Love is life

Iubirea ne deschide calea spre spiritualitate, spre armonia sufletelor si frumusetea universului, caci doar iubirea se daruie neconditionat, fara teama de sacrificiu si fara a pretinde nimic in schimb. Si astfel il inalta si il innobileaza pe om. „Cel ce nu iubeste n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru ca Dumnezeu este iubire” spune apostolul Ioan

"Iubirea este inrudirea omului cu Dumnezeu.Ea uneste la maxim persoanele umane fara sa le confunde.In iubire se arata plenitudinea existentei."Dumitru Staniloae
Se afișează postările cu eticheta dans in ploaie. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta dans in ploaie. Afișați toate postările

6 iunie 2011

Mariana Eftimie Kabbout -Dansam in ploaie



Am îmbrăcat azi rochia iubirii
Şi-n păr mi-am prins o dulce orhidee
Ştiam că vii şi-am asteptat cuminte
În parcul de-altădată, pe alee

Ai apărut şi pe neaşteptate
M-ai sărutat…
N-am apucat să-ţi spun
Că inima-mi bătea ca o furtună
Iar gându-mi te striga ca un nebun

Ce elegant eşti azi, iubitul meu!
Şi în priviri simt dulcea ta iubire…
De mâna mă conduci fără cuvinte
În dansul prea frumos spre nemurire

Dansăm în ploaie... picături se sting
Pe ale noastre buze-nfierbântate
Nici nu ne pasă dacă în jur e frig,
Nimic şi nimeni azi nu ne desparte

Un pas… şi încă unul… M-ai cuprins
În dansul tău... Curată nebunie!
Cad stropi zglobii de ploaie printre noi,
Iar eu mă simt ca niciodată… vie…

În hohote de râs ne-am rătăcit
Printre săruturi dulci facem cărare
De fericire plin e universul
Ce ne-a-mbrăcat azi dragostea în soare

Atât de-aproape eşti acum de mine!
Doar hainele prea ude-s între noi
Iubirii noastre însă nici nu-i pasă
De vor mai fi furtuni sau alte ploi

Dansăm în ploaie şi-i atât de bine
Să stiu că ai venit şi nu mai pleci
În valsul nostru vom pluti spre stele,
Ne vom iubi acolo sus, în veci...

14 mai 2011

Mariana Eftimie Kabbout-Picaturi de roua




E pãrul meu un val plin de candoare,
Parfumul lui m-adoarme ca pe o floare,
Pe buze-mi ard trei picãturi de rouã
Sãrutul tãu le-a atinge doar pe douã …

Când printre gene îmi mai joacã luna,
Mai zburd desculţã şi te-ating întruna...
Din val cu val vor rãsãri în noapte,
Atingeri pline de prea multe şoapte.

Renasc din alge pline de iubire,
Sãruturi dulci uitate-n amorţire.
Pe buze-mi stau trei picãturi de rouã,
Iar gura ta le-atinge doar pe douã...

Doi paşi de dans, curatã nebunie
Rãsunã-n noapte … dulce feerie !
Prin pãrul meu eşti vânt doar pentr-o zi,
Iar pentr-o viaţã suflet îmi vei fi...

Pe buze-mi ard trei picãturi de rouã,
Sãrutul tãu le soarbe doar pe douã …
Iar cea ramasã - noapte va zâmbi,
Pe-aripi de timp mereu te va iubi...

Pe buze-mi ard trei picaturi de rouã,
Sãruţi doar una ... şi apoi, doar douã …

7 mai 2011

Mariana Eftimie Kabbout-Mesaje din flori


Mi-a picurat în palmă lăcrămioara
Iar crinul ca un rege mi-a surâs
O violetă a-nflorit pe culme
Regina nopţii râde spre apus

E prinţ în câmpuri vara macul roşu
Sunt freze-n primăvară peste noi
Ne plouă cerul cu parfum de vise
Şi ne îmbatã seara pe-amândoi

În dans de gladiole prea măreţe
Sunt paşi de ghiocei mici şi stingheri
Sorbind nectarul clipelor măreţe
Ne scufundăm în valuri de plăceri

Şi peste toate rege, trandafirul
Deschide uşa marilor iubiri
Rămâne falnic să ne-ncânte viaţa
Şi ne îndrumã-ncet, spre nemuriri...