Bookul meu virtual

4 mai 2013

Adrian Paunescu-Psalm de Pasti


 

Ce bine mi-e a-ţi recunoaşte
Ştergarul alb de in la porţi,
Te-ai pregãtit şi tu de Paşte,
Hristos a înviat din morţi.

Pe mal de rîu mai cîntã broaşte
Şi rîul cîntã-n contraforţi,
Reînviem şi noi de Paşte,
Hristos a înviat din morţi.

A re-nvia, a te mai naşte
E darul crudei tale sorţi,
Sã ne privim în ochi de Paşte,
Hristos a înviat din morţi.

Asinul ce pe pietre paşte
Te reînvaţã sã suporţi,
Şi ani pustii, şi Zi de Paşte,
Hristos a înviat din morţi.

Şi vom muri, şi ne vom naşte,
Şi plini de sorţi, şi fãrã sorţi,
Dar vom avea o Zi de Paşte,
Hristos a înviat din morţi.

Mã poţi vedea, te pot cunoaşte,
Cum mã comport, cum te comporţi,
Cînd prin lumina grea de Paşte,
Hristos a înviat din morţi.

Creştine, ca sã poţi renaşte,
Deschide crucii orice porţi,
Rectitoreşte-te de Paşte,
Hristos a înviat din morţi.

 

 

Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu