Love is life

Iubirea ne deschide calea spre spiritualitate, spre armonia sufletelor si frumusetea universului, caci doar iubirea se daruie neconditionat, fara teama de sacrificiu si fara a pretinde nimic in schimb. Si astfel il inalta si il innobileaza pe om. „Cel ce nu iubeste n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru ca Dumnezeu este iubire” spune apostolul Ioan

"Iubirea este inrudirea omului cu Dumnezeu.Ea uneste la maxim persoanele umane fara sa le confunde.In iubire se arata plenitudinea existentei."Dumitru Staniloae
Se afișează postările cu eticheta lumina. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta lumina. Afișați toate postările

3 mai 2013

Horoscopul sacru al Pastelui

 

Horoscopul sacru al Invierii are la baza simboluri crestine pascale, facand totodata asocieri si trimiteri la rastignirea si invierea lui Iisus. Ziua in care te-ai nascut capata valente si semnificatii noi, sacre si dezvaluie detalii cheie ale destinului si vietii tale:

Horoscopul sacru al Invierii sau Horoscopul Luminii, cum i se mai spune, are la baza simboluri crestine pascale, facand totodata asocieri si trimiteri la rastignirea si invierea lui Iisus. Ziua in care te-ai nascut capata valente si semnificatii noi, sacre si dezvaluie detalii cheie ale destinului si vietii tale:

HOROSCOPUL LUMINII

Cei nascuti Luni – Drumul

Destinul tau este pus sub semnul Drumului. Esti o persoana capabila, independenta, ambitioasa, talentata, dispusa sa faci compromisuri pentru a ajunge acolo unde iti doresti. Drumurile tale se bifurca de mai multe ori in viata si vei fi nevoita sa faci unele sacrificii si faci alegeri care pentru moment iti par dureroase, cum ar fi de exemplu sa renunti la o relatie cu o persoana iubita pentru a-ti urma chemarea profesionala pe alte meleaguri. Destinul tau nu este insa sa fii singura si te invata despre puterea de a gasi calea de mijloc si armonia intre lucrurile pe care ti le doresti.

Cei nascuti Marti – Crucea

Simbolul crestin asociat cu cei nascuti Marti este crucea, cel mai puternic si vechi simbol al crestinatatii, dar regasit si in alte culturii ale lumii. Crucea este un simbol fascinant ce sugereaza viata fara de moarte si echilibrul perfect dintre spirit si materie, dintre cer si pamant. Esti o persoana puternica si sensibila in acelasi timp, independenta, insa formand un tot unitar si cooperant cu cei pe care ii iubesti. Chiar daca uneori simti nevoia de a te intoarce catre radacinile tale, simti ca impreuna, formati una si aceeasi persoana. Destinul tau sta sub semnul iubirii. Dragostea este pentru tine singurul dar prin care te poti darui 100% si in care iti gasesti implinirea.

Cei nascuti Miercuri – Coroana de spini

In crestinism, coroana, simbol suprem si maret al demnitatii regesti, capata noi valente, ea vorbind despre acceptare, adevar si umilinta in sensul pozitiv al cuvantului. Cei nascuti in ziua de miercuri sunt asociati cu acest simbol. Esti o persoana enigmatica si misterioasa, inzestrata cu un farmec aparte si adesea si cu harul cuvantului. Desi ai o fire calma si tacuta si nu iti place sa iesi in evidenta, felul tau retras de a fi fascineaza si intriga adesea. Destinul tau este pus in legatura mai mult cu evolutia ta spirituala si cu felul in care ajungi sa-ti depasesti anumite limite si frici. Destinul tau poate fi zbuciumat si chiar periculos daca nu constientizezi din timp nevoia ta de regasire spirituala.

Cei nascuti Joi – Sulita

Sulita care l-a impuns pe Iisus a devenit de-a lungul timpului un obiect venerat, dar si un simbol al puterii invincibile. S-au nascut legende in jurul ei si se crede ca cel care o are

asupra sa devine la randul sau invincibil. Este motivul pentru care si Hitler insusi a ravnit la aceasta relicva atat de pretioasa… Sub acest semn se afla cei nascuti joi. Chiar daca ai o fragilitate aparenta, esti o persoana plina de forta, care poate realiza lucruri mari daca se pune in slujba unor cauze nobile. Poti trece insa cu usurinta in cealalta extrema daca nu iti folosesti constructiv energia. Ai inspiratie, esti extravaganta si rebela. Destinul tau este sa schimbi mersul lucrurilor si sa aduci schimbari si progres in societatea in care traiesti.

Cei nascuti Vineri – Intunericul

Vinerea este o zi neagra in crestinism, asociata cu suferinta, intunericul si patimile lui Iisus. Pentru ca prin patimi a fost posibila invierea, din intuneric se naste lumina, semnificatiile zilei de vineri au capatat valente pozitive. Esti o persoana ce are dragoste pentru frumos, dragoste pentru natura, dragoste pentru oameni . Esti inteligenta, intuitiva si sensibila, insa poti fi ranita cu usurinta si esti predispusa a te lasa prada sentimentelor negative si depresiei. Viata ta este legata de ideea de descoperire si de cercetare si de capacitatea intelectului tau de a se valorifica. Ai noroc de bani in perioada de maturitate.

Cei nascuti Sambata – Piatra de mormant

Minunea iese la iveala cand piatra de mormant este data la o parte… Esti un mister pentru ceilalti, o persoana vesnic surprinzatoare care nu inceteaza sa ii uimeasca pe cei din jurul sau. Te distingi prin ceva aparte si ai abilitatea de regenerare si de a iesi cu fruntea sus din situatiile pe care le intampini. In viata ta te poti confrunta cu un destin sentimental plin de framantari, indoieli, deceptii si nehotarari. Energia ta emotionala este extrem de puternica, este ravasitoare. Norocul tau in dragoste este schimbator, insa credinta ta in Dumnezeu si in dragoste isi va aduce in cele din urma linistea si fericirea.

Duminica – Lumina

Duminica este ziua sfanta a crestinismului , ziua in care a fost desavarsita lumea si ziua in care a inviat Iisus, prin urmare o zi cu profunde semnificatii spirituale. Cei nascuti in aceasta zi sunt persoane solare, luminoase si radiante, avand o perceptie pozitiva asupra vietii in general. Aceste persoane cred in puterea divinitatii si in puterea personala de a atrage in viata binele pe care si-l doresc. Iubesc in mod treptat, progresiv, linistit si frumos. Destinul lor este legat de ideea de vindecare a sufletelor celorlalti. Sunt pansamente pentru rani emotionale si molipsesc prin sinceritate, optimism si prin felul pozitiv in care stiu sa-si expuna sentimentele.


 

4 februarie 2013

Catalin Manea-Iubire neconditionata


 
Copacul nu-i cere o favoare frunzei, chiar daca el o intretine. Soarele nu-i cere o favoare Pamantului, chiar daca el il lumineaza. Apa nu-i cere o favoare setei, chiar daca ea o potoleste. Mancarea nu-i cere o favoare foamei, chiar daca ea o stinge. Aerul nu iti cere o favoare tie, chiar daca el te tine in viata. Aceasta este natura. Acesta este exemplul pe care natura ni-l ofera.

Iubire neconditionata

Sa privesti lumea, fara sa iti doresti nimic de la ea. Sa stai in Nemiscarea Cosmica, fara sa iti doresti sa te misti. Sa stai in liniste, fara sa iti doresti nimic de la Liniste. Sa iubesti fiecare forma de existenta, fara sa iti doresti nimic de la viata. Sa il mangai pe cel de langa tine, fara sa astepti nimic de la el. Cum ar arata viata ta daca ai trai astfel?

Simpla ta prezenta poate schimba radical vietile celor din jurul tau. Nu mai sunt necesare cuvintele sau semnele daca in inima ta este iubire neconditionata pentru tot ceea ce poti concepe. Tu esti Iubirea Neconditionata. Si te-ai intrupat pentru a manifesta aceasta Iubire. Orice pretentie este o iluzie. Nu ai nevoie de nimic, deoarece ai totul deja.

Imagineaza-ti cum te-ai simti stand in admiratie completa fata de tot ceea ce te inconjoara. Simte Linistea in care exista natura. Frunzele, copacii, plantele. Acestea rezida in Liniste, fara a cere nimic de la viata. Ele au Liniste si, astfel, au Totul. Ce altceva le-ar mai trebui cand au Totul?

Copacul nu-i cere o favoare frunzei, chiar daca el o intretine. Soarele nu-i cere o favoare Pamantului, chiar daca el il lumineaza. Apa nu-i cere o favoare setei, chiar daca ea o potoleste. Mancarea nu-i cere o favoare foamei, chiar daca ea o stinge. Aerul nu iti cere o favoare tie, chiar daca el te tine in viata. Aceasta este natura. Acesta este exemplul pe care natura ni-l ofera.

Pentru cei care au ochi de vazut si urechi de auzit, acesta este mesajul care va poate schimba viata: priviti, fara a cere ceva de la elementul privit. Iubiti, fara a pretinde ceva de la elementul iubit. Mangaiati, fara a dori ceva de la elementul mangaiat. Aceasta este calea catre Libertate. Catre libertatea individuala, cat si catre libertatea comuna.

Stai in Liniste, chiar daca inca nu ai o relatie constienta cu Linistea. Opreste-te putin din analizat. Doar priveste. Observa. Si elibereaza-te de analiza. Priveste prin ochii Linistii si traieste viata ei. Linistea nu are nevoie de nimic, deoarece Ea se traieste pe Ea. Linistea se iubeste pe Sine, iar Iubirea Linistii de Sine se emana peste toate formele de existenta.

Linistea nu pretinde Liniste. Linistea nu doreste Liniste, deoarece Ea se are pe Ea. Asa esti si tu. Te ai pe Tine, iar odata ce realizezi ca in tine este Esenta Atotcreatoare, te trezesti la realitatea in care nu esti separat de nimic, iar daca devii Una cu Totul in mod constient, atunci te eliberezi de conditionalitate. Pretentiile si interesele se dizolva, deoarece realizezi ca a-ti dori ceva ce ai deja este o contrazicere.

Iubirea neconditionata este motorul Universului. Viata este pulsata din Inima lui Dumnezeu, prin Iubire Absoluta, lipsita de orice conditie sau preferinta. Viata se ofera cu Totul. Existenta ti s-a oferit cu Totul, iar daca iti vei deschide ochii, vei putea vedea cel mai pur si la indemana mesager: viata. Cele mai autentice mesaje iti sunt oferite chiar de catre viata, fara a pretinde nimic in schimbul invataturilor pe care le primesti. Viata te iubeste neconditionat, iar acum ai si tu ocazia sa ii urmezi exemplul.

De fapt, chiar viata te-a adus la aceste cuvinte. Iubirea te-a purtat catre aceste mesaje pentru a-ti umple Sufletul cu Lumina. Ai ajuns in locul unde ai cerut dintotdeauna sa fii. Fara de dorinte, fara de pretentii, fara de asteptari. Doar tu. In Liniste, in Iubire, in Pace, in Libertate, in Viata. Acesta este punctul pe care toti discipolii il cauta. Insa, nu ai nevoie de un maestru exterior pentru a ajunge aici, deoarece Maestrul Suprem salasluieste in tine. Viata este Maestrul. Tu esti discipolul. Si viata esti Tu. Observi acum ca Tu esti propriul tau Maestru?

Insa, daca traiesti de la nivelul dorintelor si al conditiilor, atunci sa fii sigur ca te-ai ratacit de Tine. Atunci inima iti este ingreunata cu ravne si zgomot. Inainte de a-ti dori ceva, fa pace cu ceea ce ai deja, pentru ca tot ceea ce ramane in intuneric, se va intoarce la tine pentru a se transforma in lumina. Nu fugi de intuneric, deoarece acesta trebuie vindecat. Intunericul fiintei noastre trebuie luminat. Intunericul s-a nascut doar pentru schimbarea la fata. Aceasta este dorinta intunericului: sa se lumineze. Indeplineste-i aceasta dorinta, caci astfel, luminand intunericul, te vei lumina si pe tine si iti vei intensifica propulsia in ascensiune.

Intunericul se vindeca prin Lumina. Tu esti Lumina. Priveste si emana Iubire Neconditionata, caci astfel vei inalta lumea, odata cu tine. Priveste-l prin compasiune pe cel care doreste sa te raneasca. Cineva te ataca doar pentru ca tu ai ceva ce el isi doreste, insa tu, ii vei explica faptul ca tot ceea ce este in tine, exista si in el. Nu te supara pe atacator, deoarece tu, prin Linistea ta, esti inatacabil.

Orice atac este un strigat dupa ajutor. Atacul se naste din suferinta. Atacul se naste din lipsa. De ce te-ai supara pe cineva care sufera? Ofera compasiune si iubire neconditionata, fara a dori recunoastere sau rasplata. Tu, doar ofera. Pentru ca ai la dispozitie Infinitul. Asa poti schimba lumea. Asa poti transforma orice viata si orice perceptie asupra vietii.

Stand in Liniste, esti de nezdruncinat. Linistea este spatiul in care se proiecteaza orice manifestare. Nimic nu te poate speria sau infricosa in dimensiunea Linistii. Dincolo de orice aparenta, dincolo de orice gand, dincolo de orice forma, dincolo de orice. Tu esti dincolo de orice, inaintea oricarei circumstante. Tu esti Insasi Linistea.

Asculta. Asculta fara a dori sa intelegi. Doar asculta, fara nicio dorinta. Priveste. Priveste fara a pretinde ceva. Doar priveste, fara nicio pretentie. Iubeste. Iubeste, fara a cere ceva. Doar iubeste, fara nicio cerinta. Sa traiesti viata fara a dori ceva de la ea, stiind ca ai viata. In Liniste. In Pace. In Iubire Neconditionata.


 

26 ianuarie 2013

Eliberarea de fortele negative


 
Negativul exista doar in locurile unde exista slabiciuni. Fortele negative vin acolo unde exista elemente negative. Tot ce se aseamana, se aduna. Negativul cheama negativ, iar pozitivul atrage pozitiv.

Eliberarea de fortele negative

In existenta noastra, in jurul nostru, exista diferite energii care ne influenteaza neincetat parcursul vietii. Tot ceea ce este in rezonanta cu noi, patrunde in realitatea noastra pentru a ne re-crea lumea in care traim. Schimbarile se petrec de la o clipa la alta, chiar daca la un nivel foarte subtil, de multe ori imposibil de perceput pentru mintea noastra constienta.

Cu siguranta am auzit cu totii de forte negative, care actioneaza malefic asupra noastra. Ele exista, insa nu sub forma in care pot crea cu adevarat panica. Aceste forte reprezinta un focar prin care energia pozitiva este contrabalansata, tocmai pentru crearea echilibrului relativ. Aceste forte nu sunt altceva decat elemente prin care viata ne arata ca suntem in permanenta atrasi de pozitiv.

Tocmai acesta este rolul negativului: sa ne arate ce inseamna pozitivul. Cand experimentam negativul, instinctul nostru nativ fabrica o tendinta de a reveni catre pozitiv, din simplul motiv ca pozitivul este Casa noastra. Cand experimentam pozitivul, instinctul nostru fabrica o tendinta de a ramane la pozitiv, deoarece pozitivul este Casa noastra. Deci, calatoria noastra pe aceste meleaguri poate fi definita prin acest drum de cautare permanenta si de experimentare a Casei noastre.

Fortele malefice, care nu sunt altceva decat niste creatii sub respectiva forma, au fost numite in acest mod deoarece ele au posibilitatea de a propaga negativul in viata unei terte fiinte. O fiinta care intra intr-o relatie de experimentare a unei entitati energetice negative, poate suporta repercusiunile negativului, care se propaga in realitatea relativa sub forma unui disconfort pe unul din cele 3 elemente ale tripartitei, sau chiar pe toata tripartita trup, minte, suflet.

Fortele negative, create cu un rol perfect in Realitatea Comuna, sunt entitati limitate, spre deosebire de entitatile de Lumina, care nu pot fi oprite sau limitate, deoarece Lumina se propaga in Infinit si este elementul bazal al Intregii Existente. Deci, entitatile negative au un rol limitat si sunt limitate chiar de planul pe care il au in ceea ce priveste existenta lor. Iar aceste forte stiu ca sunt limitate si, mai mult, isi cunosc perfect limitele.

De asemenea, fortele negativului vin acolo unde sunt chemate si raman acolo unde isi pot trai existenta. Este necesar sa intelegem ca negativul exista doar in locurile unde exista slabiciuni, deoarece slabiciunile, prin definitie, sunt elemente care au menirea de a te face “slab”, iar a fi “slab” inseamna a fi predispus la negativ.

Fortele negative vin acolo unde exista elemente negative. Tot ce se aseamana, se aduna. Negativul cheama negativ, iar pozitivul atrage pozitiv. Convingerile, credintele, gandurile, sentimentele, cuvintele si faptele tale, sunt elemente prin care chemi in realitatea ta diferite energii care raspund chemarii tale. Tot ceea ce emani, se intoarce la tine, sub diverse forme, provocandu-ti chiar manifestarea elementului prin care au fost chemate.

Daca in interiorul tau exista ura, lacomia, trufia, nervii, gelozia, mania, atunci tu nu faci altceva decat sa chemi la tine entitati negative, care sunt bucuroase ca tu le oferi o usa deschisa in realitatea ta. Daca in interiorul tau persista elementele negative prin care tu ai chemat energiile joase, deja incepi sa reprezinti o veritabila casa pentru energiile negative. Aceste energii te pot controla in masura in care tu te raportezi la negativ. Ponderea de prezenta a fortelor negative in realitatea ta, este direct proportionala cu ponderea de prezenta a elementelor negative in interiorul tau.

Cu cat ai mai multe ganduri si sentimente negative, cu atat le oferi fortelor negative un control mai mare asupra ta. Aceste forte se hranesc cu elementele tale negative, care reprezinta adevarate slabiciuni, iar slabiciunile reprezinta principala sursa de alimentare pentru fortele malefice. Dupa cum observi, doar de tine depinde procesul de atragere a energiilor. Implicarea constienta in acest proces, iti va oferi ocazia de a te inalta deasupra oricarui gand si sentiment negativ, ceea ce te va face inaccesibil pentru spiritele care actioneaza in negativ. Oricand si oriunde, sa nu uiti niciodata acest adevar: daca gandurile si sentimentele iti sunt indreptate catre pace, armonie, iubire, compasiune, blandete, tu te ridici deasupra nivelurilor de unde exista si actioneaza fortele negative.

Daca tu traiesti in pace si daca oferi pace tuturor elementelor realitatii tale, te propulsezi pe inaltimi vibrationale la care elementele joase, negative, nu pot ajunge. In acest fel, iti inalti realitatea si traiesti deasupra tuturor fortelor negative. Prin Lumina, se poate dizolva orice intuneric. Si, de ce nu, trebuie sa specificam ca intunericul nu este altceva decat Lumina sub respectiva forma, care ne arata ceea ce inseamna absenta fictiva a Luminii. Insa, Lumina nu poate fi absenta, deaoarece Ea este izvorul existentei. Daca tu percepi Lumina in orice element existential, atunci iti oferi ocazia sa dizolvi instant si complet orice forta negativa prezenta in acel peisaj.

Fortele negative vor ramane in realitatea ta atata timp cat inca le mai hranesti. Daca tu inchizi robinetul gandurilor de frica, ura, lacomie, ele vor pleca din realitatea ta, deoarece tu le vei taia portia de mancare. Ele se hranesc cu slabiciunile tale, iar negativul te face slab. Deci, pe scurt, fortele negative se hranesc cu negativ si se mentin prin negativ. Cand vei opri avalansa elementelor negative interioare, ele te vor elibera, deoarece tu vei trece la un alt nivel. Cand te eliberezi de elementele negative, prin traducere, inseamna ca ti-ai invatat lectia in relatie cu ele.

Este bine de stiut ca negativul nu iti vrea raul. Negativul este prezent in viata ta doar pentru ca tu sa iti revizuiesti relatia pe care o ai cu pozitivul. In clipa in care faci pace cu tine si cu Tot Ceea Ce Este, fortele negative vor pleca din realitatea ta, deoarece si-au indeplinit rolul, iar rolul lor este sa iti arate ca natura ta este Iubirea. Cand vei face totul prin Iubire, Lumina, Pace si Armonie, atunci negativul iti va zambi, iti va multumi si isi va lua ramas bun de la tine, plecand catre alte realitati ale fiintelor care cheama, constient sau nu, negativul la ele pentru a-si recrea relatia cu pozitivul.

Si, inca o data, putem observa ca unicul raspuns al existentei noastre este intotdeauna Iubirea. Ea elibereaza, vindeca si lumineaza. Iubeste totul si permite-I in mod constient Iubirii sa se manifeste liber prin tine! Abandoneaza-te in razele Luminii si actioneaza din punct de vedere al Pacii Atotcreatoare si Omniprezenta. Daca Lumina este cu tine, nimeni nu poate fi impotriva ta. Iar Lumina este cu tine. Neincetat.

de CATALIN MANEA, expert Garbo

http://www.garbo.ro/

 

28 octombrie 2012

Dorul



 
Dorul este un sentiment greu de definit. El nu e numai gândirea cu plăcere la fiinţa iubită, dar depărtată; nu e numai simţirea unei necesităţi de a fi cu ea; nu e nici numai transfigurarea chipului ei, datorită distanţei şi trebuinţei de ea. Ci în dor e prezentă într-un fel propriu şi într-un grad foarte intens o duioşie, un sentiment indescriptibil, în care inima se topeşte de dragul fiinţei iubite.

Dorul e apropiat de tandreţe, dar are un caracter mai spiritual decât aceasta. În dor, omul este cu totul la cel pe care-l iubeşte. Este cu înţelegerea adâncăîn acela, dar, în acelaşi timp, în dor se cunoaşte omul pe sine însuşi, cum nu se cunoaşte în afara dorului.

Dorul este înfăţişat adeseori ca aflându-se lângă persoana iubită; prin dor, cel iubit exercită o atracţie de la distanţă asupra celui ce-l doreşte.

 


 

Dorul vine de la persoana dorită la cel ce o doreşte şi îl duce pe acesta cu un gând persistent, penetrant şi afectiv la aceea. Cel ce doreşte nu se mulţumeşte cu preocuparea de interesele sale, nu dă atenţie importantă la nimic în jurul său sau le vede pe toate sub un val de tristeţe, pentru că nu mai vede decât pe cel ce e totuşi la distanţă şi care sigur ar putea da lumină celor din jurul său.

