Love is life

Iubirea ne deschide calea spre spiritualitate, spre armonia sufletelor si frumusetea universului, caci doar iubirea se daruie neconditionat, fara teama de sacrificiu si fara a pretinde nimic in schimb. Si astfel il inalta si il innobileaza pe om. „Cel ce nu iubeste n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru ca Dumnezeu este iubire” spune apostolul Ioan

"Iubirea este inrudirea omului cu Dumnezeu.Ea uneste la maxim persoanele umane fara sa le confunde.In iubire se arata plenitudinea existentei."Dumitru Staniloae
Se afișează postările cu eticheta lume interioara. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta lume interioara. Afișați toate postările

28 iunie 2013

Catalin Manea-Transforma-ti viata prin Recunostinta



Recunostinta pentru ceea ce esti iti ofera ocazia de a experimenta tot ceea ce ai putea fi. Recunostinta dizolva barierele blocajelor si deschide usa binecuvantarilor. Conceptul pentru care esti recunoscator tinde sa se manifeste sporit in viata ta, deoarece recunostinta ta il alimenteaza energetic.

Pacea locuieste in interiorul tau. Cand privesti prin ochii relativi ai lumii exterioare, te deschizi catre durere si suferinta. Pacea niciodata nu te-a parasit, pentru ca pacea nu poate fi creata - ea este deja creata si este deja in tine. Doar ca, in clipele de confuzie, tu nu reusesti sa o atingi, deoarece esti prea preocupat cu zgomotul mental.

Drumul catre pace este presarat cu liniste. Daca in fiinta ta nu domneste linistea, pacea interioara este doar un concept abstract. Cum poti ajunge la pace? Oprindu-te din alergatura. Privim exteriorul inconjurator si ne dorim sa avem cat mai mult din ceea ce privim. Iar daca nu obtinem ceea ce dorim, suferim. Este un joc care a produs multa durere printre semenii nostrii, iar noi avem posibilitatea sa oprim acest joc.

Am fost invatati ca pentru a fi impliniti, este necesar sa avem cat mai mult "exterior", sa avem cat mai multe lucruri materiale. Astfel, noi ne-am conditionat fericirea si implinirea sufleteasca si am devenit dependenti de lumea materiala - de agitatia lumii exterioare. Daca privesti in jurul tau, vei vedea multa alergatura, multe incercari de a iesi in fata, multe tentative de afirmare, multa ravna.

Iar acum, indraznesc sa te intreb: si daca obiectele materiale nu existau, atunci fericirea nu mai era posibila? Nicidecum. De fapt, daca fericirea ta este conditionata de lumea materiala, a sosit clipa sa te trezesti la viata. La Adevarata Viata. In clipa in care esti implinit doar daca mediul exterior iti ofera ceea ce ai vrea tu sa primesti, atunci traiesti cu predispunere mare la durere si dezamagire.

Cu cat ai mai multe nevoi de la ceea ce te inconjoara, cu atat traiesti mai mult in frica. Iar asta iti va obosi existenta si iti va ingreuna viata. Este momentul sa te intorci in interiorul tau, pentru a te cunoaste cu adevarat, pentru ca daca vei ajunge sa ai o relatie de armonie, de recunostinta si pace cu Sinele Interior, te vei elibera de nesiguranta si de frica de a nu obtine ceea ce mediul exterior iti poate oferi.

In primul rand, inainte de a dori sa ajungi undeva, este necesar sa cunosti foarte bine locul din care pleci. Foarte multi oameni isi doresc sa obtina un avantaj material, insa ei nu cunosc ceea ce au deja. Daca nu faci pace cu locul in care te afli acum, nu vei putea atinge locul in care vrei sa te afli intr-un viitor acum. De aceea, daca nu te cunosti cu adevarat, nu poti deveni cea mai buna versiune a ta.

Asadar, a sosit clipa sa iti intorci privirea catre Sinele Interior. A sosit momentul sa iti intorci privirea de la fericire, la sursa fericirii. Implinirea este deja in tine, asteptand, in stare latenta, sa fie activata si experimentata. Gandeste-te la ceva: ce erai daca nu erai? Om drag, inainte de orice, inainte de orice altceva, aminteste-ti faptul ca existi. Acesta este cel mai mare cadou pe care il puteai primi. Cand devii constient de faptul ca existi, in tine se trezeste automat recunostinta pentru starea de "A Fi".

Fiind recunoscator pentru faptul ca esti, tot ceea ce urmeaza, devine un plus, un bonus adaugat existentei tale. Asta inseamna sa traiesti constient de Viata. Pana acum, ai fost foarte prins in "A Face" si ai uitat cu desavarsire de "A Fi". Insa, niciodata nu vei putea avea parte de un "A Face" stralucitor, daca tu nu ai cunoscut sursa stralucirii. Niciodata nu te vei putea bucura de bucurie, daca nu ai cunoscut sursa bucuriei. Cand "A Fi" devine constientizat, "A Face" devine lucid, iar cand traiesti in claritate si limpezime interioara, exteriorul iti va aduce stralucirea aferenta, pentru ca tot ceea ce privesti in jurul tau, este reflexia lumii tale interioare.

Deci, inainte de a porni intr-o noua zi, constientizeaza darul suprem pe care l-ai primit: Existenta. Multumeste-I Vietii pentru faptul ca existi, multumeste-I Universului pentru gazduirea care ti-o ofera, multumeste-I Cerului pentru aerul din plamanii tai. Nu pleca la drum, fara sa fii constient de pasii pe care ii faci. Nu pasi, fara sa fii constient de faptul ca pasesti. Existi. Esti intruchiparea Universului, intr-o forma umana.

Cand iti trezesti recunostinta interioara, exteriorul iti va darui experiente si circumstante care iti vor oferi oportunitatea de a fi recunoscator. Locul din care privesti, iti arata modul in care traiesti. Ceea ce vezi, iti arata locul din care privesti. Cand privesti lumea ca pe un minunat taram de joaca al Vietii, sub aceasta multitudine de forme, Viata se va reaseza si iti va oferi materializarea noilor tale convingeri si credinte.

Inainte de a percepe forma, percepe esenta. Inainte de a privi recipientul, priveste viata din el. Toate formele de existenta, au un element comun: Viata. Toate sunt traversate de Aceeasi Viata, pentru ca Viata este Una. Omniprezenta. Daca dorinta de a avea ceva este inlocuita cu recunostinta pentru ceea ce este deja, viata ta va inflori. Recunostinta pentru ceea ce ai, iti permite sa primesti tot ceea ce alegi sa ai. Recunostinta pentru ceea ce esti, iti ofera ocazia de a experimenta tot ceea ce ai putea fi.

Recunostinta dizolva barierele blocajelor si deschide usa binecuvantarilor. Conceptul pentru care esti recunoscator tinde sa se manifeste sporit in viata ta, deoarece recunostinta ta il alimenteaza energetic. Vibratia recunostintei cheama in viata ta acele experiente ale caror vibratii rezoneaza la aceeasi frecventa. Avand o stare constanta de recunostinta, iti dai acordul ca experientele vietii tale sa iti ofere o stare constanta de recunostinta. Iar daca ai impresia ca nu ai pentru ce sa fii recunoscator in acest moment, reaminteste-ti darul suprem: Existi. De aici porneste totul.

 

8 ianuarie 2013

Dorinta de a nu dori nimic




Dorinta vine din lipsa, din starea de a nu avea, iar starea de a nu avea vine din perceptia posesiunii, iar perceptia posesiunii vine din perspectiva separarii de ceea ce vrei sa ai.
Dorinta de a nu dori nimic
Cautam, cautam, cautam. Alergam dupa solutii, dorim sa ajungem la cat mai multe informatii, cerem cat mai multe raspunsuri... Dumnezeule, inca nu am obosit? Cat ne mai trebuie pana cand vom intelege ca nu despre asta este vorba? Ok. Sa ne imaginam ca avem toate raspunsurile. Si acum? Ce urmeaza? Ce facem cu aceste raspunsuri?
Principalul motiv pentru care ne aflam in cautarea raspunsurilor este faptul ca avem impresia ca aceste raspunsuri ne vor elibera. De multe ori, imaginatia ne ofera o anumita forma, pe care ne-o transpune ca fiind forma solutiei pe care noi o cautam. Inca avem impresia ca manifestarea dorintei reprezinta ceea ce este cel mai bine pentru noi. Ce copii suntem...
Daca ne dorim ceva anume, asta nu inseamna ca este cel mai bine pentru noi si pentru intreaga omenire. Dorinta vine din lipsa, din starea de a nu avea, iar starea de a nu avea vine din perceptia posesiunii, iar perceptia posesiunii vine din perspectiva separarii de ceea ce vrei sa ai. Daca te percepi ca fiind separat de visul tau, atunci visul tau va ramane la stadiul de vis, pozitionandu-se in timp si spatiu ca fiind atunci si acolo. Insa, tu esti aici si acum. Iata cum deja s-a conturat separarea!
Daca facem o calatorie in ansamblul tau existential, vom observa ca in clipa in care se naste dorinta, elementul dorit este privit ca fiind un element distinct, separat de cel care si-l doreste. Aceasta este perceptia in cazul dorintei. Iar perceptia creaza realitatea, via ansamblul gand, sentiment, vibratie.
Cu cat iti doresti mai mult un element, cu atat te indepartezi mai mult de el. Este o reactie naturala, menita sa uimeasca si sa treaca peste orice teorie venita din ograda dezvoltarii personale. Este dincolo de logica finitutlui. Daca percepi un element in forma, intensitatea prin care il doresti se metamorfozeaza direct proportional in distanta dintre doritor si elementul dorit. Aici este cheia intregului proces de respingere inconstienta a elementelor dorite. Foarte multi oameni isi doresc toata viata ceva anume si se intreaba de ce nu reusesc sa isi indeplineasca dorinta. Ei bine, asta este explicatia.
Noi suntem traversati de Unica Esenta Atotcreatoare si Omniprezenta. Aceasta Esenta este prezenta in Tot Ceea Ce Este si in Tot Ceea Ce Nu Este. Daca noi vedem doar suprafata apei, pierdem contactul cu adancimea, iar adancimea coordoneaza intreaga existenta a apei. Forma de suprafata este doar aparenta si menita sa ne ajute sa distingem si sa localizam forma pe care Esenta o imbraca. Intotdeauna, suprafata exterioara este o manifestare a adancimii.
Daca noi ne concentram doar pe suprafata, atunci ne raportam doar la efect. Atunci traim prin aparente. Insa, sa nu uitam niciodata ca nu putem avea un acoperis daca nu avem o temelie. Foarte multi dintre noi am facut o obsesie fata de aparente si ne-am modelat intreaga viata doar dupa ceea ce se vede. Insa, prin ce ochi privim? Prin ce ochi privim o forma fizica? Prin ochii limitarii, ai finitului.
Suntem mai mult decat niste trupuri carnale care ingurgiteaza zilnic mancare pentru a se putea misca. Suntem infinitul intrupat, iar noi alegem, in dese randuri, sa percepem doar finitul trupului. Chiar daca oamenii inca nu cred in ceea ce nu poate fi vazut prin ochii fizici, ei uita ca pana la urma tot ceea ce isi doresc este fericirea, care este un element al lumii nevazute.
Revenind la dorinte, hai sa observam ca in clipa cand iti doresti forma, nu faci altceva decat sa creezi un spatiu intre tine si elementul dorit. Spatiul acesta este umplut si exprimat prin dorinta, prin starea de a nu avea. Atata timp cat intre voi mai exista un spatiu, tu nu vei putea trai elementul dorit. Paradoxal, cu cat dorinta este mai intensa, cu atat spatiul devine mai dens, mai puternic si mai autoritar. Deci, intre tine si elementul dorit se afla chiar... dorinta. Acesta este rezultatul unei dorinte concentrate in forma.
Insa, sa nu intelegi ca este ceva gresit in a-ti dori ceva. Dimpotriva. Este minunat! Insa, daca visezi sa traiesti o viata fericita, atunci nu iti mai dori forme care sa iti provoace fericirea, ci concentreaza-te direct pe fericire. Multi oameni isi doresc o anumita forma doar pentru ca isi imagineaza ca acea forma le ava aduce un sentiment de fericire in viata, insa, de cele mai multe ori, acea forma ii dezamageste, deoarece se manifesta intr-un mod pe care ei nu il asteapta.
Asa se intampla cand ne raportam la forme. Formele ne pot dezamagi cand ne construim imagini despre cum ar trebui sa se manifeste ele in viata noastra. De fapt, oridecate ori te raportezi la exterior, iti construiesti o dependenta fata de el, iar aceasta dependenta iti conditioneaza libertatea.
Foarte multi oameni isi doresc bani, iar odata ce ii au, realizeaza ca banii nu garanteaza fericirea, dupa care se roaga pentru fericire si liniste sufleteasca. Ei bine, aici are loc constientizarea faptului ca forma se interpune intre tine si sentimentul pentru care tu iti doresti acea forma. Iti doresti o relatie cu o anumita persoana, insa, este posibil, ca ulterior sa realizezi ca nu esti fericit langa acea persoana, chiar daca tu ai dorit relatia cu respectiva persoana chiar pentru a fi fericit.
Mergi dincolo de forme! Mergi dincolo de ceea ce crezi tu ca este cel mai bine pentru tine. Deschide-te catre fericire din orice parte si pe orice cale, pentru ca este posibil sa nu stii care este binele tau suprem. Lasa forma si concentreaza-te exclusiv pe traire, pe sentiment, pe senzatia provocata de indeplinirea celei mai mari dorinte a vietii tale. Concentreaza-te pe cum te-ai simti daca deja ai avea elementul pe care ti-l doresti. Poti face asta chiar acum. Iti doresti ceva anume? Cum te-ai simti daca ai avea acel ceva? Simte aceasta senzatie chiar acum.
Nu este nevoie sa manifesti ceva in lumea exterioara pentru a simti manifestarea in lumea interioara. Imagineaza-ti ca musti cu pofta dintr-o lamaie. Ei bine, chiar daca acum nu ai lamaia in mana, in gura ta deja ii simti gustul. Despre asta vorbesc aici: traieste senzatia pe care ti-ar provoca-o manifestarea in lumea fizica a elementului dorit. In acest fel, simtind fericirea manifestarii in plan spiritual, te conectezi cu fericirea manifestarii in plan fizic si intri in rezonanta cu vibratiile aferente unei experiente care iti va provoca in plan fizic starea de fericire pe care tu ai simtit-o in plan spiritual.
Gandul produce sentimentul, sentimentul emite vibratiile, iar vibratiile emise intra in rezonanta cu vibratiile aflate pe aceeasi frecventa, sau pe frecventa asemanatoare, nascandu-se astfel un proces de creatie. Aceasta este legea rezonantei, explicata intr-o fraza. Deci, tu creezi prin starea pe care o ai, iar starea pe care o ai creaza starea pe care o vei avea intr-un viitor Acum. Starea prin care creezi este, de fapt, starea pe care o atragi.
Imagineaza-ti cum te-ai simti daca ai fi fericit. Mergi dincolo de forma. Lasa finitul la o parte. Simte fericirea in fiecare particula a existentei tale. Ea este acolo. Tu trebuie doar sa o activezi. Iar daca o vei activa, ea se va manifesta si in plan fizic, sub diferite forme asteptate sau surprinzatoare.
Iti recomand un proces meditativ zilnic, in care sa simti si sa contemplezi pacea, linistea si implinirea sufleteasca, fara a te concentra pe forma. Doar simte fericirea interioara. In stare pura. Nu este nevoie de exterior pentru a calatori in interior. Simte iubire pentru Tot Ceea Ce Este, simte recunostinta pentru faptul ca existi, simte impacare, simte liniste, simte implinire si certitudine, iar simtamintele tale te vor propulsa pe inaltimi vibrationale care iti vor inalta viata pe toate planurile.
Dorinta unei forme fizice este doar un zid, care se interpune intre tine si sentimentul pentru care tu iti doresti respectiva forma. Asa ca, suflet drag, treci dincolo de ziduri. Mergi dincolo de obstacole si uneste-te constient cu sentimentul oferit de forma respectiva. Simte Fericirea, absoarbe Fericirea, contopeste-te cu Fericirea. Iar forma va veni inevitabil, deoarece ea nu este altceva decat un efect, un rezultat. Exteriorul este oglindirea si manifestarea interiorului. Si, nu in ultimul rand, multumeste pentru faptul ca existi si ca ai ocazia sa explorezi oricand nemarginirea lumii interioare.
de CATALIN MANEA, expert Garbo
http://www.garbo.ro/