Bookul meu virtual

26 iunie 2014

10 gânduri despre iubire cu Octavian Paler



“În iubire se simte mai mult decât e nevoie, se suferă mai mult decât se cugetă, se visează mai mult decât se trăiește.

Cine iubește și este iubit nu va mai fi niciodată același om ca înainte…

Iubirea nu e doar un zâmbet, nu e doar o floare, iubirea e un suflet rănit și apoi vindecat de altul.

Poti da fara iubire, dar nu poti iubi fara daruire.

Iubirea trebuie învățată, încercată și experimentată… prima atingere nu reprezintă niciodată expresia ei desăvârșită.

O iubire pe care ești nevoit s-o păzești nu reprezintă nimic.

Să nu crezi că poți stabili cursul iubirii, căci ea, dacă te considera vrednic, îți va îndrepta ea cursul!

Poți da fără iubire, dar nu poți iubi fără dăruire.

Dragostea este un joc ciudat: sau amândoi câștigă sau amândoi pierd.

Iubirea e tot ce dorim, iar, în final, e tot ce-am avut.”






Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu