Bookul meu virtual

28 decembrie 2012

A privi cu iubire


 
Lumea nu va fi niciodată bună, decât dacă eşti dispus să‑i vezi bunătatea. Ceea ce trăieşti depinde de felul în care priveşti lucrurile. Când priveşti prin prisma judecăţii, viaţa este denaturată şi goală. Când priveşti cu o inimă şi o minte deschisă, viaţa este impresionantă şi plină de sens.

Atunci când priveşti ceva fără iubire, te separi de acel lucru. O faci pentru a încerca să‑ţi micşorezi frica. Dar, cu cât te separi mai mult, cu atât este mai mică legătura dintre tine şi ceilalţi şi cu atât devii mai înfricoşat.

Singurul lucru care poate avea efect asupra fricii, este să o îmbrăţişezi cu iubire. De îndată ce priveşti cu iubire, vezi o lume diferită.

Paul Ferrini

Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu