Bookul meu virtual

20 mai 2013

Lectia fluturelui


 

1.Intr-o zi intr-un cocon a aparut o mica gaura; un om, care trecea din intamplare prin preajma, s-a oprit mai multe ore pentru a observa fluturele care se forta sa iasa prin aceasta gaura mica.

2. Dupa multe incercari se parea ca fluturele a abandonat, si gaura ramasese la fel de mica. Parea ca fluturele a facut tot ce putea si nu mai era in stare de nimic altceva.

3. Atunci omul a decis sa ajute fluturele: a luat un cutit si a deschis coconul. Fluturele a iesit imediat. Insa corpul fluturelui era slab si anemic; aripile sale erau putin dezvoltate si aproape ca nu se miscau.

4. Omul a continuat sa observe crezand ca dintr-un moment in altul aripile fluturelui se vor deschide si vor putea suporta greutatea fluturelui pentru ca acesta sa poata zbura.

5. Acest lucru nu s-a intamplat! Fluturele si-a trait restul vietii tarandu-se pe pamant cu corpul sau slab si cu aripile chircite. Nu a putut zbura NICIODATA !

6. Ceea ce omul, prin gestul sau de bunatate si prin intentia sa de a ajuta, nu a inteles, este ca trecerea prin gaura stramta a coconului era efortul necesar pentru ca fluturele sa trimita lichidul din corpul sau catre aripile sale pentru a putea zbura. Era chinul prin care viata il punea sa treaca pentru a putea creste si pentru a se dezvolta.

7. Uneori, efortul este exact lucrul de care avem nevoie in viata. Daca ni s-ar permite sa ne traim viata fara a intalni obstacole, am fi limitati. Nu am putea fi atat de puternici cum suntem. Nu am putea zbura NICIODATA!

8. Am cerut putere… Si viata mi-a dat dificultati pentru a ma face puternic. Am cerut intelepciune… Si viata mi-a dat probleme ca sa le rezolv. Am cerut prosperitate… Si viata mi-a dat un creier si muschi pentru a munci.

9. Am cerut sa pot sa zbor… Si viata mi-a dat obstacole de a le depasi. Am cerut iubire… Si viata mi-a dat oameni pe care sa ii ajut in problemele lor.

10. Am cerut favoruri… Si viata mi-a dat potential. Nu am primit nimic din ce am cerut… Dar am primit tot ce aveam nevoie.

11. Traieste-ti viata fara frica, ataca toate obstacolele si demonstreaza ca le poti surmonta ! Trimite acest mesaj prietenilor tai pentru ca ei sa stie cat ii pretuiesti. Trimite-l oricarei alte persoane pe care o consideri un prieten, chiar si daca asta inseamna a-l trimite doar celui care ti l-a trimis. Daca acest mesaj se intoarce la tine, poti fi sigur(a) ca cercul tau de prieteni este format din prieteni adevarati. ( tradus din franceza de Dan S. )

 

Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu