Bookul meu virtual

20 aprilie 2011

Felicia Feldiorean-Ce e destinul?

Ce e Destinul? se întreabă

Orice copil în leagăn stând,

Destinul este Joc şi Pace,

Destinul este paşnic gând.

Ce e Destinul? se întreabă

Adolescentul mai apoi...

Destinul este doar Iubire,

Ţesută-n zorii unei ploi.

Ce e Destinul? se întreabă

Omul matur,mereu tăcând...

Destinul este o vioară

Ce se aude lin cântând.

Ce e Destinul? se întreabă

Şi cel cărunt şi obosit...

Destinul este Adevărul

Şi tot ce-n viaţă-am dăruit.

Destinul este dimineaţă,

Caldă amiază şi-nserat,

Destinu-i noapte şi e viaţă,

E adevăr şi e păcat.

Destinul e Lumină vie,

E liliacul înflorind,

Este o stea ce reînvie

Şi ultimul,etern colind.

Destinul este şi Nădejde,

Credinţă şi iubire-n veac,

Destinul e Nemărginire,

Medicamentul cel de leac.

Să ne-ndreptăm către Lumină,

S-aprindem flacăra în noi,

Să facem viaţa mai senină,

Îndestinaţi fără nevoi.

Să facem viaţa Sărbătoare,

Pe care s-o trăim frumos,

Să fie-n suflete doar Soare,

Să ne-nchinăm la un Hristos.

Să ne ajute-al nost’ Isusul

Să mai urcăm câte un deal,

Desculţi,cu lumânări în mână,

Mânaţi de-un unic Ideal.

Priviţi-vă în ochi,căci Soarta

Nu v-a dat timp ca să iubiţi,

Recâştigaţi-vă Credinţa

De-a fi o clipă...FERICIŢI !!!

Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu