Bookul meu virtual
▼
Lucian Blaga-Cantec in doi
Cântec în doi
Şi vine toamna
iar
ca dup-un psalm aminul.
Doi suntem gata să gustăm
cu miere-amestecat veninul.
Doi suntem gata
s-ajutăm
brinduşile ardorii
să înflorească iar’ în noi
şi-n toamna-aceasta de apoi.
Doi suntem, când
cu umbra lor
ne împresoară-n lume norii.
Ce gânduri are soarele cu noi –
nu stim, dar suntem doi.
Niciun comentariu:
Trimiteți un comentariu