Bookul meu virtual

10 iunie 2014

“Nimic de pe lume nu merită să te facă să renunți la ceea ce iubești”



15 gânduri, pentru toți aceia care îl apreciază pe Albert Camus.

- “Toate animalele, exceptând omul, știu principalul scop al vieții: să te bucuri.”
- “Succesul nu este greu de obținut. Greutatea este să-l meriți.”
- “O iubire care nu suportă confruntarea cu realitatea nu-i iubire.”
- “Sentimentul absurdului nu-i decât divorţul dintre om şi viaţa sa, dintre actor şi decorul său.”
- “Admiraţia este suprema bucurie a înţelegerii.”
- “Oamenii se grăbesc să judece spre a nu fi ei înşişi judecaţi.”
- “Aparent negativă, pentru că nu rezolvă nimic, revolta e profund pozitivă pentru că relevă întotdeauna ceea ce merită apărat în om.”
- “Arta şi revolta nu vor muri decât cu ultimul om.”
- “Există în oameni mai multe lucruri de admirat decât de dispreţuit.”
- “Prostia are talentul de a fi insistentă.”
- “Trebuie să trăim şi să creăm. Să trăim până la lacrimi.”
- “Nimic de pe lume nu merită să te facă să renunți la ceea ce iubești.”
- “Totul începe prin conştiinţă şi nimic nu are valoare decât prin ea.”
- “Nu cred că există o altă lume în care va trebui “să dăm socoteală”. Dar oricum avem de dat socoteală pe lumea asta tuturor acelora pe care îi iubim.”
- “Fără libertate nu există artă; arta trăieşte doar prin constrângerile pe care şi le impune şi moare la orice alte constrângeri.”




Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu