Love is life

Iubirea ne deschide calea spre spiritualitate, spre armonia sufletelor si frumusetea universului, caci doar iubirea se daruie neconditionat, fara teama de sacrificiu si fara a pretinde nimic in schimb. Si astfel il inalta si il innobileaza pe om. „Cel ce nu iubeste n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru ca Dumnezeu este iubire” spune apostolul Ioan

"Iubirea este inrudirea omului cu Dumnezeu.Ea uneste la maxim persoanele umane fara sa le confunde.In iubire se arata plenitudinea existentei."Dumitru Staniloae
Se afișează postările cu eticheta dans spre nemurire. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta dans spre nemurire. Afișați toate postările

6 iunie 2011

Mariana Eftimie Kabbout -Dansam in ploaie



Am îmbrăcat azi rochia iubirii
Şi-n păr mi-am prins o dulce orhidee
Ştiam că vii şi-am asteptat cuminte
În parcul de-altădată, pe alee

Ai apărut şi pe neaşteptate
M-ai sărutat…
N-am apucat să-ţi spun
Că inima-mi bătea ca o furtună
Iar gându-mi te striga ca un nebun

Ce elegant eşti azi, iubitul meu!
Şi în priviri simt dulcea ta iubire…
De mâna mă conduci fără cuvinte
În dansul prea frumos spre nemurire

Dansăm în ploaie... picături se sting
Pe ale noastre buze-nfierbântate
Nici nu ne pasă dacă în jur e frig,
Nimic şi nimeni azi nu ne desparte

Un pas… şi încă unul… M-ai cuprins
În dansul tău... Curată nebunie!
Cad stropi zglobii de ploaie printre noi,
Iar eu mă simt ca niciodată… vie…

În hohote de râs ne-am rătăcit
Printre săruturi dulci facem cărare
De fericire plin e universul
Ce ne-a-mbrăcat azi dragostea în soare

Atât de-aproape eşti acum de mine!
Doar hainele prea ude-s între noi
Iubirii noastre însă nici nu-i pasă
De vor mai fi furtuni sau alte ploi

Dansăm în ploaie şi-i atât de bine
Să stiu că ai venit şi nu mai pleci
În valsul nostru vom pluti spre stele,
Ne vom iubi acolo sus, în veci...

7 mai 2011

Felicia Feldiorean-Desculti prin iubire



Aleargă iubirea spre noi
Cu braţe de flori s-o primim,
S-aşternem răcoarea din ploi
Pe viaţa ce-atât o iubim.

Pe buzele noastre de foc
Să ardă iubirea mereu,
Şi flori de cireş şi de soc
S-apese pământul cel greu.

Cuvintele nu mai au loc
E-atâta iubire acum,
Şi toate s-au strâns într-un joc
Potrivnic, amar şi nebun.

Desculţi printre ploaia de flori
Petale de crin ne vorbesc,
Şi toate se-adună în zori
Să cânte în zbor pământesc.

Iubirea valsează şi ea
C-o floare de colţ prinsă-n păr,
Iar rochia cea albă de nea
E toată din floare de măr.

Dă-mi mâna, iubite, uşor
Şi hai să fugim prin păduri,
Să mergem desculţi printre flori
Pe-un ţărm plin de fragi şi de muri.

În ochi avem mare de flori
Ce cad pe pământ cu alai,
Iar noi alergăm până-n zori
Desculţi cu iubirea în mai.