Love is life

Iubirea ne deschide calea spre spiritualitate, spre armonia sufletelor si frumusetea universului, caci doar iubirea se daruie neconditionat, fara teama de sacrificiu si fara a pretinde nimic in schimb. Si astfel il inalta si il innobileaza pe om. „Cel ce nu iubeste n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru ca Dumnezeu este iubire” spune apostolul Ioan

"Iubirea este inrudirea omului cu Dumnezeu.Ea uneste la maxim persoanele umane fara sa le confunde.In iubire se arata plenitudinea existentei."Dumitru Staniloae
Se afișează postările cu eticheta gandire pozitiva. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta gandire pozitiva. Afișați toate postările

22 mai 2013

Universul si iubirea: Care este legatura dintre fizica cuantica si iubire?


 
Fizica cuantica este stiinta moderna care incearca sa ne explice ca lumea este un TOT. Un tot care este interconectat prin intermediul iubirii.

Fizica cuantica este stiinta moderna care incearca sa ne explice ca lumea este un TOT. Un tot care este interconectat prin intermediul iubirii. Fizica cuantica spune ca energia este iubire. Vibratia energiei si energia magnetica sunt iubirea care face posibila crearea realitatii, prin intermediul constiintei...

Suntem in legatura cu toti si toate

„Universul, privit ca un TOT, nu este o caracteristica centrala a experientei mistice, ci si una dintre cele mai importante revletaii ale fizicii moderne. Este cea mai importanta descoperire din istoria stiintei.” - Henry Stapp, cercetator in domeniul fizicii cuantice.

„Cunoscuta sub numele de mecanica cuantica, aceasta ramura a fizicii moderne incearca sa faca lumina in microuniversul particulelor elementare, construind teorii care sa explice comportamentul electronilor si al celorlalte particule elementare.

Cunoscuta sub numele de mecanica cuantica, aceasta ramura a fizicii moderne incearca sa desluseasca legile lumii subatomice, construind teorii care sa explice comportamentul electronilor si al celorlalte constituente fundamentale ale materiei. (...). Universul subatomic are mecanisme care scapa in parte intelegerii umane, iar cand se supune totusi teoriilor fizicienilor, o face intr-un mod contraintuitiv, paradoxal, ce ii lasa perplecsi pe filozofii moderni ai stiintei". (http://www.scientia.ro)

Suntem in legatura cu Universul. Suntem iubire

Fizica moderna arata ca la baza a tot ceea ce exista se afla un camp cuantic care uneste totul, format din suma tuturor posibilitatilor. Prin intermediul acestui camp suntem mereu in legatura cu toti si toate, ca suntem sau nu, constienti de aceasta.

Este vorba despre o energie care este magnetica si care vibreaza tot timpul. Tot ceea ce exista vibreaza. Inclusiv gandurile noastre vibreaza. „Experientele noastre sunt intotdeauna un raspuns la vibratiile pe care le transmitem in Univers. Experientele din viata ta sunt mereu o reflectie a gandurilor tale. Asadar, daca vrei sa iti schimbi experientele, schimba-ti gandurile si vibreaza la un nivel diferit.

Totul incepe de la un gand. Gandul tau creeaza realitatea, dar fiecare gand vibreaza la un nivel diferit. Ceea ce misticii ne spuneau acum mii de ani este demonstrat astazi de fizica cuantica. In momentul cand reusesti sa magnetizezi la acelasi nivel cu dorinta ta, aceasta se transforma in realitate fizica.

Asa se intampla totul... Pentru ca noi sa vibram in ritm cu Universul, e nevoie doar de ganduri pozitive, pline de iubire. Le eliberam, iar ele construiesc o realitate benefica pentru noi si pentru toate organismele vii. Fiecare dintre noi are in jur de 70.000 de ganduri pe zi, iar aceste ganduri produc consecinte. „Energia emisa de gandurile noastre isi cauta apoi, in drumul ei, o alta energie cu care sa vibreze la unison, dupa principiul „ceea ce se aseamana se aduna”. Fiecare gand, indiferent ca este bun sau rau, declanseaza un proces de rezonanta. Tot ceea ce va vibra la unison cu energia gandurilor noastre va fi atras automat in viata noastra”. (Sursa - 3 descoperiri ale fizicii cuantice, cu impact major asupra vietii noastre)

Ce este Iubirea?

Majoritatea dintre noi credem ca dragostea este doar o emotie. Dar de fapt, dragostea reflecta un mod de a fi. Aceasta stare a fiintei este mentinuta intr-un camp cunatic.

Tot ceea ce gandim, clipa de clipa, este transmis instantaneu unui camp cosmic de energie care interactioneaza cu tot ceea ce exista in jurul nostru. Iar totul interactioneaza cu noi. Daca tu crezi ca te asteapta o relatie de iubire profunda, o bogatie spirituala si abundenta exterioara, atunci exact aceasta se va produce in viata ta. Sentimentele umane care izvorasc din inima datorita convingerilor noastre, modifica ADN-ul in mod direct iar acesta influenteaza atomii. Faptul ca ADN-ul se schimba in functie de energiile pe care le transmitem Universului este o alta descoperire majora a stiintei de astazi.

Ne putem gandi la cateva momente din vietile noastre personale pentru a ne da seama in ce mod se manifesta iubirea, cum pozitivitatea noastra influenteaza in bine:

De exemplu, o planta ingrijita cu dragoste si atentie va creste cu mult mai viguroasa. Un nou nascut care este mangaiat cu iubire raspunde acestui sentiment care il invaluie, datorita legaturii care exista intre copii si parinti. Iar acest copil va creste mult mai bine decat un copil care nu a avut parte de iubire. Chiar si un obiect de care avem grija, de exemplu masina personala , „raspunde” in acelasi mod, fara sa se strice si sa ne lase balta mereu.

Aceasta conexiune intrinseca intre toate, fie ca este vorba despre oameni, organisme vii sau obiecte, ne face sa raspundem cu dragoste sau fara dragoste, atunci cand ea nu este oferita. Pana ca fizica cuantica sa ne explice aceasta interconectivitate, intuiam doar ca ceva leaga obiectele, plantele si animalele, dar nu stiam cum si nici de ce.

Starea de iubire neconditionata este mediul ideal care permite acele alegeri cuantice care se vor manifesta la potentialul lor maxim. Atunci cand traim anumite stari cum ar fi compasiune, iubire, iertare, dragoste, dar si stari negative ca manie, ura, suparare, gelozie, noi influentam direct structura AND-ului nostru, iar aceste modificari se propaga in trupul nostru, cat si in afara noastra, pe distante extraordinar de mari. Datorita campului cuantic, influentand tot ceea ce exista in aceasta lume.

Iar inima, dupa cum au descoperit cercetatorii de la Institute of HeartMath, este un fel de interfata care transforma toate emotiile si convingerile noastre in energii electromagnetice.

Stiinta de acum ne arata ca experientele pe care le avem prin intermediul campului cunatic sunt rezultatul constiintei. Alegerile pe care le facem in mod constient ne pot ajuta sa atingem o stare cuantica stabila si orice deznodamant poate deveni realitate, in functie de alegerile pe care le facem.

Dar ca sa atingem aceasta stare de fiintare stabila, e nevoie de iubirea neconditionata... Starea de iubire neconditionata este mediul ideal care permite aparitia celor mai bune posibilitati in viata noastra. Oricare ar fi deznodamantul, trebuie sa il intampinam cu iubire.


 

 

 

Legea Atractiei pas cu pas: Cum sa iti indeplinesti visurile cele mai minunate, caci se poate!


 
Este un fapt cunoscut acela ca tot ceea ce ne inconjoara este energie... Dintr-o perspectiva spirituala, totul porneste dintr-o sursa de energie care inseamna constiinta pura, Dumnezeu. Dintr-o perspectiva stiintifica, toata lumea materiala este formata din atomi, chiar si noi si aerul din jurul nostru.

Din ce sunt formati atomii?

Protoni (cu incarcatura electrica pozitiva), Neutroni (fara incarcatura) si Electroni (cu incarcatura electrica negativa). Deci, daca toul este format din atomi in tot universul nostru, inseamna ca totul este energie...

Gandurile noastre produc de asemenea o vibratie electrica care este in mod continuu eliberata in univers impreuna cu dorintele noastre.

In termeni simpli, aceasta inseamna ca, daca tu continui mereu sa ai ganduri negative sau distructive in legatura cu tine insuti, cu situatia ta din prezent si cu ceilalti oameni sau lucruri, creezi sentimente si emeotii negative, care conduc catre actiuni si obiceiuri negative, care creeaza mai multe energii negative si situatii care vor reveni mereu in viata ta; mereu si mereu... De aceea aceasta teorie este denumita Legea Atractiei, pentru ca atragi in viata ta ceea ce gandesti in mod predominant.

Acelasi lucru se aplica si in legatura cu gandurile tale pozitive. Cu cat actionezi mai mult din dragoste, recunostinta, rabdare, blandete si intelegere, cu atat mai mult vei atrage aceste lucruri in viata ta.

Tot ceea ce trebuie sa stii in legatura cu Legea Atractiei este aceea ca tu esti singurul creator al lumii tale. Tot ceea ce este in acest moment in viata ta (bun sau rau) este aici fiindca tu l-ai atras spre manifestare, constient sau... din pacate nu. Fiindca multe salasuiesc in subconstientul nostru, dominandu-ne uneori, fara ca noi sa realizam. De aceea este important sa ne incercam sa ne autocunoastem cat mai profund posibil.

Pentru unii oameni este greu sa recunoasca dintr-o data acest fapt, dar cand incepi sa realizezi si incepi sa folosesti gandurile intr-un sens pozitiv, vei observa ca viata ta se va schimba in mai bine.

Primul pas este acela sa incepi sa recunosti gandurile pe care le tii in mintea ta. Incearca sa intelegi de ce ai anumite ganduri negative (daca le ai) si incearca sa te intorci cat mai mult in urma ta, pentru a identifica de unde vin aceste ganduri. Facand acest lucru, iti izolezi gandurile si devii mult mai constient si responsabil, mai constiincios cu privire la ceea ce se petrece zi de zi in mintea ta.

Puneti intrebari ca „Ce trebuie sa fac ca sa incerc sa nu mai am acest gand? Cum pot sa ii dau o turnura pozitiva?” Etc.

Atunci cand devii mult mai constient de gandurile tale, incepi sa iti recastigi controlul asupra mintii tale. Aceasta inseamna ca esti capabil sa te auto-conditionezi, sa te gandesti doar la lucrurile din viata ta pe care le iubesti, care iti fac placere si pentru care esti recunoscatoare. Pot fi lucruri simple ca faptul ca esti in viata, faptul de a lua o gura de aer proaspat, ca privesti natura, etc.

Stabileste-ti tinte!

Sa iti stabilesti tinte este unul dintre cele mai importante aspecte ale legii atractiei si criteriu de baza pentru a atrage ceea ce iti doresti in viata ta. Punandu-ti tinte solide, concrete in minte, imediat vei pune in miscare toate fortele naturii si ale universului.

Dar mai intai...


1. Accepta ceea ce ai obtinut pana acum, creind prin intermediul mintii tale, al gandurilor tale.
2. Fii mult mai constient/a de gandurile tale.
3. Pune-ti intrebari cu privire la gandurile tale negative si la perceptiile tale negative, atunci cand se ivesc.
4. Cauta lectia pe care o ai de invatat si turnura pozitiva dintr-o situatie „negativa”.
5. Conditioneaza-ti mintea sa se gandeasca la lucrurile care iti plac cel mai tare, pentru care esti recunoscatoare si pe care le gasesti frumoase.

Nu ai observat ca atunci cand iti doresti ceva cu adevarat, cum ar fi un anume tip de masina si daca te gandesti tot timpul la acel lucru, incepi sa observi acel lucru peste-tot? Oriunde vei merge, il vei observa asa cum nu ai mai facut-o pana acum. Acesta este nivelul de baza al legii atractiei.

Legea Atractiei

Esti precum un radar, odata ce iti stabilesti un plan in minte, energia ta incepe sa transmita un semnal. Oridecateori apare ceva care sa te ajute sa iti indeplinesti sau sa te indrepti catre scopul tau, sau care apare in raza ta de vedere, este captat de radarul tau interior. Vei incepe sa observi diverse oportunitati care ti se vor prezenta, pentru ca tu sa iti atingi scopul.

Tintele sunt foarte importante pentru ca tu sa fii focusat si motivat in acea directie.

Vizualizarea

Cu un scop solid si bine definit mental, acum poti incepe sa il vizualizei. Vizualizarea este foarte importanta si este o unealta foarte eficienta care te ajuta sa iti focusezi mintea si sa iti solidifici dorinta si, cu repetitie regulata a acestei imagini, ea se va stampa in subconstientul tau foarte curand.


Imagineaza-ti o scena si construieste in jurul ei – cum ar arata situatia ideala? Unde s-ar putea desfasura aceasta? Poarta-te ca si cand deja ai acest lucru. Poarta-te ca si cand el este deja realitate!

Cum ar fi sa simti ceea ce iti doresti?

Simte-l si aminteste-ti ca simtindu-l in orice clipa, il vizualizezi.

Ce ai face in acest moment?

Unde ai fi in acest moment?

De ce fel de oameni ai fi inconjurata?

Cum ar suna conversatiile pe care le ai cu acesti oameni?

Incearca sa vizualizezi cat mai mult ceea ce iti doresti.

Poti face acest lucru oriunde iti doresti. Aseaza-te pe spate, inchide ochii, ia-ti cateva guri de aer adanci si incepe sa vizualizezi ceea ce vrei sa ti se intample. Cele mai bune momente pentru a vizualiza sunt intotdeauna dimineata inainte sa te ridici din pat si seara, atunci cand te asezi in pat.

• Afirmatia

Incepe sa fii constient de ceea ce spui despre tine insuti, ceea ce inseamna un nou control al gandurilor si mintii tale.

Mai jos sunt cateva exemple de ganduri pozitive foarte puternice:


1. Sunt un succes in tot ceea ce fac.
2. Sunt in deplinatatea controlului energiei din corpul meu si pot indrepta acea energie catre ceea ce imi doresc.
3. Banii vin la mine cu usurinta, din mai multe surse si regulat.
4. Pot sa obtin orice imi propun, pentru ca imi reaccesez puterea si intelepciunea cu care am venit pe aceasta lume.
5. Nu sunt corpul meu, ci o constiinta care salasuieste inauntru. De aceea, sunt in conexiune cu toti si tot ceea ce ma inconjoara.

Aceasta inseamna sa nu fii prea in atasament fata de anumite idei, dar sa ai incredere ca iti vei atinge scopul.

De exemplu, daca iti doresti un nou job si esti chemata la un interviu. Ti-ai stabilit ce fel de job iti doresti, ai inceput sa faci afirmatii in legatura cu acel job, dar totusi nu obtii acel job din cine stie ce motiv. Fiind atasat de drum, tvei incepe sa te intrebi „De ce nu a mers?”, „Chiar functioneaza chestia asta?”... in felul acesta ajungi sa scurtcircuitezi legatura cu legea atractiei.

Modul corect prin care poti vedea aceasta ar fi sa spui: „Ok, atunci nu a fost sa fie”, „Ma astepta o oportunitate mai buna despre care subconstientul meu imi spune ca trebuie sa pastrez o deschidere.” si „Exista mult mai multe oportunitati in aceasta industrie pentru care sunt potrivit si am incredere in toate abilitatile mele in acest domeniu, este doar o chestiune de timp.”...

Recunostinta

Recunostinta face de asemenea parte din Legea atractiei dar este de asemenea o parte importanta a sentimentului de a te simti fericit si sanatos in general.

Ia-ti timp, cat mai mult posibil, ca sa te gandesti la toate lucrurile pentru care esti recunoscatoare in aceasta lume.

Ai incredere

Trebuie sa ai incredere in tine si in ceea ce iti doresti, din toata inima ta, altfel, nimic din toate acestea nu vor functiona asa cum iti doresti. Ai incredere in tine si in fortele supreme care guverneaza tot ceea ce ne inconjoara.


Fara incredere, nu vei obtine ceea ce iti doresti de la viata.

Si nu in ultimul rand, pentru ca aceasta lege inseamna energie, si fiindca tot ceea ce se afla in aceasta lume este energie care reactioneaza in diverse feluri, in functie de modul cum o tratam, aceasta inseamna ca tu emiti in permanenta semnale in lume, constient sau inconstient.

De aceea... este important sa fii o persoana pozitiva.