Bookul meu virtual

10 septembrie 2015

Mircea Eliade-"Cand iubim.."



“Întotdeauna când iubim, concepem dragostea ca fiind singura sursă de fericire și fiind eternă iar persoana iubită fiind iubitul etern. Sunt frecvente expresiile “te iubesc până la moarte”, “te voi iubi mereu”… Dar trecerea timpului aduce cu sine o formă de cunoaștere care ne demonstrează că cele afirmate și crezute odată cu tărie se spulberă încet-încet în vreme. Apare o altă “dragoste eternă”, un alt “iubit veșnic”. Iubirea rămâne aceeași, iubirile se schimbă. Moarte și înviere. Și din nou moarte. Nu cunosc pe nimeni care să fi spus “te iubesc în momentul de față, dar asta nu reprezintă o garanție că mâine voi simți la fel. Hai să stoarcem prezentul, dragostea mea va aparține în curând altcuiva”.
Deși, uneori cred că doar de la sinceritatea aceasta extremă, crudă, poate începe adevărata iubire, dezinteresată, lipsită de compromisuri și cătușe.”
Mircea Eliade

Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu