Bookul meu virtual

24 februarie 2015

Saruta romaneste!



Dragobetele a rămas până în ziua de astăzi simbolul suprem al dragostei la români. Nici sărbătoarea de import, a Sfântului Valentin, din 14 februarie, nu i-a ştirbit semnificaţia.
Dragobetele ocroteşte şi poartă noroc îndrăgostiţilor, tinerilor în general, putând fi socotit un veritabil Cupidon românesc. În 24 februarie, de Dragobete, natura se trezeşte la viaţă, păsările îşi fac cuib, iar oamenii se îndrăgostesc. Este obligatoriu ca în ziua de Dragobete bărbaţii să se afle în relaţii bune cu persoanele de sex feminin, nu au voie să le necăjeasca şi nici să se certe cu acestea dacă nu vor să aibă parte de o primăvară cu ghinioane şi un an deloc prielnic. De Dragobete, atât băieţii, cât şi fetele au datoria de a se veseli şi de a se iubi româneşte.

Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu