Love is life

Iubirea ne deschide calea spre spiritualitate, spre armonia sufletelor si frumusetea universului, caci doar iubirea se daruie neconditionat, fara teama de sacrificiu si fara a pretinde nimic in schimb. Si astfel il inalta si il innobileaza pe om. „Cel ce nu iubeste n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru ca Dumnezeu este iubire” spune apostolul Ioan

"Iubirea este inrudirea omului cu Dumnezeu.Ea uneste la maxim persoanele umane fara sa le confunde.In iubire se arata plenitudinea existentei."Dumitru Staniloae
Se afișează postările cu eticheta Honore de Balzac. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta Honore de Balzac. Afișați toate postările

29 decembrie 2014

A iubi-Honore de Balzac


“A iubi înseamnă a înceta să trăiești pentru tine, a face ca toate sentimentele omenești – teama, speranța, durerea, bucuria, plăcerea – sa nu depindă decât de o singura ființă; înseamnă a te cufunda în infinit, a nu găsi nicio limita simțirii, a-ți închina viața unei ființe în așa fel încât să nu trăiești și să nu gândești decât pentru a o face fericită; a turna măreție în înjosire, a găsi alinare în lacrimi îndurerate, plăcere în suferință și suferință în plăcere; adică a întruni în sine toate contradicțiile.
Oare izvorul este mai grațios decât fluviul, dorința mai fermecătoare decât desfătarea împlinirii și ceea ce nădăjduim mai atrăgător decât tot ce posedăm?”
Honoré de Balzac

6 iunie 2013

Fericirea...Honore de Balzac



 
“Fericirea se află mereu la îndemâna noastră, la picioarele noastre, ca o floare pe câmp; nu trebuie decât să te apleci să o culegi. Dar cum ea este înconjurată de multe alte flori, ne înşelăm asupra parfumului, asupra culorii şi întindem prea repede mâinile, aşa că nu ne atingem ţelul. “

 Honoré de Balzac