Bookul meu virtual

6 noiembrie 2014

“Dragostea nu îmbătrânește; numai oamenii se ofilesc și trec”



Câteva gânduri despre dragoste, oameni și viață.

- O clipă de dragoste face mai mult decât o viață de mărire.

– Mie mi-a plăcut întotdeauna să beau vinul împreună cu tovarăși. Numai dragostea cere singurătate.

– Care fecioară nu crede că cel dintâi bărbat care-i zâmbește nu-i ursitul său?

– Strategia e știința cea mai folositoare nu numai în război, ci și în căsătorie.

– Dragostea-i lunatică: descrește și crește.

– Dragostea nu îmbătrânește; numai oamenii se ofilesc și trec.

- Douăzeci de ani nu e vârstă, ci nemurire.

– Fericirea este în noi, niciodată în jurul nostru.

– Iluzia și visul sunt la temelia sufletului nostru; carte de înțelepciune.

– Unii prieteni sunt umbre, nu apar decât când e soare.

- Dacă prostia ar produce suferință, sunt oameni care ar trebui să umble urlând de durere.

– Un prost găsește totdeauna pe altul mai prost care să-l asculte cu gura căscată.

– Nerecunoștința este copilul legitim al binefacerii.

- Toate adevărurile sunt legi, dar nu toate legile sunt adevăruri.

– Pentru a înfrâna trebuie legi. Dar trebuie oameni care să împlinească legile.

– Popoarele fără libertate rămân la instincte.

Mihail Sadoveanu
(5 noiembrie 1880 – 19 octombrie 1961)

Sorin Tudor



Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu