Bookul meu virtual

6 iunie 2013

In dorul meu de Dumnezeu


 
In dorul meu de Dumnezeu

Te-am cautat mereu,mereu,

Si-n lumea toata am colindat

Si in sanul ei nu te-am aflat.

Si in dorul meu de Dumnezeu

Plangand te cautam mereu,

Caci duhul meu dorea odihna

Si negasind-o n-avea tihna.

Te-am cautat in avutii,

In haine,case,bogatii,

Si-n scoli inalte te-am catat

Dar Doamne,nu te-am mai aflat.

Si ostenit am plans din greu,

Si zi si noapte tot mereu

Dar nimeni nu m-a inteles

De ce plangeam atat de des.

Tacut priveam adeseori spre luna,soare si spre nori..

Apoi catam mai sus spre ele:

O nu cumva imi sunteti voi Stapanul meu?

Iar ele apoi ma-ncredintau mereu,mereu,

“Ca nu-ti suntem noi Dumnezeu!

Ci de voiesti sa il intalnesti,

In tine cata sa-l gasesti!

In tine cata deci acum,

Iar nu in lume sau pe drum.”

Si-am plans atunci de bucurie,

Si de-o nespusa veselie

Caci nu stiam Stapanul meu,

Ca-n mine este Dumnezeu!

Alexandrescu Ana Maria

Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu