Love is life

Iubirea ne deschide calea spre spiritualitate, spre armonia sufletelor si frumusetea universului, caci doar iubirea se daruie neconditionat, fara teama de sacrificiu si fara a pretinde nimic in schimb. Si astfel il inalta si il innobileaza pe om. „Cel ce nu iubeste n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru ca Dumnezeu este iubire” spune apostolul Ioan

"Iubirea este inrudirea omului cu Dumnezeu.Ea uneste la maxim persoanele umane fara sa le confunde.In iubire se arata plenitudinea existentei."Dumitru Staniloae
Se afișează postările cu eticheta totul din intreg. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta totul din intreg. Afișați toate postările

23 martie 2013

Catalin Manea-Raza Divina




Cand soarele apune, nu te sperii. Stii ca va rasari iarasi a doua zi. Insa, cum ar fi daca ai sti ca in dimineata urmatoare nu va mai exista lumina? Cum ai reactiona daca ai sti ca toata viata vei trai fara soare? Cum ar arata natura daca soarele nu ar mai rasari niciodata? Natura ar pieri. Totul s-ar ofili, iar tu te-ai ofili odata cu totul. In viata, esti liber sa faci orice, esti liber sa traiesti numai noaptea, insa asta nu inseamna ca lipsa razelor de soare nu te vor afecta.

Cand iti vorbesc despre asta, nu incerca sa intelegi cuvintele, pentru ca aceste cuvinte nu pot vorbi despre ceea ce vorbesc. Adevarul se afla in dimensiunea dintre cuvinte. Totul este creat pe un ax, iar odata ce constientizezi acest ax, iti oferi ocazia de a avea un reper la care sa te intorci oricand. Calatoria pe aceste meleaguri nu iti este limitata de nicio interdictie. Nimic nu sta in calea ta. Nimic nu te limiteaza in alegeri. Poti alege orice. Dar…

Daca cineva se impiedica in fata ta, ii poti spune, pe buna dreptate, ca are de carat o karma, sau il poti mangaia pentru a-l vindeca. Nicio alegere nu este mai deosebita decat alta. Nici o reactie nu este de judecat. Niciun cuvant nu este mai presus decat altul. Nicio privire nu este mai clara decat alta. Nicio fapta nu este ceea ce pare. Pentru ca viata nu se desfasoara in functie de moralitatea umana. Insa…

Pasii omului curat nu lasa urme pe unde trec, deoarece lipsa de incarcatura nu apasa pe pamant, ci il mangaie. Asa este in tot ceea ce traim in fiecare zi. In fiecare aspect al vietii, sub o forma sau alta. Intr-un final, totul se reduce la ceea ce ai oferit oamenilor care ti-au trecut prin viata. Asta iti construieste viata, asta iti determina urmatoarea calatorie. Cararile pe care umbli acum, iti construiesc calatoria urmatoare.

Sunt clipe in care simti sa fii mic. Sa taci si sa iti notezi ceea ce iti preda viata. Sunt clipe in care realizezi ca viata este Maestrul Suprem. Sunt clipe in care realizezi ca Lumina arde daca nu stii cum sa o folosesti. Sunt clipe in care intelegi ca tot ceea ce crezi ca vrei se dovedeste a fi o tentatie din partea iluziei. Si iluzia este puternica, pentru ca iti ofera versiunea cea mai dulce a slabiciunii tale. Tentatia este puternica, deoarece lucreaza cu iluzia stimulilor.

De aceea, toti invatatorii vietii au fost nevoiti sa renunte la vietile lor. Ei si-au reamintit ca nu este vorba despre a avea viata, ci despre a oferi viata. Ei au stiut ca nu este vorba deste a acumula fericire, ci despre a oferi fericire. Pentru ca fericirea nu poate fi detinuta, ci emanata. Soarele nu tine lumina pentru el, ci o impartaseste cu tot ceea ce il inconjoara. Si tocmai de aceea soarele se lumineaza singur. Apa nu curge pentru ea, ci pentru viata. Tocmai de aceea apa nu simte setea niciodata.

Cand un om iti trece pragul vietii, nu te intreba ce iti poate oferi, ci intreaba-te ce ii poti tu oferi. Marea majoritate a oamenilor care iti intra in viata, nu sunt constienti de Sine, iar tu, prin ceea ce le oferi, contribui la lipsa sau la plusul de constienta de Sine. Fa un exercitiu si imagineaza-ti ca toti oamenii care iti trec prin viata, devin mai impacati, mai linistiti, mai liberi de durere. Insa, pentru asta, de multe ori este necesar sa te dai la o parte.

De multe ori, este necesar sa preiei tu durerea pentru a elibera oamenii de durere. Esti pregatit sa faci asta? Esti dispus sa accepti durerea? Esti dispus sa primesti durerea? Esti dispus sa te incarci tu pentru a-i descarca pe altii? Esti dispus sa salvezi o viata chiar cu pretul propriei vieti? Esti dispus sa mergi dincolo de moralitate? Esti dispus sa nu mai contezi? Esti dispus sa fii invizibil? Caci in clipa in care prezenta ta nu va mai fi o problema pentru cei din jur, atunci vei trai cu adevarat.

Fii tu izvorul care potoleste setea celor de langa tine. Fii tu Acela care renunta la viata sa pentru a inalta vietile celor din jur. Fii tu Acela care creeaza in tacere si in anonimat. Viata te-a ales pentru ca a avut incredere in tine. Si are in continuare. Iar tu, cand vei renunta cu totul la viata ta, vei descoperi ca esti dincolo de orice iluzie. Vei descoperi ca nu ai nevoie de nevoi pentru a fi liber. Caci libertatea nu inseamna sa faci tot ceea ce vrei, cand vrei. Libertatea inseamna sa poti sa nu faci tot ceea ce crezi ca vrei sa faci. Iar atunci cand nu vei mai fi prizonierul iluziei, iluzia se va dizolva si absolut toate dorintele ti se vor indeplini, asta pentru ca tu vei fi liber de indeplinirea lor.

Esti o binecuvantare la Casa lui Dumnezeu. Esti o scanteie din Lumina Divina. Esti un Copil Divin. Esti o Raza Divina. Permite-ti sa stralucesti. Permite-ti sa luminezi. Permite-ti sa fii bland, indiferent de circumstante. Fii bland. Iar. Si iar. Si iar. Fii bland. Iar cand esti atacat, ofera o imbratisare. Iar cand primesti o palma, ofera o mangaiere. De ce ai face asta? Nu stiu. Niciunul nu stim, dar cu totii simtim. Nu stim ce este Lumina. Dar o simtim.

http://totuldinintreg.com/

26 iulie 2012

Catalin Manea-Pacea din tine

 
In liniste, totul se aude mai clar – Pacea din Tine
In liniste, totul se aude mai clar. Aminteste-ti clipele in care ai cerut Ghidare Divina. Aminteste-ti inocenta copilului din tine in momentele in care iti ridicai privirea catre Cer si spuneai: 'Ajuta-ma, Tata!'. Aminteste-ti ca pana si atunci cand te afli in mijlocul haosului, linistea este cu tine. In tine.
De cele mai multe ori, omul nu constientizeaza ce inseamna pacea si ce rol fundamental joaca aceasta in viata lui. Insa, cand in viata noastra intervine o situatie nedorita, care ne provoaca agitatie interioara, atunci tindem sa apreciem si sa intelegem cu adevarat ceea ce ne ofera pacea. Si, intr-adevar, pacea ne ofera totul. Pacea ne ofera viata. Linistea interioara ne mangaie asemenea unei adieri blande a vantului intr-o zi torida de vara.

In ceea ce priveste parcursul vietii tale, te asigur ca odata ce ai descoperit pacea, in adevaratul sens al cuvantului, atunci practice ti-a oferit ocazia de a incepe o noua viata. Si nimic nu va mai fi la fel. Totul se va schimba in realitatea ta cand vei active pacea din interiorul tau.
Si vei multumi.Si vei plange asemenea unui copil. Si vei trai intr-o profunda apreciere pentru acest dar Divin, care te hraneste neincetat. Pentru ca linistea este prietenul pe care l-ai cerut intotdeauna, chiardaca nu intr-un mod constient. Pentru ca pacea este partenerul de viata la care ai visat si pe care il iubesti neconditionat si fara indoieli.
Cum poti sa dobandesti aceasta stare de pace?
Insa, cum poti sa dobandesti aceasta stare de pace? In primul rand, recunoscand ca intre tine si ea nu exista nicio separare. Nu vei trai niciodata o stare daca percepi acea stare ca fiind separata de tine. Pacea esti Tu, pentru ca nu exista separare in Tot Ceea Ce Exista.Totul este interconectat, intr-un Camp Energetic, pe care mie imi place sa il numesc Taramul Fantastic.

Pacea este in tine, fiind Tu. Pacea, asemenea oricarui element existential, este manifestarea Esentei Infinite, care traverseaza Tot Ceea Ce Exista. Iar aceasta Esenta este Unica. Este Aceeasi. Si este in toti si in toate. Este, daca vrei, “Dumnezeu”. Ei bine, in clipa in care te percepi ca fiind Una cu Totul, atunci vei realize ca intre tine si ceea ce iti doresti, nu exista separare, iar in acest fel se va dizolva dorinta si vei trai exact elemental pe care il doreai, pentru ca intre tine si visul tau, exista doar dorinta, care nu te lasa sa traiesti ceea ce visezi.

In clipa in care iti doresti, inseamna ca nu te regasesti in ceea ce doresti, iar daca nu te regasesti in ceva, inseamna ca nu ai acel “ceva”, acesta fiind rezultatul perceptiei tale in separare. A dori iamna a nu avea.
Pentru ca Universul te asculta intotdeauna si iti spune doar atat: ai dreptate. El iti ofera tot ceea ce tu afirmi.

Cand tu iti spui ca iti doresti ceva, automat afirmi ca nu ai acel “ceva”, iar Universul, ca intotdeauna, iti spune doar atat: “Ai dreptate, dragul meu”! Si iti ofera oamenii, circumstantele si experientele care sa iti manifeste in lumea fizica chiar actiunea de a nu avea acel “ceva”, deoarece tu ai afirmat ca, in realitatea ta, obiectul dorintei tale nu exista. Si ai mereu dreptate.
 
Universul nu functioneaza dupa moralitatea oamenilor. El iti ofera materializarea fiecarei afirmatii. Nu conteaza daca pentru tine este moral sau nu. Pentru ca El nu exista intr-o lume a etichetelor. El exista. Si iti ofera tot ceea ce tu creezi. Neconditionat.

Insa, daca prin dorinta nu faci altceva decat sa te indepartezi de la ceea ce visezi, cum poti manifesta in lumea fizica visul tau? Acum vor urma cateva fraze care, probabil, iti vora scuti simturile si va trezi in tine bucuria de a-ti crea constient propria realitate.

Ei bine, pentru a manifestaceva in lumeafizica, incearca sa te conectezi vibrational la sentimentul creator care sustine existent conceptului, pe care tu doresti sa il manifesti in realitatea ta fizica.
Fa pace cu tine!
Am sa incerc sa fiu mai explicit. In primul rand, fa pace cu tine. Fa pace cu gandurile tale. Realizeaza ca intre tine si gandurile tale nu exista separare.Sunteti Unul. Gandul si ganditorul sunt Una si Aceeasi. Asa ca, nu exista nicio lupta intre voi, deoarece sunteti de aceeasi parte, adica sunteti de unica si aceeasi parte atotexistenta. Deci, sunteti Unul.

Dupa ce ai facut liniste in lumea ta interioara, localizeaza sentimenul pe care ti l-ar provoca manifestarea in lumea fizica a conceptului dorit de tine. Odata ce ai localizat acest sentiment, incearca sa il simti, sa il traiesti. Pur si simplu traieste acel sentiment ca si cand deja ai manifestat elementul vizualizat de tine. Simte bucuria provocata de reusita, simte caldura tuturor oamenilor care vin catre tine, simte exact ceea ce iti provoaca manifestarea conceptului tau.

Ramai conectat la acea stare si simte ca prin fiecare celula a trupului tau, curge bucuria provocata de experienta la care visezi si pe care deja o traiesti la nivel interior.

Iar daca ajungi sa traiesti la nivel interior, in acest fel vei manifesta negresit conceptul la care visezi, deoarece lumea exterioara este mani festarea in lumea fizico-relativa a lumii interioare. Daca reusesti in interior, manifestarea exterioara este inevitabila, deoarece este un rezultat care automat patrunde in realitatea ta de manifestare.

Odata ce simti si traiesti constant sentimentul provocat de materializareaconceptului in lumea izica, chiar daca inca nu s-a manifestat, atunci totul devine foarte clar. Si aici vreau sa amintesc de un dar Divin: poti simt isenzatia provocata de o experienta, chiar daca tu inca nu traiesti fizic acea experienta. Daca iti spun sa te gandesti acum ca musti dintr-o lamaie, automat in trupul tau voravealoc o serie de reactiibiologice care vor reproduce chiarmanifestareafizica a experientei respective. Deci, se poate. Si este oricand la indemana ta.
Daca reusesti cu o lamaie, de ce nu ai reusi cu orice experienta? Adu-ti aminte ceva: nimic nu este mai greu sau mai usor, pentru ca Universul nu cunoaste etichete. Doar tu, prin mintea ta constienta, etichetezi anumite experiente in functie de gradul de dificultate pe care la- ipreluat de la societatea in care traiesti. Insa, gradul de dificultate este o fictiune, deoarece Totul Este. Atat.

Asa ca, Suflet drag, regaseste-te in sentimentul provocat de manifestarea experientei la care visezi, persista in aceasta senzatie, simte ca deja traiesti bucuria reusitei, iar atunci vei vedea ce se va intampla… Si uimirea te va invada.

Am inceputacestarticolvorbinddesprepace.Si-l voi termina tot in pace. Si iti voi spune ca odata ce vei simti ca plutesti pe oceanul infinit de pace al eternitatii, vei putea aduna cu maiestrie orice experienta din catalogul universal.

Simte pacea, simte cum iti invadeaza viata, simte cum devii Una in mod constient cu linistea atotprezenta, iar atunci vei descoperi ca totul este creat pentru tine, pentru bucuria ta de “A Fi”. Iar odata ce vei trai acest Adevar, atuncivei simti bucuria de a te regasi in Tot Ceea Ce Exista.

25 iulie 2012

Catalin Manea-Intoarcerea Acasa


Inconjurat si imbalsamat in viata, stau acum in fata ta si iti spun ca te iubesc. Asa cum iubesc Totul. Si iti multumesc pentru onoarea de a fi Unul cu tine. Nu stiu cine esti din punct de vedere uman si nici nu ma intereseaza. Respir adanc in acest Acum si las sentimentele sa vorbeasca pentru mine. Si curg… si curg… si ajung acolo unde sunt deja.

Si ma bucur de Tot Ceea Ce Exista, asemenea unui copil care se joaca cu zambetul. Si iti vorbesc. Te mangai si plutesc pe langa tine, pentru a-ti darui umilele mele cuvinte. Fara niciun motiv. Neconditionat.

Hai cu mine! Intra in acest joc al realitatii supreme si abandoneaza-te cu totul, deschide-te catre toate fiintele naturii, deschide-te catre gratia planetei si permite-ti sa simti iubirea si compasiunea. Activeaza-ti sentimentele si mergi dincolo de minte. Ofera-ti permisiunea de a simti inimile tuturor. Ofera-ti permisiunea de a simti Esenta. Respira adanc. Simte Totul. Fara judecare, fara atasament, fara indoieli. Simte si elibereaza-te! Simte tot. Simte Acum-ul, simte potentialul Acum-ului.

Simte-te liber! Esti o fiinta sentimentala. Permite-ti, curgi, pluteste! Esti Acasa, esti in siguranta. Nimic nu te poate ataca, pentru ca acum te-ai conectat la Tot Ceea Ce Exista si te-ai unit constient cu viata Totului. Fiecare respiratie, fiecare gura de apa, fiecare privire are de acum alt sens si este perceputa prin ochii reamintirii.

Te-ai trezit la adevarata viata si te bucuri din plin de posibilitatile care se ivesc in noua ta realitate. Esti aici, acum, traind aceasta binecuvantare, chiar daca nu reusesti sa o explici din punct de vedere fizic. Ai renuntat la a mai analiza si te-ai scufundat cu totul in ceea ce nu se vede si atinge. Acum inoti in lumea aerului si are perfect sens pentru tine.

Nu mai ai nevoie de logica si imbratisezi necunoscutul cu dragoste. Si te eliberezi, respiri totul, te respiri pe tine, respiri apa si bei aerul. Si te bucuri de acest non-sens logic, deoarece stii ca in realitatea absoluta nimic nu este ciudat sau imposibil. Chiar daca ti-ai inchis usa sentimentelor uneori, acum ai reactivat viata din tine. Si ai trezit realitatea ta, Dragostea Suprema.

Existi fara nicio pretentie si stii ca nimic rau nu te poate atinge, deoarece percepi totul ca fiind perfect. Existi prin echilibrul universal si canti cantecul Iubirii Universale. Aici si Acum. Nu te feresti de invizibil si simti punctul cunoasterii si al intuitiei. Si realizezi ca viata nu se termina dincolo de aparentele fizice. Abia acolo incepe. Si te bucuri de acest lucru.

Si te bucuri de Dumnezeu. Si te lasi mangaiat de Dumnezeu. Si plangi, si curg lacrimile asemenea izvorului infinit al Iubirii Divine. Ce scena ai creat! Aceasta este oglindirea realitatii absolute. Nimic nu este in afata ta, iar tu absorbi acum Esenta Intregului. Si nu te astepti la nimic. Nu te intereseaza ce vei trai in clipa urmatoare, pentru ca ai realizat ca exista doar Acum.

Ti-ai deschis usa acceptarii totale si te-ai abandonat cu totul in Dumnezeu. Te-ai predat si ti-ai oferit trupul lui Dumnezeu. Nu din frica, ci din dragoste. Pentru ca ti-ai reamintit Cine Esti Cu Adevarat si ai trecut dincolo de limitele fizice si de convingerile anterioare. Te-ai eliberat si te-ai inaltat, asemenea unui inger. Ai prins aripi si nu te intereseaza daca aceste cuvinte sunt doar cuvinte, pentru ca prin ele poti ajunge la Tine. Si mergi catre Tine. Si mergi cu Dumnezeu, catre Dumnezeu, fiind deja Acolo, fiind El.

Si realizezi ca esti mai mult decat gandurile tale, decat indoielile tale, decat posesiunile tale, decat ego-ul tau. Realizezi ca Darurile Divine nu depind de bani si de succes. Realizezi ca deja ai totul, fiind Totul. Simturile tale iti ofera realitatea independenta si neconditionata. Si simti dragoste pentru tot. Fara niciun motiv.

Esti acolo unde te-a adus Sufletul tau. Dincolo de legile fizice, dincolo de legile mentalului, dincolo de legea atractiei, dincolo de orice enunt si definitie, ai gasit Esenta. Te-ai gasit pe Tine. A fost o calatorie fermecata si inca mai urmeaza, insa acum te asteapta experiente Divine, pentru ca Acum tu percepi Totul ca fiind Divin. Si te pierzi in peisaj, fiind peisajul.

Ai ajuns Acasa, in locul de pretutindeni, unde Dumnezeu nu te asteapta, deoarece stie ca deja esti Acolo. Ai fost mereu Acolo, pentru ca Acolo este Aici, iar Atunci este Acum. Bine ai venit Acasa. Dumnezeu nu ti-a dus dorul, deoarece ai fost cu El intotdeauna. Pentru ca nu exista separare intre Voi. Suntem Acelasi. Si Acum si pururea si in vecii vecilor. Amin.

Multumesc ca ai acceptat invitatia mea in aceasta calatorie! Simt ca pacea si linistea ti-au invidat viata, iar pentru asta sunt profund recunoscator. Multumesc ca existi si ca suntem Unul. Ma iubesc, deci te iubesc!