Dorul e o tensiune a fiinţei tale, spre cel dorit. E sensibilitatea potenţatăfaţă de forţa atractivă a altei persoane, faţă de căldura ei, care te scoate din atmosfera de gheaţă a singurătăţii, în dor te descoperi fără să te realizezi. În el, aştepţi prezenţa persoanei dorite ca să te realizezi.

În dor, o persoană trăieşte valoarea eternă a persoanei iubite. Ea e departe, dar n-a încetat să existe cu totul.

- Pr. Dumitru Stăniloae-

12 iunie 2012

Binecuvantare



Iti trimit o lumina, ca sa te imbratiseze cu iubire.
Iti trimit o lumina, ca sa te aline cu iubire.
Ca si tu sa iubesti, sa respecti si sa pretuiesti
Acea fiinta unica care esti tu insuti,
Precum si fiecare fiinta a acestei lumi,
Fiecare unica, fiecare speciala si fiecare mult iubita.
Fie ca tu sa poti vedea bunatatea si frumusetea ta
Reflectata oriunde ai privi, dar si in ochii celor care te privesc.
Fie ca tu sa gasesti multumirea si uimirea copilareasca
In fata darurilor pe care ni le ofera, din abundenta, Viata.
Fie ca splendoarea majestatii fiintei tale
Sa fie ghidul care sa iti calauzeasca limbajul, gandurile, si actiunile.
Fie ca durerea si frica cu care te-ai confruntat poate vreodata
Sa se transforme in putere, intelegere si compasiune.
Fie ca lumina fiintei tale sa radieze pace si armonie,
Oriunde vei pasi si oriunde te vei afla.
Fie ca fiinta ta sa cunoasca bucuria si fericirea,
Facand din fiecare clipa o sarbatorire a vietii.
Fie ca bunastarea si generozitatea ta
Sa fie daruri pe care chiar tu insuti le impartasesti in jurul tau;
Si fie ca bunatatea sufletului tau sa-i mangaie pe cei din jurul tau, ca un balsam vindecator,
Ca parfumul dulce al florilor...
Fie ca tu sa ai parte de intregire, de sanatate, si de bine,
Si sa-i imbratisezi cu compasiunea ta si pe cei care sunt in suferinta.
Fie ca lumina puritatii si perfectiunii tale
Sa imprastie aburii discordiei, disperarii sau conflictului.
Fie ca inteligenta si intelepciunea mintii tale deschise catre Infinit
Sa-ti confere claritate, chiar si atunci cand lumea pare pierduta in confuzie.
Fie ca sa cunosti si sa ai credinta in faptul ca esti perfect iubit, perfect
ingrijit si perfect ajutat de catre Iubirea Infinita a Divinitatii - acum si
intotdeauna.
Fie ca sa ai cu adevarat parte de comoara fermecata a Recunostintei,
Care face ca totul sa devina Paradis.

Si fie ca tu sa poti sa te opresti putin in fiecare zi,
Ca sa-ti reamintesti aceasta binecuvantare. ..
Prin care sa invoci adevarata splendoare a fiintei tale,
Si sa oglindesti si tu, pentru ceilalti, splendoarea fiintei lor adevarate.
Iti trimit aceasta raza de lumina,
Ca sa vindece cu iubire, tot ceea ce este de vindecat

http://www.mesajulluminii.ro

21 mai 2012

Cristian Turcanu-Lumina


Chiar dacă nu sîntem ca fluturii de noapte sau ca alte insecte zburătoare, totuşi, şi noi, oamenii, sîntem atraşi de lumină. Mereu ne îndreptăm spre lumină, o căutăm mereu. Fie că este vorba de luminiţa de la capătul tunelului, fie că este lumina unui far, fie că e lumina lunii, a soarelui sau a unui foc, de fiecare dată cînd o vedem, ne simţim bine, ne simţim atraşi de ea, ne dă siguranţă. Lumina trezeşte speranţă, încredere, lumina ne însufleţeşte, ne vindecă, ne face fericiţi. Lumina unui surîs ne binedispune, lumina unui sărut ne înfioară, lumina unui cuvînt bun ne înalţă, lumina unei mîngîieri ne umple de bucurie. Lumina din ochii celui/celei pe care  îl/o iubeşti te face să pluteşti, să uiţi de somn sau mîncare, de gînduri sau vorbe. Lumina este bună la toate, mai ales lumina care se vede cu ochii închişi.
Bucuraţi-vă de lumină, dar dincolo de sensul metaforic să ştiţi că lumina este adevărata noastră natură. Cînd dispar toate celulele şi gîndurile, amintirile şi visele, emoţiile şi freamătul rămîne doar lumina. Rămîneţi mereu în lumină sau măcar cu ochii îndreptaţi către ea. Închideţi ochii din cînd în cînd şi urmăriţi să simţiţi lumina. Imaginaţi-vă iar şi iar că vedeţi o lumină puternică atunci cînd închideţi ochii, pînă cînd veţi ajunge să o vedeţi în toată splendoarea ei, mai ceva ca soarele de pe cer. După ce aţi ajuns să vedeţi această lumină ea va fi bună la toate. De aici încolo viaţa voastră devine mult mai fericită, pentru că din perspectiva acestei lumini contrariile se unesc, spaţiile se umplu, asperităţile se netezesc. După ce vi s-a arătat lumina din spatele pleoapelor, adică acea lumină pe care o puteţi vedea cu ochii închişi ea vă va umple corpul şi sufletul şi toate vor deveni mai clare şi mai uşoare. Lumina este şi tratament şi hrană, este şi pace şi forţă. Viaţa se va împărţi în două: cea de dinainte de a vedea lumina şi cea de după apariţia luminii.
Căutaţi lumina mereu, puneţi lumină în tot ce faceţi. Şi antrenaţi-vă iar şi iar ca să puteţi vedea lumina care nu se vede cu ochii. Odată ce aţi reuşit aceasta, veţi obţine apoi tot ce vă doriţi şi vă este necesar. Cu toţii ar trebui să fim învăţaţi şi îndemnaţi să descoperim mai întîi această lumină binecuvîntată a spiritului, pentru ca tot ceea ce vom face apoi, să facem cu lumină şi în lumină.
Marea majoritate a misticilor l-au descris pe Dumnezeu ca fiind LUMINĂ. Desigur, au spus ca este şi iubire, nemurire, spirit absolut, dar cel mai frecvent l-au descris ca fiind lumină. Iubirea a devenit foarte populară şi mult dezbătută, însă despre lumină, ca şi atribut dumnezeiesc fundamental, se discută mai rar. Totuşi, lumina este la fel de binefăcătoare ca şi iubirea, este la fel de importantă pentru dezvoltarea oricărui suflet, este poate cea mai nematerială manifestare a spiritului. Dacă iubirea poate fi exprimată doar parţial sau chiar mimată uneori, lumina ca şi prezenţă a spiritului nu poate fi decît prezentă sau absentă. Ea ori este şi atunci se manifestă în toată splendoarea ei miraculoasă ori nu este.
Eu unul am devenit cu totul alt om din momentul în care am văzut lumina şi am urmărit să trăiesc apoi mereu în lumină. Căutarea luminii este la fel de valoroasă şi importantă ca şi căutarea iubirii sau a înţelepciunii. Aşa cum se recomandă să trăiţi mereu cu iubire în suflet, există şi recomandarea să vă simţiţi mereu înconjuraţi de lumină. Simţiţi-i şi pe ceilalţi cu care interacţionaţi ca şi cum ar avea o lumină puternică în interiorul fiinţei lor şi ar fi mereu învăluiţi în lumină. Atunci cînd beţi apă, imaginaţi-vă că beţi lumină, că vi se umple trupul cu lumină. Cînd mîncaţi, imaginaţi-vă că din hrana pe care o mestecaţi iese lumină. Cînd vă îmbrăcaţi, imaginaţi-vă că vă îmbrăcaţi cu lumină. Cînd staţi la soare, imaginaţi-vă că lumina lui pătrunde în fiecare celulă a corpului şi voi înşivă deveniţi luminoşi, strălucitori. Cînd vorbiţi, imaginaţi-vă că sînteţi învăluiţi de lumină. Cînd cineva că vorbeşte, imaginaţi-l ca fiind învăluit de lumină. Cînd sînteţi bolnavi chemaţi lumina în voi. Lumina este cel mai bun suport pentru vindecare, este ceea ce face eficient orice tratament. Adormiţi în lumină, treziţi-vă în lumină. Faceţi ca lumina să devină o permanenţă a vieţilor voastre, după cum vă simţiţi inspiraţi. Amintiţi-vă iar şi iar de lumina misterioasă care vă înconjoară şi pe care o purtaţi în acelaşi timp în suflet. Contemplaţi lumina care se vede cu ochii închişi şi lăsaţi-o să vă inunde.
http://www.artadeatrai.ro/lumina-aplicatii

1 mai 2012

Invataturile unui calugar



Am primit pe net urmatorul mesaj, care mi se pare deosebit. Presupun ca acel calugar a dorit sa ramana nestiut, insa cuvintele lui lumineaza:
L-am intrebat cum se produc vindecarile, ce se intampla cand cineva vine la el.

”Eu, omul nu ma gandesc ca as avea ceva de facut, eu ma deschid si las Sfantul Duh sa curga prin mine. Nu intreb niciodata omul de ce a venit la mine,ce problema are, ii simt doar sufletul cat de greu ii este, si apoi ma rog. Atat fac- ma rog impreuna cu el. Si ii spun ca este o mare bucurie atunci cand doi se strang in numele Lui ca atunci si El este cu noi. Pentru mine este o binecuvantare cand cineva imi deschide usa chiliei. Eu nu privesc omul intrand la mine ci pe Dumnezeu in om patrunzand in chilie.
La sfarsit simt cum omul este mai usor, mai senin. Eu nu trebuie sa stiu ce greutate purta el, Dumnezeu stie, imi pastrez doar sufletul deschis si ma rog din toata inima mea. Deci totul este rugaciunea noastra catre Dumnezeu, uneori ii tin mainile in ale mele, alteori le pun pe crestetul capului. Uneori simt ca este nevoie sa mai vina, alteori stiu ca lucrarea s-a facut. Si miracolul pentru mine nu il numesc vindecare, il numesc trezirea omului in Dumnezeu. ”
L-am intrebat de ce intr-o multime agitata, tensionata, nervoasa imi era mai greu sa ma rog si mi-a raspuns :
“Atat timp cat il privesti pe Dumnezeu ca fiind in afara ta, o sa si gasesti motive tot in afara ta. Cauza nu sunt cei din jur ci cum il privesti tu pe Dumnezeu. Daca ai credinta nestramutata ca El este in tine, realizezi ca nimeni nu poate sta intre tine si Dumnezeu. Ca sa te rogi cobori in tine, inchizi ochii si in inima ta o sa gasesti linistea. Acolo te asteapta Dumnezeu. Mintea este prima care fie se deschide si prin gandurile tale ii lasa pe El sa se manifeste in tine, sau tot mintea este cea care te impiedica. Mintea tese labirinturi si uneori se pierde in propria ei tesatura. Daca lasi iubirea din inima ta sa iti scalde mintea, o sa vezi cum gandurile tale isi gasesc singure drumul catre Cer. ”


L-am intrebat de ce se agitau, se luptau oamenii ca sa ajunga sa ia Lumina:
”Te lupti sa ajungi mai aproape de Dumnezeu cand ai o teama in tine, o neliniste,o indoiala in ceea ce priveste relatia ta cu Dumnezeu. Atunci intotdeauna gasesti ca mai ai ceva de facut, nu ai facut destul, mai exista inca si acel ceva o sa iti aduca apropierea, si cauti si cauti neincetat. Dar daca te opresti din zbucium, din framantare, din cautare, iti dai voie sa il descoperi in tine. Poti trai o intreaga viata preocupat sa il cauti in afara ta, dar nu cauti unde trebuie. Lupta exterioara este un semn al luptei din sufletul acelor oameni,aspiratia lor, nazuinta lor, cautarea lor, si acela e modul in care o reflecta. ”
L-am intrebat cum dupa ore petrecute in picioare, intr-o pozitie in care nu puteai nici sa te intorci, el nu dadea nici un semn de oboseala si nu numai aceasta, in jurul lui oamenii erau foarte linistiti, calmi. Raspandea o vibratie de pace in jur care linstea multimea.
“Oboseala vine din lupta fiintei cu viata. Cand te opui vietii, judecand, criticand, maniindu-te, pierzi viata din tine si obosesti, si este si normal pentruca mergi contra curentului. Iubirea este curgerea vietii. Pacea, linistea, se obtin cand lasi viata sa curga prin tine si nu mai opui rezistenta la ceva”.


Si m-a intrebat:”ai obosit vreodata in timp ce te bucurai, in timp ce iubeai, in timp ce te rugai?Atunci te lasai purtata de curgerea vietii, nu opuneai rezistenta. Atunci te deschideai prin inima. Obosesti cand cauti cu mintea, inima nu te oboseste vreodata. Si mintea cauta neincetat, mereu gaseste altceva de care sa se agate, dar in esenta mintea isi cauta linistea.
Deci lupta nu este intre noi si cei din jur, sau intamplarile din viata, ci este intre noi si noi, acea lupta interioara este cea care epuizeaza. ”
L-am intrebat cum poti sa iesi din aceasta zbatere, pendulare:
“Nu trebuie sa te zbati ca sa iesi, pentru ca te afunzi si mai rau. Si vine o vreme cand intelegi ca nu e necesar sa te zbati, ca totul se intampla de la sine, intelegi ca viata curge lin, nu este o stradanie. Lupta are loc pana cand se coboara aceasta intelegere, aceasta pace. Nu fugi dupa Dumnezeu, stai linistit si lasa-l sa se exprime prin tine”.


L-am intrebat cum a ajuns el la aceasta stare de pace, in opinia mea de iluminare, si mi-a spus ca s-a rugat catre Dumnezeu sa il lumineze ca sa poata darui la cei din jur, dintr-o credinta ferma ca cererea sa este auzita si indeplinita, si apoi s-a lasat purtat de valurile vietii, s-a deschis si i-au venit rugaciunile pe care le simtea cu sufletul. Nu s-a indoit nici un moment si rugamintea sa la Dumnezeu era sa ii dea acest har de a darui atat timp cat traieste pe acest pamant. Acesta considera ca fiind cea mai mare binecuvantare, bogatia inimii.
I-am spus ca in opinia mea biserica s-a indepartat de creinciosi, a pierdut legatura,si intr-un fel a interupt legatura intre Cer si Pamant, in conditiile in care ei aveau puterea sa o consolideze.
“Biserica este o institutie alcatuita tot din oameni. Si omul s-a indepartat de aproapele sau. Si aceasta din teama. Teama de a nu se pierde invataturile, de a le pastra nealterate,din frica aceasta si-au concentrat atentia doar pe invatatura si au uitat de ce este mai important-cei carora li s-a adresat Christos prin invataturile sale. Iisus nu a vorbit ascuns, doar Apostolilor, el a iesit in lume. Dar si in Biserica sunt oameni si oameni.


Ce poti face tu ca om este sa studiezi Cuvantul Intemeietorului, sa il simti, sa citesti si sa alegi acele rugaciuni pe care le simti cu Sufletul, pentruca daca doar le rostesti fara suflet, ele sunt doar sunete goale. Prin rugaciune omul se inalta prin Cuvant care este fapta, prin gand si prin traire. Acestea trei trebuie sa mearga impreuna ca sa te inalte. Nu e datoria noastra sa ii judecam pe semenii nostri, asa scrie si in carti sa nu judecam, noi folosim piatra de temelie, invatatura si ne gasim singuri calea prin care vorbim cu Dumnezeu. ”
Mi-a spus ca este foarte important sa ascult tacerea.
”Cauta tacerea, nu urmari sirul cuvintelor mele,asculta-l pe Dumnezeu in tacerea mea. ”
Si de cate ori se oprea din vorbit, stateam cu ochii inchisi si auzeam, simteam sunetul unui falfait de aripi, si vedeam ca un glob imens de lumina deasupra capului lui.


El se adresa cu un respect deosebit pentru toti cei din jur, cu veneratie. L-am intrebat ce simte el cand vorbeste cu un om:
“Eu cand vorbesc cu un om, il privesc pe Sfantul Duh in el. Sa fii lipsit de respect la adresa unui om este ca si cum ai fi lipsit de respect in fata tronului lui Dumnezeu. Nu e suficient sa il vezi pe Dumnezeu intr-un inger sau in Fiul Sau, uita-te in jur si descopera-l aici.
Rosteste fiecare cuvant cu respect, rar, nu te grabi sa vorbesti. Cuvintele sunt alcatuite din Duhul Sfant, si cand vorbesti cu un om, vorbeste rar si cu respect, stiind ca in acel moment Duhul Sfat se manifesta prin tine in lume. Lasa ca fiecare cuvant sa vina din sufletul tau, simte-l inainte sa il rostesti, doar asa el va atinge sufletul celui caruia i te adresezi. Ceea ce spui tu daca este lipsit de lumina sufletului tau va trece intr-un cotlon al mintii, si mintea va uita, daca ceea ce rostesti vine din suflet, acel om va pastra in sufletul lui nu ceea ce eu sau tu am rostit, ci amintirea bucuriei sufletului lui. ”
La plecare doream din suflet sa ii daruiesc ceva, nu stiam ce, ma framantam, si mi-a raspuns la intrebarea mea nespusa spunandu-mi sa fac asupra lui semnul crucii si sa il binecuvantez. Ma gandeam cum pot eu omul sa fac acest gest asupra lui aflat parca in aceasta lume dar neapartinand ei si mi-a explicat:”cand faci ceva cu toata inima lasi puterea celesta a Sfantului Duh sa coboare prin tine, omul nu binecuvanteaza cu puterea omului ci cu cea a Duhului, si in fata Sa toti suntem egali. ”

Fiintele iluminate pasesc printre noi, nestiute, simple, se simte doar adierea lumilor celeste la trecerea lor prin viata noastra.

15 octombrie 2011

O poveste de dor


 
O poveste de dor
In urma cu multi ani, am primit cadou o poveste.
Iti scriu tie, Porumbel Alb, si nu altcuiva, pentru ca tu esti acum pentru mine mesagerul tainic si plin de candoare care imi aduce din nou si din nou freamatul iubirii in inima. Nu stiu sa scriu si sa dau o forma sentimentelor care ma asalteaza uneori si, de aceea, Porumbel minunat, o sa iti spun o poveste (cu cuvinte putine si simple pentru ca, asa cum ti-am spus deja, viata m-a invatat pana acum mai mult sa tac si sa ascult…)
Nu este o poveste din lumea vazduhului (lume a ta si a fratilor tai Albi), ci o poveste a padurilor si a fiintelor pamantului.
Intr-o tainica si misterioasa padure, departe, foarte departe de orice loc cunoscut de oameni, s-a nascut intr-o dimineata proaspata si racoroasa de primavara Fiica celei mai tinere dintre caprioarele Clanului.
Firava, cautand cu infrigurare, cu miscari pline de nesiguranta, caldura Mamei, a ridicat, prima ora in viata, ochii mari plini de o negraita puritate spre Soarele care se nastea. Lumina Lui s-a rasfrant in ochii albastri, imensi, ai Puiului si a imprastiat in desisurile din preajma unda de bucurie a inceputului. Intregul Clan a adus multumiri Spiritului Padurii pentru noua viata daruita lumii lor.
Nu ar fi fost nimic neobisnuit pana aici in viata lor. De fiecare data cand Spiritul Padurii ii binecuvanta, o noua viata aparea intre ei, pui care crestea cu repeziciune, intarind randurile Luptatorilor sau pregatindu-se sa devina Mama. Puiul acesta avea insa (in afara de ochii lui albastri, imensi), o misterioasa stralucire, o albeata a pufului fin de pe trupul firav, care amintea celor mai batrani dintre cerbii Clanului de legendele de demult. Si aceasta nu ar fi fost nimic inca, dar, cu fiecare zi care trecea, aceasta albeata si aceasta stralucire deveneau tot mai intense, iar ochii parca si mai albastri.
Cu cat crestea, cu atat mai mult lumina ochilor Caprioarei Albe lasa sa se citeasca, cu o claritate tot mai mare, un dor netarmurit. Nu erau niste ochi tristi, ci in albastrul lor se vedea o flacara arzand tot mai intens cu fiecare zi, arzand cu iubire, cu umilinta, cu doruri ce nu pot fi rostite, cu dragoste pentru fiecare dintre fapturile Padurii, arzand cu flacara Spiritului Padurii.
Nu o sa spun mai multe acum, Porumbel gingas, despre faptele vietii Caprioarei albe… numai marea taina a ochilor sai arzand de dor.
Fiintele padurii care priveau in ochii ei mari si blanzi tresareau uneori ca trezite pe neasteptate dintr-un somn dulce sau ca la amintirea a ceva demult uitat. Tresareau si apoi treceau mai departe pastrand pentru un timp in suflete o farama din scanteierea ochilor Caprioarei Albe.
Anii au trecut si Caprioara Alba incepea sa simta tot mai mult, cu fiecare clipa, cum acel dor ii patrunde fiecare fibra, patrunde adanc si arde in fiecare din celulele ei…
Si, intr-o dimineata de primavara, racoroasa si proaspata, luminata de acel dor de infinit, Caprioara Alba a facut sa tresara intreaga padure. Intreaga Padure, cu toate fapturile ei, cu fiecare fir de iarba, cu fiecare gaza, a tresarit si adanc a frematat cand intregul trup al Caprioarei Albe a devenit stralucitor ca Lumina ochilor ei, abandonandu-se apoi Pamantului. Iar Padurea a suspinat si a simtit ca ii va lipsi focul dorului ei.
In aceeasi zi, luminata de soarele fraged de primavara, in Lumea Alba a Porumbeilor, a luat nastere o noua viata, cu binecuvantarea Spiritului Vazduhului.
O fiinta plapanda, tremurand inca in urma Miracolului venirii in Lume, ridica, pentru prima oara, ochii albastri, in care deja se vedea un dor nesfasit, spre Soarele bland. Aici, ochii albastri ai Puiului se oglindeau in ochii albastri ai celorlati Porumbei si faceau impreuna Vazduhul sa freamete in ritmul tainic al acelui dor mistuitor si atat de plin de Viata…
Povestea nu se sfarseste aici, ci continua, dar deja nu mai este povestea Caprioarei Albe si nici a Porumbeilor, ci povestea Sufletului oglindit in acei ochi albastri, plini de dorul arzator de Inalt.
Este vorba de tine, Porumbel Alb, si de dorurile din si de dincolo de stralucirea ochilor tai, doruri ce nu se vor stinge, ci vor deveni tot mai mistuitoare, pana ce flacara acestei iubiri si sperante nesfarsite va duce sufletul tau in Cel pe care il doreste neincetat (fie ca stie asta sau nu).
http://armoniefeminina.com/2010/01/19/o-poveste-de-dor/

18 septembrie 2011

Taina iubirii


“Unirea dintre un barbat si o femeie este precum unirea dintre Cer si Pamant. Iar Cerul si Pamantul dureaza vesnic tocmai datorita acestei comuniuni perfecte. Oamenii au uitat insa acest secret, devenind muritori. Dar cei care-l cunosc au deschisa in fata lor Calea spre Nemurire.”

Cand doi oameni se iubesc, doua lumi isi pun laolalta bogatia si vesnicia. Soarele si Luna asista la aceasta nastere in iubire si spera sa afle un raspuns la asteptarea lor, o minune. De aceea, orice iubire este unica si fagaduinta ei este ca rasaritul soarelui.
Poezia iubirii triumfa asupra realului cotidian, asupra teoriilor, asupra prozei bunului-simt lipsit de viata. Ea vorbeste limba nebunilor dupa Dumnezeu, a celor ce respira in spirit, a celor pe care iubirea omeneasca ii invata sa-l iubeasca pe Dumnezeu. Iubirea lui Dumnezeu si iubirea oamenilor nu sunt doua iubiri, ci doua fatete ale aceleiasi iubiri. Iubirea insasi este setea cea mai adanca de Adevar, este glasul insusi al fiintei. Omul valoreaza cat valoreaza obiectul iubirii sale si dorintele inimii lui.

Orice cunoastere provine dintr-o mare iubire.

“Amo, ergo sum” (Iubesc, deci sunt) desemneaza o atitudine originara, innascuta si magnetica. “Ne-ai facut pentru Tine si inima noastra nu-si va gasi odihna pana nu se va odihni intru Tine” marturiseste Sf. Augustin. “Doar pentru Tine traiesc, vorbesc si cant. “Dumnezeu a pus in inima omului dorul de El, de unde acest nume magnific pa care Sf. Grigorie I L-a dat lui Dumnezeu: “Cel pe care il iubeste inima mea.”
Dumnezeu ne-a iubit cel dintai si in aceasta iubire se simte libertatea lui. El ne iubeste pur si simplu si de aceea iubirea este un dar care inspira libertatea propriului nostru raspuns. Oamenii au primit in ei, ca dar, ceva ce vine din libera miscare a inimii lor. Doar aceasta libertate, doar iubirea libera imbraca omul in haina festiva a iubirii divine.
Sfintenia nu este altceva decat setea de nestins, dorul de Dumnezeu. Orice limita contine in esenta ei un dincolo, propria-i transcendenta si de aceea sufletul nu se poate odihni decat in infinitul lui Dumnezeu. Nu este suficient sa ai rugaciunea, trebuie sa devii, sa fii rugaciune, rugaciune intrupata. Nu este suficient sa ai clipe de slavire a lui Dumnezeu, trebuie ca intreaga viata, orice act, orice gest, pana la surasul chipului omenesc sa devina cantec de iubire, ofranda, rugaciune. Sa dai nu ceea ce ai, ci ceea ce esti. Dumnezeu da totul si cere totul. Nu trebuie sa fii ceea ce ai, sa-ti unesti Sinele cu avutia ta, ci sa-ti reduci orice avere la propria fiinta, la propriul Sine; intotdeauna “a avea ” sa treaca in “a fi “.
Iubirea lui Dumnezeu este inceputul, ea precede totul, transcende orice raspuns. In adancul ei, iubirea apare dezinteresata, ca bucuria ce traieste din ea insasi, ca aerul in lumina soarelui. Bucuria isi ajunge ei insisi. Ea contine totul, caci ea este simfonia sensului aflat.

Iubirea traita a omului este initierea necesara in iubirea divina.

In fiecare fiinta iubita se intalneste unica Fiinta iubita, asa cum in fiecare Nume divin se intalnesc toate numele. Frumusetea nu este perceputa ca o manifestare sacra a lui Dumnezeu decat daca iubirea divina este traita intr-o iubire umana, in momente de transfigurare si inaltare. Iubirea dintre barbat si femeie izvoraste din iubirea divina. Nu exista decat o singura iubire, ce metamorfozeaza dorintele efemere in dorinta unica de absolut. Armonia cladita pe iubirea de Dumnezeu nu trece niciodata, nu dispare, ci devine din ce in ce mai profunda. Prezenta lui Dumnezeu nu este straina de atractia pe care o simt indragostitii si intalnirea lor nu este niciodata intamplatoare. Exista in dragoste o clipa curata, cand indragostitii gusta din painea ingerilor si se recunosc prin descoperire directa si fulgeratoare. Asa cum lumina strapunge intunericul, indragostitii se vad unul in celalalt ca intr-o oglinda, caci asa cum in apa chipul raspunde chipului, tot asa inima unui om raspunde inimii altui om.
Iubirea apare atunci cand o putere ascunsa dezvaluie frumusetea pe care ceilalti nu pot sa o perceapa. Ceea ce pentru neinitiati ramane ceva obisnuit si fara nici o taina, pentru indragostit s-a transformat in unic si tainic. Iubirea afla si patrunde in adancurile misterioase, ivirea ei umple si desavarseste fara sa alunge vreodata vraja. Esti iubit asa cum esti, ceea ce iti permite sa accepti si sa primesti propria ta fiinta ca pe un dar. Un om mediocru se descopera geniu atunci cand iubeste. Un cantec venit din insesi radacinile lui poate sa umple universul si sa se inalte in sfere altadata necunoscute.

Iubirea schimba substanta insasi a lucrurilor.

Trecand dincolo de senzual, iubirea da o profunzime deosebita trupului. Clarvazatoare si profetica, ea este mai inainte de toate revelatie. Trebuie sa vezi sufletul celui iubit ca lumina si sa atingi gradul de cunoastere ce nu apartine decat celui care iubeste. In spatele tuturor travestiurilor, iubirea contempla inocenta originara. Miracolul ei anuleaza indepartarea, distanta, singuratatea si ne face sa presimtim unitatea tainica a indragostitilor. Iubitii nu mai sunt doua fiinte separate, ci una singura, ei nu sunt doar uniti, ei “sunt una”, caci iubirea schimba substanta insasi a lucrurilor. Prin iubire, elementul cel mai tenebros se preschimba in lumina, carbonul opac devine diamant stralucitor. Radacina coboara in intunecimi, dar floarea se face lumina si triumf asupra umbrelor.
Aparitia omului incheie creatia gradata a lumii. Omul o umanizeaza, ii da o semnificatie spirituala. In om, diferentierea sexuala isi gaseste sensul si valoarea proprie. In unirile armonioase are loc o spiritualizare progresiva. La ora maturitatii sunt cupluri evocand copacii ale caror ramuri sunt radacini care sorb cerurile. Trupul nu este ceva ce poate fi suprimat de spirit sau redus la tacere, el este sfera in care se intrupeaza spiritul, oferit puterilor sale transfiguratoare. Iubirea inseamna sa-i apartii lui Dumnezeu cu totul. Indragostitii care au inteles acest lucru se roaga:” Fa, Doamne, sa ne iubim pentru a Te iubi pe Tine”.
Cand un barbat se apropie de iubita sa, el trebuie sa aiba un sentiment sacru, ca si cand s-ar duce la un templu, iar cand o femeie se apropie de iubitul ei, ea trebui sa fie plina de adorare, de venerare, ca si cum s-ar afla langa Dumnezeu. Sufletul nu-si atinge intreaga lui realitate decat daruindu-se neincetat celuilalt, pana cand el nu-si mai apartine. Ritualul unirii nu comporta nici o teama de sex, nici o neincredere, nici un dispret. Rugaciunea pentru castitatea iubirii cere insasi minunea transfigurarii erosului. Depasirea, spiritualizarea instinctelor sexuale deschide noi porti prin care iubirea iese vesnic tanara, noua si virgina. Sufletul face trupul sa vibreze, ia trupul se avanta la unison cu dorinta de comuniune a sufletului, asemenea fulgerului care straluceste pentru o clipa in mijlocul noptii, luminand si reveland totul.

Iubirea inalta daruirea fizica la nivelul daruirii spirituale reciproce.

Iubirea rupta de spiritual nu ofera decat trupuri din care sufletul lipseste si produce ravagii mentale. Sexualitatea se depaseste prin propria sa simbolistica; simbol al unitatii, ea se transcende spre integritatea spirituala a unei singure fiinte. Viitorul lumii se bazeaza pe plenitudinea trairii de catre iubiti a supranaturalului si a sfinteniei legaturii lor. Esentialul transfigurarii este: nimic nu este inabusit, totul fiind in profunzime prelucrat si orientat. In cursul ascensiunii, energia sexuala se elibereaza de animalitate, ea se umanizeaza si se spiritualizeaza. Sub harul tainei iubirii, viata sexuala este traita fara a aduce nici cea mai mica scadere interioara de nivel. Prin simbolismul ei, ea devine un neprihanit izvor de bucurie imateriala. In frumusetea unui trup, sufletul este insasi forma lui, iar in frumusetea sufletului, ceea ce ne rapeste este insusi chipul lui Dumnezeu. Iubirea inalta daruirea fizica la nivelul daruirii spirituale reciproce si imbogateste toata viata cu armoniile sale. Nimic nu poate fi impus iubirii. Ea nu cunoaste norme, ea cunoaste valorile spirituale, in care libertatea si inspiratia domnesc, si iubirea este cea care le descopera si traieste din revelatiile lor. Iubirea cunoaste abisurile, dar si acele inaltimi de pe care viata se avanta in Imparatie.
Iubirea dumnezeiasca este daruire de sine, abandon, mereu si mereu pentru cel iubit. Realitatea iubirii umane se regaseste in comuniunea dintre om si Dumnezeu, care este unica iubire desavarsita. Sa devii una cu Dumnezeu, sa te unesti cu El, constituie telul suprem al vietii. In comuniunea iubirii, sufletul moare pentru a invia. Trebuie sa te pierzi pentru a te afla. Iubirea nu atinge nemurirea decat depasind fragmentarea persoanei, cenzura sociala, sexualitatea, inaltandu-se dincolo de orice constrangere, in spirit si suverana lui libertate. Iubirea nu poate fi impusa, ea vine dinauntru, din inima. Daruirea sufletului pentru alt om se face pentru ca il iubesti, iar iubirea are suprema putere de a schimba substanta unui destin. “Te iubesc pentru ca te iubesc.”
Cand omul intelege ca este pentru el insusi un dar de sus, el il poate oferi lui Dumnezeu. Fiinta iubita este un dar regesc in care straluceste prezenta lui Dumnezeu. In chipul celuilalt, indragostitul il vede pe Dumnezeu, atingand astfel una dintre cele mai inalte stari ale vietii spirituale in doi. Dante o spune foarte simplu: “Ea il privea pe Dumnezeu, eu il vedeam prin ochii ei si cerul devenise mai albastru.”

Indragostitii traiesc minunea

Barbatul si femeia merg unul spre celalalt, cunoscandu-se unul pe celalalt, revelandu-se unul celuilalt pentru o impreuna inaltare. Nimic nu este necesar sa innobileze sau sa legitimeze acest sens care se impune imparateste prin el insusi.
Femeia are darul ei de a fi, modul ei propriu de existenta, darul de a-si urzi intreaga fiinta din legatura ei aparte cu Dumnezeu, cu ceilalti si cu ea insasi. Mai interiorizata, femeia isi depaseste limitele fiintei pentru a face din aceasta o simfonie pura si limpede. Ea umple lumea cu fiinta sa, cu prezenta ei stralucitoare. Barbatul, dimpotriva, iese din fiinta lui, umple lumea cu energiile lui creatoare, fiind stapan si domn. Langa el, femeia il sustine si il ajuta. Ea ii este deopotriva sora, sotie, mama, fiica, amanta. Femeia, “slava barbatului”, poarta a cerului si a raiului, in curatia ei luminoasa, este ca o oglinda care reflecta chipul barbatului, i-l dezvaluie lui insusi si prin aceasta il corecteaza. Astfel, ea il ajuta pe barbat sa inteleaga si sa realizeze sensul propriei sale fiinte, ea il implineste descifrandu-i destinul, caci prin femeie, barbatul devine mai lesne ceea ce este el.
Barbatul este totdeauna inclinat sa poetizeze femeia si ramane un incorigibil romantic; femeia este cea care iubeste barbatul pentru ceea ce este el si asa cum este el. Femeia, “surasul lui Dumnezeu”, este imaginea sufletului in adoratie, fiinta umana devenita rugaciune. In simbolistica crestina, femeile sunt denumite “altar” si reprezinta rugaciunea. Femeia, prin fiinta-i rugaciune, apara cu acoperamantul ei matern viata, o ia intre mainile ei si o inalta spre Dumnezeu.
Barbatul se prelungeste in lume prin actiune. Femeia o face prin daruirea de sine. Daca barbatului ii este caracteristic verbul “a actiona”, verbul femeii este “a fi”, ceea ce corespunde starii de sfintenie prin excelenta. Sa apere lumea ca mama si sa o purifice ca fecioara, dandu-i acestei lumi un suflet, sufletul ei, aceasta este vocatia oricarei femei. Barbatul patrunde in aceasta lume, o sfinteste si o transforma in Imparatie.
Barbatul este simbolizat prin arc, iar femeia – simfonie – prin lira. Lira este un arc sublimat, arc cu mai multe coarde, ea canta viata. Paternitatii divine, simbol al fiintei lui Dumnezeu, ii raspunde in mod direct maternitatea feminina ca deschidere spirituala a naturii umane, capacitatea ei de a fi receptiva fata de Divin.
Doua suflete astfel unite nu au a se teme de nimic. Cu intelegere, pace si iubire reciproca, indragostitii traiesc minunea. Ei se inalta, la adapostul zidului de nepatruns care ii apara si care este iubirea de Dumnezeu. Calea este stramta, poate cea mai stramta, caci trebuie parcursa in doi. Iubirea ii face mai limpezi ca diamantul; navigatori in plenitudine, ei se indreapta catre slava fara de margini, atragand tot mai mult gratia lui Dumnezeu.

cu multumiri si felicitari pentru postare

Lumina-Lucian Blaga


Lumina ce-o simt
navalindu-mi in piept cand te vad,
oare nu e un strop din lumina
creata in ziua dintai,
din lumina aceea-nsetata adanc de viata?

Nimicul zacea-n agonie
cand singur plutea-ntuneric si dat-a
un semn Nepatrunsul:
“Sa fie lumina!”

O mare
si-un vifor nebun de lumina
facutu-s-a-n clipa:
o sete era de pacate, de-aventuri, de doruri, de patimi,
o sete de lume si soare.

Dar unde-a pierit orbitoarea
lumina de-atunci – cine stie?

Lumina ce-o simt navalindu-mi
in piept cand te vad – minunato,
e poate ca ultimul strop
din lumina creata in ziua dintai.