Bookul meu virtual

23 decembrie 2011

Scrisoare catre Mos Craciun


Scrisoare catre Mos Craciun
Flick-Radio Zu

Mi-e dor de tine Mos Craciun, si fara sa mai stau pe ganduri
Ti-am scris si eu, ca si-alti copii, din inima cateva randuri
Nu vreau sa-ti cer vreo jucarie, nu vreau eroul favorit
Sunt alte lucruri Mos Craciun, care m-ar face fericit
Eu ti-am mai scris si alta data, dar esti batran, poate-ai uitat,
Ii vreau pe toti ai mei acasa, zambind in jurul unui brad
Copii mai mari ma mint in fata, ca nu exista Mos Craciun
Si ca parintii-aduc cadouri sub brad in noaptea de Ajun.
De-ar fi parintii Mos Craciun, atunci cei fara de parinti
N-ar mai primi nimic saracii, si-ar crede ca n-au fost cuminti.
Ce vina are un copil, atunci cand mama nu mai este
Sa-l ia in brate de Craciun, si sa-i citeasca o poveste?!
Orice ar spune altii, eu nu o sa ma-ndoiesc de tine
Astept cuminte sa citesti aceste randuri de la mine
Fiindc-am incredere ca tu esti un batran cinstit, umil,
Daca nu-n tine atunci in cine poate sa creada un copil?!
Daca Craciunul e momentul pentru a fi mai cald, mai bun,
Te rog fii  bun Mosule draga, si-adu-mi parintii de Craciun!


Un comentariu:

  1. Anu-şi ia , bunul rămas ,
    Prin clepsidra unui ceas
    Eu cu drag las al meu gând
    Veşmântându-l , în cuvânt !
    Să ai zile , luminate ,
    Nopţi cu clipe minunate ,
    Împliniri , surâs şi pace
    Să le poţi * face-desface *
    Fie-ţi viaţa mai uşoară ,
    Prin iubire , bunăoară ...
    Şi-n priviri catifelate
    Rânduieşte-le pe toate !

    Mulţi ani fericiti !
    Cu drag , aceeaşi Iolanda S.@

    RăspundețiȘtergere