Daca iubesti o
persoana , primul lucru care dispare este periferia sa, forma sa. Intri atunci
intr-un contact din ce in ce mai intim cu ceea ce este fara forma , cu interiorul
ei. Atunci, pentru tine se deschide poarta catre lumea de dincolo. Si astfel ,
prin iubitul sau iubita ta , tu poti descoperi divinul.Lasati-l pe celalalt sa
patrunda in interiorul fiintei voastre , fara nici o conditie. Totul moare
odata cu varsta. Periferia este totdeauna batrana , iar centrul este totdeauna
tanar. Periferia nu poate ramane noua , caci ea imbatraneste in permanenta , se
invecheste. Centrul ramane insa de-a pururi proaspat si tanar . Sufletul nu
poate fi un copil , apoi un adult si in sfarsit un batran. El ramane vesnic
proaspat , nu are varsta .El este totdeauna nou . De ce? Simplu : pentru ca
centrul nu apartine dimensiunii temporale. Noi suntem cei care creeaza
sentimentele in ceilalti . Cand doi indragostiti sunt aproape unul de celalat
gandurile lor trec de la unul la altul. Chiar daca nu spun nimic, chiar daca
stau in tacere , ei comunica. Daca el este fericit, bucurati-va. Daca puteti
participa la fericirea lui , foarte bine. Daca el este trist si puteti
participa la tristetea lui , foarte bine. Daca nu, lasati-l in pace .
Acordati-i spatiul de care are nevoie. Aceasta forma de respect reprezinta
fundamental iubirii.

Niciun comentariu:
Trimiteți un comentariu