Bookul meu virtual

8 ianuarie 2013

Despre false probleme




,,Am fost trist ca n-am pantofi pana am intalnit pe strada un om fara picioare”
Cand spunem dezvoltare personala, includem si piedicile pe care noi insine ni le impunem. De foarte multe ori, punem o umbra atat de profunda asupra problemelor noastre incat uitam ca exista si pete de lumina. Paradoxal, comparatia cu adevaratele probleme cu care altii se confrunta ne determina sa ne sfiim in fata propriilor false probleme si sa constientizam ca putem depasi obstacole despre care credeam ca sunt adevarate poveri.
De ce tindem atat de mult sa ne plangem de mila? De ce lucruri minore ce pot fi cu usurinta rezolvate ne acapareaza fiinta si ne intuneca mintile? Raspunsul este simplu: pentru ca problemele sunt ale noastre. Simpla identificare cu ele, simplul motiv ca ne apartin ne determina sa le dam o importanta mai mare decat au cu adevarat. Iar apoi intervine momentul cand o persoana din exterior are probleme atat de grave incat ajungem sa ne rusinam de nerecunostinta noastra. Din pacate, poate ca greutatile celorlalti ne indeamna sa privim cu mai multa blandete catre propria fiinta.
Va propun sa incercam sa identificam false probleme pe care le consideram importante si sa le indepartam din comportamentul nostru. Cu sau fara comparatia cu ceilalti.

Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu