Love is life

Iubirea ne deschide calea spre spiritualitate, spre armonia sufletelor si frumusetea universului, caci doar iubirea se daruie neconditionat, fara teama de sacrificiu si fara a pretinde nimic in schimb. Si astfel il inalta si il innobileaza pe om. „Cel ce nu iubeste n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru ca Dumnezeu este iubire” spune apostolul Ioan

"Iubirea este inrudirea omului cu Dumnezeu.Ea uneste la maxim persoanele umane fara sa le confunde.In iubire se arata plenitudinea existentei."Dumitru Staniloae
Se afișează postările cu eticheta arta. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta arta. Afișați toate postările

19 februarie 2015

De ziua lui Constantin Brancusi..



„Arta este o oglindă în care fiecare vede ceea ce gândeşte.”

„În sufletul meu nu a fost niciodată loc pentru invidie - nici pentru ură, ci numai pentru acea bucurie, pe care o poţi culege de oriunde şi oricând. Consider că ceea ce ne face să trăim cu adevărat, este sentimentul permanentei noastre copilării în viaţă.”

„Cine nu iese din Eu, n-atinge Absolutul şi nu descifrează nici viaţa.”

„Nu putem să-l ajungem niciodată pe Dumnezeu, însă curajul de a călători spre el rămâne important.”

„Trupul omenesc este frumos numai în măsura în care oglindeşte sufletul.”

1 iunie 2012

3 Picaturi de Zen pe care le invatam de la copii



Pentru copiii vostri si pentru copiii din voi: 3 picaturi speciale de 1 Iunie!

Dansul, minunea, arta... sunt doar trei din multele lucruri pe care le putem invata de la copii. Ei sunt toate acestea. Dansul. Minunea. Arta. Lista cu lucruri pe care le putem invata de la cei mici este lunga si poate continua pe pagini intregi. Va lasam insa pe voi sa o completati si sa adaugati invatamintele personale. Asadar... voi ce invatati/ ati invatat de la copii? Ce ati invatat din a fi copil?

DANSUL...



MINUNEA...


VISUL...




http://www.garbo.ro/articol/Familie/11303/picatura-de-zen-copii.html