Love is life

Iubirea ne deschide calea spre spiritualitate, spre armonia sufletelor si frumusetea universului, caci doar iubirea se daruie neconditionat, fara teama de sacrificiu si fara a pretinde nimic in schimb. Si astfel il inalta si il innobileaza pe om. „Cel ce nu iubeste n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru ca Dumnezeu este iubire” spune apostolul Ioan

"Iubirea este inrudirea omului cu Dumnezeu.Ea uneste la maxim persoanele umane fara sa le confunde.In iubire se arata plenitudinea existentei."Dumitru Staniloae
Se afișează postările cu eticheta Judith Orloff. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta Judith Orloff. Afișați toate postările

10 mai 2013

Lacrimile, cuvintele pe care inima nu le poate rosti




Plangem adesea. Uneori lacrimile nu mai pot fi stavilite indiferent de forta psihica prin care iti comanzi sa te opresti. Se pravalesc mai tare pe obraji, eliberand cu ele tensiuni si multa energie. 'Lacrimile sunt istorisirea durerii', citeam candva. Si asa este. Atunci cand cuvintele sunt prea lipsite de putere sa vorbeasca despre cele ce sunt in sufletul tau, lasi lacrimile sa spuna. Din pacate, de cele mai multe ori, suntem chiar stigmatizati si invinuiti pentru ele... Suntem acuzati de slabiciune, cand de fapt lacrimile ne fac mai puternici.

 

„Lacrimile sunt cuvinte pe care inima nu poate sa le rosteasca” - Anonim

Ce se intampla cu noi, cu trupul nostru, atunci cand plangem? Plansul este un proces mult mai complicat decat ne-am putea imagina. Si da, stim foarte bine ca lacrimile tasnesc nu doar atunci cand traim emotii foarte puternice.

De fapt, exista trei tipuri diferite de lacrimi. Lacrimile care tin ochii umezi constant si ii protejeaza impotriva factorilor externi daunatori. Ele isi fac aparitia si atunci cand ne intra „ceva in ochi”. Lacrimile reflex sunt produse atunci cand ochii sunt iritati, asa cum se intampla cand taiem ceapa. Iar al treilea tip de lacrimi sunt cele care apar ca o reactie la un stimul emotional foarte puternic.

Oamenii de stiinta au descoperit si faptul ca, in functie de tipologia lor, lacrimile au si o componenta diferita de chimicale si hormoni. Lacrimile starnite de emotii contin un nivel mai ridicat al manganului si al hormonului prolactina ceea ce contribuie la reducerea cantitatii acestora in corp, alungand in felul acesta, sentimentul de tristete adanca. Multi oameni au descoperit ca plansul ii ajuta sa se linisteasca atunci cand sunt suparati si aceasta se datoreaza eliminarii anumitor hormoni si chimicale, prin intermediul lacrimilor.

Lacrimile emotionale au nevoie de un stimul extern. Acest stimul poate fi o sursa externa, fie durere fizica, fie durerea sufleteasca atunci cand pierzi pe cineva drag, etc... sau poate fi o sursa interna – constientizarea sensului vietii personale sau a celorlalti, de exemplu. Cand emotiile ne afecteaza, sistemul nervos stimuleaza nervul cranian, iar creierul trimite mai apoi semnale prin intermediul neurotransmitatorilor, la glandele lacrimare. Asa... ajungem sa plangem.

Glanda lacrimara produce lacrimi emotionale si lacrimi de reflex. Multi cercetatori sunt de parere ca in momente de stres maxim, corpul nostru depinde de aceasta glanda, ca ea sa elimine excesul de hormoni si chimicale, astfel incat echilibrul din corp sa fie restabilit. Exista teorii care spun ca lacrimile si plansul ar avea si o functie in comunicarea nonverbala. Ele sunt eliberate pentru a atrage atentia celorlalti ca avem nevoie de ajutor.

Cel mai citat studiu cu privire la lacrimi este cel al biochimistului William Frey. El a petrecut 15 ani ca sa studieze acest fenomen. In presa de specialitate, cercetatorul si-a castigat si porecla „expertul lacrimilor”. El a fost cel care a descoperit toate aceste lucruri interesante cu privire la tipologia lacrimilor si componenta lor.

Lacrimile, un semn al curajului...

Judith Orloff, cunoscuta psihoterapeuta despre care Garbo v-a mai vorbit pana acum, spune, intr-un articol pentru publicatia americana online Huffington Post ca, intr-o perioada de 20 de ani, practicandu-si meseria, a experimentat puterea tamaduitoare a lacrimilor. "Lacrimile sunt substante eliberate de corp pentru eliminarea stresului, tristetii, anxietatii si frustrarii. Exista si lacrimi de bucurie. Cand se naste un copil de exemplu. In viata mea, sunt recunoscatoare momentelor cand pot sa plang. Ma simt curatata, este un mod de a ma curata de emotii suprimate, care, daca ar ramane in corp, s-ar manifesta sub forma de oboseala si durere. Ca sa ramana sanatosi si eliberati de stres, eu imi incurajez pacientii sa planga. Ii incurajez atat pe barbati cat si pe femei. Lacrimile sunt un semn al curajului, al puterii si autenticitatii".

Sa ii lasam pe barbati sa planga

Chiar daca plansul are aceasta uimitoare putere tamaduitoare, in mod cultural, unei jumatati din populatia Planetei, i s-a refuzat aceasta forma de comunicare. Este vorba despre barbati. Inca de mici copii, baieteii sunt invatati ca un „barbat nu trebuie sa planga”... ca un barbat trebuie sa dea mereu dovada de curaj, fara sa lasa sa se vada orice urma de emotie, fara sa lase ca durerea din suflet sa fie eliberata prin intermediul lacrimilor.

De altfel, fiecare cultura a lumii defineste momentul cand si unde avem voie sa plangem sau sa jelim. De exemplu, populatia Zuni are un obicei legat de jelirea unei persoane disparute din viata. Seful tribului permite celor care sufera dupa persoana disparuta sa planga pentru patru zile, dupa care spune ca moartea s-a petrecut acum patru ani si deci, plansul trebuie sa inceteze.

Judith Orloff mai spune: „Lacrimile ne fac sa ne simtim mai bine chiar si cand problemele persista. Impreuna cu detoxifierea fizica, lacrimile emotionale vindeca inima. Nu vrei sa iti retii lacrimile. Pacientii imi spun uneori: <<Te rog, scuza-ma ca am izbucnit in plans. Am incercat din rasputeri sa nu o fac. Ma fac sa ma simt slab>>. Inima mea rezoneaza cu ei, atunci cand imi spun acestea. Stiu de unde vine acest sentiment: de la parinti care se simteau inconfortabil din cauza lacrimilor, in mod particular in cazul barbatilor, ei spunandu-le ca <<barbatii adevarati nu plang>>. Eu resping aceste notiuni. Avem o noua paradigma iluminatoare cu privire la ce inseamna un barbat puternic, sau o femeie puternica. Sunt persoane care au puterea si constiinta de a se lasa in voia lacrimilor. Acestia sunt oamenii care ma impresioneaza, nu aceia care braveaza in mod fals, afisandu-se ca o persoana macho. Incercati sa va eliberati de toate aceste preconceptii neadevarate despre lacrimi si despre plans”... „Purificati-va de stres si negativitate prin lacrimi”.

Lacrimi si durere: Doar oamenii plang?

Pana acum, cercetatorii nu au adunat suficiente evidente care sa demonstreze ca si animalele plang. Totusi, un fapt miraculos s-a petrecut in data de 15 noiembrie 2001, in India. Un ofiter de politie pe nume Khagen Sangmai a fost martorul unei scene incredibile. Aproximativ 100 de elefanti faceau cerc in jurul unui pahiderm care zacea lanaga o sina de tren, cu lacrimi rostogolindu-li-se din ochi....


 
 

 

29 august 2012

Libertatea emotionala: Poti sa iubesti a fi tu?


 
"Viata este plina cu oportunitati prin intermediul carora inveti despre libertatea emotionala. Fiecare succes. Fiecare durere. Fiecare inima franta. Fiecare pierdere. Fiecare castig. Iar felul in care te transporti pe tine insati prin aceste incercari determina cat esti de liber".- Judith Orlof

“Un om care este propriul stapan poate pune capat unei suferinte la fel de usor cum poate da nastere unei placeri. Nu vreau sa fiu la mila emotiilor mele. Vreau sa le folosesc, sa ma bucur de ele, sa le domin.” - Oscar Wilde

Nu este usor sa fii liber din punct de vedere emotional. Pentru ca libertatea emotionala face apel la autocontrol. Pentru ca nu este usor sa nu te lasi dominat cand circumstantele par a fi create astfel incat sa te lasi dominat. Nu este usor sa nu te lasi influentat de abuzurile verbale, de pretentii si autopretentii desprinse de realitate. Nu este usor sa nu-ti schimbi starea de dispozitie in functie de starile de dispozitie ale celorlalti. Nu este usor sa nu urmezi cursul raului sis a spui ca nu vrei sa fii manios cand toata lumea in jurul tau mugeste de manie si nervi. Nu este usor sa incetezi sa manipulezi daca ti se pare ca ai cu adevarat nevoie de ceva. Nu este usor sa nu te lasi manipulat daca se face apel la simpatie si ratiune, la vinovatie si lanturile cu care te leaga obligatiile.

Libertatea emotionala inseamna a merge complet pe mana emotiilor tale, fara a deveni o victima a lor. Fiecare dintre noi poate alege libertatea emotionala. Putem simti pozitiv si putem invinge emotiile nocive. Este timpul sa ne asumam responsabilitatea pentru ceea ce simtim si sa oprim din a simti ceva negativ, daca constientizam ca acel ceva ne face rau emotional. Libertatea emotionala nu este gratuita. Ea ne parvine cu mult efort, bunavointa si dorinta personala de a ne vindeca emotional. Libertatea emotionala este echivalenta cu ingroparea emotiilor neplacute, cu eliberarea sentimentului de invinovatire a celorlalti si autoinvinovatirii, cu vindecarea obsesiilor, cu lasarea in urma a obiceiurilor si a constrangerilor, cu spulberarea dorintei de a a te identifica cu cineva, cu ruperea de dependenta si autodistrugere, cu renuntarea la criticism, cu ruperea de cerintele absurde ale celor din jurul tau.

Este adevarat ca nu ne putem schimba emotiile sau controla in totalitate. Este adevarat ca infaptuim gest de curaj si nebunie minunata sa indraznim sa le rupem din radacina pe cele fatale, nefaste. Este adevarat ca dam nastere unor acte care incurajeaza viata si capacitatea de a fi atunci cand scoatem la lumina emotii frumoase. Este adevarat ca risti sa fii aratat cu degetul daca emani lumina intr-o lume intunecata, daca esti fericit in timp ce toata lumea din jurul tau e trista. Este adevarat ca ne este frica de simtire, ca ne este teama de emotii. Cui nu-i este teama ca ar putea pierde controlul? Cui nu-i este teama ca ar putea simti durerea? Din nou?... Cui ii este usor sa traiasca la unison cu emotiile tale daca am fost crescuti invatand ca a simti prea mult este un lucru rau si ca emotiile trebuie ascunse? Cui nu ii este frica sa mai simta daca in ziua de astazi nici nu mai stim ceea ce simtim cu adevarat? Dar nu ati observat ce fiinte frumoase si superbe suntem atunci cand simtim frumos si superb?

Nu ati observat ca cei care detin libertatea emotionala si sunt capabili sa se elibereze de emotii sunt mai luminosi si degaja mai multa energie interioara? Nu ati observat ca cei care sunt maniosi, invidiosi sau condusi de dorinta de razbunare au un nivel scazut de energie? Nu ati observat ca atunci cand suntem fericiti si impacati cu noi simtim ca avem energie pentru tot si toate? Ca putem gandi mai clar si mai coerent? Ca suntem prezenti la ceea ce ni se intampla, ca suntem implicati in propria viata? De ce sa nu simtim daca pentru asta am fost nascuti? De ce… daca asta ne particularizeaza si ne face unici? Daca doar astfel suntem vii si splendizi? De ce sa nu fim frumosi? De ce sa nu fim noi?

