Bookul meu virtual

7 martie 2014

Eu n-am ales






Eu n-am ales, dar m-am născut femeie

Şi-am încercat să mă comport firesc

Să fiu supusă, blândă, chiar nedeie

Să plâng, să sufăr dar şi să iubesc.


Eu n-am ales, dar fost-am fiică, soră

Şi mi-am trăit norocul meu pe lume

Şi-apoi cu voie fost-am soaţă, noră

Dacă mă strigi, femeie e al meu nume.


Eu n-am ales, dar griji fără pricină

Asemeni unor patimi ce-aprind focul

Au îndrăznit să-mi stingă din lumină

Şi le-am urmat şi cântecul şi jocul.

Eu n-am ales, fără să bag de seamă

Cu-atâtea daruri viaţa m-a gătit

Mi-a dat menirea sfântă de-a fi mamă

Eu n-am ales, dar cerul m-a iubit.

Eu n-am ales, dar m-am născut femeie

Şi-am încercat să mă comport firesc

Să fiu supusă, blândă, chiar nedeie

Să plâng, să sufăr dar şi să iubesc.

Madalina Elena Barbu


https://www.facebook.com/barbu.madalinaelena

Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu