Love is life

Iubirea ne deschide calea spre spiritualitate, spre armonia sufletelor si frumusetea universului, caci doar iubirea se daruie neconditionat, fara teama de sacrificiu si fara a pretinde nimic in schimb. Si astfel il inalta si il innobileaza pe om. „Cel ce nu iubeste n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru ca Dumnezeu este iubire” spune apostolul Ioan

"Iubirea este inrudirea omului cu Dumnezeu.Ea uneste la maxim persoanele umane fara sa le confunde.In iubire se arata plenitudinea existentei."Dumitru Staniloae
Se afișează postările cu eticheta femeia. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta femeia. Afișați toate postările

19 mai 2013

Tania Tita-Femeia=un sanctuar al frumusetii divine



Femeia este un sanctuar al frumusetii divine. Mainile ei devin speciale cand isi mangaie copilul, buzele ei devin adorabile cand isi saruta iubitul, chipul ei devine magnific cand in coltul gurii apare un zambet. Ochii ei devin adevarate oglinzi sufletesti cand o lacrima sincera ii cade pe obraz.

Daca-ar fi sa privesc femeia cu adevarat, as descoperi ca nu exista femeie urata. Nu cred ca poate exista ceva urat intr-o manifestare atat de pura si de minunata.
Noi, femeile, ne-am autosabotat de mult prea multe ori. Ne-am pus niste standarde mult prea inalte, si nu ca acesta ar fi un lucru rau, insa n-am facut asta pentru noi si pentru implinirea noastra sufleteasca, ci am facut-o pentru ceilalti, pentru mandria si admiratia lor fata de noi. I-am pus tot timpul pe ceilalti pe primul loc in viata noastra, am incercat atat de mult sa ii multumim pe toti, sa ii facem pe toti fericiti, sa le fie tuturor bine. Lucru de apreciat. Dar noi? Ce se intampla cu fericirea noastra? Ce se intampla cu dorintele si nevoile noastre?

Pentru mine femeia este un sanctuar al frumusetii divine. Mainile ei devin speciale cand isi mangaie copilul, buzele ei devin adorabile cand isi saruta iubitul, chipul ei devine magnific cand in coltul gurii apare un zambet. Ochii ei devin adevarate oglinzi sufletesti cand o lacrima sincera ii cade pe obraz.

Noi, femeile, n-am stiut sa ne apreciem frumusetea. N-am stiut sa ne apreciem exact asa cum suntem. Am uitat de lucrurile marunte care ne fac cu adevarat femei. Am uitat de lucrurile pline de dragoste care ne arata de fapt feminitatea si am luat-o la intrecere cu barbatii pentru cine castiga mai mult si cine are un job mai bine platit.

Am facut o multime de lucruri ce nu ne erau caracteristice. Si le-am facut pentru ca altii sa fie multumiti, si nu pentru ca ne-ar fi facut placere. Pentru ca daca am fi facut-o pentru noi, atunci am fi stiut multe dintre noi ce-i fericirea si ce-i iubirea cu adevarat si n-am mai fi cautat-o in alta parte. Dar am lasat de mult prea multe ori viata, lumea, societatea sa ne incadreze in niste standarde, sa-si puna propriile asteptari pe umerii nostri, sa ne arate calea, sa ne spuna ce trebuie sa facem sau ce nu e demn de noi sa facem.

Am alergat intr-un maraton al dobandirii laudelor, beneficiilor materiale, aplauzelor celorlalti si n-am stiut de fapt ca premiul cel mare il aveam deja si el a fost intotdeauna in noi. Acest premiu e viata ta, e ceea ce alegi sa faci cu ea, e puterea deciziei, e puterea alegerii a ceea ce faci in fiecare clipa si cunoasterea a ce e cu adevarat important pentru tine sau nu.

Am uitat multe pe parcursul vietii noastre. De cand ne nastem asta tot facem, tot uitam de noi, de cine suntem, de ce anume ne dorim cu adevarat, de ce anume e important pentru noi, de ce facem tot ceea ce facem.

Dar stiu, si mai mult decat atat, simt, ca acum a venit momentul in care femeia simte sa se reintoarca la ea, la ceea ce salasluieste adanc in sufletul ei. Si simt ca femeia isi reclama acum puritatea si frumusetea inimii sale. Acum, femeia incepe sa simta ce o face cu adevarat fericita si isi gaseste forta interioara de a se vedea pe Sine atat de frumoasa si de minunata precum este cu adevarat. Acum, ea isi gaseste curajul divin de a face alte alegeri cu viata ei, cu trupul ei, cu ceea ce traieste.

Acum, femeia incepe sa vada in oglinda ceea ce am inceput si eu sa vad tot in oglinda: o femeie, o manifestare superba a lui Dumnezeu, un sanctuar al iubirii de Sine, al frumusetii adevarate, al daruirii si al puritatii inimilor.

Si stiu ca tu, scumpa mea femeie, tu, cea care citesti acum, incepi sa simti ceea ce simt si eu: simti sa te reintorci la tine, la sufletul tau, la dorintele tale, la ceea ce te implineste cu adevarat.

Si sunt mandra de tine pentru ca ai ajuns in acest punct al vietii tale in care claritatea si autenticitatea incep sa-si spuna cuvantul in viata ta.

e invit asadar la o calatorie in adancul inimii tale, acolo unde te poti privi cu adevarat si acolo unde poti vedea ce e cu adevarat important pentru tine si ce simti sa faci cu viata ta de acum inainte. Iar pentru asta, am pregatit pentru tine cateva sugestii prin care sa te reapropii cu blandete de tine si de fiinta ta interioara. Sa inveti sa-ti deschizi larg inima si sa primesti ghidarea de care ai nevoie pentru ca viata ta sa devina de acum inainte o adoratie divina.

1. Cunoaste-ti corpul. Da-ti voie sa-ti cunosti partile cele mai intime si mai profunde ale corpului tau. Simte-l in fiecare zi, onoreaza-l, rasfata-l, bucura-te de el si multumeste-i pentru energia si vitalitatea pe care ti-o ofera zi de zi.

2. Nu-ti reprima trairile. Nu fugi niciodata de ceea ce traiesti, ci mai bine invata sa te bucuri de fiecare stare pe care ai ocazia sa o traiesti adanc in sufletul tau. Aceste trairi iti slefuiesc viata, caracterul, corpul si modul minunat in care vei ajunge mai apoi sa te exprimi in lume.

3. Uita-te zilnic in oglinda si stai de vorba cu tine. Cunoaste-te si da-ti voie sa vezi ceea ce e dincolo de ochii tai si de ceea ce vezi in oglinda. Permite-ti sa incerci sa vezi fiinta divina ce exista inauntrul tau. In momentul in care vei reusi sa faci acest lucru. viata ta se va tranforma cu adevarat. Da-ti voie…doar atat e necesar sa faci.

4. Nu-ti fie teama sa iei decizii bruste, care par fara sens pentru ceilalti. Ai curajul de a-ti urma glasul inimii in orice ai face. Deschide-te catre adevarul etern cum ca “toate raspunsurile la toate intrebarile pe care le ai, le-ai avut sau le vei avea vreodata sunt toate in interiorul tau si niciodata in afara ta”.

5. Mediteaza. Petrece timp cu tine. Fa plimbari lungi in natura. Ofera-ti timp.

6. Asculta in fiecare zi muzica si danseaza. Muzica vindeca, iar dansul elibereaza. Da-ti voie sa te manifesti asa cum simti sa te manifesti. Da-ti voie sa simti ceea ce meriti sa simti cu adevarat. Da-ti voie sa traiesti ceea ce meriti sa traiesti.

7. Accepta adevarul urmator: Schimbarea incepe intotdeauna de tine. Nu mai astepta alti salvatori din afara, pentru ca adevarata claritate si transformare incepe prin recunoasterea adevarului care exista in interiorul tau: Esti o manifestare divina care traieste o experienta fizica. Nu te mai limita doar ceea ce cunosti sau doar la ceea ce poti intelege momentan. Deschide-ti mintea catre orizonturi mai largi. Acceseaza puterea inimii si bucura-te de forta divina creatoare ce incepe sa se activeze usor-usor in trupul si in viata ta.

8. Fa-ti un jurnal sau un blog personal. Deschide-te catre lume, catre a impartasi trairi, catre a sta de vorba cu tine si a reflecta la viata ta. Ai curajul sa te mai opresti din cand in cand si sa mai admiri frumusetea vietii. Nu te pierde prin lume, ci lasa lumea sa fie descoperita intr-un mod magic de catre tine, prin prezenta ta zi de zi, prin trairea momentului de acum, prin curiozitatea ta, prin deschiderea ta catre oameni, catre lucruri si experiente noi, catre trairi si sentimente noi.

9. Nu fugi de tine si de ceea ce incepe sa se nasca in interiorul tau. Permite-ti sa simti energia vietii ce curge neincetat prin tine.

10. Recapata-ti feminitatea, puritatea, gingasia si frumusetea divina facand lucruri care iti fac bine, care te bucura, care te inspira clipa de clipa.

11. Tine minte: nu exista femei urate, ci exista doar femei ce nu si-au dat inca sansa de a se cunoaste cu adevarat. Cand incepi sa-ti muti atentia dinafara inauntru, o sa incepi sa descoperi lucruri absolut uluitoare despre tine. O sa te indragostesti iremediabil de frumusetea ta interioara, de fiinta absolut superba ce salasluieste in tine, de potentialul tau infinit de a crea posibilitati extraordinare si de a-ti creiona o viata ca-n cele mai frumoase vise ale tale.

Nu rata sansa ta la fericire si la autenticitate. Nu rata sansa ta de a te cunoaste cu adevarat. Nu lasa lumea sa nu se bucure cu adevarat de tine, pentru ca i-ai face lumii un mare deserviciu. Viata are nevoie ca tu sa te cunosti cu adevarat si sa traiesti viata pe care o meriti cu adevarat. Cand tu faci acest lucru, atunci fiecare om care ti-ajunge in cale e mult mai castigat, iar viata lui e mult mai bogata. Iar de la el, se duce mai departe aceasta bogatie si uite asa, cate un om pe rand, e mai fericit si mai bogat, pentru ca tu ti-ai dat dreptul de a-ti trai viata pe care o meriti si ti-ai permis sa descoperi fericirea si iubirea in singurul loc unde exista cu adevarat: in inima ta.

Retine ca inima ta e inima Universului. Daca tu esti fericita, o lume intreaga are oportunitatea sa fie mai frumoasa si mai fericita. Printr-un zambet de-al tau se schimba lumea. Prin iubirea ta fata de tine, creste nivelul iubirii lumii.

Tu contezi. Tine minte asta.

Trairea ta conteaza. Tine minte asta.

Ce faci tu si ce simti tu conteaza. Tine minte asta.

Si mai mult decat atat: tine minte urmatorul lucru: toata frumusetea, iubirea si bogatia intregului Univers se afla in tine si abia asteapta sa fie descoperite si impartasite mai departe.

Tu, scumpa mea femeie, esti un sanctuar al frumusetii divine. De azi inainte nu-ti mai permiti sa uiti asta niciodata.

Haide, fugi acum, o lume intreaga asteapta sa se bucure de prezenta ta in ea.

Te onorez si ma mangai acum cu stralucirea cu care ai decis sa iesi in lume. Faptul ca tu iti accepti Divinitatea, le ajuta pe toate femeile din lume sa-si accepte cu mai multa usurinta partea divina din ele, frumusetea ce vine din interior, intelepciunea sufletelor lor si energia feminina creatoare. Dorinta mea pentru tine este sa-ti imbratisezi chemarea divina in fiecare zi, sa te bucuri de dragostea ta pentru viata, sa-ti onorezi soaptele sufletului tau si sa traiesti intotdeauna intr-un mod plin, curat si curajos.

Cu dragoste,
Tania Tita!

 

 

 

16 aprilie 2013

Femeia vazuta de parintele Arsenie Papacioc


 
Femeia care e bună, nimic nu-i mai bun!
Am cununat odată pe cineva, şi cînd am ajuns la citirea din apostol unde citeţul spune: “iar femeia să asculte de bărbat”, toată lumea s-a uitat la mireasă şi mireasa a plecat capul. Mie nu mi-a convenit acest moment care a stăpînit ceremonia, pentru că fetiţa aceea a fost înjosită în cel mai mare moment din viaţa ei.

Dar am tăcut pînă mi-a venit vremea la cuvînt, şi i-am spus: “Am constatat că lumea n-a fost atentă la cuvintele de mai înainte, care spuneau că bărbatul este dator să-şi iubească nevasta. Dragă mireasă, dacă nu te iubeşte, să nu-l asculti!” Să nu ne jucăm cu cuvintele! Fata nu e numai o jucărie de pat sau o jucărie de bucătărie; suntem plini de obligaţii, suntem plini de datorii. Prin urmare, trebuie să vezi într-o iubită de la început, cînd poţi să judeci – pentru că dacă te-ai îndrăgostit nu mai judeci – nişte lucruri pentru viitor, pînă la sfîrşitul vieţii. Deci este dezavantajul celui care se îndrăgosteşte prost, care s-a îndrăgostit pentru că a văzut ceva superficial; el nu mai simte frumuseţea aceea grozavă a iubirii. Credeţi dumneavoastră că acest mare meşter, Dumnezeu, cînd a creat omul, şi pe femeie deci, a creat-o fără să toarne acolo sentimente şi posibilităţi extraordinare?! Femeia, ţineţi seamă, dragii mei, care e rea, nimic nu-i mai rău, dar care e bună, nimic nu-i mai bun! Deci trebuie cu orice chip s-o faci bună, dar cel mai bine este să nu te grăbeşti la începutul începuturilor.

Există un instinct în noi. Odată, mă găseam la Timişoara. Nu eram călugăr, nici la mînăstire nu eram, dar mă gîndeam la asta. Un student la politehnică se îndrăgostise de o studentă foarte urîtă. M-am trezit cu el la mine să-mi ceară sfaturi, că era înnebunit după ea. N-o cunoşteam, că nu putea să pătrundă oricine pînă la mine, dar el o iubea. Am cunoscut-o apoi. Ea, săraca, n-avea cum să speculeze iubirea, pentru că nu avea nimic, era urîtă. Dar nu există femeie urîtă. Femeile sunt ca florile: toate sunt frumoase, dar fiecare în felul ei. Bărbatul trebuie să se plece să o ia – adică să-i arate eleganţă, preţuire. Atunci floarea îşi arată şi mirosul, şi calităţile ascunse, pentru că tu ai ştiut să răscoleşti adîncurile şi ai făcut din ea ceea ce nu ştia ea că este. Femeia trebuie preţuită, să ştiti, pentru că mai întîi ne reprezintă o femeie în Împărăţia cerurilor: Maica Domnului. Te cutremuri, ţi-e şi frică să vorbeşti comparînd-o pe ea cu oamenii.

Cum vi se pare, preacuvioase, după experienţa aceasta foarte lungă atitudinea faţă de femeie, în general, sau în relaţia dintre bărbat şi femeie, a evoluat înspre pozitiv sau înspre negativ?

În general, a evoluat spre înflorire, spre pozitiv. Dar, spre îndurerarea momentului istoric în care ne aflăm, există şi foarte multe cazuri cînd femeile abia îşi mai suferă bărbaţii: sunt beţivi, chiar necredincioşi. Au rămas în ateismul anilor trecuţi şi femeile se luptă din răsputeri să-i aducă şi pe ei la credinţă, dar e foarte greu. Cu unii se poate, dar alţii spun: “Iar te rogi, iar te închini? Ce, te-ai pocăit?” Sunt şi cazuri din acestea, dar sunt şi foarte multe familii în care există întelegere duhovnicească. Însă te fură şi treburile. De aceea noi, ca duhovnici şi preoţi, în general, îi sfătuim pe cei care nu au timp pentru rugăciunea de tipic, pentru că se scoală de noapte cu treburi, să aibă o stare de rugăciune acolo unde se găsesc. Dacă tu te duci cu inima deschisă la treburile tale gospodăresti, pe care tot pentru Dumnezeu le faci, cine te opreşte să ai în gînd: “Doamne miluieşte”? Să poţi să intri apoi în casă cu sentimentul acesta de om al lui Dumnezeu.

Nu există “jumătatea mea”

Credeti că fiecare om are o jumătate a lui?

Asta este o expresie care mie nu mi-a plăcut. Nu e o jumătate a ta, ci un tot al tău; tu eşti tot, ea e tot. Nu există grad de rudenie între soţ şi soţie, pentru că ei sunt una. Dumneavoastră ati văzut steaua lui David, evreiască: sunt două triunghiuri echilaterale suprapuse. Ea e făcută de David, care era omul lui Dumnezeu, şi ea reprezintă fiinţa omenească, care are calitatea calităţilor în creaţia lui Dumnezeu: chip şi asemănare cu El. Şi de aceea l-a făcut pe om întîi ca un triunghi echilateral, cu baza în sus, pentru că omul e tare în putere, apoi un triunghi echilateral cu baza în jos, care simbolizează femeia. Nu există “jumătatea mea”. E o expresie spusă la un pahar de vin; la o sticlă de vin, pardon! ca să nu zic la un butoi chiar.

“Să preţuiţi femeia”

Floarea stă în glastră; băiatul trebuie să umble să şi-o aleagă. Fata nu trebuie să bată cărările băiatului, ci băiatul să dea peste ea. Şi apoi, voi trebuie mai întîi de toate să ştiti să preţuiti femeia foarte mult. Ea este o creaţie a lui Dumnezeu extraordinară. Vă daţi seama ce putere are o femeie să te scoată dintr-o stare amărîtă. Faptul că un bărbat ştie că acasă are parte de o iubire desăvîrşită îl face să muncească, să cîştige războaiele, să-şi rezolve problemele.

Să ştiti că femeia nu gîndeşte simplu. Chiar dacă nu e învăţată, ea are o putere de pătrundere deosebită şi e mult mai realistă decît un bărbat. Ea are încă de astăzi un sentiment pentru ziua de mîine. Însă noi discutăm, raţionalizăm nişte lucruri, dar în iubire nu este nimic raţional.

Parintele Arsenie Papacioc