Iubirea este aripa daruita de Dumnezeu sufletului, pentru ca sa urce pana la El.
- Michelangelo -
Love is life
Iubirea ne deschide calea spre spiritualitate, spre armonia sufletelor si frumusetea universului, caci doar iubirea se daruie neconditionat, fara teama de sacrificiu si fara a pretinde nimic in schimb. Si astfel il inalta si il innobileaza pe om. „Cel ce nu iubeste n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru ca Dumnezeu este iubire” spune apostolul Ioan
"Iubirea este inrudirea omului cu Dumnezeu.Ea uneste la maxim persoanele umane fara sa le confunde.In iubire se arata plenitudinea existentei."Dumitru Staniloae
La fiecare incercare de amintire a unor fapte avem
un fior. Un fior si inca un fior, lacrimi, rasete sau rasete cu lacrimi. Asa
sunt amintirile, unele ne ajuta sa atingem viitorul prin zambet altele aduc un
fior dur, un fior care cu o voce dura ne intristeaza.
Amintirile sunt un loc departat de psihicul nostru. In
functie de bagajul emotional ce ne leaga de ele pot fi un loc al
purificarii sau un loc de care sa fugim.
Pentru cei care vad amintirile ca niste stele, stiu ca
nimic nu le poate fura acest privilegiu, de a se intoarce catre plaja cu soare.
Se hranesc cu ele si traiesc pe deplin vechile vorbe “Amintirile sunt
Raiul din care nu putem fi izgoniti”.
Vad acea clipa ca fiind hrana sufleteasca zilnica, ca
fiind recompensa dulce a zilei.
De cate ori nu ne amintim cu drag de clipe a caror
incarcatura emotionala ne devasteaza in modul cel mai frumos posibil?
Ne amintim cand la o petrecere am dansat pana
dimineata, cand piesa preferata o asociem cu un moment fericit din viata
noastra sau cand o fotografie ne aminteste de starea de spirit pe care o
savuram din plin.
Traim, visam, ne reamintim si mergem mai departe cu o
incantare a ceea ce am avut candva in sufletul nostru.
Exista si momente si episoade cand amintirile devin un
loc al cenusei, al fiorilor ce se descarca prin lacrimi si un loc care nu poate
fi ignorant decat prin clipit.
Povesti ce ne aduc aminte de tristeti, povesti ce ne
macina prin prisma frustrarilor pe care le-au lasat, momente ce marcheaza un
trecut cu umbre
La un stadiu complet al vindecarii, greu se ajunge. O
stergere totala a amintirilor este imposibila, insa acestea se pot inlocui. Se
poate crea un echilibru intre furtuna de amintiri cu
implicatie negativa si soarele adus de momentele ce inca nu au apus in sufletul
nostru.
Greu dar frumos, putem face din viitor
un loc al fostului prezent ce acum este luminos.
Plangem adesea. Uneori lacrimile nu mai pot fi stavilite
indiferent de forta psihica prin care iti comanzi sa te opresti. Se pravalesc
mai tare pe obraji, eliberand cu ele tensiuni si multa energie. 'Lacrimile sunt
istorisirea durerii', citeam candva. Si asa este. Atunci cand cuvintele sunt
prea lipsite de putere sa vorbeasca despre cele ce sunt in sufletul tau, lasi
lacrimile sa spuna. Din pacate, de cele mai multe ori, suntem chiar
stigmatizati si invinuiti pentru ele... Suntem acuzati de slabiciune, cand de
fapt lacrimile ne fac mai puternici.
„Lacrimile sunt cuvinte pe care inima nu poate sa le rosteasca”
- Anonim
Ce se intampla cu noi, cu trupul nostru, atunci cand plangem?
Plansul este un proces mult mai complicat decat ne-am putea imagina. Si da,
stim foarte bine ca lacrimile tasnesc nu doar atunci cand traim emotii foarte
puternice.
De fapt, exista trei tipuri diferite de lacrimi. Lacrimile care
tin ochii umezi constant si ii protejeaza impotriva factorilor externi
daunatori. Ele isi fac aparitia si atunci cand ne intra „ceva in ochi”.
Lacrimile reflex sunt produse atunci cand ochii sunt iritati, asa cum se
intampla cand taiem ceapa. Iar al treilea tip de lacrimi sunt cele care apar ca
o reactie la un stimul emotional foarte puternic.
Oamenii de stiinta au descoperit si faptul ca, in functie de
tipologia lor, lacrimile au si o componenta diferita de chimicale si hormoni. Lacrimile
starnite de emotii contin un nivel mai ridicat al manganului si al hormonului
prolactina ceea ce contribuie la reducerea cantitatii acestora in corp,
alungand in felul acesta, sentimentul de tristete adanca. Multi oameni
au descoperit ca plansul ii ajuta sa se linisteasca atunci cand sunt suparati
si aceasta se datoreaza eliminarii anumitor hormoni si chimicale, prin
intermediul lacrimilor.
Lacrimile emotionale au nevoie de un stimul extern. Acest stimul
poate fi o sursa externa, fie durere fizica, fie durerea sufleteasca atunci
cand pierzi pe cineva drag, etc... sau poate fi o sursa interna –
constientizarea sensului vietii personale sau a celorlalti, de exemplu. Cand
emotiile ne afecteaza, sistemul nervos stimuleaza nervul cranian, iar creierul
trimite mai apoi semnale prin intermediul neurotransmitatorilor, la glandele
lacrimare. Asa... ajungem sa plangem.
Glanda lacrimara produce lacrimi emotionale si lacrimi de
reflex. Multi cercetatori sunt de parere ca in momente de stres maxim, corpul
nostru depinde de aceasta glanda, ca ea sa elimine excesul de hormoni si
chimicale, astfel incat echilibrul din corp sa fie restabilit. Exista teorii
care spun ca lacrimile si plansul ar avea si o functie in comunicarea nonverbala.
Ele sunt eliberate pentru a atrage atentia celorlalti ca avem nevoie de ajutor.
Cel mai citat studiu cu privire la lacrimi este cel al
biochimistului William Frey. El a petrecut 15 ani ca sa studieze acest fenomen.
In presa de specialitate, cercetatorul si-a castigat si porecla „expertul
lacrimilor”. El a fost cel care a descoperit toate aceste lucruri interesante
cu privire la tipologia lacrimilor si componenta lor.
Lacrimile, un semn al curajului...
Judith Orloff, cunoscuta psihoterapeuta despre care Garbo v-a mai vorbit
pana acum, spune, intr-un articol pentru publicatia americana online
Huffington Post ca, intr-o perioada de 20 de
ani, practicandu-si meseria, a experimentat puterea tamaduitoare a lacrimilor.
"Lacrimile sunt substante eliberate de corp pentru eliminarea stresului,
tristetii, anxietatii si frustrarii. Exista si lacrimi de bucurie. Cand se
naste un copil de exemplu. In viata mea, sunt recunoscatoare momentelor cand
pot sa plang. Ma simt curatata, este un mod de a ma curata de emotii suprimate,
care, daca ar ramane in corp, s-ar manifesta sub forma de oboseala si durere.
Ca sa ramana sanatosi si eliberati de stres, eu imi incurajez pacientii sa
planga. Ii incurajez atat pe barbati cat si pe femei. Lacrimile sunt un semn al
curajului, al puterii si autenticitatii".
Sa ii lasam pe barbati sa planga
Chiar daca plansul are aceasta uimitoare
putere tamaduitoare, in mod cultural, unei jumatati din populatia Planetei, i
s-a refuzat aceasta forma de comunicare. Este vorba despre barbati. Inca de
mici copii, baieteii sunt invatati ca un „barbat nu trebuie sa planga”... ca un
barbat trebuie sa dea mereu dovada de curaj, fara sa lasa sa se vada orice urma
de emotie, fara sa lase ca durerea din suflet sa fie eliberata prin intermediul
lacrimilor.
De altfel, fiecare cultura a lumii
defineste momentul cand si unde avem voie sa plangem sau sa jelim. De exemplu,
populatia Zuni are un obicei legat de jelirea unei persoane disparute din
viata. Seful tribului permite celor care sufera dupa persoana disparuta sa
planga pentru patru zile, dupa care spune ca moartea s-a petrecut acum patru
ani si deci, plansul trebuie sa inceteze.
Judith Orloff mai spune: „Lacrimile ne fac sa ne simtim mai bine
chiar si cand problemele persista. Impreuna cu detoxifierea fizica, lacrimile
emotionale vindeca inima. Nu vrei sa iti retii lacrimile. Pacientii imi spun
uneori: <<Te rog, scuza-ma ca am izbucnit in plans. Am incercat din
rasputeri sa nu o fac. Ma fac sa ma simt slab>>. Inima mea rezoneaza cu
ei, atunci cand imi spun acestea. Stiu de unde vine acest sentiment: de la
parinti care se simteau inconfortabil din cauza lacrimilor, in mod particular
in cazul barbatilor, ei spunandu-le ca <<barbatii adevarati nu
plang>>. Eu resping aceste notiuni. Avem o noua paradigma iluminatoare cu
privire la ce inseamna un barbat puternic, sau o femeie puternica. Sunt
persoane care au puterea si constiinta de a se lasa in voia lacrimilor. Acestia
sunt oamenii care ma impresioneaza, nu aceia care braveaza in mod fals,
afisandu-se ca o persoana macho. Incercati sa va eliberati de toate aceste
preconceptii neadevarate despre lacrimi si despre plans”... „Purificati-va de
stres si negativitate prin lacrimi”.
Lacrimi si durere: Doar oamenii plang?
Pana acum, cercetatorii nu au adunat suficiente evidente care sa
demonstreze ca si animalele plang. Totusi, un fapt miraculos s-a petrecut in
data de 15 noiembrie 2001, in India. Un ofiter de politie pe nume Khagen
Sangmai a fost martorul unei scene incredibile. Aproximativ 100 de elefanti
faceau cerc in jurul unui pahiderm care zacea lanaga o sina de tren, cu lacrimi
rostogolindu-li-se din ochi....
"Am avea o lume cu mult mai frumoasa daca tuturor
femeilor – iar femeile sunt jumatate din populatia lumii – le-ar fi permis sa
creasca, sa isi dezvolte talentele. Nimeni nu este mai presus, nimeni nu este
mai prejos. Femeile sunt femei, barbatii sunt barbati; sunt diferiti, dar
diferentele nu fac pe nimeni sa fie mai sus sau mai jos. Diferentele creeaza
atractia. Ganditi-va la o lume in care sunt doar barbati, ar fi atat de urat
peste tot..." – OSHO
OSHO este unul dintre cei mai titrati
intelepti ai momentului. El a scris si a vorbit adesea despre particularitatile
firii masculine si feminine. In teoriile sociologice, ceea ce descrie Osho
atunci cand vorbeste despre dominanta masculina, se numeste "societate
patriarhala".
"Ego-ul este doar ego, nu este nici
masculin, nici feminin. Dar barbatul a fost foarte inuman in ceea ce le
priveste pe femei, de-a lungul secolelor, in mod constant", spune OSHO.
"Si, lucrul cel mai ciudat este
acela ca barbatul a fost atat de crud si inuman cu femeile, fiindca are un
adanc sentiment de inferioritate in comparatie cu ele. Si asta pentru ca femeia
poate deveni mama; ea este capabila sa dea nastere, iar barbatul nu. De aici a
pornit acest sentiment de inferioritate – din faptul ca natura depinde de
femeie si nu de barbat.
Mai mult decat atat, barbatul a aflat ca
in multe feluri, femeia este mai puternica decat el. Femeile sunt mai rabdatoare,
mai tolerante. Barbatii sunt nerabdatori si foarte intoleranti. Femeile sunt
mai putin violente decat barbatii. Femeile nu comit crime; barbatul este acela
care comite crime, cel care duce cruciade, care este oricand gata de razboi,
cel care inventeaza tot felul de arme mortale – bombe atomice, bombe nucleare.
Femeia este complet in afara acestui joc al mortii. Cu toate acestea nu este
nicio coincidenta ca barbatul a inceput sa se simta, intr-un anume fel,
inferior. Si nimeni nu vrea sa fie inferior; singura modalitate a fost aceea de
a le forta pe femei in mod artificial de a se simti inferioare.
Fiecare baietel are un ego – un baietel,
daca incepe sa plnaga, ii spui imediat – „De ce plangi ca o fata? Unei fete ii
este permis sa planga fiindca este <<subumana>>. Tu nu ai voie sa
plangi sau sa suspini”. Iar baietelul isi opreste lacrimile. Foarte rar
intalnim barbati care sunt gata sa planga si care lasa lacrimile sa curga,
asemeni femeilor.
Dar nu uitati, si femeile si barbatii, aveti aceleasi glande lacrimare, deci
natura nu face diferente. Barbatul ar trebui sa asculta femeia. Ai asuprit si oprimat
femeia pentru atat de multa vreme, este timpul ca ea sa fie ascultata si
lucrurile sa fie corectate. Cel putin in viata ta personala fa tot posibilul
pentru a-i oferii femeii cat mai multa libertate – aceeasi libertate pe care
ti-o oferi tie insuti. Ajut-o sa fie verticala astfel incat sa infloresca din
nou.
Am avea o lume cu mult mai frumoasa daca
tuturor femeilor – iar femeile sunt jumatate din populatia lumii – le-ar fi
permis sa creasca, sa isi dezvolte talentele. Nimeni nu este mai presus, nimeni
nu este mai prejos. Femeile sunt femei, barbatii sunt barbati; sunt diferiti,
dar diferentele nu fac pe nimeni sa fie mai sus sau mai jos. Diferentele
creeaza atractia. Ganditi-va la o lume in care sunt doar barbati, ar fi atat de
urat peste tot...
As vrea sa fiu un nor,sa ma transform in
ploaie Si-apoi pe trupul tau as vrea sa curg siroaie. As vrea sa fiu o floare, pe care s-o mirosi As vrea sa fiu si lacrimi in ochii tai
frumosi.
As vrea sa fiu pamantul,pe care tu pasesti,
As vrea sa fii aici,sa-mi spui ca ma iubesti.