Bookul meu virtual

15 octombrie 2014

CONVIEȚUIRE



...aș vrea să locuiesc la tine-n suflet 
nu-mi trebuie decât o cameră și-atât 
un pat cu cearceafuri din lumină 
și o fereastră și nici un gând urât 
aș vrea să locuiesc la tine-n palmă 
când pumnul strângi încet să mă mângâi 
ca pe-o petală roșie , catifelată 
iar eu să-ți dau mireasma mea dintâi 
aș vrea să locuiesc la tine-n gând 
prin ochii tăi să mai privesc spre cer 
să înțeleg de ce tu m-ai ales pe mine 
și de mirarea ta să mă agat stingher 
aș vrea să locuiesc oriunde doar cu tine 
să-mi fii cafeaua ce o bem în zori 
să-mi fii dulceața zilei care vine 
și noapte să te caut cu fiori .


Ciubotariu Mihaela

Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu