de mult ai suferit atunci cand totul a luat sfarsit? Sentimentul de deznadejde, ca se sfarseste lumea, sentimentul de nedreptate si tradare. Si durere. Si apoi urmeaza si alte iubiri, ce parca seamana cu prima. “Dumnezeu iti da pana inveti lectia”. Pana la urma, toti oamenii din viata ta sunt lectii de viata. Ii atragi pe aceia de care ai nevoie ca sa satisfaci nevoia de vindecare a sufletului tau. Poti sa deschizi ochii si sa vezi asta?

Si mai ales… poti sa vezi ca uneori, iubirea inseamna nu doar bine, dar si suferinta? Nimic bun nu vine fara reversul sau. De fapt, asta e frumusetea vietii. Cu cat e mai pasional, cu atat doare mai tare. Trebuie sa fi descoperit ca totul in lume este ying si yang, lumina si intuneric si ca nu ar fi atat de frumos sa traiesti, fara ele doua, exact asa cum sunt. Primesti, dai... ti se ia. Si primesti din nou in loc.

Bucura-te si iubeste! Si invata sa ii lasi pe oameni sa isi traiasca viata interioara, provocarile lor spirituale… lectiile lor de viata, sau poate dorintele lor cele mai ascunse. Si uneori, oricat de mult ne-am dori sa ii imprumutam cuiva drag aripile noastre si ochiul nostru interior, tot nu vom putea, pentru ca fiecare trebuie sa si le castige singur.

 "Cu penele altuia te poti impodobi, dar nu poti zbura. Acest lucru nu-l prea stiu oamenii, dar il stiu pasarile", spunea Lucian Blaga.

Accept. Si probabil, pentru prima data in viata mea, iubesc cu adevarat. Fara sa imi simt egou-ul ranit sau personalitatea anulata. Sunt cele mai nefaste sentimente si le simtim mereu din vulnerabilitate, din frica de singuratate, care se transforma in disperare…

Eu mi-am promis ca nu am sa mai simt niciodata in vaiata mea disperarea aia. Pentru ca… pentru ca… acum imi dau seama cat e de absurd sa iti lasi sufletul abandonat in acea senzatie de incatusare. Tu nu stii in momentele alea ce iti va aduce viitorul. Iar atunci cand dupa multa vreme reusesti sa te rupi de durere, lucruri bune se intampla iar tu realizezi ca… “asa a fost cel mai bine!”.

Si nu iti vine sa crezi ca atunci ai plans cu atata amar, cand astazi esti atat de fericita.

Ce inseamna sa iubesti? Ce inseamna iubirea?

…probabil ca fiecare isi are raspunsul sau unic la toate astea………………..

Iar si mai probabil, iubirea aia adevarata-adevarata este atunci cand ambii sunt bine, cand ambii si-au inteles sufletul.

Maria


 

 

3 ianuarie 2012

A iubi... în doi...


„Iubirea intre doi oameni...este intalnirea intre doua singuratati care se ocrotesc si isi tin companie”
Rainer Maria Rilke
„A iubi inseamna a inceta sa traiesti pentru tine, a face ca toate sentimentele omenesti, teama, speranta, durerea, bucuria, placerea sa nu depinda decat de o singura  fiinta; inseamna a te cufunda in infinit, a nu găsi nici o limita simtirii, a-ti inchina viata unei fiinte in asa fel incat sa nu traiesti si sa nu gandesti decat pentru a o face fericita; a turna maretie in injosire, a gasi alinare in lacrimi indurerate, placere in suferinta si suferinta in placere; adica a intruni in sine toate contradictiile.” - Balzac
Din ce în ce mai mult ne plangem ca relaţiile noastre, viaţa de cuplu, de familie... merg prost. Dar oare cine merge prost ? Ce mecanism e defect ? Ce trebuie schimbat si unde?
Tu esti fericit si implinit in cuplul pe care il ai ? Sau daca eşti singur… de ce esti?
„Ca un om sa iubească pe altul e probabil cea mai grea sarcina care ne-a fost incredinţată, sarcina supremă, examenul final, opera pentru care toate celelalte sant doar un preludiu....
Iubirea e un imbold pentru fiecare sa se desavarseasca, sa devină cineva, sa devina o lume el insusi de dragul cuiva.” - Rainer Maria Rilke
Foarte rar intalnim cupluri fericite, care se iubesc şi care nu pun semnul „egal” intre iubire si gelozie, intre iubire si multe alte comportamente deviante... Secretul este libertatea!
Fiecare dintre cei doi trebuie sa-si amintească in permanenta ca este stapanul propriei sale vieti, ca fericirea lui depinde in primul rand de el si nu de celalalt.
Niciodată nu va lasaţi coplesiti de problemele celuilalt... nu suntem responsabili decat de propriile noastre probleme! Asta nu inseamna sa fiti indiferenti sau nepasatori la problemele partenerului, ci doar sa nu va incarcati cu ele, sa nu acceptati sa deveniti coresponsabil. E o greseală frecventă si o forma de manipulare des intalnita in cupluri.
Tagore, in versurile de mai jos, reuseste sa transmita perfect ideea unui cuplu liber in iubire si trairi :
„V-aţi nascut impreuna, si impreuna veti fi intotdeauna.
Veti fi impreuna cand albele aripi ale mortii va vor risipi zilele.
Ah, veti fi impreună chiar in memoria tacută a lui Dumnezeu.
Dar sa lasati spatii in impreunarea voastra.
Si lasati vanturile raiului sa danseze printre voi.

Iubiti-vă unul pe altul, dar nu faceti din iubire o legatura:
Mai bine lasaţi o mare miscatoare intre tarmurile sufletelor voastre.
Umpleti-vă unul altuia cupele dar nu beti din aceeasi cupa.
Dati-va unul altuia din painea voastra dar nu mancati din aceeasi felie.
Cantati si dansati impreuna si fiti bucurosi, dar fiecare din voi sa fie singur,
Asemenea strunelor lautei care stau singure, desi vibrează cu aceeasi muzica.
Daruiti-va inima unul altuia, dar nu spre pastrare,
Caci numai mana Vietii va poate incapea inimile.
Si stati impreuna, dar nu prea aproape unul de altul.
Caci stalpii templului stau la distantă unul de altul,
Iar stejarul si chiparosul nu cresc unul in umbra celuilalt.”
Iubirea iti acorda libertatea de care ai nevoie si te ajuta sa fii tu insuti. Este un fenomen extrem de paradoxal. Pe de o parte, te face sa te simti ca un suflet in doua trupuri; pe de alta parte, iti confera individualitate si unicitate. Te ajuta sa renunti la egoul tau marunt, dar sa iti cunosti Sinele Suprem. In acest fel, problema dispare. Iubirea si meditatia sunt doua aripi pe aceiasi umeri. Ele se echilibreaza reciproc. Numai atunci cand le cultivi pe amandouă poti creste, poti deveni implinit.


Si atunci cand va este mai greu, nu uitati ca aveti o umbră de lumina... un inger pazitor. Cat de des va amintiti de el? Cat de des ii cereti ajutorul?
S-a spus mereu ca ingerii sunt dublul ceresc al omului. Schelling, in Philosophie der Offenbarung (Filozofia revelatiei), ii numeşte Potenzen (dynameis pe greceste) ale sufletului omenesc, virtualitatile lui, variantele mai limpezi, mai structurate, ale identităţii sale.
Cu alte cuvinte, suntem mereu insotiti de modelul nostru, de portretul nostru imbunatatit. Si suntem - sau in orice caz ar fi bine sa fim - intr-un dialog permanent cu posibilul acestui portret. Ingerul ofera fiecaruia din actele noastre reperul epurei lui, adică desenul lui ideal.
Langă fiecare „este”, ingerul aşază un „cum ar trebui sa fie”. El conjuga neobosit, la optativ, curgerea vietii noastre, aşa cum am face-o noi insine daca am fi in conditia lui.
Cauta si intelege iubirea din propriul tau suflet, acceptand totodată si furtunile existente acolo! Descopera iubirea din tine, traieste-o si apoi daruieste-o ! Odata gasita Iubirea, devii un Alchimist... descoperi secretul Universului... Gasind iubirea devii un saman care poate vindeca orice... trup, suflet, minte...
Aplică Legea Iubirii si depaseste-ti acel „status quo” predefinit... si vei descoperi miracolul...
Si depaseste-ti limitele! Singura limita a omului este mintea si capcanele intinse de ea...
Abandonează Mentalul si alege Sufletul!
„A iubi”... este un verb ce se conjugă în doi...