Judith Orloff: Libertatea emotionala

“Viata este plina cu oportunitati prin intermediul carora inveti despre libertatea emotionala. Fiecare succes. Fiecare durere. Fiecare inima franta. Fiecare pierdere. Fiecare castig. Iar felul in care te transporti pe tine insati prin aceste intrari determina cat esti de liber”.- Judith Orloff: "Emotional Freedom. Liberate Yourself from Negative Emotions and Transform Your Life"

Emotiile au de asemenea un limbaj intuitiv care implora sa fie decodat in trupurile noastre”, spune autoarea Judith Orloff. Emotiile au control asupra gandirii, asupra actiunilor si comportamentului nostru, ba chiar si asupra trupului. De unde stii ca te incearca o emotie puternica? Oare nu pentru ca o resimti in tot trupul tau, pentru ca domina fiecare particica din tine? Emotiile nu trebuie ignorate niciodata. Cele negative trebuie tratate si vindecate, cele pozitive trebuie eliberate.

Ca sa iti castigi libertatea emotionala nu inseamna ca nu trebuie sa mai simti, nu inseamna ca nu trebuie sa nu mai ai emotii. Libertatea emotionala inseamna sa stii in ce modalitate iti exprimi emotiile, cand sa le exprimi. Ai libertatea de a alege sa iti exprimi doar emotiile cele mai bune. Nu trebuie nici sa trecem la extrema cealalta si sa ne lasam total in voia emotiilor noastre. Nu putem fi intotdeauna la mila a ceea ce ne iese in cale. Nu ne putem trai existentele reactionand la fiecare lucru cu care interactionam. Nu trebuie sa ne simtim neputinciosi emotional si purtati de valurile acestea mari de emotii, sentimente, angoase, frici, dureri, nelinisti sau sensibilitati. Printre emotiile noastre, trebuie sa ne simtim ca pestele in apa. Sa inotam in marea lor, dupa voia noastra.

Experientele emotionale puternice pot deveni experiente spirituale intense. Suferintele, pierderile, atacurile de panica, deprimarea, depresia sau sentimentul de singuratate -acestea sunt experiente prin care fiecare poate deveni erou in propria viata, spune autoarea. Facandu-le fata putem invata sa ne folosim emotiile pentru a deveni mai puternici. De asemenea, sustine Judith Orloff, ca sa experimentezi libertatea emotionala, este necesar sa intelegi cele patru componente de baza ale emotiilor: biologia lor, spiritualitatea, energia si psihologia.

Vad emotiile negative intr-un mod netraditional: emotiile te obliga sa treci printr-o experienta similara celei in care urci un munte. Emotiile negative sunt forme ale intunericului care exista in fiecare din noi. Nu trebuie sa lasam umbrele sa ne doboare. Ideea de a merge tot inainte, catre partea luminoasa din noi, este cu siguranta un lucru exceptional, frumos. Este important sa luam atitudine impotriva partilor negative care se gasesc in fiecare dintre noi”.

“(…) Cred ca emotiile (chiar si cele devastatoare precum depresia) vin la noi pentru a ne trezi spiritual. Fiecare emotie este un imbold pentru noi pentru a intra mai mult in legatura cu inimile noastre. Libertatea emotionala ne permite sa vedem dezamagirile si respingerile ca pe o oportunitate de a creste mai puternic si mai luminos. Ne ajuta sa ne acceptam dezamagirile ca o oportunitate de a ne trata pe noi insine cu compasiune, de a ne pastra inimile deschise, de a aplica iubirea de sine. Despre acest lucru este de fapt libertatea emotionala. Despre cum te uiti la dezmagire si sa vezi cum, datorita ei, cresti si mergi mai departe.” (traducere dintr-un interviu pe care psihologul l-a acordat Barbarei Stahura).

http://www.garbo.ro/articol/Psihologie/8038/Libertatea-emotionala-Poti-sa-iubesti-a-fi-tu.html