Chiar şi numai cînd
le pronunţăm numele fiinţa noastră se umple de gingăşie, sensibilitate, lumină
şi bunătate. Mai reali decît cuvintele, mai uşor de văzut decît aerul şi mai
aproape de noi decît mîngîierile aşa sînt Îngerii Domnului. Ne însoţesc şi ne inspiră
mereu să facem ceea ce este bun şi plăcut lui Dumnezeu, rabdă ori de cîte ori
facem prostii si nu încetează să spere că vom deveni mai buni. Ei sînt cei care
continuă să creadă în noi chiar şi atunci cînd pînă şi noi înşine ne-am pierdut
încrederea în noi. Îngerii sînt cei care ne susţin în orice faptă bună în care
ne angrenăm cu dăruire şi entuziasm. Îngerii sînt cei care ne lasă pe noi să
primim din plin orice recompensă. Îngerii sînt cei la care ne gîndim extrem de
rar şi cu toate acestea ei nu încetează să se gîndească la noi şi să ne
gîndească pe cît posibil. Mulţumiţi-le din cînd în cînd! Mai mult decît credeţi
ei sînt prezenţi în viaţa noastră şi ne susţin chiar şi atunci cînd orbiţi de
ignoranţă facem fapte rele. Bînecuvîntaţi sînt îngerii lui Dumnezeu,
bînecuvîntaţi sînt cei în viaţa cărora comuniunea cu îngerii este vie!

Niciun comentariu:
Trimiteți un comentariu