Bookul meu virtual

26 noiembrie 2012

Cristian Turcanu-Ce vrea inima ta?




 
Ştii ce vrea inima ta? Lucrezi acum pentru inima ta sau pentru mintea ta? Lucrezi acum pentru bucuria ta sau pentru nevoile tale? Merită să-ţi pui din cînd în cînd astfel de întrebări. “Cît de departe sînt de inima mea? Am viaţa pe care am visat-o?” Aproape că nu există răspunsuri la aceste întrebări, însă noi ŞTIM dacă sîntem sau nu în inimă. Nu prea ne găsim cuvintele pentru a exprima aceasta, dar cînd sîntem în consonanţă cu inima noastră ŞTIM că sîntem. Cînd inima ne este vie nu ne punem întrebări ca cele de mai sus, n-avem nevoie de răspunsuri, pentru că ştim că sîntem bine şi pentru că radiem fericire, sănătate, lumină. E foarte greu să spui cine eşti? Ce eşti? De ce te afli unde te afli? etc. Însă este bine ca măcar din cînd în cînd să ştim ce vrea inima noastră? Şi cît de departe sîntem de ceea ce vrea inima noastră!?!? Măcar să ştim! Apoi vom mai vedea noi ce şi cum. Dar măcar atît putem face, să ne mai ascultăm inima din cînd în cînd. Să-i arătăm că ne pasă de ea. Şi atunci va şti ea pe căi nebănuite să aibă grijă de noi, dar inima noastră vrea să vadă că ne mai pasă de ea, că nu am abandonat-o complet! Inima nu cere cu insistenţă ca un copil răzgîiat să i se împlinească dorinţele. Ea vrea doar să ştie că nu am uitat-o, că ne mai pasă de ea. Măcar puţin! Şi ne pasă de inima noastră atunci cînd visăm şi îndrăznim să credem în visele noastre, chiar dacă nu avem încă puterea şi mijloacele de a le urma.

www.artadeatrai.ro

 

Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu