Love is life

Iubirea ne deschide calea spre spiritualitate, spre armonia sufletelor si frumusetea universului, caci doar iubirea se daruie neconditionat, fara teama de sacrificiu si fara a pretinde nimic in schimb. Si astfel il inalta si il innobileaza pe om. „Cel ce nu iubeste n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru ca Dumnezeu este iubire” spune apostolul Ioan

"Iubirea este inrudirea omului cu Dumnezeu.Ea uneste la maxim persoanele umane fara sa le confunde.In iubire se arata plenitudinea existentei."Dumitru Staniloae
Se afișează postările cu eticheta emotie. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta emotie. Afișați toate postările

22 mai 2013

Universul si iubirea: Care este legatura dintre fizica cuantica si iubire?


 
Fizica cuantica este stiinta moderna care incearca sa ne explice ca lumea este un TOT. Un tot care este interconectat prin intermediul iubirii.

Fizica cuantica este stiinta moderna care incearca sa ne explice ca lumea este un TOT. Un tot care este interconectat prin intermediul iubirii. Fizica cuantica spune ca energia este iubire. Vibratia energiei si energia magnetica sunt iubirea care face posibila crearea realitatii, prin intermediul constiintei...

Suntem in legatura cu toti si toate

„Universul, privit ca un TOT, nu este o caracteristica centrala a experientei mistice, ci si una dintre cele mai importante revletaii ale fizicii moderne. Este cea mai importanta descoperire din istoria stiintei.” - Henry Stapp, cercetator in domeniul fizicii cuantice.

„Cunoscuta sub numele de mecanica cuantica, aceasta ramura a fizicii moderne incearca sa faca lumina in microuniversul particulelor elementare, construind teorii care sa explice comportamentul electronilor si al celorlalte particule elementare.

Cunoscuta sub numele de mecanica cuantica, aceasta ramura a fizicii moderne incearca sa desluseasca legile lumii subatomice, construind teorii care sa explice comportamentul electronilor si al celorlalte constituente fundamentale ale materiei. (...). Universul subatomic are mecanisme care scapa in parte intelegerii umane, iar cand se supune totusi teoriilor fizicienilor, o face intr-un mod contraintuitiv, paradoxal, ce ii lasa perplecsi pe filozofii moderni ai stiintei". (http://www.scientia.ro)

Suntem in legatura cu Universul. Suntem iubire

Fizica moderna arata ca la baza a tot ceea ce exista se afla un camp cuantic care uneste totul, format din suma tuturor posibilitatilor. Prin intermediul acestui camp suntem mereu in legatura cu toti si toate, ca suntem sau nu, constienti de aceasta.

Este vorba despre o energie care este magnetica si care vibreaza tot timpul. Tot ceea ce exista vibreaza. Inclusiv gandurile noastre vibreaza. „Experientele noastre sunt intotdeauna un raspuns la vibratiile pe care le transmitem in Univers. Experientele din viata ta sunt mereu o reflectie a gandurilor tale. Asadar, daca vrei sa iti schimbi experientele, schimba-ti gandurile si vibreaza la un nivel diferit.

Totul incepe de la un gand. Gandul tau creeaza realitatea, dar fiecare gand vibreaza la un nivel diferit. Ceea ce misticii ne spuneau acum mii de ani este demonstrat astazi de fizica cuantica. In momentul cand reusesti sa magnetizezi la acelasi nivel cu dorinta ta, aceasta se transforma in realitate fizica.

Asa se intampla totul... Pentru ca noi sa vibram in ritm cu Universul, e nevoie doar de ganduri pozitive, pline de iubire. Le eliberam, iar ele construiesc o realitate benefica pentru noi si pentru toate organismele vii. Fiecare dintre noi are in jur de 70.000 de ganduri pe zi, iar aceste ganduri produc consecinte. „Energia emisa de gandurile noastre isi cauta apoi, in drumul ei, o alta energie cu care sa vibreze la unison, dupa principiul „ceea ce se aseamana se aduna”. Fiecare gand, indiferent ca este bun sau rau, declanseaza un proces de rezonanta. Tot ceea ce va vibra la unison cu energia gandurilor noastre va fi atras automat in viata noastra”. (Sursa - 3 descoperiri ale fizicii cuantice, cu impact major asupra vietii noastre)

Ce este Iubirea?

Majoritatea dintre noi credem ca dragostea este doar o emotie. Dar de fapt, dragostea reflecta un mod de a fi. Aceasta stare a fiintei este mentinuta intr-un camp cunatic.

Tot ceea ce gandim, clipa de clipa, este transmis instantaneu unui camp cosmic de energie care interactioneaza cu tot ceea ce exista in jurul nostru. Iar totul interactioneaza cu noi. Daca tu crezi ca te asteapta o relatie de iubire profunda, o bogatie spirituala si abundenta exterioara, atunci exact aceasta se va produce in viata ta. Sentimentele umane care izvorasc din inima datorita convingerilor noastre, modifica ADN-ul in mod direct iar acesta influenteaza atomii. Faptul ca ADN-ul se schimba in functie de energiile pe care le transmitem Universului este o alta descoperire majora a stiintei de astazi.

Ne putem gandi la cateva momente din vietile noastre personale pentru a ne da seama in ce mod se manifesta iubirea, cum pozitivitatea noastra influenteaza in bine:

De exemplu, o planta ingrijita cu dragoste si atentie va creste cu mult mai viguroasa. Un nou nascut care este mangaiat cu iubire raspunde acestui sentiment care il invaluie, datorita legaturii care exista intre copii si parinti. Iar acest copil va creste mult mai bine decat un copil care nu a avut parte de iubire. Chiar si un obiect de care avem grija, de exemplu masina personala , „raspunde” in acelasi mod, fara sa se strice si sa ne lase balta mereu.

Aceasta conexiune intrinseca intre toate, fie ca este vorba despre oameni, organisme vii sau obiecte, ne face sa raspundem cu dragoste sau fara dragoste, atunci cand ea nu este oferita. Pana ca fizica cuantica sa ne explice aceasta interconectivitate, intuiam doar ca ceva leaga obiectele, plantele si animalele, dar nu stiam cum si nici de ce.

Starea de iubire neconditionata este mediul ideal care permite acele alegeri cuantice care se vor manifesta la potentialul lor maxim. Atunci cand traim anumite stari cum ar fi compasiune, iubire, iertare, dragoste, dar si stari negative ca manie, ura, suparare, gelozie, noi influentam direct structura AND-ului nostru, iar aceste modificari se propaga in trupul nostru, cat si in afara noastra, pe distante extraordinar de mari. Datorita campului cuantic, influentand tot ceea ce exista in aceasta lume.

Iar inima, dupa cum au descoperit cercetatorii de la Institute of HeartMath, este un fel de interfata care transforma toate emotiile si convingerile noastre in energii electromagnetice.

Stiinta de acum ne arata ca experientele pe care le avem prin intermediul campului cunatic sunt rezultatul constiintei. Alegerile pe care le facem in mod constient ne pot ajuta sa atingem o stare cuantica stabila si orice deznodamant poate deveni realitate, in functie de alegerile pe care le facem.

Dar ca sa atingem aceasta stare de fiintare stabila, e nevoie de iubirea neconditionata... Starea de iubire neconditionata este mediul ideal care permite aparitia celor mai bune posibilitati in viata noastra. Oricare ar fi deznodamantul, trebuie sa il intampinam cu iubire.


 

 

 

10 mai 2013

Lacrimile, cuvintele pe care inima nu le poate rosti




Plangem adesea. Uneori lacrimile nu mai pot fi stavilite indiferent de forta psihica prin care iti comanzi sa te opresti. Se pravalesc mai tare pe obraji, eliberand cu ele tensiuni si multa energie. 'Lacrimile sunt istorisirea durerii', citeam candva. Si asa este. Atunci cand cuvintele sunt prea lipsite de putere sa vorbeasca despre cele ce sunt in sufletul tau, lasi lacrimile sa spuna. Din pacate, de cele mai multe ori, suntem chiar stigmatizati si invinuiti pentru ele... Suntem acuzati de slabiciune, cand de fapt lacrimile ne fac mai puternici.

 

„Lacrimile sunt cuvinte pe care inima nu poate sa le rosteasca” - Anonim

Ce se intampla cu noi, cu trupul nostru, atunci cand plangem? Plansul este un proces mult mai complicat decat ne-am putea imagina. Si da, stim foarte bine ca lacrimile tasnesc nu doar atunci cand traim emotii foarte puternice.

De fapt, exista trei tipuri diferite de lacrimi. Lacrimile care tin ochii umezi constant si ii protejeaza impotriva factorilor externi daunatori. Ele isi fac aparitia si atunci cand ne intra „ceva in ochi”. Lacrimile reflex sunt produse atunci cand ochii sunt iritati, asa cum se intampla cand taiem ceapa. Iar al treilea tip de lacrimi sunt cele care apar ca o reactie la un stimul emotional foarte puternic.

Oamenii de stiinta au descoperit si faptul ca, in functie de tipologia lor, lacrimile au si o componenta diferita de chimicale si hormoni. Lacrimile starnite de emotii contin un nivel mai ridicat al manganului si al hormonului prolactina ceea ce contribuie la reducerea cantitatii acestora in corp, alungand in felul acesta, sentimentul de tristete adanca. Multi oameni au descoperit ca plansul ii ajuta sa se linisteasca atunci cand sunt suparati si aceasta se datoreaza eliminarii anumitor hormoni si chimicale, prin intermediul lacrimilor.

Lacrimile emotionale au nevoie de un stimul extern. Acest stimul poate fi o sursa externa, fie durere fizica, fie durerea sufleteasca atunci cand pierzi pe cineva drag, etc... sau poate fi o sursa interna – constientizarea sensului vietii personale sau a celorlalti, de exemplu. Cand emotiile ne afecteaza, sistemul nervos stimuleaza nervul cranian, iar creierul trimite mai apoi semnale prin intermediul neurotransmitatorilor, la glandele lacrimare. Asa... ajungem sa plangem.

Glanda lacrimara produce lacrimi emotionale si lacrimi de reflex. Multi cercetatori sunt de parere ca in momente de stres maxim, corpul nostru depinde de aceasta glanda, ca ea sa elimine excesul de hormoni si chimicale, astfel incat echilibrul din corp sa fie restabilit. Exista teorii care spun ca lacrimile si plansul ar avea si o functie in comunicarea nonverbala. Ele sunt eliberate pentru a atrage atentia celorlalti ca avem nevoie de ajutor.

Cel mai citat studiu cu privire la lacrimi este cel al biochimistului William Frey. El a petrecut 15 ani ca sa studieze acest fenomen. In presa de specialitate, cercetatorul si-a castigat si porecla „expertul lacrimilor”. El a fost cel care a descoperit toate aceste lucruri interesante cu privire la tipologia lacrimilor si componenta lor.

Lacrimile, un semn al curajului...

Judith Orloff, cunoscuta psihoterapeuta despre care Garbo v-a mai vorbit pana acum, spune, intr-un articol pentru publicatia americana online Huffington Post ca, intr-o perioada de 20 de ani, practicandu-si meseria, a experimentat puterea tamaduitoare a lacrimilor. "Lacrimile sunt substante eliberate de corp pentru eliminarea stresului, tristetii, anxietatii si frustrarii. Exista si lacrimi de bucurie. Cand se naste un copil de exemplu. In viata mea, sunt recunoscatoare momentelor cand pot sa plang. Ma simt curatata, este un mod de a ma curata de emotii suprimate, care, daca ar ramane in corp, s-ar manifesta sub forma de oboseala si durere. Ca sa ramana sanatosi si eliberati de stres, eu imi incurajez pacientii sa planga. Ii incurajez atat pe barbati cat si pe femei. Lacrimile sunt un semn al curajului, al puterii si autenticitatii".

Sa ii lasam pe barbati sa planga

Chiar daca plansul are aceasta uimitoare putere tamaduitoare, in mod cultural, unei jumatati din populatia Planetei, i s-a refuzat aceasta forma de comunicare. Este vorba despre barbati. Inca de mici copii, baieteii sunt invatati ca un „barbat nu trebuie sa planga”... ca un barbat trebuie sa dea mereu dovada de curaj, fara sa lasa sa se vada orice urma de emotie, fara sa lase ca durerea din suflet sa fie eliberata prin intermediul lacrimilor.

De altfel, fiecare cultura a lumii defineste momentul cand si unde avem voie sa plangem sau sa jelim. De exemplu, populatia Zuni are un obicei legat de jelirea unei persoane disparute din viata. Seful tribului permite celor care sufera dupa persoana disparuta sa planga pentru patru zile, dupa care spune ca moartea s-a petrecut acum patru ani si deci, plansul trebuie sa inceteze.

Judith Orloff mai spune: „Lacrimile ne fac sa ne simtim mai bine chiar si cand problemele persista. Impreuna cu detoxifierea fizica, lacrimile emotionale vindeca inima. Nu vrei sa iti retii lacrimile. Pacientii imi spun uneori: <<Te rog, scuza-ma ca am izbucnit in plans. Am incercat din rasputeri sa nu o fac. Ma fac sa ma simt slab>>. Inima mea rezoneaza cu ei, atunci cand imi spun acestea. Stiu de unde vine acest sentiment: de la parinti care se simteau inconfortabil din cauza lacrimilor, in mod particular in cazul barbatilor, ei spunandu-le ca <<barbatii adevarati nu plang>>. Eu resping aceste notiuni. Avem o noua paradigma iluminatoare cu privire la ce inseamna un barbat puternic, sau o femeie puternica. Sunt persoane care au puterea si constiinta de a se lasa in voia lacrimilor. Acestia sunt oamenii care ma impresioneaza, nu aceia care braveaza in mod fals, afisandu-se ca o persoana macho. Incercati sa va eliberati de toate aceste preconceptii neadevarate despre lacrimi si despre plans”... „Purificati-va de stres si negativitate prin lacrimi”.

Lacrimi si durere: Doar oamenii plang?

Pana acum, cercetatorii nu au adunat suficiente evidente care sa demonstreze ca si animalele plang. Totusi, un fapt miraculos s-a petrecut in data de 15 noiembrie 2001, in India. Un ofiter de politie pe nume Khagen Sangmai a fost martorul unei scene incredibile. Aproximativ 100 de elefanti faceau cerc in jurul unui pahiderm care zacea lanaga o sina de tren, cu lacrimi rostogolindu-li-se din ochi....


 
 

 

1 februarie 2013

Este indicat sa ne exprimam furia?


 
In situatiile dificile de comunicare la care suntem zilnic expusi, deseori avem tendinta de a ne manifesta furia. Uneori, alegem sa o reprimam si sa ne lasam macinati in continuare de efectele ei, iar alteori o exprimam fara sa ne gandim daca ii ranim pe cei din jurul nostru. Care ar fi cea mai indicata varianta in acest caz? Managementul furiei este cu siguranta un aspect de luat in considerare in procesul de dezvoltare personala, iar articolul de fata prezinta felul in care ne-am putea raporta la aceasta emotie.

Fiind creata pentru a ne indemna sa actionam in cazul violarii unor norme sociale sau in cazul situatiilor care au nevoie de un remediu atunci cand ceva este in neregula, furia contureaza circumstantele nedrepte in care ne aflam si ne spune ca avem o reactie fata de un lucru care nu ar trebui sa se petreaca precum se intampla in astfel de momente.

Deseori, furia este conceptualizata drept o forta emotionala distructiva, dar menirea ei este aceea de a fi un semnal intern care are ca rezultat o actiune de auto-protectie. De fapt, furia este o emotie pozitiva care deseori este inteleasa gresit sau folosita irational.

Atunci cand furia este declansata, sistemul nervos isi arata solidaritatea si actioneaza ca atare prin agitatie psihica, tensiune musculara si puterea care pregateste corpul pentru actiune. Tensiunea arteriala, cat si temeperatura corpului cresc. Impulsul pe care il simtim este acela de a lovi ceva sau pe cineva. Situatiile care provoaca furie arata ca suntem pregatiti din punct de vedere psihic si fizic sa devenim agresivi. Asadar, rolul furiei este acela de a proteja eul, iar din aceasta actiune rezulta o mare dorinta de a ne asuma riscuri. Mai mult decat atat, pentru a ne acomoda cu starea pe care furia ne-o da, gandurile care ii corespund acesteia sunt negative, iar aceasta restructurare cognitiva ne ajuta sa indeplinim actiunea dorita.

Este important sa acordam atentie factorilor care ne declanseaza furia si sa ne protejam ca atare. In anumite momente, exprimarea furiei in defavoarea reprimarii ei, poate fi contraproductiva. Sa presupunem ca persoana pe care o iubim si o respectam ne raneste. Furia noastra poate pune in pericol relatia, in special daca vrem sa-i raspundem persoanei respective cu aceeasi moneda, facand-o sa simta vinovatie pentru rana pe care ne-a produs-o. Daca ne exprimam furia, este posibil sa ne concentram pe reactia de furie in loc sa ne gandim ce a declansat efectiv aceasta stare. Intr-o astfel de situatia, furia ne ofera informatia de a ne proteja de persoana care ne-a ranit. Dar importanta de a ramane atasati de persoana care ne raneste poate ascunde faptul ca persoana de care noi suntem atasati este ranita. Poate ca furia noastra incearca sa ne transmita acest mesaj. Intr-o astfel de situatie, exprimarea durerii sau a tristetii provocate de acea persoana poate fi mai productiva decat exprimarea furiei.

O situatie in care am experimentat o jignire la adresa eului nostru poate declansa furie in mod repetat de fiecare data cand situatia ne revine in minte, fie ca este vorba de a fi tradat, inselat sau ranit atat in relatiile personale, cat si in cele de la locul de munca.

Sistemul nostru emotional isi face treaba prin a ne reaminti sa ne protejam sau sa cautam o solutie. Dar precum un cosmar care revine, nu vom fi capabili sa alungam aceasta emotie din minte pana nu vom intelege cu adevarat ce a declansat-o, pana nu vom incerca sa vedem cum putem actiona diferit in aceeasi situatie sau pur si simplu pana nu gasim un final fericit care sa fie in favoarea noastra.

Consecinta cognitiva a furiei ca raspuns al jinirii este vazuta in relatia complexa dintre furie si empatie. Atunci cand suntem furiosi, empatia noastra este mult mai scazuta fata de persoana pe care suntem nervosi. Ceea ce face furia noasta este sa adune atat resurse fizice, cat si cognitive pentru a opri ceea ce ne provoaca aceasta stare de amenintare. O nedreptate perceputa presupune atat actiunea, cat si necesitatile care nu sunt inhibate in ceea ce priveste a rani pe altcineva. Furia diminueaza starea de a empatiza astfel incat sa reusim sa ducem la bun sfarsit interactiunea necesara. Prin empatizarea cu celalalt vom fi preveniti de la a face ceea ce este nevoie pentru a ne proteja, fiind asemanatoare cu o scuza la adresa comportametului care ne-a ranit. Asadar, rezultatul furiei va fi acela de a anula efectele empatiei si de a ne concentra pe propria protectie. Chiar si asa, felul in care ne exprimam furia poate deveni critic atata timp cat folosim expresii exagerate sau neadecvate care nu ne vor permite sa ne transmitem mesajul.

Astfel, ne putem intreba: faptul ca am raspuns cu furie unei persoane care nu s-a purtat frumos cu noi ne-a ajutat vreodata cu adevarat?

Aceasta emotie provocata de furie rezulta din dorinta de a pedepsi persoana care ne-a ranit (O’Gorman, Wilson si Miller, 2005). Mai mult decat atat, cercetatorii au aflat ca simplu gand ca pedespsim pe cineva sau chiar pedepsirea lor ne va determina sa ne concentram pe furie in continuare. Asa ca dorinta de razbunare sau cautarea ei nu ve va ajuta sa depasim momnetul sau sa ne recuperam respectul pierdut in aceasta tradare. De asemenea, dorinta de razbunare intr-o situatie in care am fost nedreptatiti vine ca rezultat al umilintei sau rusinii pe care le-am trait in momentul respectiv. Chiar daca relatia dintre rusine si furie este usor de recunoscut, cercetari recente au descoperit momentele in care acestea doua sunt corelate si momente in care nu sunt. Chiar daca deseori un temperament nervos este asociat cu rusinea, studiile au infirmat aceasta supozitie in ceea ce priveste efectele in randul sexelor. Potrivit studiilor, rusinea este corelata cu furia care este resimtita in urma unei provocari, de exemplu, in urma unei critici. Tocmai de aceea este important sa constientizam ce anume ne-a determinat sa raspundem cu furie si sa avem in vedere care sunt celelalte emotii care se ascund in spatele acesteia.

Este important sa ne reamintim ca orice emotie tratata la un nivel nesanatos nu este functionala, fie ca vorbim de tristete, vinovatie sau entuziasm. Managementul furiei ne ajuta sa avem reactii rationale la aparitia furiei si sa ne dezvoltam capacitatea de a reactiona intr-o maniera sanatoasa. Acest lucru nu inseamna ca nu trebuie sa ne exprimam furia atunci cand este cazul, ci sa nu raspundem cu agresivitate.

Capacitatea de a anticipa efectele acestei emotii, recunoasterea cursului actiunii si raspunderea la aceasta situatie intr-o modalitate sanatoasa sunt esentiale in folosirea emotiilor noastre pentru a ne proteja.