Bookul meu virtual

7 mai 2011

Felicia Feldiorean-Desculti prin iubire



Aleargă iubirea spre noi
Cu braţe de flori s-o primim,
S-aşternem răcoarea din ploi
Pe viaţa ce-atât o iubim.

Pe buzele noastre de foc
Să ardă iubirea mereu,
Şi flori de cireş şi de soc
S-apese pământul cel greu.

Cuvintele nu mai au loc
E-atâta iubire acum,
Şi toate s-au strâns într-un joc
Potrivnic, amar şi nebun.

Desculţi printre ploaia de flori
Petale de crin ne vorbesc,
Şi toate se-adună în zori
Să cânte în zbor pământesc.

Iubirea valsează şi ea
C-o floare de colţ prinsă-n păr,
Iar rochia cea albă de nea
E toată din floare de măr.

Dă-mi mâna, iubite, uşor
Şi hai să fugim prin păduri,
Să mergem desculţi printre flori
Pe-un ţărm plin de fragi şi de muri.

În ochi avem mare de flori
Ce cad pe pământ cu alai,
Iar noi alergăm până-n zori
Desculţi cu iubirea în mai.






Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu